Úvod Články Chytání v travách

Chytání v travách

2 066
0

Na každé vodě, ať je malá nebo velká, se vždy nacházejí nějaké překážky, vázky nebo traviny. Pro kapry jsou přirozeným úkrytem, a tak je nejlepší lovit v jejich blízkosti. Právě trávy jsou tou překážkou, se kterou se vás budu snažit trochu více seznámit. Bude to spíše můj styl, jak v nich chytám, jak se snažím mazané kapříky ošálit a přinutit je sezobnout mou kuličku s háčkem.

1

Pokud se rozhodnu chytat ve vodních rostlinách, tak se snažím, pokud mi to pravidla dovolí, ji položit přesně za pomoci člunu. Kapři se nejvíce zdržují přímo ve vodních travinách, a tak je problém přimět je k záběru v jejich blízkosti. Snažím se jim vytvořit jakousi cestičku z krmení a vylákat je z úkrytu.

SONY DSC

V teplých letních měsících používám napůlené boilies v kombinaci s peletami. Pokud vím, že na daném revíru není velké množství bílé ryby, nebojím se sáhnout i po partiklu, který rozhazuji přímo do travin. Partikl pozvolna propadává travinami, některý se zachytí přímo na nich, perfektní zbraň, jak ty ryby vylákat.

SONY DSC

Abych měla stoprocentní jistotu při položení montáže, ráda používám malou PVA punčochu, kterou naplním drceným boiliem, nebo v poslední době jsem si velice oblíbila nový produkt od CCMoore Krill micromass. Jedná je o drobné hrudky čisté přírodní potravy.

SONY DSCSONY DSC

Co se týká koncové sestavy nebo vůbec celé mé udice při chytání v travinách, nepoužívám nic neobjevitelného, vsázím na jednoduchost. Pozor si dávám na dvě důležité věci. Pořádně zapíchnuté vidličky a brzdy dotažené tzv. na krev. Snažím se rybu po záběru ihned otočit od travin, aby nehrozilo zamotání vlasce v travinách.

SONY DSC

Jako kmenový materiál používám zásadně vlasec. Nemám ráda používání splétaných šňůr jako hlavních materiálů. U chytání se šňůrami hrozí poškození ryb, uřezání ploutví apod. Dbejte i na ochranu a úctu k rybám. Na posledních 20 m použiji 0,50 mm monofilního vlasce. Skvěle drží a na koncovou sestavu je tak stoprocentní spolehnutí.

7

Pokud lovím na pískovnách s průzračnou vodou, vyměním vlasec za 0,50 mm fluorocarbon, abych ještě více zamaskovala koncovou montáž. Používám klasické závěsky na boční olova, konkrétně od firmy Taska s integrovaným rychlovýměnným obratlíkem. Převlek na závěsku nasazuji jen zčásti a to aby i v případě zajetí kapra do trávy olovo jednoduše odpadlo.

9SONY DSC

Když je to možné, ráda ještě použiji malá zadní olůvka, tzv. back leady. Ale pouze tehdy, když cestou, kde mi vede vlasec, již nemám žádné vázky nebo traviny. Pokud ano, snažím se vést vlasec pokud možno co nejvíce po vodní hladině, aby kapry neplašil.

SONY DSC

Návazce také nevymýšlím nijak složité, mám dva oblíbené, které používám, a to nejenom do travin. Jeden je D-rig z fluorocarbonu o délce cca 20 cm zakončený háčkem Long shank od Ashimy. Velikost volím dle situace buď 4 nebo 6.

SONY DSC

Druhý je z velmi jemné šňůrky od Krystonu – Supernova. Tato šňůrka je přímo stvořená pro chytání v travinách, její dokonalé maskované a lehkost jsou jejími hlavními přednostmi. Háček opět Ashima, tentokrát Goliath.

SONY DSCSONY DSC

Velikosti háčků nevolím menší než 6 a to proto, že se musím při zdolávání do kapra hodně opřít a nechci mu roztrhnout tlamku malým háčkem. Mám ráda jistotu. Zkrátka když přijde záběr, rychle být u prutu, zaseknout a nepustit kapra do jeho úkrytu.

SONY DSC

Toť asi mé chytání v travinách, věřím, že to není nijak nová neobjevená strategie nebo metoda, je to prostě styl, který používám, a věřím, že některým z vás třeba pomůžu při rybolovu v podobných podmínkách.

15

A pamatujte si jedno, není důležité chytat pořád velké kapry, ale chytat nějaké kapry, a hlavně být při tom šťastný. Chytat proto, že mě to baví, ne proto, že musím.

Za Mikbaits team

Šárka Kaucká

Tento článek byl publikován v časopisu KaproMánie
KaproMánie

Chcete-li, můžete přidat komentář:

Odešlete prosím svůj komentář!
Zadejte prosím své jméno