Úvod Články Chladné zimní noci

Chladné zimní noci

2 268
0

Oslava Nového roku není nic pro mě. Vždycky jsem raději trávil novoroční dovolenou u vody a pokoušel se o ulovení svého prvního zimního kapra – často ve velmi obtížných podmínkách.

Bez hnutí několik hodin, dokud…
Bez hnutí několik hodin, dokud…

V letošním roce jsme se rozhodli zkusit štěstí v zahraničí za podmínek, které byly daleko od ideálu v teplotách minus 16 °C a sníh všude, kam oko dohlédlo. Takové podmínky odradí většinu rybářů, kteří se rozhodnou namísto mrznutí u vody odložit svůj lov až do jarních teplých slunečních paprsků. Mě ale přitahuje chlad, ticho a nejistota, výzva a pocit volnosti. Proto se nacházím na klidném břehu rybníka uprostřed zimy. A jestliže je mé snažení odměněno potěžkáním kapra – co víc si přát…

První z příchozích
První z příchozích

Dovolte mi, abych vám dal nejprve pocit, že lovíte se mnou, na štěrkovně. Je to štěrkovna asi dvacet hektarů. O vodě se říká, že je nelítostná, náročná a velmi obtížná na rybolov – jak jsem si mohl několikrát v minulosti sám ověřit v mnoha předchozích pokusech.

Co nejdříve zpět do jejich přirozeného prostředí
Co nejdříve zpět do jejich přirozeného prostředí

Nedal se popřít fakt, že jsem si zde v loňském roce užil mnoho dnů trápení, kdy se mi nepodařilo zdolat ani jednu rybu. Tato fantastická voda je místy až 25 m hluboká s řadou velice slibných a lákavých míst – různých plošin, podvodní vegetace i velkých kamenů. Téměř celý obvod jezera je pokryt rákosím, které se střídá s obrovskými stromy, což vytváří mimořádně zajímavá místa pro zimní rybolov. Zjistil jsem, že klíčem k výběru místa na tak hluboké štěrkovně je hloubka a reliéf dna. O tom ale níže…

Brzy ráno prvního ledna 2011, jsme se já a dva přátelé vydali na cestu do neznáma. Po tom, co se nám naše cesta zdála nekonečná, kvůli hustému sněžení musíme jet velmi opatrně a hlavně pomalu po zledovatělých silnicích. Nakonec jsme dorazili k naší štěrkovně kolem poledne. Tito dva přátelé, kteří se ke mně připojili, měli stejný cíl jako já – chytit alespoň jednoho zimního kapra.

Chladné a tiché, ale mnohem lepší, než party doma
Chladné a tiché, ale mnohem lepší, než party doma

Hned po příjezdu byla teplota podle očekávání stále pod nulou a hustě sněžilo. Teplota stále pravidelně klesala. Místní znalec, můj dobrý kamarád, nám přinesl aktuální informace jednak o počasí, ale hlavně kolem rybolovu. Po této diskuzi s místním odborníkem si každý z nás vybral jedno místo. Já jsem se rozhodl pro zadní část jezera, protože jsem v letních měsících tady sledoval největší pohyb ryb. Jeden z mých přátel si vybírá místo vpravo ode mě pod stromem a druhý se rozhodl k lovu na mělké vodě, kde tušil, že by se mohli kapři vyskytovat.

Blíží se soumrak a chlad intenzivní. To nás přinutilo vybudovat co nejrychleji tábor a připravit se na první noc, aniž bychom se snažili najít k lovu nějaké jiné, lepší místo. Pruty jsme vyvezli kolem sedmnácté hodiny. Věděli jsme, že první noc nepřinese pravděpodobně žádné záběry, ale jak se říká – naděje umírá poslední.

Je toho jen trochu, co potřebujete pro chladné zimní dny
Je toho jen trochu, co potřebujete pro chladné zimní dny

Podle očekávání byla první noc klidná, a tak jsme se druhé ráno hned po snídani pustili do hledání vhodných míst. Jak jsem kroužil se sonarem po jezeře, několikrát jsem projel i nad svým vybraným místem. Viditelnost je dobrá, tak je vidět až na dno. Dno je zde šikmé a padá z 10 na 15 m. Horní část je pokrytá rostlinstvem a řasami, samo o sobě není nijak zajímavé, ale okraje – to je něco jiného. Rozhodl jsem se položit jednu montáž na okraj rostlin v hloubce kolem 11 m. Kolem jsem rozsypal půl kg 15mm boilies Squid a jeden kg pelet.

Je to idylické, ale není to pro slabochy
Je to idylické, ale není to pro slabochy

Den a noc proběhly v klidu, a tak jsem opustil zónu klidu a přestal jsem s krmením. Příliš krmení v zimním období je na škodu, a to zejména při nízkých teplotách vody. V tomto případě se teplota vody pohybovala kolem 4 – 5 °C, která je jistě pro pravděpodobnost úspěchu nevelká!

Zdá se, že přišel konec mé zimní ságy
Zdá se, že přišel konec mé zimní ságy

První dvě noci jsem se snažil upoutat ryby pomocí různých pop-up v různých barvách. Vzhledem k tomu, že tato taktika byla správná, jsem pak přešel na 15mm boilies Squid.

Pro vlastní lov jsem používal, jako vždy montáž s Limpit 113g plochým olovem. Je to montáž, která mě nikdy nezklamala. Vlasový přívěs byl o délce cca 5 mm. Použil jsem šňůru s olověným jádrem 25lb (11,34kg) o délce kolem 20 cm. Pravidelně ji používám, protože mě nikdy v minulosti nezklamala, vždy háček seděl ve spodním pysku. Důvěra ve vlastní montáž je důležitá a zvláště v takových tvrdých zimních podmínkách!

Je to skvělý pocit, když plave zpět
Je to skvělý pocit, když plave zpět

Ve dvacet hodin, zároveň s dojídáním naší večeře, zazněl můj signalizátor záběru. O pár minut později jsem k mému velkému potěšení rozevíral podběrák, abych si mohl potěžkat svého prvního zimního kapra roku 2011. Po chvíli, která se zdála být věčností, jsem kvůli zmrzlým prstům položil prut zpět do stojanu a uložil se ke spánku ve svém vyhřívaném Titanu. Těsně před spánkem jsem si řekl, že se již nemohu vrátit zklamaný, protože se má mise splnila…

Poslední cesta
Poslední cesta

Kolem půlnoci mě budí ze spánku ten samý prut a krátce poté jsem podebíral svého druhého kapra. Příprava k opětovnému nahození mně trvá trochu déle, protože teplota klesla k minus 15 °C, při které mi k mokrým prstům vše přimrzá.

Některé nezbytnosti
Některé nezbytnosti

S prvními ranními paprsky přichází jako budík záběr od třetího kapra – neuvěřitelné. Háček sedí pevně ve spodním pysku, přesně tak jak to má být. Je den, tak můžeme zdokumentovat naše úlovky, což není tak snadné v tak nízkých teplotách. Moje strategie se mi potvrdila jako správná, proto ji nemíním měnit ani po zbytek lovu. S blížící se poslední nocí krmím dalším půl kg Monster Squidem.

Na další záběr jsem nemusel čekat tak dlouho, což znamenalo, že zhruba ve dvacet jedna hodin jsem podebíral svého čtvrtého letošního kapra. Nahazuji do stejného místa, abych se pokusil ještě něco z produktivního místa vydolovat. Alarm mě budí v pět ráno. Nemohl jsem věřit vlastním uším a o pár minut později podebírám pátého kapra. Byl to poslední kapr naší výpravy.

Montáž
Montáž

Ráno uzavírám mou úspěšnou výpravu fotografováním. Vezměte si k srdci mou radu – v tak nízkých teplotách zacházejte s rybou velice opatrně, používejte velké množství vody, aby se zabránilo poškození ryby. Nejlepší je pár fotek a rychle rybu vrátit vodě.

Šťastný? Samozřejmě, že jsem!
Šťastný? Samozřejmě, že jsem!

Ráno balím a opouštím své přátele, kteří míní na jezeře ještě chvíli zůstat, a vyrážím k domovu. Tak se společně s mými výjimečnými letošními zážitky zvěčněnými na paměťových kartách vydávám na dlouhou cestu k domovu.

S přáním spousty zimních radovánek!

Franz Eschberger

PS: Nemohu si to nechat pro sebe – po třech dnech mi přichází SMS, že přítel chytil skvělého zimního kapra 21 kg. Gratuluji ještě jednou!

Tento článek byl publikován v časopisu KaproMánie
KaproMánie

Komerční sdělení

Chcete-li, můžete přidat komentář: