Úvod Články Atraktivita vo všetkých smeroch

Atraktivita vo všetkých smeroch

1 413
0

Atraktívne nástrahy sa staly stabilnou súčasťou môjho rybolovu, nakoľko predstavujú dobrého pomocníka pri krátkodobých vychádzkach, počas víkendového lovu, v období nižšej aktivity rýb alebo vtedy, keď chcem čím skôr docieliť záber a rozhodnúť sa o ďalšej taktike. Nevravím, že ich používam stále a za každých okolností. Musíme ale povedať, že mám vždy so sebou pripravené rôzne verzie výrazných nástrah. Samotnú atraktivitu môžeme docieliť mnohými rôznymi formami a aj v minulosti som v niektorých zo svojich článkov tieto spôsoby bližšie popisoval a charakterizoval.

Tekuté alebo práškové dipy, boostre, obaľovacie pasty a iné atraktory sú v tomto ohľade zaručene účinné. Ako však docieliť atraktivitu, ktorá by nebola koncentrovaná len do bezprostredného okolia nástrahy na dne? Ako upútať na našu nástrahu aj na väčšiu vzdialenosť? Niektoré z mojich osvedčených metód, ako šíriť atraktívne zložky do celého vodného stĺpca, budú práve obsahom tohto článku.

PVA mix

Mnohí z nás sme si obľúbili používať PVA mixy. Je mnoho spôsobom ako zostaviť naozaj dobrý PVA alebo tzv. stick mix. Môžeme ísť jednoduchou cestou alebo voliť aj zložitejšie viac zložkové kombinácie.

1

Jednou z najčastejších a najobľúbenejších ingrediencií sú pelety malých rozmerov. Osobne väčšina mojich PVA mixov je vytvorená práve za použitia peliet ako základnej zložky. Príchuť samotných peliet je samozrejme už na preferenciách samotného rybára a neexistuje iba jediná a vždy úspešná peleta. Musíme však klásť dôraz na kvalitu peliet, ktoré by sa maly vo vode dobre a rýchlo rozpúšťať, a to aj v podmienkach studenej vody. Veď rýchly rozklad je práve hlavná funkcia peliet.

2

Ďalšou veľmi účinnou zložkou je na drobno rozdrvený boilies. V tomto smere vsádzam na ten druhu boiliesu, ktorým aj vnadím, a na ktorý sa aj následne snažím kapra uloviť. Ako ale docieliť také zloženie nášho PVA mixu, aby fungoval v celom vodnom stĺpci? Skúsme primiešať pop-up boilies alebo pop-up pelety. Pop-up pridám ešte pred tým, ako boilies rozdrvím, aby som tak dosiahol malé čiastočky pop-up v celom výslednom mixe.

3

Rozdrvený boilies a pop-up vytvárajú zmes, ktorá v kombinácii s peletami predstavuje všetko potrebné, čo náš PVA mix urobí neodolateľným. Pelety predstavujú rýchle sa rozpadávajúce časti, šíriace pachové stopy do celého okolia. Boilies dodá nutričnú hodnotu mixu a zabezpečí, že aj keď sa tie najmenšie zložky rozptýlia, tak stále v blízkosti nástrahy zostane nejaká voľná návnada. Pop-up dopomôže pri rozklade celého mixu a bude jeho zložky postupne vynášať do celého vodného stĺpca.

4

Každý dobrý mix kombinuje tuhé zložky a tekuté zložky. Myslím si, že práve toto spojenie dopomôže vytvoriť želateľnú zmes, ktorá po naplnení do PVA bude predstavovať solídny blok, avšak po vhodení do vody sa bude pozvoľna rozpadávať a uvoľňovať jednotlivé zložky do bezprostredného okolia a celého vodného stĺpca.

5

Výsledný mix je zostavený tak, že kombinuje všetky výhody peliet, boiliesu, pop-up a tekutých zložiek. Tento „lietajúci“ PVA mix bude zatraktivňovať okolie nástrahy a pomocou pop-up sa bude vznášať aj do vodného stĺpca. Použitie pop-up vo fluoro farbách prinesie aj vizuálny aspekt a zaujme aj ryby, ktoré iba preplávajú v blízkosti nášho miesta. Pop-up taktiež na seba naviaže tekuté zložky, ktoré sa tým pádom budú šíriť do všetkých smerov.

6

Boilies pasty

Potápavé, fluoro alebo pop-up boilies pasty si obľúbilo mnoho rybárov. Nie je sa čomu čudovať, nakoľko je jednoduché ich použiť, rybár si ich nemusí miešať priamo pri vode a nimi obalená nástraha často krát nezostane dlho bez povšimnutia zo strany kaprov.

7

Aby sme ich silu využili v náš prospech a vo všetkých smeroch, nemusíme sa spoliehať iba na niektorý zo spomínaných druhov boilies pást. Skúsme naraz využiť hneď niekoľko ich pozitívnych stránok, a to s cieľom aby fungovaly vo všetkých smeroch. Zmiešanie väčšej časti klasickej potápavej pasty spolu s menším množstvom pop-up pasty vytvorí kombináciu, ktorá našu nástrahu nezdvihne zo dna. Nástrahu tak máme prezentovanú tak ako chceme, ale použitie pop-up pasty dopomôže k rýchlejšiemu rozkladu obalenej nástrahy a pop-up pasta sa bude vznášať pomaly do vodného stĺpca. Nemusíme sa tak spoliehať iba na to, že zaujmeme kaprov na dne, ale môžeme k záberu presvedčiť aj ryby, pohybujúce sa pod hladinou.

8

Karpela Cont

Ďalšou osvedčenou metódou atraktivity do všetkých smerov je použitie pop-up pást spolu s Karpela Cont. Karpela predstavuje plastovú guličku, ktorá ma po celom jej obvode malé dierky. Môžeme tak do nej plniť rôzne tipy návnad, ako napr. rôzne červy, patentku, drobné pelety alebo aj boilies pasty. Kombinácia klasickej nástrahy na dno s Karpelou naplnenou pop-up pastou bude predstavovať neutrálne vyváženú nástrahu, z ktorej sa po dlhú dobu bude pop-up pasta uvoľňovať do širokého okolia.

9

Uvedené metódy a pre mňa osvedčené spôsoby maly za cieľ ukázať, že pri atraktivite nástrah by sme sa nemali koncentrovať iba na okolie nástrahy na dne. Atraktivita do všetkých smerov znamená, že niekedy naše vytúžené úlovky plávajú vysoko nad prezentovanými návnadami. Skúste ich teda zaujať a aj takýmito spôsobmi presvedčiť, aby na dno zišli a vyskúšali pripravenú nástrahu.

Miroslav Fečko
LK Baits Slovensko

10

Komerční sdělení

Chcete-li, můžete přidat komentář: