Přinášíme vám exkluzivní článek o sestavování kaprařské montáže. Prezentujeme vám ho s vědomím, že nepotřebujete znát všechny montáže, abyste byli úspěšným kaprařem. Víme, že můžete 90 % svých vycházek odchytat s jednou montáží.
Potom se ale stane, že přijedete k něčím specifickému revíru (např. zarostlé dno, hodně vázek, mnoho škebliček, kapři se pohybuji hlavně ve sloupci atd.), nebo se budete snažit chytit určitého velmi vychytralého kapra. Potom se může stát, že špatná montáž vám znemožní úlovek.
Je tak dobré znát alespoň několik kaprařských montáží, už jenom kvůli tomu, abyste se naučili přemýšlet o tom, co se děje s vaší nástrahou a háčkem ve vodě. Buďte si totiž jisti, že je velmi pravděpodobné, že váš háček kapr v tlamě již měl, a to aniž byste to zaregistrovali. S jinou montáží byste možná věděli více, nebo také ne…
V tomto článku popíšeme montáž, kterou by měl znát každý kaprař bez výjimky. Patři totiž mezi ty základní – jde o Blowback rig.
O Blowback montáži
Blowback je jednoduchá kaprařská montáž, která se hodí pro lov na různých druzích dna stojatých vod i řek. Byla vytvořena ve Velké Británii za účelem přelstění vychytralých, již několikrát ulovených kaprů. A skutečně měla, již brzy poté co spatřila světlo světa, na svědomí hodně velkých kaprů.
Hlavním prvkem této montáže je mikro kroužek, který zajišťuje to, že může být nástraha sfouknuta zpět (anglicky blow back) podél ramínka háčku. Háček tak zůstává stále volný a později se často zabodne do kapřího pysku. Kroužek by se měl posouvat podél háčku a zastavit se, jenom pokud je dosaženo maximální délky, na kterou je jeho vlas nastaven.
Tento kroužek opravdu komplikuje kaprovi vyplivnutí háčku a nástrahy z tlamy. Prodlužuje tak dobu, po kterou je háček v tlamě. Kapr se také s touto montáží špatně zbavuje háčku, který už se mu do tlamy zapíchl. Nemůže totiž použít nástrahy jako páky. Každé vyndání háčku může s touto montáží paradoxně vést k tomu, že se háček zapíchne hlouběji v tlamě.
Tuto montáž můžeme použít v její základní formě bez jakýchkoli smršťovacích hadiček nebo vlasových rovnátek. Montáž ale můžeme právě těmito pomůckami vylepšit. Smršťovací hadička i vlasové rovnátko pomáhají stáčet rychleji a lépe háček na správné místo – tedy do spodního kapřího pysku.
Výhodou této montáže je i to, že se nástraha na ní prezentovaná jen tak nezamotá. Blowback montáže můžeme použít pro nastražení jak klasických nástrah, tak plovouček. Nejedná se o nejmodernější montáže, ale funguje výborně.
Potřebné materiály
Toto jsou komponenty, které potřebujete na navázání Blowback montáže (materiály na zhotovení verze s vlasovým rovnátkem nebo smršťovací hadičkou jsou zmíněny rovněž). Boilies zarážky, rychlovýměnné obratlíky, anti-tangle hadička, háček, nůžky na pletenku, boilies, boilies jehla, utahovač uzlů, měkká pletenka, mikro kroužek, vlasové rovnátko či smršťovací hadička, olovo, závěs na olovo.
Postup vázání krok za krokem
- Odstřihněte zhruba 25 cm návazcové šňůrky. Výborným pomocníkem jsou speciální nůžky na pletenku. Odstřihnete ji totiž s nimi jedním střihnutím bez nutnosti ji napínat. Většinou používáme 25lb pletenku v barvě dle dna.
- Uvažte smyčku na budoucím vlasovém přívěsu na konci měkké návazcové šňůrky (např. FIN 4K). Můžete použít běžnou pletenku i potaženou šňůrku. Odstřihněte přebytečnou šňůru.
- Použijte boilies jehlu na nastražení nástrahy.
- Svoje potápivé boilies nebo plovoučku zajistěte zarážkou na boilies v přírodní barvě.
- Na pletenku navlékněte mikro kroužek a posuňte ho k nástraze.
- Obyčejným uzlem (někdy též zvaný vůdcovský uzel) navažte kroužek na pletenku 1–3 cm nad nástrahu (vzdálenost záleží na velikosti nástrahy, háčku a osobních preferencích).
- Na pletenku navlékněte háček (obvykle ve velikosti 4–8). Na obrázku je použit háček typu wide gape, ale můžete použít i jiný tvar.
- Přes hrot háčku provlékněte kroužek. Navažte háček pomocí bezuzlového vázání. Mikro kroužek by měl být nastaven zhruba na konci rovného ramínka háčku.
- Nasaďte vlasové rovnátko (např. Wormer), nebo smršťovací hadičku. Obě pomůcky usměrňují způsob, jakým se háček stáčí. Vždy by se měl háček stočit směrem ke spodní části kapří tlamy.
- Anti-tangle hadičku navlékněte na boilies jehlu a protáhněte jí druhý konec návazcové pletenky. Anti-tangle hadička skutečně výrazně snižuje pravděpodobnost zamotání celé montáže a zároveň kryje rychloobratlík.
- Na konci pletenky udělejte smyčku.
- Smyčku dotáhněte za pomocí utahovače uzlů. Odstřihněte nůžkami přebytečnou pletenku.
- Navlékněte smyčku do rychlovýměnného obratlíku. Nasuňte na něj anti-tangle hadičku.
- Klip na olovo a převlek navlékněte na kmenový vlasec (měla by být kryta bužírkou – není spolu s kmenovým vlascem na obrázku). Rychlovýměnný obratlík navažte z druhé strany uzlem Grinner nebo Clinch na kmenový vlasec. Olovo nasaďte do klipu.
- Slavná Blowback montáž je připravena. Můžete nahazovat.
- A: Takhle vypadá verze Blowback montáže s vlasovým rovnátkem. Montáž můžete ještě více vytunit namáčknutím olověného bročku cca 3 cm nad háček. Pomáhá ještě lépe stáčet háček. Plastické (tungstenové) olovo také funguje, ale hodí se spíše na částečně svlečené potažené šňůrky, kde lépe drží.
- B: Toto je základní verze Blowback montáže bez vlasového rovnátka a smršťovačky.
Radek Filip
Tento článek byl publikován v časopisu KAJMAN, kde najdete další zajímavé kaprařské články.
Ahoj, dobrý článek,stručný, ale obsahující vše důležité.