Úvod Články Cílený lov velkých kaprů

Cílený lov velkých kaprů

4 503
1

Cílený lov velkých kaprů je pro mnohé kapraře hlavním důvodem, proč se vydali směrem ke kaprařině. Já se věnuji lovu velkých ryb více jak dvacet let a za tuto dobu jsem navštívil více než sto různých revírů v sedmnácti různých zemích. Většinou si vybírám velká jezera, protože působí magicky a skrývají svá tajemství. Lovil jsem ale i na malých, třeba jen 20 ha vodách.

25,10 kg z Maroka
25,10 kg z Maroka

Za ty roky jsem si vypracoval svou metodu a mohu říci, že při jejím používání jsem na svých výpravách ve většině případů uspěl. Samozřejmě k tomu, abych dosáhl úspěchu, je také zapotřebí umět dobře vyhodnocovat situace, které u vody nastanou a správně se jim přizpůsobit. Vím, že je spousta rybářů, kteří radí v časopisech, jak na velké kapry. Někdy je velmi těžké se zorientovat v tom, kdo vám opravdu dobře poradí. Na jedné straně jsou ti, co mají spoustu zkušeností. Zatímco jiní jsou pouze teoretici a stále dokola opakují fotografie stejných kaprů ve všech časopisech, protože zkrátka jiné nechytli. Návod je jednoduchý. Důvěřujte těm, kteří loví kapry pravidelně po mnoho let na všech možných vodách. Ti mají logicky nejvíce zkušeností a mohou vám poradit.

24 kg šupináč, ulovený na boilie LR
24 kg šupináč, ulovený na boilie LR

Vyhledání místa

V podstatě jsou dva typy vod. Jedny, které mají členité dno a druhé, které jsou rovné jako fotbalové hřiště a v podstatě se jen svažují do hloubky. Na těch členitých, u kterých tvoří reliéf dna různé zlomy, lavice a prohlubně, já osobně chytám právě v těch prohlubních. Na různých lavicích nebo vyvýšeninách sice dosáhneme většího množství záběrů, ale převážně od menších ryb. Ty větší se drží většinou trochu bokem a spíše se pohybují pod lavicemi nebo v prohlubních, jako jsou jámy nebo přímo koryta řek a potoků, které jsou na jezerech. Do těchto míst pak umisťuji svoje nástrahy.

Další důležitý faktor je absolutní klid na lovném místě. Z tohoto důvodu převážím nástrahu minimálně za 2 – 3 dny. Abych měl ale jistotu, že nástraha je v pořádku a není rozbitá od bílé ryby nebo raků, používám extra tvrdé boilie, které bez problému vydrží tři dny a stále je připravené na záběr. Samozřejmě v období, kdy je povolen noční rybolov. Množství krmení ke každému prutu jsou zhruba 2 – 3 hrsti boilie tak, aby každá ryba, která připlave, byla ulovitelná.

Letní šupináč 22,40 kg - Robin red + A.C. brusinka
Letní šupináč 22,40 kg – Robin red + A.C. brusinka

Na velkých plochách a tím myslím jezera, která mají i několik tisíc hektarů, může být poněkud obtížnější najít, ve kterých místech a hlavně v jakých hloubkách se budou kapři pohybovat. Menší kapři se většinou dají chytit ve všech možných hloubkách, zatímco ti velcí se vyskytují převážně jen v jedné hloubce. Ta se samozřejmě mění podle ročního období, a nebo i momentálního počasí. Dobře odhadnout tato místa a hloubky již vyžaduje určitou zkušenost. Pomoci vám může i dobrá znalost revíru a pozorování vody. Nejlepší v tomto případě je, když se vám podaří najít například vyhazující se kapry atd.

4

Taktika krmení

Na těchto velkých plochách je zapotřebí vytvořit krmné zóny, do kterých nalákáme spoustu ryb a ty pak s sebou přitáhnou i velké ryby. Ti ale většinou nenajedou do těchto krmných ploch a pohybují se okolo v klidných zónách a tam je potřeba na ně nastražit naši nástrahu.

V praxi to vypadá následovně:
– Nejprve si rozkrmím velkou plochu, například 30 x 50 m velkým množstvím krmení. To znamená cca 40 – 50 kg. Tento mix tvoří z větší části partikl, jako je kukuřice, řepka a tygří ořech. Přidávám ještě sladkou kukuřici přímo z plechovky, která nám přitáhne kapry do krmného místa. Další složku pak tvoří různé druhy a velikosti pelet. A na závěr přidám boiie. To tvoří asi 20% celkového obsahu, což znamená, že na 50 kg mixu přidám 10 kg boilie. Celou směs ještě důkladně proliji nějakou tekutou potravou. Dle mého názoru mezi nejlepší patří liver booster, a nebo nový neokoukaný produkt – Amino power. Takto připravené krmení způsobí ve vodě velmi lákavou pachovou stopu a brzy přitáhne ke krmení spoustu ryb všech druhů a velikostí. Do takto prokrmeného místa je potřeba použít atraktivní nástrahu. Správnou volbou jsou obalovací těsta. Mezi mé top patří příchuť Seafood + švestka / česnek a Biosquid. Věřte mi, že na tyto kombinace brzy dosáhnete pěkných úlovků.

Obalovací těsto mnohonásobně zvýší počet záběrů
Obalovací těsto mnohonásobně zvýší počet záběrů

– A nyní se dostáváme k tomu podstatnému. Jak jsem již psal, velké ryby se většinou těmto místům vyhnou a pohybují se na okraji krmení. Z tohoto důvodu umisťuji vždy nějaký prut asi 20 – 50 m od tohoto krmného místa. Na něj, jak je vidět na nákresu, umisťuji nezatraktivněné, extra tvrdé boilie, většinou na panáčka. A prokrmím pouze dvěmi až třemi hrstmi boilie Legend Range přímo ze sáčku. Je to z toho důvodu, abych zbytečně nenalákal na své krmné místo menší kapry. Co se týče příchutí, tak mezi mé nejúspěšnější favority patří Biosquid, Biocrab, Bioenzym fish s A.C. losos a JET 1. S těmito kombinacemi jsem ulovil mnoho krásných kaprů po celém světě.

Kvalitní pop up dopomůže k pěkným úlovkům...
Kvalitní pop up dopomůže k pěkným úlovkům…
Vynikající liver booster na zalévání krmení
Vynikající liver booster na zalévání krmení

– Pokud chytám v zahraničí, používám dva pruty do krmného místa a dva mimo do klidové zóny. Když chytám u nás, tak umístím jeden do krmného místa a druhý do klidové zóny. Díky této taktice se mi podařilo zdolat na svých výpravách i několik kaprů přes 20 kg za jediný týden, a to na svazových, tedy zahraničních státních vodách. Důležitou součástí jsou kvalitní nástrahy, které umí chytat velké kapry opakovaně. Například takový Biosquid, který je doslova zázračný.

– Další důležitou součástí jsou dobré návazce, ale o nich až někdy příště…

9

Jarda Těšínský

Komerční sdělení

1 KOMENTÁŘ

  1. Není to jen reklama na jet fish že? :-))) už jen těch 30x50m a alespon 10kg bobuli 🙂
    čím víc tím líp.

Chcete-li, můžete přidat komentář: