V prípade lokalizácia kapra, resp. konkrétnejšie povedané s ohľadom na lokalizáciu konkrétneho miesta na chytanie, sa často do popredia kladie hľadanie tvrdých a čistých miest na dne. Zaiste má takýto postup aj svoje opodstatnenie a to hneď z niekoľkých dôvodov. Čisté miesta na dne jazera môžu naznačovať, že sa jedná o oblasť, kam sa kapry chodievajú kŕmiť a ich pohyb a nasávanie potravy neumožňujú zaneseniu nánosmi.
Taktiež sú čisté a tvrdé plochy na dne spájané s rôznymi plošinami, ktoré samé o sebe predstavujú dobré miesto lokalizácie kaprov v revíry. Plošiny môžu mať častokrát teplejšiu vodu, v ich okolí sa vyskytuje aj prirodzená potrava, kaprom umožňujú vyhrievať sa v plytšej vode na vrchole plošiny a následne v prípade potreby a pocitu nebezpečenstva sa schovať do hlbších miest pod plošinou.
Na tomto mieste považujem za dôležité podotknúť, že význam tvrdých miest je opodstatnený, nakoľko často produkujú úlovky a to z vyššie spomínaných dôvod. Je tu však jedno ALE. Prílišná fixácia na takéto typy miest môže viesť k ignorancii iných, rovnako produktívnych a za istých okolností oveľa efektívnejších miest. Predstavme si situáciu, že na revíry sa nachádza niekoľko plošín, ktoré sú za mnoho rokov už veľmi známe medzi rybármi. A teda loviť na plošine má význam, no takto bude uvažovať asi väčšina rybárov. A tak sa tieto typy miest stávajú tými najchytanejšími a najfrekventovanejšími v danom revíri.
Daný fakt tak môže z produktívneho miesta časom urobiť miesto priemerné, kde sa síce dá nachytať, ale kde sú úlovky väčších a ostražitejších rýb už zriedkavé. V tomto prípade je vhodné skúsiť miesta bahnité, nachádzajúce sa napr. tesne pod plošinou.
Prečo bahno?
Jednoducho nazvané bahno predstavuje miesto, kde sa zhromažďujú nánosy, kde z plošín skĺzava potrava dole, kde žije množstvo prirodzenej potravy, a kde sa aj kapry prirodzene kŕmia. Tieto výhody majú však zaiste aj negatívum a to zápach nánosov a riziko prekrytia návnady a nástrahy. Pozitíva a možno menšia orientácia iných rybárov na takéto zabahnené dno vyvažujú prípadné negatíva, s ktorými sa rybár vie vysporiadať.
Ako na bahno?
Pokiaľ sa rozhodneme venovať svoju pozornosť na zabahnené dno, musíme si uvedomiť, že aj náš prístup k lovu, technika lovu a metóda prezentácie návnad a nástrah sa rovnako musia zmeniť, resp. prispôsobiť novej situácii. V tomto ohľade sa mi osvedčilo niekoľko postupov ako pripravovať svoje návnady a ako prezentovať nástrahy.
Návnada
Keďže som si vedomý toho, že prezentácia návnady na zabahnenom dne môže spôsobiť to, že návnada nasaje pach bahna, alebo bude postupom času zanesená ďalšími nánosmi (v prípade zvírenia vody rybami a postupným usádzaním nánosov), musím svoje návnady pripraviť tak, aby na dne boli intenzívne, a aby kaprov zaujali. V prípade používania boilies venujem vždy pozornosť tomu, aby som boilies v dostatočnom predstihu prelial nejakou tekutou zložkou. Tekutá zložka môže mať podobu boosteru, tekutej potravy, tekutého extraktu alebo aj formu napr. lososového oleja.
Osobitne by som zdôraznil to, že boilies takto pripravujem a „naložím“ už niekoľko dní vopred. Pokiaľ by som tekuté zložky aplikoval iba tesne pred vhodením do vody, ich efekt by bol iba krátkodobý a veľmi rýchlo by došlo k ich zmytiu z povrchu boilies. Preto je kľúčové nechať boilies do istej miery aj nasať tekuté zložky, ktoré sa z neho budú uvoľňovať dlhšie, postupne, a ktoré pach a vôňu boiliesu zintenzívnia.
Ďalším vhodným typom návnady je rozpustný boilies, ktorý vo vode aktívne pracuje, z ktorého sa postupne uvoľňujú drobné čiastočky stúpajúce do vodného stĺpca a do blízkeho okolia. Boilies tak nemusíme len my pomocou tekutých zložiek urobiť aktívnym, ale môžeme siahnuť aj po takom boiliese, ktorý je už sám o sebe z výroby pripravený tak, aby aktívne pracoval.
Osobitne účinné sa osvedčilo používanie peliet na vnadenie. Aj v prípade peliet už v dnešnej dobe máme k dispozícii mnoho druhov a typov peliet. Pre lov na zabahnenom dne budú efektívne tie druhy peliet, ktoré vo vode aktívne pracujú a to nielen v bezprostrednom okolí na dne, ale ktoré uvoľňujú čiastočky aj do celého vodného stĺpca. Peleta tak síce bude ležať v bahne, ale zložky z nej sa uvoľňujúce budú prerážať nánosy bahna, budú sa postupne dostávať na vrch nánosov a čiastočne budú stúpať aj k hladine. Takto pracujúce pelety zaiste dopomôžu k zatraktívneniu nášho miesta.
V neposlednom rade by som chcel spomenúť method mix a drobný partikel ako napr. repku olejnú alebo konope. Použitie method mixov a partiklu na začiatku lovu dopomôže k tomu, aby sa aj vplyvom bielej ryby miesto čiastočne očistilo od jemných nánosov. Kŕmiace sa ryby, pričom pre tento účel nie je dôležité aké ryby, svojim pohybom a kŕmením prispejú k zmierneniu nánosov na dne.
Nástraha
Použitie nástrahy by malo tak ako v prípade návnady reflektovať prezentáciu na dne s nánosmi bahna. Z tohto dôvodu vždy volím nástrahu, ktorá je čiastočne odľahčená, resp. ktorá je prezentovaná nad nánosmi. K čiastočnému odľahčeniu nástrahy možno použiť klasický pop-up, plastovú kukuricu, zig rig penu alebo aj vybalancovanú, teda neutrálne vyváženú nástrahu. Odľahčenie nástrahy ma zmysel kvôli lepšiemu a jednoduchšiemu nasatiu zo strany kapra, ale takáto nástraha sa taktiež nemá tendenciu usadiť v nánosoch, ale skôr sa len zdržiava na vrchole nánosov, kde je dobre viditeľná.
Pre ešte výraznejšie zatraktívnenie samotnej nástrahy už následne každý rybár môže použiť to, v čo má najväčšiu dôveru. Môžu to byť dipy, obaľovacie pasty, alebo aj PVA pančuchy rôzneho zloženia.
Niekedy sa pri našom love môžeme stretnúť so situáciami, že robíme veľa vecí rovnako ako naši kolegovia rybári. Chytať na pekných, rovných a čistých plošinách často prináša úspechy. Ale niekedy pokus o zmenu a konanie mimo bežného rámca môže priniesť výnimočné a nie bežné úlovky. Skúste sa teda najbližšie, keď budete niekde na rybách, poobzerať aj po iných miestach, ktoré budú napr. na spodnom okraji plošiny a uvidíte, že sú to miesta, ktoré kapry bežne navštevujú, nakoľko im tam vždy z prestretého stola na vrchole plošiny niečo spadne.
Miroslav Fečko
LK Baits Slovensko