Úvod Články Chytání na plavanou, proč a jak

Chytání na plavanou, proč a jak

17 812
1

Zdravím, v tomto článku chci popsat druhy rybolovu, které někteří i někdy zavrhují a nevěří v ně, ale věřte, že vše co zde píši mám vyzkoušené a také to nějaký čas využívám.

Dříve jsem chytal „normálním“ stylem, což pro mne bylo na těžko. Jednou za rok u nás má rybářská mládež závody, kde se závodí v ryb. technice, znalostech a rybolovu. Chytá se jen plavaná a to se mi zdálo nanic a nevěřil jsem, že se dají chytat poměrně i větší ryby na tuto techniku s použitím slabých vlasců.

Dnes závodím a nechytat plavanou je pro mě podivné. Co chodím s kamarády jen tak zachytat a pobavit se, tak teď už chytáme plavanou všichni. Nemusí být ani žádné speciální vybavení, stačí měkčí prut a slabý vlasec, ale není to takové.

peán

Třetím rokem chytám i feeder a nemůžu si ho vynachválit.

Plavaná …

Používám svůj feederový prut a teď jsem si tedy koupil nový plavačkový, který sem ještě neměl šanci vyzkoušet, ten feeder úplně stačí. Já osobně vlastním prut značky Albastar, Blue Gentleman Feeder. Je to dost měkký proutek se třemi výměnými špičkami, ale jde to s ním perfektně, zatím jsem na něj vytáhl největšího kapra 5kg na 0,16mm kmenový vlasec s návazcem 0,08mm a háčkem vel. 16 právě na plavanou, ale i to je sranda.

splávky

Když jdu na ryby, tak většinou min. alespoň na 2 – 3 hodiny. Ke krmení používám nejraději vnadící směsi značky Lorpio Kapr-Ořech, Lorpip Kapr Secret, Lorpio Kapr Special. Nejvíce používám to ořechové, ale jiná voda, jiné chutě. Toto krmení se prodává ve hmotnosti 1,9kg v ceně 100Kč. Já ho ještě zředím pšeničnými klíčky a strouhankou, klíčků dávám dvě obouruční hrsti a strouhanky jednu. Na jedno chytání jsem to ještě nespotřeboval (nepočítám však závody), když to takto naředíte, máte krmení mnoho. Můžete ještě přidat hlínu (až při přípravě na chytání), aby lépe klesalo ke dnu a dělalo pěkný mrak. Krmení navlhčete tak, aby bylo sypké, ale při zmáčknutí musí držet. Používá se sýto, ale kdo by to tahal… Dělám koule ve velikosti pomeranče asi tak čtyři někdy pět, mohou být spíše menší než větší ale je to jedno. Hlavní je, aby se to krmení naházelo na jedno místo, žádný krmení 3m2. Chce to přesně na předem určené místo, vyměřte si hloubku pomocí splávku a třeba ho tam nechte i nahozený a trefujte se na ten jeden malinký flíček, bacha ten splávek je po první kouli už jinde. Proto se radši spoléhám na svůj instinkt. Správně by se to nemělo, ale trocha červů udělá hodně… Když chci hlavně kapry, přidávám třeba vařenou kukuřici, kterou na krmení skoro rozvařím, ale pozor, abyste jí nepřidaly moc a ty koule by Vám pak nedržely, stačí jí míň.

háčky

Jak jsem napsal výše, používám slabé návazce, které jsou připojeny ke kmenovému s obratlíkem, používám vel. 16, jestli chcete chytat plavanou, tak to chce mít kostřičku na návazce, já mám malou s korkem a většinou mi stačí. Než půjdete chytat, udělejte si návazce do zásoby, jako návazcový vlasec používám nejlevnější 0,10mm. Ze začátku třeba zkuste 0,12mm. Háčky volím podle velikosti nástrahy, je to na Vás, ale určitě nedávejte nějaké 1/0. Návazec dělám okolo 17cm, ale je to na Vás, někdy mají radši delší a někdy kratší, těch 15-20cm je podle mne akorát. Na jedné straně návazce je háček a na druhé je obyčejná smyčka, co nejmenší. Smyčkou jej zachytávám na obratlík (Jednoduše protáhnu smyčku očkem obratlíku a tou protaženou smyčkou provlíknu háček – druhá str. návazce). Co se splávků týče, používám gramáže 1 až 3g.

Chytáme…

Ryby začnou brát tak do 20ti minut a pak je to mazec. Na háček dávám tak 2 až 3 červi (můžeme kombinovat s kuklami), jednu kukuřici jen tak za kraj, aby nespadla a aby koukala špička háčku až k zpětnému, jestli to ještě jde, můžeme přidat i hnojáka, ale pak to je zdlouhavé napíchání a žížala se hodně trhá.

obratlíky

Záběr…

Sebemenší hnutí splávku, které nevypadá jako vítr, bývá záběr. Když chytáte jenom na červy, budete mít hodně záběrů od menších ryb, hlavně bílé ryby, které ty červíky vysávjí až s neskutečnou rychlostí. Červi se mění po každé rybě.

Záběr určitě poznáte a zásek nemusí být moc prudký, ale spíše prodloužený a citlivý. Uvědomte si, že máte 0,10 forpas a ten nevydrží jako 0,20 nebo pletenka. Chce to mít hodně seřízenou brzdu navijáku a spíše na citlivo. Ryba bojuje fakt skvěle a hlavně má stejnou šanci na svobodu. Chce to zdolávat ji pečlivě a spíše než silově, citem a pomalu. S tou rybou si vyhrajete a o to z ní máte větší radost, jsou nádherné a ještě hezčí jsou, když je pouštíte nazpět. Takový kapr okolo tří kilo Vám pěkně pocuchá nervy.

Nezapomeňte přikrmovat svůj krmný sektor, přikrmuje se každou chvíli a jenom tím, co zmáčknete do jedné ruky. Když budete přihazovat moc krmení, tak rybu spíše poplašíte. Krmte hlavně po rybě, ať již vytažené nebo vyvlíknuté. Podle síly proudění a hloubky záběrů umačkávejte přihazované krmení.

Fotky k článku: Martin Pilík

Komerční sdělení

1 KOMENTÁŘ

  1. Zdravím chcel by som sa spytat aky je dobrý navijak K tej feederke ?? (Blue Gentleman Feeder)

Chcete-li, můžete přidat komentář: