Úvod Články Chlumec anebo Zámecký rybník?

Chlumec anebo Zámecký rybník?

4 488
0

Je to jen chvilka, co jsme se vrátili z naší poslední rybářské výpravy, která proběhla koncem měsíce září. Můj kamarád Franta mne požádal, že by rád také zažil nějakou delší výpravu za kapry, jako podnikám já. Zažíval jsem s ním jako malý rybářské začátky a on byl na svazových vodách tím, kdo mi dělal dozor, učil mne novým věcem, a tak jsem si řekl, proč ho na nějakou tu pořádnou rybářskou dřinu nevzít a ukázat mu, co jsem se za ty roky naučil a jak to funguje na revírech chyť a pusť. Zvolil jsem jeden ze svých oblíbených revírů Chlumec, zavolal o domluvení místa, ale bohužel bylo dost obsazeno, a tak jsem musel tuto týdenní výpravu rozdělit na dvě etapy a to, že první tři dny strávíme na Zámeckém VIP rybníku a pak se přesuneme na Chlumec. Zeptal jsem se, jestli mu tedy daný termín vyhovuje a seznámil jsem ho s tím, jak je tento revír zarybněn zajímavými rybami, ale také jaká má svá úskalí, a to hlavně ve formě hran posetých miliony slávek. Řekl, že je to nová výzva a zkušenost a dá na mne a vyrazíme.

jeseter 135cm 17,5kg
jeseter 135cm 17,5kg

Nastal tedy čas rozhodnout se, na co budeme na této výpravě lovit, a tak jsme spolu zajeli k Alešovi Václavíkovi a vybrali si vhodné nástrahy. Já jsem si nechal zhotovit malinko upravené mražené boilie Oliheň ve dvou velikostech a Franta se rozhodl vyzkoušet nové boilie z kuchyně Aleše, a to boilie RAPTOR (sweet krab a Oliheň-crab). K tomu jsem mu ještě přidal novou upravenou variantu konzervované olihně. Byl unesen velkým sortimentem, a tak si zde i vybral další zajímavé produkty na tuto výpravu a byl natěšen, jak tyto výrobky vyzkouší. Zároveň si doplnil svou kaprařskou bižuterii, které není na této vodě nikdo dost, a to poté na výpravě samozřejmě poznal a už příště bude vědět, co má zdokonalit.

kapr lysec 14,7kg
kapr lysec 14,7kg

Přišel čas výpravy a my vyrážíme na cestu plně vybaveni a Fanda natěšen, co ho se mnou čeká. Po dvou hodinách cesty jsme na místě a kolega je unesen krásnou krajinou a čistou vodou a hned se ptá, kde to vlastně budeme chytat. Jdu ho seznámit se správcem revíru a rybářským řádem a již mu ukazuji náš první flek, na kterém strávíme tři dny a začátkem je Zámecký rybník. Vybalujeme vše potřebné hned do lodě a už pokládáme první montáže na místa, které jsme spolu dopředu domluvili. Franta volí dvě místa na volné vodě v hloubce cca 4m a jedno místo mu doporučuji u vedlejšího břehu v hloubce cca 1,5m u potopených stromů. Nastražuje boilie Raptor a je pln očekávání na první záběry. Já volím jedno místo na volné vodě a dvě také na protějším břehu u potopených větví. Jedno v hloubce do 1m a druhé v hloubce cca 2m, jako nástrahy volím dvě koule Oliheň o průměru 16mm a přisypávám půlkami 20mm.

kapr šupi 9,5kg
kapr šupi 9,5kg

První záběry přichází Frantovi od potopených stromů ve večerních hodinách na boilie sweet crab a jeho úlovkem je kapr 78cm o váze cca 9kg, já za nedlouho dostávám také odměnu, a to kapra zhruba o stejné velikosti na boilie Oliheň. Vše je znovu zavezeno a čekáme, co bude dál. Zhodnocení je po třech dnech jednoduché a dojmy mého kolegy jsou úžasné a je potěšen, že se poučil novým věcem a boilie Raptor ho nezklamalo. Pomalu všechny záběry nám přicházely v noci a každé vyvezení přineslo záběr, a to hlavně u potopených stromů, kde i kolega se musel naučit zavážet a pohybovat se v noci na lodi a k tomu se mu hodila má čelovka Led lenser. Za tři dny jsme zde ulovili cca 13 kaprů ve váze od 9 do 13kg, ale to ještě nevěděl, co nás čeká na vedlejším revíru.

kapr šupi 9kg
kapr šupi 9kg

Je tu den stěhování a my jsme přemístěni na druhém revíru Chlumec. Jako lovné místo volím hranu, která je cca 80m od břehu a jde z hloubky 4m až do 11m. Umísťuji bójku a vysvětluji kolegovi, kam má na hranu zavážet, a to v různých hloubkách hrany. Počasí nám přeje, teplota se pohybuje okolo 15-17 stupňů a teplota vody je na 16 stupních. Vše vypadá velice kladně, ryby jsou v pohybu, a tak neváháme a volíme stejný postup v nástrahách jako na vedlejším revíru. První ryba na sebe nenechává dlouho čekat a u mne začíná boj s jeseterem, který má po zvážení krásných 17,5kg. Frantovi doporučuji, aby své pruty vyzvedl co nejvýše do výšky a vybavil montáž odhazovým vlascem o průměru 50mm, délce cca 30 metrů a po záběru ať jezdí ihned za rybou na vodu, jinak že bude trhat a o ryby přicházet. No nenechal si domluvit a první záběry končí utržením a ztrátou kaprů. Nakonec si nechává poradit a po zavezení jsou tu první záběry, kterým je jeseter a další menší kapři o váze do 13kg, ale kolega je nadšen z těchto krásných úlovků.

kapr šupi 10 kg
kapr šupi 10kg

Již vím, že je tady opravdu nutné za rybou jezdit ihned po záběru a nesnažit se rybu zdolat ze břehu, protože pravděpodobnost výhry nad rybou je dost malá. Trávíme zde již další dny výpravy a zde je vše otočeno a velká většina záběrů přichází v denních hodinách a v noci je klid, a tak můžeme čerpat sílu na další dny. Po dvou dnech dostávám krásný záběr a začíná boj, o kterém na volné vodě již tuším, že jde o trofejní rybu. Po 15 minutách jsem u břehu s kaprem, který má po zvážení  21,7kg a já jsem spokojen s tím, že jsem ulovil svůj další osobák. Fotky, ošetření a kapr se vrací do vody, zavážím znovu na stejné místo do hloubky 6,5m a zasypávám boiliem Oliheň.

Zhodnocení výpravy je jednoduché. Na tomto druhém revíru se také osvědčilo boilie Raptor a má upravená oliheň. Kaprů jsme tu společně měli za čtyři dny cca 26ks a mezi ty zajímavé určitě patřili dva lysci o váze 21,7 a 14,7kg a krásný šupi 15,5kg. Bylo i dost záběrů, které jsme neproměnili a ryby ztratili, ale to k tomu patří. Kolega Franta se poučil z mých rad a bude rád, když ho na další výpravu vezmu a také již bude vědět co má na výpravě vylepšit. Poskytl jsem nové upravené boilie Oliheň a pár rad jednomu kolegovi, který byl zoufalý, že nemá záběry a také zaznamenal úspěch, a to že prý měl i na tuto nástrahu na prutu sumce, ale bohužel boj nevyhrál.

kapr šupi 15.5kg
kapr šupi 15.5kg

Na této výpravě jsme jako krmení používali naklíčenou řepku a pšenici, doplňovali pstružími a halibut peletami. Boilie jsme cíleně zaváželi pouze k montážím a také to přineslo své úspěchy a já si zde udělal další osobáček. Co mohu doporučit, tak krmit častěji po menších dávkách a vždy uvidíte, že se ryby objeví a jak oslabují záběry, znovu se na lovná místa s krmením vrátit. Určitě si na tuto vodu vezměte člun nebo si půjčte loď, jinak zde budete o ryby jenom přicházet a řezat své montáže kvůli slávkám.

Kapr lysec 21,7kg
kapr lysec 21,7kg

Co říci k tomuto revíru je to, že ze všech revírů, které navštěvuji, jde o revír, který je velice dobře zarybněn velkou rybou, čistou vodou, raky, které můžete v nočních hodinách pozorovat a je to lepší než kino. Já jsem tu viděl v jednom dni ulovit kapry od váhy 18 do 22,5kg a věřte, že jich je tu dost. Co dodat? Nechci psát v tomto příspěvku o nějakých montážích atd., toho je všude dost, jen jsem se s vámi chtěl podělit o zážitek a dobrou zkušenost z této vody a novinkami Carpservis.

Děkujeme revíru Chlumec a podpoře firmy Carpservis

Jaroslav Rabiňák a Franta Linka

Komerční sdělení