Úvod Články Aprílový kapr

Aprílový kapr

1 503
0

Zpěv ptáků za úsvitu je perfektní „soundtrack“ při pohledu z lehátka, když se do toho navíc míchá zvuk vlnek narážejících do břehu díky lehkému větříku. Prvním úkolem je dát vařit vodu v konvici, zatímco jedním okem stále sleduji vodu, zda nezahlédnu to jedno jediné znamení, a mám-li něco takového v průběhu dne zpozorovat, bude to v příští hodině.

Teď se musím soustředit na nalévání horké vody a z vody se ozve šplouchnutí, mohu tedy jenom litovat, že jsem první magický moment tohoto rána propásl. Avšak na místě, kde se kapr otočil, stále zůstávají vlnky a vzdaluje se od něho několik soustředných kruhů. Je to přesně ten bod, kam právě dopadají kuličky boilies a čekají, až přijde jejich čas.

nahledVšechno se právě zaměřilo na tento prostor a při popíjení ze šálku z něho nespouštím oči. Pak stejně přijde úlek, jelikož na úlohu alarmu jsem při tomto procesu naprosto zapomněl. Najednou se vše rozzáří, když indikátor vylétne a špička prutu se za kvílivého zvuku signalizátoru ohne, zatímco cívka navijáku si vrní – kapr na prutu! O tom je jaro – přišel čas soubojů se šupináči a lysci.

Pro ty, kterým se veškerá životní cesta točí okolo tohoto druhu ryb, není jaro signál k začátku lovu, pro ně je to celoroční záležitost, ale pokud je váš čas omezen vášní pro všechny ryby od jara do podzimu, je teď ta správná doba, kdy byste se měli zaměřit na kapra.

Jakkoli se tento svět může zdát zvláštní, a to hlavně když se z něho nejste schopni vynořit ani na moment, ale první věc, kterou musíte pochopit, spočívá v tom, že kapři nemají inteligenci vyšší než ostatní druhy ryb a základní principy, které platí v celé rybařině, stále platí i zde – lokalizace je klíčem k úspěchu. Odpovídající prut, sklopná klička navijáku a ty nejlepší značky, to vše vám může kaprařinu zpříjemnit – „kluci s hračkami“ – ale to vše na kapry nemá žádný vliv.

Komplikovanou záležitostí mohou být i nástrahy, a to hlavně když se necháte zbláznit reklamou. Je to velmi jednoduché, nějak si vyberte osvědčenou značku a zaměřte se na boilies, které tvoří jejich vlajkovou loď. Nezáleží na tom jak dlouho. Mnohokrát se stalo, že první produkt, který firma vytvořila, nebyl nikdy překonán. Pak toto boilies nastražte a naprosto pusťte z hlavy myšlenky na cokoli, co ryby žerou nebo ne. Jsou zde mnohem důležitější věci, na něž je třeba se zaměřit, stejně jsem to měl já na poslední výpravě.

Noc byla klidná, ale ani na moment jsem nepochyboval o nástraze, v tomto případě, stejně jako už po měsíce, to byla značka Baitworks Atlantic Heat. Můj úsudek byl jednoduchý – prostě jsem se netrefil do období, kdy se ryby krmí, anebo nebyla moje lokalizace správná, což bylo pravděpodobnější. Bylo na čase vytáhnout pruty z vody a vydat se na obhlídku a ta nebyla příliš dlouhá.

2Pouze 100 metrů po mé levé ruce jsem objevil místo se zakalenou vodou mezi rostlinami. To dávalo tušit, že jsou zde kapři zaměstnáni snídaní, kterou hledají v bahně. Nebylo moc nad čím uvažovat, ale první věcí, kterou jsem musel vyřešit, byla montáž vhodná právě pro toto zabahněné místo.

Ve své výbavě nemám právě mnoho montáží, neboť cítím potřebu pokrýt tři nejčastější situace: Bláto, panáček a tu, kterou jsem hodlal použít teď – montáž Hinged Stiff rig. První otázka zní, proč jsem cítil potřebu změnit montáž.

Otázka zní, proč jsem cítil potřebu změnit montáž, když Chod rig by vyhovovala přítomnému substrátu (bahno / písek). Důvodem byla přítomnost velkého množství rostlin na dně, za které by se mohl Chod návazec zachytit a při záběru špatně fungovat. Obratlík s plastickým olovem umístěným blíže háčku by tomuto měl u montáže Hinged Stiff zabránit.

Kaprař by měl mít na paměti, že má používat tolik prutů, kolik je možné, ale já jsem si zvolil používat pouze jeden. Mám dobré krmení, kvalitní montáž, kterou prezentuji dobře na správně vybraném místě, tak proč vytvářet další ruch? Se stále se zabarvující vodou zůstávala moje montáž nepovšimnuta a byl čas zůstat trpělivý a zbytečně nepřehazovat.

Miluji všechny druhy záběrů – jízdy nebo zachvění či ohnutí špičky, takže mě nic nepřekvapí. Široký úsměv se v mé tváři ještě zjasnil s pípáním mého alarmu. Háček se uhnízdil v tlamě 13kg šupináče, který se svým zlatým bokem v poslední chvíli před podběrákem ohnal tak, že se málem sám osvobodil od háčku.

Na jaře si můžete užít spoustu věcí, ale není hezčí moment, než když vezmete do ruky prut!

35 nejlepších tipů

  1. Vstaňte před rozbřeskem a studujte vodu, jelikož časně z rána je ta největší šance na zpozorování kapra.
  2. Cestujte nalehko a buďte připraveni se přestěhovat nehledě na to, jaká část dne či noci právě je.
  3. Vyberte si renomovanou firmu a sáhněte po jejím klasickém boilies – kapři nesledují módu ani vědu.
  4. Při záběru mám rád vlasec pěkně vypnutý. Špička prutu by se měla ohnout, aby pomohla zaseknout háček.
  5. Nedělejte si nic z toho, jestliže nemáte nejlepší pruty, navijáky nebo alarmy. Stejně jako je krásné chytat na 3 pruty, tak i já často používám pouze jeden nebo dva.

Montáž Hinged Stiff rig ESP

Pro rybaření s pop up nástrahou výborně fungují různé verze Chod montáží, ale občas je potřeba mít v záloze alternativu, hlavně když chytáte mezi rostlinami. V nich se může návazec zaseknout a montáž se tak stane neefektivní. Dobrou volbou pro takové situace může být Hinged Stiff Rig ESP.

1. Montáž si můžete připravit buď z těchto šňůrek jako kombinaci, nebo si montáž připravte po svém
1. Montáž si můžete připravit buď z těchto šňůrek jako kombinaci, nebo si montáž připravte po svém
2. Komponenty, které používám já
2. Komponenty, které používám já
3. Navážeme bezuzlově háček
3. Navážeme bezuzlově háček
4. Umístíme malý kroužek na konci očka
4. Umístíme malý kroužek na konci očka
5. Vytvoříme malý oblouček a jeho konec zafixujeme nahřátím
5. Vytvoříme malý oblouček a jeho konec zafixujeme nahřátím
6. Navlékneme na konec vlasce obratlík
6. Navlékneme na konec vlasce obratlík
7. Navážeme a zafixujeme obratlík
7. Navážeme a zafixujeme obratlík
8. Dokončení fixace
8. Dokončení fixace
9. Přidáme plastickou zátěž z wolframu
9. Přidáme plastickou zátěž z wolframu
10. Na kroužek navážeme svlékací šňůrku a pevně dotáhneme
10. Na kroužek navážeme svlékací šňůrku a pevně dotáhneme
11. Dalším krokem je umístění hadičky Anti Tangle, která zabrání zamotání montáže
11. Dalším krokem je umístění hadičky Anti Tangle, která zabrání zamotání montáže
12. Používejte kvalitní Pop Up
12. Používejte kvalitní Pop Up
13. Navlékněte nástrahu
13. Navlékněte nástrahu
14. Vše je připraveno
14. Vše je připraveno

15Martin Bowler

Tento článek byl publikován v časopisu KaproMánie
KaproMánie

Komerční sdělení

Chcete-li, můžete přidat komentář: