Úvod Články Atraktivita nástrah

Atraktivita nástrah

4 018
0

V prípade krátkych vychádzok k vode, ak chceme docieliť rýchly záber, počas pretekov, alebo tiež na jar keď je teplota vody ešte nízka, sa väčšinou snažím použitú nástrahu čo najviac zatraktívniť. Existujú k tomu rôzne možnosti, ktoré ponúkajú už ako hotový produkt samotní výrobcovia návnad a nástrah, ako napr. dipované boilies a pelety. Zároveň je možné k zatraktívneniu nástrah použiť rôzne naplnené PVA, obaľovacie pasty na dno alebo pop up pasty, boostre, spreje, práškové a tekuté dipy a iné. Týchto pár riadkov je práve o postupe a prístupe ako zatraktívniť a predpripraviť nástrahy, ktorý praktizujem ja.

1

Štandardný spôsob ktorý praktizujem je rozdeliť si svoje obľúbené boilies, ktoré chcem použiť ako nástrahu, do viacerých krabičiek podľa ich príchute. Zmiešam pritom viaceré veľkosti, klasický boilies a pop up, aby som si mohol vybrať tú správnu nástrahu vzhľadom na lovnú situáciu. Následne takto pripravené nástrahy zalejem dipom. Nástrahy zalievam iba malou časťou dipu a pravidelne ich v krabičke miešam, aby ich dip iba obalil a aby v ňom neplávali. Mám tak k dispozícii veľmi atraktívnu nástrahu, ktorá sa nedá porovnať s guľkou, ktorú nadipujete len tesne pred lovom.

2

V poslednom období som začal často používať rôzne penové tyčinky alebo penové guličky. Tie taktiež prihodím k nadipovaným boilies, pričom si tyčinky nastrihám na rôzne veľkosti. Farebnej škále sa tiež medze nekladú.

Kombinácia nadipovanej penovej tyčinky s boiliesom na dnom
Kombinácia nadipovanej penovej tyčinky s boiliesom na dnom

Takéto penové tyčinky alebo guličky nasiaknu dip a dajú sa použiť samotné napr. vo forme Zig rig, alebo ich kombinujem spolu s klasickým boilies. Penová tyčinky svojou ľahkosťou boilies odľahčí, čím sa snažím eliminovať váhu háčika. Kúsok žltej peny pri nástrahe môže taktiež slúžiť aj ako ten správny podnet na vydráždenia kapra k záberu.

4

Fotografia ukazuje aj inú možnosť použitia penových tyčiniek (v tomto prípade korková tyčinka). Boilies jednoducho navŕtame a kúsok tyčinky strčíme do neho. Získame tak neutrálne vyvážanú nástrahu.

5

Pelety, osobitne mikro pelety používam tiež na zatraktívnenie mojich nástrah. Môžeme ich použiť priamo z balíka, alebo ich ešte o kúsok zvýrazniť.

6

Peletky plním do PVA punčoch, ktoré mám vždy so sebou aspoň v dvoch rôznych priemeroch. Menšie na nahadzovanie a väčšie pri vyvážke. Vždy sa ale snažím držať pravidla, že množstvo peletiek v PVA má slúžiť iba na zatraktívnenie nástrahy, na ktorú chcem kapra chytiť. Nepoužívam teda množstvo väčšie, ako je kapor schopný nasať v jednom pokuse. Čím dlhšie by kapor peletky v okolí nástrahy nasával, tým predlžujem čas, kedy môže odhaliť moju montáž.

PVA naplnené peletkami, ktoré som najprv zalial v tekutej potrave
PVA naplnené peletkami, ktoré som najprv zalial v tekutej potrave

Postup môže byť aj opačný, a to naplniť PVA a až následne ho zaliať tekutou potravou alebo boostrom. Vždy však ale mám pripravených viacero PVA punčoch. Nie je nič horšie ako sa po zábere, s mokrými rukami a ponáhľajúc sa zdržiavať vyrábaním nových.

Jediný kapor výpravy, ktorý neodolal preddipovanému boilies s kúskom nadipovanej penovej tyčinky
Jediný kapor výpravy, ktorý neodolal preddipovanému boilies s kúskom nadipovanej penovej tyčinky

Vo viacerých veciach, ktoré sa lovu kaprov týkajú, sa snažím postupovať a používať techniky a postupy, ktoré možno iní kolegovia pri vode nepoužívajú. Viem, že je zložité vedieť a ani sa to vlastne zistiť nedá, aké konkrétne nástrahy používajú iní rybári. Ale pocit, že ak si svoje nástrahy pripravím a nadipujem pred sezónou, ak si nastrihám penové tyčinky, ak používam PVA punčochy, ak venujem príprave svojich nástrah pozornosť, vo mne zanecháva pocit, že som pre záber urobil aspoň o nejaký kúsok viac.

S pozdravom a prianím úspešnej novej sezóny

Miroslav Fečko
LK Baits Slovensko

Komerční sdělení

Chcete-li, můžete přidat komentář: