Úvod Články Chybějící ryba (1. díl)

Chybějící ryba (1. díl)

1 362
1

Na všech vodách, kde jsem dosud rybařil, jsem zažil toto: Existují ryby, které jsem už chytil a lovím je znovu a znovu, mnohdy mají i své jméno. A potom jsou takové, jejichž ulovení je naprosto vzácné. Styl určuje úlovky, tak jsem již v roce 2011 nazval jednu kapitolu mé knihy Kapří čas. Na jednom revíru poblíž mého domova skutečně znám každou ploutev. Středně velké a menší kapry jsem zde chytal už jako kluk. Nikdy jsem však na podložce neměl žádnou rybu z A týmu tohoto jezera. Cestu k těmto špíglům rozdělím ve svém krátkém seriálu na dvě části.

0

Pokud znáte revír a jeho ryby už od svého dětství, neberete to tam obvykle tak vážně. Přinejmenším to takhle bylo u mě na jedné ani ne 20 hektarové pískovně s křišťálově čistou vodou, která se nacházela kousek od mého domova. Během posledních 16 let jsem navštěvoval tuto vodu znovu a znovu a zdejší stav velmi dobře znám. Když jsem před dvěma lety poprvé viděl fotku dvacetikilového lysce – s jeho mírně vystouplými ústy, které ho dobře identifikovaly – byl jsem docela dost ohromen. Hrabal jsem se ve starých albech plných polaroidů, ale jistě jsem to tehdy ještě nevěděl. Zcela jistě ho ale chytil můj kolega v roce 2016 a ryba měla 20 kg.

1

Revír má velké množství ryb všech váhových kategorií, je pod velkým rybářským tlakem a pravidla jako zákaz krmení a omezení na 1 kg krmiva během rybolovu, značně omezuje manévrovací prostor. Čím více ryb, tím obtížnější je zaměřit se blíže na ty konkrétní. Typický jev.

2 3

Nyní je čas

V dubnu jsem se rozhodl podívat se tomu na kloub. Chtěl jsem chytit tuhle rybu a také jsem doufal v to, že uvidím některé z ostatních medailistů v jezeře. V první teplé fázi sezóny – od konce dubna do poloviny června – jsem měl ale naplánované 4 týdny natáčení pro Masterclass & Co. Neměl jsem tedy čas jako v předchozích letech, abych mohl někde dělat nějaké dlouhodobé krmné kampaně. Téměř okamžitě dostupné jezero za rohem a krásná cílová ryba – to bylo to správné!

4

Koncem dubna jsem měl první výpravu společně s Christianem Kesslerem – kamarád a filmař u firmy Korda. Pozval jsem ho, protože jsme v té době měli i co slavit a chtěli si spolu při té příležitosti vypít lahvinku červeného vína. Zatím jsem slyšel jen o několika málo letošních úlovcích. Na místě jsme však byli za těch nejlepších podmínek: lehký jihozápadní vítr, mírná teplota, konstantní nízký tlak a mírné mrholení. Při výběru lovných míst jsme se řídili intuicí a logickým kaprařským uvažováním. Zúžení jezera, které se nacházelo po větru u přilehlé zátoky, to by mohlo být ono.

5

Chris chytal v zátoce, já na otevřeném jezeře. Tři pruty jsem umístil do rozdílných hloubek od dvou do pěti metrů. Všechny jsem ale nahodil do stejné vzdálenosti díky Distance Sticks. Pak jsem rozdělil a kobrou nastřílel asi 400g boilies okolo mých atraktivních pop up kuliček na montáži typu Multi Rig.

6 7

Velké probuzení

Všechno jsme měli udělané správně, ale atmosféra byla spíše taková, jako kdyby se nemělo ten večer vůbec nic dít. V první půlhodině se zdálo, že v naší oblasti snad není ani žádná ryba. Přišlo ale velké probuzení! Po pouhé hodině od náhozu mi málem spadl prut z vidliček (ten z největší hloubky) a první kapr naší výpravy byl dobře známý starý lysec s váhou 19 kg! Do brzkého rána jsme měli na kontě sedm ryb. Tři z nich zabraly při prvních slunečních paprscích v rychlém sledu. Moje poslední jízda byla brutální a ukázalo se, že se jedná o velkého jesetera, takže souboj trval snad věčně.

8 9

Chris mezitím rovněž chytil silného a bojovného kapra a já mu asistoval, přestože mě ještě hodně bolely ruce z předchozího souboje. Po chvíli se na břehu objevil největší šupinatý kapr jezera. Bezvadný vzhled, dlouhý a přes 20 kg těžký – čisté zlato! Tato výprava byla opravdu velkou motivací pro nadcházející týdny!

10

Jak to bylo dál se dozvíte v druhém díle…

Christopher Paschmanns

Tento článek byl publikován v časopisu KaproMánie
KaproMánie

Komerční sdělení

1 KOMENTÁŘ

Chcete-li, můžete přidat komentář: