Re: Labe

#253706
Homer
Účastník

Rybařím už skoro 40 let, na břehu Labe jsem se narodil. Myslím si, že řeku v úseku od Mělníka až do Ústí znám za ty roky docela dobře a můžu říct, že se Labe za posledních 20 let hodně změnilo.

Voda je dnes znatelně čistější než bývala kdysi a druhová pestrost rybí obsádky je mnohem větší, než bývala za mého mládí.

Bohužel došlo i ke změnám, které se mi moc nelíbí. S tím jak přibylo rybích druhů, se zmenšila velikost lovených ryb, dříve skoro každá ryba, z těch 6 – 7 druhů, které v řece žily, byla skoro trofejních rozměrů. Dnes lovím spíš už jenom průměrné kusy, ale můžu chytit i ryby, které jsme dřív v Labi neznali.

Nejvíc mi ale vadí obrovský nárůst počtu rybářů na březích Labe. Pamatuji doby, kdy se dalo bez problémů a v klidu chytat naprosto všude, na kilometry daleko nebyl rybář.

Zažil jsem šest let za sebou dvouměsíční prázdninové stanování na louce hned u vody ( kousek od potrubí u Prackovic n.L.). Za tu dobu jsme viděli celkem asi tak 10 rybářů, jinak ani noha.

Jak to vypadá na stejné louce dnes? Skoro celý rok tam bivakuje nějaký CT. Najít místečko, kde by si člověk v klídku zachytal, je dnes na Labi stále težší, proto na mojí nejmilejší řeku jezdím míň a míň.

Naštěstí jsem v posledních letech objevil jinou řeku, na které jsou pořád místa kam rybáři nechodí. Doufám, že to vydrží.