V současné době se moje rybaření rozděluje v podstatě na dvě části, a to na období od března do září, kdy je u nás hlavní rybářská sezóna. A protože se osobně podílím na výrobě krmení ve firmě, zbývá mi jen velmi málo času na rybaření. Podnikám tedy pouze dvou až třídenní výpravy na naše vody. A to převážně na pálavská jezera a vltavskou kaskádu.
Druhá část je od září do ledna. V tomto období si již mohu dovolit odjet na čtrnácti denní výpravy. Trávím je v zahraničí. Hlavní důvod je, že se tam dá chytat nonstop, a také proto, že rád poznávám nové vody. Dá se říci, že je to vlastně můj způsob dovolené. V zimním období je to také dobrá příležitost zkrátit si dlouhou zimu tím, že jezdím na jih Francie nebo Itálie. Tam je zima pochopitelně mírnější a dá se tam rybařit po celý rok.
Já se snažím každý rok podniknout zimní výpravy, a tak jsem vyrazil i na konci roku 2012 společně s Jardou Dufkem. Měl jsem jasný plán a představu o tom, kde a jak chci rybařit. Vybral jsem si jezero, na kterém jsem již v minulosti chytal. Sice ne v zimě, ale doufal jsem, že tam nebude příliš studená voda a bude tak šance na nějaký úlovek.
V jezeře žije několik velkých kaprů, ale není jich mnoho, takže dokážou často kapraře velmi potrápit. Podle mých zkušeností se v zimě chytají velcí kapři lépe, než třeba v létě. Navíc v zimě bývá u vody větší klid, což šanci ještě zvyšuje. V zimě je ve vodě méně přirozené potravy a také menší ryby nejsou již tak aktivní. Je důležité najít, kde se velcí kapři vyskytují a správně jim předložit kvalitní nástrahu. To jsou základy pro to, aby jste měli šanci na úspěch, a pak potřebujete samozřejmě i trochu štěstí.
Podle zkušeností z minulých let jsem předpokládal, že teplota vody bude přes 10 °C. Byl jsem velmi překvapený, že voda měla pouze 6 °C. A počasí nebylo vůbec příznivé. Silný vítr a déšť. Když už jsme tady ale byli, tak to alespoň zkusíme a uvidíme. Malou výhodou bylo to, že na celém jezeře se nikdo nevyskytoval. Bez problémů jsem si tak mohl vybrat, kam si sednout, což se tady v sezoně rozhodně nestává. Po přestěhování lodi, stavění bivaku atd. přišel na řadu výběr míst na umístění nástrahy.
Zvolil jsem jedno místo, které mi již v minulosti přineslo pěkné ryby. Bylo to v úplně jiném období. Voda byla tehdy mnohem teplejší, ale třeba tam nějaký kapr zabloudí… Další místa jsem vybral v hlubších partiích jezera a na nejhlubší místa, která jsem našel. Jako návnadu jsem použil boilie JET 1 s peletami zalitými liver boosterem ananas/N-Butyric. Jako nástrahu pak boilie dumbles JET 1 společně s pop up halibut/česnek. S dumbles mám velmi dobré zkušenosti, co se záběrů týče, díky jejich „neokoukanému“ tvaru. Návazec jsem použil z tenkého fluorokarbonu s teflonovým háčkem č. 8. V zimě je potřeba zjemnit co možná nejvíce, samozřejmě s ohledem k podmínkám, které ve vodě panují. Nemůžeme dát tenký fluorokarbon někam mezi pařezy obalené škeblemi. Naopak, pokud chytáte na zcela čistém dně, je možné použít velmi tenké návazce.
Počasí nám příliš nepřálo, stále pršelo a ochlazovalo se. Přišly i dva záběry, a to jeden kapr okolo 10 kg a 15,5 kg. Zem byla tak rozmočená, že jsme měli bahno úplně všude. Třetí den se za námi stavil jeden domorodec a říkal, že tu už tři týdny prší a na okolních horách byl sníh, který roztál a studená voda natekla do jezera. Proto byla voda tak studená. Zvažovali jsme, co dál. Podle počasí na internetu jsme zjistili, že úplně na jihu u jiného jezera je počasí zcela rozdílné a neprší tam vůbec. Což nám dalo naději, že voda nebude tak studená a opět si tak zvýšíme šanci na pěkné kapry.
Nastal čas balení, přidělání lodi k autu, což nemám příliš rád… Navíc jsme měli vše od bahna, takže to moc na náladě nepřidalo.
Po příjezdu na druhé jezero jsme zjistili, že tu sice neprší, ale teplota vody je stejná, tedy pouze 6° C. To je opravdu zvláštní. Vloni v půlce ledna měla voda 10° C, a nyní v prosinci jen 6° C? Příčina je jasná. Letošní zima nastoupila dřív a ochladila vodu oproti minulým rokům. Nevadí. Alespoň tu nebylo tolik bahna, a tak jsme se rozhodli bojovat.
Jako nástrahu jsem použil opět osvědčené naboosterované dumbles JET 1 a díky tomu, že na tomto jezeře je mnohem více kaprů, než na tom prvním, netrvalo dlouho a podařilo se nám nějaké ulovit. Kapři velmi dobře reagovali na krmení a po několika dnech krmení pravidelně najížděli na naše místa. Bylo až neuvěřitelné, jak v té šesti stupňové vodě bojovali. Většinou se jednalo o kapry v rozmezí 9 kg – 12 kg, ale na to, jaká panovala zima, a že jsme chytali jen na nához, jednalo se o poměrně dobrou rybařinu. Je dobré vidět rozdíl v záběru na malé nástrahy na jemných návazcích oproti návazcům, které používám během sezony. Rovněž na bosterované dumbles byl počet záběrů několika násobně vyšší, než na normální boilie. A o tom to celé je. Vždy se přizpůsobit místním podmínkám tak, abyste byli úspěšní.
Pro tyto různé situace jsem připravil novou řadu nástrah. Například, když kapři téměř neberou, je ideální použít dumbles. Připravil jsem je i v rozpustné verzi, což je vynikající v kombinaci s normálním dumbles. Jedna funguje jako nástraha a ta druhá jako peleta, čímž láká opatrné kapry k nástraze. Naopak, když je ve vodě velké množství bílých ryb, které atakují vaše boilie, potřebujete velmi tvrdou nástrahu, která odolá útokům malých ryb do té doby, než připlave kapr. Pro takové situace mám řadu boilie Legend Range s označením „velmi tvrdé“. A k tomu třeba hotové obalovací pasty atd., atd. Vše v řadě Legend Range. Všechny tyto novinky jsme představili na výstavě Rybaření v Brně, která se konala ve dnech 7. – 10. března 2013.
Ale zpět k naší výpravě. Kapři brali velmi dobře a za nějakých devět dní jsme jich měli asi padesát, vše do 12 kg. Rozhodli jsme se tedy, že zkusíme jednu hlubokou vodu, která se nacházela poblíž. Doufali jsme, že díky větší hloubce voda tak nevychladla a bude teplejší, než tady. V minulosti jsem na tomto jezeře již dvakrát rybařil, ale bohužel bez záběru od kapra. Rozhodli jsme se, že tomuto jezeru dáme poslední tři dny naší výpravy.
Po příjezdu se bohužel opakovalo to samé. Voda měla pouhých 6° C. Navíc tu foukal velmi silný vítr. Pokud se tedy tomu dá tak říkat… Vhodnější by bylo spíše pojmenování – vichřice. Ale to je zkrátka věc, se kterou jsme počítali a každý, kdo tu někdy byl, potvrdí, že takový vítr snad nikde jinde nefouká. Množství kaprů tu není příliš velké a většina lidí odtud odjíždí bez kapra, ostatně jako já již dvakrát v minulosti.
Své nástrahy jsem umístil poblíž koryta a pod skálu na velkou hloubku. Snažili jsme se bivaky schovat trochu do závětří. Jejich stavba trochu připomínala grotesku, když díky větru držíte velký bivak v jedné ruce a ten vlaje ve vzduchu… Druhý večer se dostavil na „dumblesku“ JET 1 silný záběr a ryba si hned vzala asi třicet metrů z navijáku. Díky tomu silnému větru jsem nemohl jet na vodu, a tak jsem musel zdolávat ze břehu. Ryba byla velmi těžká a špatně se ovládala. Chvílemi jsem měl obavy, jestli se nejedná o sumce, což by bylo samozřejmě velké zklamání. Ryba nedělala vůbec rychlé výpady, jen si pomalu, ale s velkou silou jezdila, kam chtěla. Asi po dvaceti minutách byla u břehu a ve svitu čelovky jsme viděli, že je to velký šupináč. Určitě největší z této výpravy. Zdolávání proběhlo úspěšně, a tak jsem měl na podložce nádherného šupináče 99 cm a 19,90 kg. Nádherný závěr této výpravy, která se zatím nevyvíjela moc dobře a také krásný vánoční dárek. S takovým úlovkem za těchto podmínek musí být spokojený každý. A pro mě to byl zároveň i poslední kapr roku 2012. Každý kaprař prostě musí vždy věřit a bojovat do poslední chvíle…
Jaroslav Těšínský