Zamyšlení nad kvalitou a složením. Boilie. Fenomén moderní kaprařiny. Ne, že by se nedal chytit kapr na bramboru, hrášek, kukuřici, ale.. Kukuřice je dokonce nejúčinnější nástraha na kapra co se týče množství úlovků. V čem tedy skví úžasný zájem o mnohdy doslova smradlavé kuličky čehosi o čem ani nevíme co to je ? Někdy je to reklama známých firem, jindy bezduchá důvěra v zázrak, někdo se chce přizpůsobit, někdo…možností je řada. Já ? Já v tom vidím jednoduchost. Jednoduchost aplikace, jednoduchost přizpůsobení. Z toho vyplývá, že si boilie válím sám. Tedy válím, nějak se mi zatím nepodařila udělat konzistence taková aby se dal použít rollbal. Ten ani nemám. Vyrábím hlavně těsto takové aby se dalo uvařit a přitom neztratilo ty chutě a ingredience kterými jsem ho naplnil. Nejsem žádný expert co o sobě prohlašuje, že chytá na boilie už 15 let a uválel několik tun těsta. Vždycky mě bavilo experimentovat v kuchyni s kořením a nějakých receptů jsem se prostě nikdy nedržel. Někdo má rád utopence ostré, jiný do kysela. Tak přistupuji i k boilie. Jistě, chtělo to vývoj. Taky mám poměrně drahé ingredience, ale po jemných zkušenostech dávám přednost tomu jednoduchému. Vlastně se mi osvědčili dva velmi jednoduché recepty základních směsí se kterými se dá dělat lecos. Jo a odbočka. Víte, že většina prodávaného boilie je ze směsi 50/50 ? Klasický Ritchwords tutti-frutti nebo jahoda je guma která super drží velmi kvalitní atraktory. Tedy chuť a vůni. Richiho můžete po 2 dnech vytáhnout z vody a stále voní. Navíc ho necháte uschnout a nic se nestane. Prostě nepraskne. Proč asi ?
A ty moje dvě směsi ?
ala “žluté semínko”
20% směs pro kanáry
20% jiná směs pro ptáky
10% sušené mléko
20% krupice
20% sojová mouka
10% pšeničné klíčky
Směsi pro ptáky například od firmy poline prodávají v běžných prodejnách pro zvířectvo. Jsou dokonce namleté, balené v ochrannné atmosféře. Viděl jsem i super balení 5 kg za pár stovek, ale neměl jsem s sebou zrovna peníze ale zato manželku ! Místo sušeného mléka by měl být casein, ale já jdu cestou jednoduchosti a dostupnosti. Vajec kolik třeba.
Směs je hrubá a sama o sobě velmi voňavá a přitažlivá a proto volím při zpracování svůj postup. Uhnětené těsto rozdělím do mikrotenových pytlíků, koule velikosti pomeranče a nechám v lednici odpočinout 24 hodin. Proč tolik ? Tak zaprvé to uválím večer jeden den a k vaření se dostanu až druhý den večer a taky proto aby se to líp provázalo. Chutnali by vám utopenci hned po zalití, bramborový salát hned po zamýchání ?
Osvědčila se mi tahle směs atraktorů-mainline sweet plum, nutrabaits sweet cojouser, švestková povidla, pravá moravská slivovice. Loni. Tento rok vyměním sweet cojouser za melasu.
Taky jsem trochu inovoval směs a připravil tři odlišné směsi přidáním nových suchých částí směsi. Před vánocemi za pakatel prodávali v Kauflandu drcené mandle a drcená lísková jádra; tak jsem od každého koupil kilo. Navíc jsem získal velkou hromadu zbylého vánočního cukroví, směsku s převážnou mírou lineckého. Inovované směsi jsou nasnadě. Jedna s obohacením o lísková jádra, druhá s přídavkem mandlí a třetí kaprům připomene vánoce. Že by to nevázalo se nebojím.
Ptáte se proč dávám do boilie slivovici a švestky ? Proč to raději nevypiju ? No, raději věřím přirozeným přísadám než chemickým odvozeninám. Než žížalovou emulzi to raději proženu mixérem pár rousnic.
rybina
20% krmných granulí
20% rybí moučka
20% sojová mouka
20% krupice
10% pšeničné klíčky
10% cokoliv od ryby (třeba piksla sardinek)
Kdyby to nedrželo přidám gluten. Sardinky nebo uzená makrela je dost atraktivní. Přidám rybí omáčku, prodává se normálně v obchodě v těch exotických kuchyních. Smrad šílenej. No a játra. Mletá, za pár korun pro zvířata. Přidávám hodně, tedy na kilo pár polévkových lžic.
Betain, Robin Red ?
No nevím, zkoušel jsem, ale nějak exaktně změřeno nemám jestli to není obchodní blaf. Tak jo, půl lžičky betainu do obou směsí. Robin Red nemám kupovaný. Z několika zdrojů jsem slyšel, že je od různých obchodníků Robin Red různý. Některý ostrý, jiný štiplavý, jiný do sladka. Tak který je ten pravý ? Jsou to vlastně směsi různých druhů paprik s přídavkem Carophyl red. To je vlastně vitamin a šílené barvivo. Namíchal jsem si tedy vlastní směs Robin Redu. Pálivá paprika, sladká paprika, chilli (několik druhů), pak půl mlýnku směsi pálivých paprik, mletý česnek (toho trochu-manželka řvala jako pominutá, že jí to vyplácám), několik otočení kličkou mlýnku se 4 mi druhy pepře a trochu toho Carophylu. Nasypat do pořádnýho kýblu, zavřít a pořádně promíchat. Chutná to zajímavě, přechází to na jazyku od ostré přes pálivou do sladké a všechno se to spojuje v takou jemně štiplavou chuť. Mě to chutná, jestli rybám to jsem nijak exaktně nezměřil.
Co se ještě dá použít ?
Cokoliv čemu věříte, že to bude ono a v čem setrváte. Namíchat jednu směs, přijít k vodě a nachytat by bylo super, ale takhle jednoduše to asi nepůjde. Takže co použít ? Stroužek česneku, tabasco, maggi, sojovou omáčku, tang, různé marmelády, přírodní sirupy.
Ne, že bych všechno použil, ne že bych natahal tuny metrových ryb, ale uvažuju, přemýšlím hloubám.