Úvod Články Co nám řekne k pop-up Dauchy David

Co nám řekne k pop-up Dauchy David

4 037
0

V současné době zaplavily trh plovoucí neboli pop-up nástrahy. Ještě před několika lety by se nikdo neodvážil nastražit malé plovoucí kuličky a navíc v křiklavých barvách, které převládají dnes. Dnes máme všichni osobní, profesionální i rodinný rozvrh rušnější, takže hledáme nejlepší způsob, jak dostat ze všeho maximum a tedy i co nejrychleji zjistit nejvhodnější nástrahy a návnady.

SONY DSC

Naprosto normální, co říkáte? Jedná se přece o vývoj, zcela přirozený růst společnosti odpovídající teorii spojených nádob. To se projevuje i v našem přístupu k rybaření a k řešení lovu. To je důvod, proč se budu snažit zavést vás do světa malých korálků všech barev, velikostí a tvarů.

13-06-13 1

Andy Warhol a Pop Art rybařiny

Především je dobré mít na paměti, že při zrození pop-up byly použity především ty ve stejné barvě jako kuličky, které sloužily k vnadění. Ale jak dnes mnohé studie ukazují, zrakové vnímání je u kapra důležitý parametr. Nebudu říkat, že ryby dokážou rozlišovat barvy. Spíše si myslím, že rozlišují barevné spektrum.

small fish

Toto vnímání spektra se liší v závislosti na meteorologických podmínkách, turbulenci vody a zejména podle mne na nejdůležitější věci – hloubce. Hovořím především o hloubce, protože zcela mění světelné spektrum, a proto ovlivňuje vnímání barev v závislosti na hloubce.

A best seller

Nebojím se říci, že to má vliv i na soudržnost pop-up. Opravdu je třeba tento jev vzít v úvahu. To je důvod, proč některé pop-up nemohou plavat kolem určité hloubky. V současné době se použití nápadných pop-up stalo během našich rybářských sezení samozřejmostí. Žlutá, oranžová, růžová a bílá jsou nejprodávanějšími barvami v této oblasti. Kromě toho téměř všechny existují ve fluorescenčních verzích.

SONY DSC

No, já mám malé tajemství, modrá barva je jedna z mých oblíbených, pokud jde o ryby v hluboké vodě. Vědecké studie o zraku kaprovitých vysvětlují, že modrá barva je ta, která vyniká nejvíce v hloubce. Takže chápu, co chcete vy, ale moje volba je jasná! Rád bych také připomenul jeden z faktorů přispívajících k atraktivitě pop-up – zvědavost. Všichni víme, že kapr je velmi zvláštní ryba, která neváhá vrhnout se na nápadný předmět. Pak mluvíme o skutečném úspěchu efektivních pop-up.

Dark mode

Kde, kdy a jak?

Když jsme si nyní fenomén pop-up poněkud vysvětlili, hovořme přímo o rybaření. Používám a „zneužívám“ pop-up za všech okolností. Ať už se jedná o sněhuláka a další způsoby, jak vyrovnávat nástrahu, jsou to pop-up, které mají moji naprostou důvěru. Samotné je rád používám v nejhlubší zimě. Nic není přitažlivější než malá kulička uprostřed například malé hromádky zrnek.

presentation of speed fishing

Při zimním rybolovu s oblibou používám jemnou montáž KD RIG k předkládání těch drobných nápadných kuliček. Celou prezentaci doplňuji stickem nebo PVA sáčkem. S touto technikou jsem už nachytal a ještě nachytám spoustu ryb. Pokud jde o barvy, dávám přednost jejich obměně vždy zhruba jednou za dvě hodiny. To mi umožňuje zůstat aktivní a především nalézt tu momentálně nejvhodnější barvu. V těch nejchladnějších měsících nechodím k vodě jen kvůli rybám.

SONY DSC

Ve spojení s pop-up mám v oblibě i montáž Chod Rig. Tato montáž v kombinaci s nápadným pop-up je skutečný masakr. Navíc umožňuje nahazovat na velké vzdálenosti a vychytat většinu záběrů.

Montáž Chod Rig vám rovněž umožňuje chytat nad zarostlými plochami nebo nad jinými vázkami, aniž by to montáž vyřadilo z činnosti.

chod presentation

Poznámka: Seznámím vás s malým trikem, který používám při chytání na montáž Chod Rig. Olůvko vložím do rozpustného sáčku naplněného vnadícím mixem a dalšími přípravky. Tak se pop-up ocitne v blízkosti hromádky návnady. Zkuste a uvidíte!

SONY DSC

Podpořit či nikoliv?

Další výhodou pop-up nástrah je, že je lze vždy podpořit vůněmi, esenciálními oleji, ochucovadly a dalšími podpůrnými prostředky. K pochopení tohoto jevu stačí vidět, s jakým úspěchem se při lovu setkávají žluté fluorescenční ananasové pop-up s kyselinou N-butyrovou. To je důvod, proč se budete moci odlišit od ostatních rybářů pomocí různých podpůrných prostředků použitých speciálně pro vaše pop-up nástrahy.

different colours

Osobně nevidím žádný limit pro vaši fantazii kromě toho, že pop-up jsou a budou sloužit jako nástraha, nikoliv jako krmení. Kromě toho jsem už dlouho úspěšný na vodách v mém okolí díky kaštanovým pop-up máčeným pouze ve viandoxu. Použití podpůrných prostředků je tedy možné a proveditelné.

SONY DSC

Velikost a tvar – jakkoli se vám líbí

To je další aspekt, který by neměl být přehlížen při použití pop-up. Chci hovořit o velikostech a tvarech. Je docela možné použít pop-up různých průměrů, i když velikosti 12 a 15 mm mám nejraději. Přecházím na 8 až 10 mm, pokud jde o cílové ryby nebo o revír pod vysokým tlakem. Tyto velikosti není možné používat za přítomnosti mnoha nežádoucích druhů, jako je cejn, parma a jiné bílé ryby.

Flash mode

S oblibou používám pravý opak toho, co ostatní rybáři na revíru. Pokud každý používá standardní velikost, neváhám předkládat pop-up největších průměrů ve snaze odlišit se od ostatních.

mY FAVORITE COLOR

Letos v létě jsem například použil montáž Chod Rig vyzbrojenou bílými pop-up o průměru 24 až 28 mm a výsledkem sice nebylo nadměrné množství ryb, ale zato samé pěkné úlovky.

SONY DSC

Je také možné změnit formu z pop-up na jednoduchý cutter. Změnou vzhledu je docela možné restartovat aktivitu na vašem revíru a dokonce i zmást již zkušenější a poučené ryby. Kromě toho existují tzv. dumbels, což není nic víc než prodloužené pop-up.

New coated pop-up

Nezáleží na tom, zda jste fanouškem nápadných pop-up nebo prostě raději předkládáte návnadu samotnou. Přechod na pop-up vám může prospět v mnohém. Jsme uprostřed chladného období, v lůně zimy, a pop-up jsou vašimi nejlepšími spojenci. Ti, kdo stejně jako já vzdorují počasí a jdou ven i v této době, mi určitě rozumí!

SONY DSC

Dauchy David

Tento článek byl publikován v časopisu KaproMánie
KaproMánie

Komerční sdělení

Chcete-li, můžete přidat komentář: