Aminokomplexy

Úvod Diskuze Nástrahy a návnady Boilies a pelety Aminokomplexy

Aktuálně je na stránce zobrazeno 20 příspěvků - 1. až 20. (celkem z 23)
 • Autor
  Zápisy
 • #257251
  Luba
  Účastník

   Míchání tekutých složek do boilies, hotové aminokomplexy a oilkomplety jsou mimo směsí jednou ze základních věcí při výrobě boilies. Zajímaly by mě vaše zkušenosti. Co se používá a tak podobně. O tom se moc nikde nedočtete protože si to výrobci chrání a bylo by zajímavé vědět víc. Obecně se v různých diskuzích hlavně na MRKu dočtete o naprosté zbytečnosti různých třeba i uznávaných přísad. Tak jak to vlastně je? Co to obsahuje atd.

   #257257
   Fit
   Správce

    Tohle je myslím dost zajímavá otázka. Sám se přiznám, že vůbec netuším, a proto bych se rád nechal poučit nebo něco nového se dozvěděl. Tohle asi moc lidí vědět nebude 😉 .

    #257262
    dasty carp
    Účastník

     Co se týká AK,,je asi dle mého jedno z čeho si ho posatavíš,,Osobně když jsem si mýchával AK,,tak jsem tam měl tekutou potravu a to i více druhů,Esenciální olej,Esenci.Tekuté pivovarské kvasnice,,Vše toto spočívá v tekutých potravách,,asi bych v tom moc vědu nehledal,, 😉 😉 😉 Ještě jsem dodával olej,,dle teploty vody samozřejmě,,

     #257263
     Luba
     Účastník

      Fit: No máš asi pravdu, ono je to i trocha chemie a o výživě ryb se učí na škole několik let, takže moc lidí to znát nebude. Možná ani nebude moc chuti pouštět nějaké info, ale můžeme to zkusit.

      Takže od začátku:
      Aminokomplexy zpravidla obsahují několik základních komponentů jako CSL, předtrávené tekuté potravy, betain, rybí protein, GLM extrakt, játrové extrakty, esence, esenciální oleje, sladidla, ostatní extrakty a spoustu dalších prvků.
      Aminokomplexy zpravidla neobsahují rybí a rostlinné oleje, přírodní sladidla (cukr, melasa) a další komponenty, které by reagovaly s ostatními komponenty a znehodnocovaly je. Tyto se přidávají až při vlastní výrobě boilies.
      Aminokomplexy se skladují zásadně v chladnu a tmě nebo tmavém skle, protože i světlo ničí vitamíny a aminokyseliny.

      A teď něco pro zamyšlení. Je zajímavé, že pokud si koupíte aminokomplex hotový, je zpravidla lahvička 100ml určena na dvě kila směsi. Ale pokud si aminokomplex namícháte a dodržíte doporučená střední dávkování jednotlivých komponentů, zjistíte že máte objem 100 až 300ml na jeden kilogram směsi! Z toho plyne že buď jsou hotové aminokomplexy z koncentrovanějších komponentů (čemuž moc nevěřím), nebo tam prostě není všechno co se uvádí a je tedy lepší si míchat sám.

      #257265
      dasty carp
      Účastník

       Luba-Je vidět že do toho vidíš,,ale osobně si myslím to co jsi vypsal co je v AK je dle mého zbytečné tolik věcí do toho cpát??Mám odzkoušené to jak jsem psal a myslím že to bohatě stačí a věřím v to že tam co se týče záběrů a ryb nebude rozdíl,,Opravdu bych tam nehledal v tom vědu…Jen můj názor) 😆 😉 😉 😉 😉

       Já když jsem si mixoval AK tak jsem tam tekutých složek spal dost,,co do počtu ml..Ale už to nedělám nemá to smysl,,ted mám vše na kilo 50ml a stačí to,,Pokud člověk trošku ví co a jak tak nachytá,,A cpát tolik tekutých složek do AK se zbytečně předražuje a vysledek bude stejný jako při nižším dávkování,,

       Tak co myslíš?? 😉 😉 😉 😉 😉 😆 😛

       Pokud si namixuje člověk AK-Tekuté játra,Tekutý Robin Red,Pivovarské Kvasnice,Esenciální Olej,Esenci,Podle vody teploty Olej,,bude to chytat,,Tekuté potravy klidně tři druhy..Dle mého názoru to musí stačit 😉 😉 😉

       #257270
       Luba
       Účastník

        Dasty: On to je jen takový popis jaké existují možnosti. Je pravda že se výrobci snaží lid rybářský přesvědčit že čím víc je tam složek, tím lépe, ale myslím že je to spíš obchodní tah, který zohledňuje proč jsou aminokomplexy tak drahé. 🙄

        Osobně používám také jen CSL, rybí protein, tekuté potravy, betain, GLM a různé esence. Ale např. GLMko se hodně diskutuje, jestli má až takový význam. Jsou to namleté šleble a mnozí tvrdí že vlastně obsahují betain, tak proč to tam ještě dávat navíc. Já ale myslím že to význam má, protože je to přírodní věc a kapr se škeblemi dost živí. Ostatně při testování boilies Odysey od CC Moore, kde je GLM opravdu hodně byly výsledky až o 40% lepší než u koulí bez GLM ze stejných směsí.

        Souhlasím s Tebou že je méně komponentů lepší a hlavně levnější a navíc se potom lépe manipuluje s množstvími když to potřebuješ vyladit. Myslím že v tom mám za ta léta docela jasno, ale vždycky se může vynořit nějaký dobrý nápad který stojí za vyzkoušení a tak když “pustím” nějaké informace vlastně jenom nedávám, ale můžu i dost získat.

        #257271
        dasty carp
        Účastník

         Luba–Ano dle mého v tom není nic závratného a kdyby tam prodejci cpali dost věcí si myslím že i cena by byla podstatně dražší a u některých AK je cítit jen CSL,,nebo vše dost jím naředěné,,což je mi proti srsti,,A pak nevěřím že tam je to co popisují,,to ani náhodou,,A GLM,je samozřejmě super,,to bez debat.

         Dříve jsem tam cpal také dost tekutých složek a časem jsem zjistil že je to zbytečné absolutně,,spíše méně tekutých složek a pohrát si jen s dávkováním,,Tot vše vše si psát atd,,a vyvodit výsledky,,ale je to samozřejmě vše na delší dobu 😉 😉 😉

         Od letoška chytám pro Michala Kučeru a musím říct že jsem viděl jak se to u něj mýchá a mohu říct jen chválu…
         Opravdu je to tak jak má být,,což je právě to podstatné a důležité)))

         #257272
         basnak
         Účastník

          Zdravím vás pánové 🙂
          Za sebe můžu říct, že používám akorát pár věcí co se týče sestavování AK. Tekuté potravy které si dokážu vyrobit sám ve více druzích o tom není debat a meze se nekladou. Sladidlo malesa, oleje, esenciální oleje atd.. Práškové extrakty když už si koupím tak dávám do směsi. S větším dávkováním, kdy mililitry přesahovali dvakrát prodejní dávkování v obchodech, už jsem taky zkoušel. Akorát mi to rozbíjela bílá ryba. Jinak se řídím při sestavení AK středním dávkováním co uvádí výrobce a když si vyrábím boilie na rychlejší chytání dávám max. dávku . Když už jste nakousli GLM, tak proč si ho nevyrobit sám? Já jelikož si razím cestu, co žere kapr v přirodě to můžu dát do boilie, tak jsem už se slávkou laboroval. Člověk ale musí mít vlastní věci jako je mlýnek (pro mladé študenty doporučuji, jinak zničíte nože a doma nejsou moc rádi 😆 ). Je to dobrá věc a akorát to zabere trocha času. Takže GLM nekupuji.

          #257273
          winx
          Účastník

           Ahojte, pri tych aminokompelexoch je to zaujimava vec, vypada to jak nejaka alchymia, ale ked si vezmem Imperial baits alebo black label baits, ti davaju tekutu zlozku len tekute jatra a esenciu ( BLB pripadne olihnovy olej ). Takze naco vymyslat? IB aj BLB sa podla vsetkeho sustredili na suchu cast a rozpustne atraktory ( moj nazor ). Takze ja uz tiez moc nevymyslam, proste si kupim IB zmes a dam do toho 2 veci ( es + TP ) a je to.

           #257281
           Luba
           Účastník

            No vida jak se nám to pěkně rozběhlo, 😀 a to jsem si myslel že se moc kaprňáků neozve…

            Basnak: Člověče ty jsi rybí všeumělec! 😯 Nepřemýšlel jsi o tom že by ses tím mohl slušně živit? To je prosím bez ironie!!! Mimochodem zrovna testuju fermentovanou kuku do koulí, což byl tvůj nápad a vypadá to slibně! Dneska sedm kapříků kolem 50ti a z toho šest na koule s kuku. První záběr už po půl hodině.

            Jinak vidím že máme všichni asi dost podobné zkušenosti s aminokomplexy a i když tekuté složky jsou důležité, vzniká z naší debaty dojem že všechno podstatné tkví v dobré základní směsce. Ale taky jsem se utvrdil v tom že hodně muziky dělají tekuté potravy. Momentálně používám Nutriment od MaxCarp, Niklovo amino PPC, několik druhů potrav Maximino od Vision Baits a mám ještě malou zásobičku potrav od stařičké Nutriggy, ale už dochází a budu muset hledat náhradu. Zatím jsem spokojen, ale nechci usnout na vavřínech a ono se taky každou chvíli objeví něco nového.

            #257283
            basnak
            Účastník

             Luba: Což o to, výroba boilie a vše kolem toho mě baví a vůbec bych se takové příležitosti nebránil. 😀 Akorát že tyhle moje pokusy jsou dělané v malém množství se kterým si vystačím akorát já. A všechno dělám pokus – omyl. Už kolikrát jsem seděl u vody bez záběru, jen z důvodu toho, že jsem zkoušel něco nového. Např. zkouška výroby tek. jater dopadla fijaskem – jednak předávkováním a tím pádem zabetonováním boilie a už jsme seděl bez záběru. 🙂 Ale to už je dávno, to jsem byl ještě hloupý 😆
             Jinak jsem rád, že se ti pokusy s fermentovanou kukuřicí daří 🙂 A jestli budeš zkoušet výrobu “GLMka” tak to hlavně suš někde mimo dění lidí, smrad je z toho řádný 😉
             Já zas teď 3. rokem zkouším nové tek.potravy, něco podobného načem je založený All amino nutric od krásy – spíš na té hlavní počáteční myšlence. A výsledky jsou pozbuzující 😀

             #257284
             Luba
             Účastník

              Zkoušet dělat GLMko určitě nebudu i když prostory na to mám i s odsáváním, ale myslím že jsem skončil s těmito pokusy. Naposled proběhnul “voňavý proces” když jsem sušil buchanky a mořské ráčky do bentosu. Moc práce a vůbec se to nevyplatilo. Nakonec si radši koupím ocean bentos i když je drahej, ale tolik ho zas nespotřebuju.

              No a to sezení bez záběru je u testování celkem normální a běžná záležitost. Ani bych to nespočítal, protože pokud chceš mít jistotu musíš vyloučit ostatní vlivy (např. že se třou cejni a kapři žerou jikry, změny počasí, voda kvete atd.). Je toho hodně a už se mi taky stalo že jsem koule odepsal a rozdal a chlapi je pak po mě chtěli že u nich jim to chytalo dobře!

              Krásův Nutric je jistě skvělej (ostatně má na to školu), ale myslím že pokud jsem sledoval jak dělá koule, dává tam ještě cosi jiného o čem nechce říct nic a to mi připadá dost rozhodující. Vím jen že je to “tekuté” 😉 😉 😉 😀

              #257291
              basnak
              Účastník

               Luba: Jo zooplankton si také suším. Jelikož někdy se motám na líhni, tak si seženu i větší množství. Ale nemyslím si, že by se mi to neoplatilo. Je ale fakt, že to může veškerá ryba a tak boilie neodolá vetšímu tlaku. Jestli mořským ráčkem myslíš Artemii, tak tu používám pro rozkrmení cichlidek. 🙂

               #257292
               Luba
               Účastník

                Basnak: Nevím jestli je to Artemie, kluci mi to vozí jako vajíčka, dá se to do slané vody a ráčci se vylíhnou. Míchal jsem i mikry, buchanky, nitěnky, patentky a perloočky. Bylo toho hafo. Do směsi dávám jen tak 50gramů, takže opravdu troška, ale účel to má.
                Tekutá játra jsem kdysi taky zkoušel, ale postup byl asi špatnej. Normálně jsem je usušil, namlel na prach a pak rozpustil v lihu. Možná by se to dalo pít, ale výsledky nic moc 🙄 🙄 🙄

                #257293
                basnak
                Účastník

                 Luba: Jo tak to je Artemie, neboli žábronožka solná. 😎

                 #257307

                 Zajímalo by mě jak se vlastně můžou tekutá játra vyrábět. To předci memože byt žádná věda. Je mi líto davat za ně takových peněz kdyš kilo jater koupim za zlomek ceny.

                 #257512

                 Jak tady čtu tak jste mě docela rozladili. Kupuji si aminokomplexy a koulím už docela dlouho a teď se dovídám že se pořád nemůžu dostat ke slušnému kaprovi jen proto že výroba aminokomplexů je v podstatě ošizená. Myslíte že je to opravdu tak zlé?

                 #257555

                 No příteli, obávám se i z vlastních zkušeností, kdy mi hrozně dlouho trvalo prochytat se přes prcky k slušnému kaprovi, že na tom skutečně něco je. Od doby kdy si míchám sám je to znatelně lepší a i levnější!!! Jsou jistě i výrobci solidní a jejich aminokomplexy jsou sice drahé ale jinak v pořádku, ale přesto radši vím co jsem si tam dal. Pokud se na míchání komplexů necítíš budeš se muset asi zamyslet nad kvalitou kupovaných a vyřadit co ti prostě nechytá. Nakonec jistě najdeš firmu která ti bude vyhovovat, ovšem mezi hodně levnými bych jí rozhodně nehledal.

                 #257560
                 cttimata
                 Účastník

                  Ja osobne si robim boilies sam a z tekutych zloziek davam len potravu, rybi olej a sem tam esencak a aromu. Vacsinou mam boilies vyskladane len zo zakladnej zmesy, v ktorej su extrakty a atraktory obsiahnute a doladujem to len tou potravou a zo skusenosti mozem povedat, ze maly kapor to zoberie zriedka. Ale ja vacsinou chodim len na jedno miesto, tak ta ryba je tam potom naucena a nepotrebujem vyrazne boilies. Alebo idem tam, kde sa ryba nachadza a hodim jej to tam aj s minimom krmenia a nemam problem so zabermi, ani s malymi rybami.

                  #257858

                  Co říkáte na All amino nutric od Krásy? Je to dobrá věc do aminokomplexu nebo je lepší s ním dipovat? Máte zkušenosti jak je účinný? Díkes

                 Aktuálně je na stránce zobrazeno 20 příspěvků - 1. až 20. (celkem z 23)
                 • Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.