K70

 • Toto téma obsahuje celkem 32 odpovědí. Do diskuze (7 diskutujících) se naposledy zapojil uživatel Fit a poslední změna proběhla před 14 roky a 7 měsíci.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 20 příspěvků - 1. až 20. (celkem z 33)
 • Autor
  Zápisy
 • #251800
  Black pepe
  Účastník

   Zdravím všetkých…
   Ako by zmenila K70 České a Slovenské revíry podla vás

   #251801
   uhlir.standa
   Účastník

    Podle mně záleží na úhlu pohledu. Nepatřím k lidem, kteří si vezmou jakoukoli rybu a jednoznačně neuznávám odnášení ryby (kapra) o velikosti 40cm stejně jako kapra,který je zdravý a nad 65cm.Jsem z Jihočeského kraje a převážně chytám na Hněvkovicích kde K70 je zavedené. Můj názor je takový, že je neštěstím vzít nádhernou zdravou rybu na pekáč a to bez ohledu na její velikost. Co se týká velikosti tak bych byl i za maximální velikost 65cm a minimální 45cm. Možná hloupý názor,ale můj. Co se změní? Pokud by K70 bylo zavedeno na všech revírech,tak si myslím že většina rybářů bude mít šanci chytit během následujících 3 let svého vysněného kapra bez toho, že pojede na mimosvazovou vodu a samozřejmě ten nádherný pocit při zdolávání velké ryby,protivníka který většinou svůj boj prohraje,ale je vrácen do svého přirozeného prostředí. Ještě jedna věc,ryby jako jídlo miluji a když ryby chytám,tak je i jím,ale ne za každou cenu a ne proto že zrovna dneska chytím tak musí skončit v mrazáku. Více jak 90% kaprů vytažených na břeh pouštím (asi víc,nepočítal jsem to) a občas mi přijde dost smutné,když mi kolem rybáři nadávají že ryby pouštím – např kapra o velikosti 40cm.Možná dříve jsem měl pocit že každá ryba je jen kus “flákoty na stůl”, ale s odstupem času se na to člověk kouká naprosto jinak. Jediné co mně občas zamrzí je to,že přátelé nemohou vidět větší rybu v reálu a vidí ji jen jako fotografii a při mém štěstí nebo smůle s mým velkým pupkem při fotografování 😀 . Takže závěr: K70 ano a osobně bych přitvrdil jak spodní,tak i horní hranici.Spousta lidí nebude asi souhlasit,ale tak jak jsem začal – úhel pohledu.

    #251803
    Fit
    Správce

     Tak podle mě je K70 určitě přínosem, na některých revírech je už dokonce zavedená. Ale zase tolik jich není. Můj názor je ale takový, že to někdy stejně v ničem nepomůže (ale jsou případy, kdy určitě ano, např. když vedle loví další rybáři, kteří vidí, co se děje). Protože ten, kdo chce rybu odnést za každou cenu, tak si jí stejně odnese a je mu jedno kolik měří, když je u vody sám. Několikrát jsem byl svědkem, kdy rybář chodil s rybami do lesa, kde je schovával do pytle a při odjezdu měl v pytli 6 kaprů. Tenkrát jsem byl ještě dítě, dnes bych ihned volal rybářskou stráž. Ale je mi jasný, že tohle se asi bude stávat pořád. Jinak osobně si kapra také občas vezmu, v minulém roce jsem si vzal 2ks a vůbec se za to nestydím, byli to kapři kolem 55cm. Kaprů jsem chytili minimálně 100ks za sezónu, asi i víc. Osobně větší kapry jak 60cm pouštím (to je moje vrchní hranice). Bylo by mi to už prostě moc líto, abych takovou rybu vzal, když vím, jak dlouho taková ryba roste. Klidně bych se i smířil s tou horní mírou 70cm, i když mi taky přijde možná zbytečně vysoká. Ale je tu zase spousta lidí, kteří tu rybu pustí i když je mnohem menší…

     Hodně mi také vadí obchodování s rybami, kdy jdou krásní kapři ze svazových vod do těch soukromých. S tím se moc nedá nic dělat 😡 .

     #251804
     uhlir.standa
     Účastník

      K tomu obchodování s rybami. Je to hodně smutné,ale zatím nikdo nikoho za ruku nechytil a pokud se objeví nějaký článek že se něco takového provalí ven,tak jen kraťoučký a stejně se nic moc nezmění.Je to v myšlení lidí a Česká republika a mentalita našich lidí je v tomto ohledu hodně zvláštní a specifická. Myslím si že celkový přístup vychází z toho, na co jsme byli zvyklí, kdy bylo naprostou samozřejmostí odnést z práce tu a tam kus železa,babičky na poli nosily domů tašky napěchované řepou pro králíky, nebo brambory a tak by se dalo pokračovat. Prostě co je možné ukrást tak se ukradlo a nejsmutnější je skutečnost,že se to opravdu bralo jako samozřejmost. Na druhou stranu spousta lidí žila z ruky do pusy a tak to bylo. Nechci moralizovat,je to nesmysl a bude ještě chvíli trvat,než se tento způsob myšlení změní.
      Já osobně u vody zažil “rybáře”,kteří chytali několik dnů a odváželi barel s kaprama. A je otázka zda to byly ryby pro svou potřebu,nebo jeli chytat ryby z jiného důvodu.

      #251805
      basnak
      Účastník

       Jsem členem samostatného rybářského spolku, kde už zavedení horní a dolní hranice se stalo skutečností a je v provozu už nějaký ten rok. Dolní hranici máme stanovenou na 45cm a horní na 65cm. A co na to říct? Maximální spokojenost. Násada, která se každoročně vysazuje, se aspoň za ty dva roky než dorostou do konzumní velikosti naučí příjmat na štěrkopískovištích slávičky a tím pak markantně přibírají na váze a rychleji rostou. To byl jeden z hlavních důvodů, zvednutí konzumní míry. Stanovení horní míry se změnilo to, že ve vodě plave více pěkných kusů. Ale už se taky stalo, že rybářská stráž brala nekompromisně povolenky za přerušení přestupku v nedodržení horní míry. Jakmile lovec uvede zápis do povolenky nad 60cm je požádán ryb. stráží o přeměření úlovku. Byli i tací, kteří uváděli 64cm v povolence a pak se záhadně divili, že se ten kapr natáhl o 2cm 🙄 . tažke jak píše Fit někdy to člověk neovlivní, ale když se na to přijde v čas, tak je možné s tím něco udělat. Nebýt horní míry, tak se nemůže člověk ohánět zákonem.

       Na druhou stranu to do budoucna vidím tak, že ve vodě bude velké množství vetších ryb a voda bude tím pádem hladová. Ryba nebude tak růst na váze a překročení 20kg hranice bude trvat spousty let v závislosti na přírodní potravě. Bude sice víc kaprů nad 65cm, ale budou se stále chytat dokola a růst budou velmi pomalu.

       Nejlepší možnost pro nás kapraře by byla lokalita, o jedné kapří obsádce čítajíc několik (desítek, stovek, tísícovek) kusů, v závislosti na velikosti lokality. Nová ryba by se nevysazovala, nebo velmi sporadicky. Zde už bychom více uplatnili zavedení horní míry. Kapři by rychleji rostly a vysněné exempláře by se staly skutečností. Takže těžko říct, ale stále se bude jezdit do zahraničí, protože takové vody tam prostě jsou.

       No, když se tak nad tím zamýšlím. Tak se podle dosazovacího řádu, vysazuje vždy tolik ryb, kolik se jich vylový (“sežere”) . Takže to může popírat mé teorie. Takže si to přeberte 😀 . K70 u vás nebo K65 u nás rozhodně propaguji velmi kladně. 😎

       #251806
       Black pepe
       Účastník

        To či niečo zmení K 70 snáď ukáže len čas a hlavne je to na ľuďoch či sa toho dočkáme konečne aj na slovensku aspom v niektorých organizáciach ako u vás v čechách.Určite je to ale dobrý krok no ako písal fit keď si bude chcieť rybár zobrať velku rybu spraví to za každú cenu.Zákon sa porušuje stále a aj bude!Nedá mi spomenúť u nás nie tak moc známu Zemplínsku šíravu kde platí režim lovu bez privlastnenia si úlovku čiže loviť možeš no nesmieš brať z dovodu kontaminovanej vody a aj rýb jedmi…Keď som sa náhodou stretol s domácimi povedali mi že ryby sa zo širavi brali a aj berú a vobec im nevadia niake jedy vo vode a vodných organizmoch.Tak sa seba pýtam či zastaví takýchto “KORMORáNOV K70”? No chvala bohu pribúda aj tých čo sú zástancami napr.Chyť a Pusť ktorím nejde len o naplnenie mrazákov a tých čo si neprepočítavajú hodnotu ryb.dokladov na ryby.
        Je dobré že sa o tajkýchto témach v dnešnej dobe diskutuje a z časti aj niečo robí čo može čiastočne stopnúť DRANCOVANIE Českych a Slovenských revírov ved nieje nič krajšie ako si dvihať LATKU vyššie a vyššie s novými osobákmi!!

        #251827
        Fit
        Správce

         [quote=”basnak”]No, když se tak nad tím zamýšlím. Tak se podle dosazovacího řádu, vysazuje vždy tolik ryb, kolik se jich vylový (“sežere”) . Takže to může popírat mé teorie. Takže si to přeberte 😀 . K70 u vás nebo K65 u nás rozhodně propaguji velmi kladně. 😎

         Jo jo, mělo by se dosazovat podle toho dosazovacího řádu. O to přerybnění by asi šlo hlavně u hodně malých revírů. Jinak můj osobní názor je, že se situace postupně zlepšuje a že je čím dál tím víc sportovních rybářů, kteří neberou všechno a váží si trofejních ryb. Ale rozhodně se ještě musíme snažit a propagovat ochranu velkých kaprů 💡 .

         #251829

         Pánové, ten Váš optimismismus, že se u vody něco děje k lepšímu, nesdílim. Měl jsem možnost se v minulém roce poflakovat kolem vody víc jak dost, ale to co jsem viděl, tak to mě nahánělo husí kůži. Na Slovensku jsem odchytal 34 dnů a mohu zodpovědně říct, že to jsme si nedovolili ani před 30lety, poněvadž by nám to strach nedovolil.

         #251836
         Fit
         Správce

          Bohužel, někde to tak asi pořád bude. Já jsem měl zatím docela štěstí a žádné masaře ve velkém jsem už dlouho neviděl. Ale občas mám taky tu smůlu. Rád bych ale byl v této věci optimistický 😉 . Vedu rybářský kroužek a starám se o mládež, tak se snažím co nejvíc. I když u těch malých dětí závisí především na jejich doprovodu u vody. Hlavně je potřeba ty děti naučit šetrnosti k rybám. Jestli budou velké ryby pouštět, to už bude záležet jenom na nich .

          #251852
          Black pepe
          Účastník

           Ako som ja postrehol pri pobyte na výpravách a sledoval som tých staršich rybárov tie staršie gardy musím skonštatovať že to je u nás ten konkrétny problém z odnášaním velkých kaprov od vody.Jeden takíto člen ma dokonca presviedčal a nechápavo krútil hlavou ked som púšťal divú formu kapra ktorí je chránený že mu ho radšej mám dať len aby nešiel domov naprázdno..Myslím že ten kapor mal 77cma bol to moj prvý chránený dunaják.
           Na odnášanie rýb najviac asi v posledných rokoch u nás doplatila Liptovská Mara.Po maratone som bol svedkom ako chladničkáry odnášali ryby vo velkom aj cez 15kg a potom ich čistili v lese asi si viete predstaviť ten pocit….
           Strašné čosi!!!!

           #252335
           Petr Koch
           Účastník

            Ono je to kluci s celou K-70 trochu složitější. Zkuste se na to podívat z hlesiska budoucnosti. S horní mírou se musí jako se šafránem a tam kde je zavedena se musí situace sledovat. Já osobně jsem zastánce toho, aby naše vody byly zarybněny ideálně, jenže to není možné docílit. Na každý revír jsou vydány dekrety jejichž součástí jsou zarybňovací plány a s těma se nedá hnout. Prostě má hospodář jasně dané kolik kapra a další ryby musí vysadit a když to udělá jinak, hrozí, že bude dekret odejmut. Je jistě spousta vod, kde má K-70 smysl, ale jsou i takové, kde smysl nemá a je to cesta do pekel. Pokusme se stejně jako na kapra koukat i na další druhy ryb. Akce K70 sice utrhla lavinu, ale nesměřoval bych všechny aktivity jen na kapra… 😉

            #252337
            Fit
            Správce

             Jo, já s tebou určitě souhlasím a mám na tuto věc stejný názor 😉 .

             #252338
             Petr Koch
             Účastník

              Fit: ten počátek byl velice pěknej, ale poslední dobou se trochu děsím toho kam to celý spěje. Z kapra a horní míry se stala modla a skoro zaklínadlo. Jenže si možná neuvědomujeme jak si na některých vodách podřezáváme větev pod nohama. Dneska jsem třeba sledoval debatu na MRKu, kde se hodně lidí pohoršovalo nad videem, kde si chlápek zabije a odnese kapra. Proboha umí si někdo představit co by se stalo, kdyby si tu násadu lidi nebrali? Jak by takové vody dopadly? A jak by dopadly trofejní ryby? Jednoduše by to byla pro revír pohroma.
              Jasný, kaprařím a taky mě celkem zamrzí, když někdo vezme pěknýho nadějnýho kapra, ale tak to být má a o to víc, když se do vody pravidelně sypou další a další kapři. Berme ty dědoušky jako dobro, vždyť nám a našim kaprům v podstatě dělají službu, snižují potravní konkurenci v revíru a dávají tak možnost těm pár větším dorůst ještě větších rozměrů…

              #252340
              Fit
              Správce

               Tak to video na mrku jsem viděl včera 😆 a měl jsem z toho přesně stejný pocit 😥 . Lidi to často opravdu přeháněj, ten chlápek se k tý rybě ani nechoval nešetrně! Prostě si vzal mírovýho kapříka, nevidím na tom nic špatnýho .

               Podle mě jde o to, že v zahraničí vysadí třeba jenom jednou za několik let (někdy ani to ne), protože tam kapry každý pouští a nikdo je nejí (mají hlavně mořské ryby a kapr je podřadnou rybou). Pokud by se u nás nasazovalo ve stejném (obrovském množství), tak by mohly být vody velmi hladové (když budou všichni pouštět). Na(ne)štěstí u nás není taková situace, že každý pouští, proto je dobré K70 podle mě prosazovat. Spousta lidí stejně bude odnášet kapry všech velikostí, takže tímto se to jakoby může trochu vykompenzovat. Můj názor no… 😉

               #252341
               Fit
               Správce

                Ještě bych řekl, že jsem tím chtěl dodat hlavně to, že si myslím, že je třeba ochraňovat hlavně velké kapry! Těch malých bude vždycky dostatek a nevidím problém, proč by si rybář občas nemohl vzít padesátníka. Sám to tak někdy udělám a vůbec se za to nestydím. Minulej rok jsem si odnesl sice jenom dva, ale klidně bych si vzal i víc, kdyby byl zájem 😉 .

                #252342
                basnak
                Účastník

                 Přesně takovou jsem měl myšlenku, když jsem kdysi psal do této diskuze příspěvěk. Víc ryb = méně potravy = menší růst = větší nemoci atd. atd. Do budoucnosti tyhle předpoklady prostě nastanou.

                 #252343
                 Fit
                 Správce

                  Je třeba si taky uvědomit to, že když se vysadí nová násada malých kaprů, tak to zvyšuje riziko nemocí a můžou se nakazit i staré ryby. Je to docela začarovaný kruh, ale snad to nebude tak hrozné, jak se zdá 😉 . Podle mě je prostě třeba chránit velké ryby, i když to někdy prostě nevyjde, ale s tím už nikdo moc nic nenadělá a je to prostě život…

                  #252344
                  Petr Koch
                  Účastník

                   No nejvíc mě děsí to nadšení bez hranic, K70 je modla a slepě kvákají všichni to samé pořád dokola. Je to ušlechtilá myšlenka, ale má to rub a líc… Největší hrozba jsou ti zaslepení nadšenci a neberte to zle, ale kapr je sice bojovná krásná ryba, ale zároveň spoustě revíru v tom množství co se sype škodí asi tak nejvíc. Dobře, že ty masařky tu násadu co nejrychleji vybagrují.

                   #252345
                   Fit
                   Správce

                    [quote=”Petr Koch”]No nejvíc mě děsí to nadšení bez hranic, K70 je modla a slepě kvákají všichni to samé pořád dokola. Je to ušlechtilá myšlenka, ale má to rub a líc… Největší hrozba jsou ti zaslepení nadšenci a neberte to zle, ale kapr je sice bojovná krásná ryba, ale zároveň spoustě revíru v tom množství co se sype škodí asi tak nejvíc. Dobře, že ty masařky tu násadu co nejrychleji vybagrují.

                    Je pravda, že to často může být na úkor ostatních kaprovitých ryb. To asi bude pravda, kapr je prostě silnější tvor a ve větším množství…, jasný no, chápu… Všechno má své pro a proti…

                    #252346
                    basnak
                    Účastník

                     [quote=”Fit”]Je třeba si taky uvědomit to, že když se vysadí nová násada malých kaprů, tak to zvyšuje riziko nemocí a můžou se nakazit i staré ryby.

                     Velké ryby v dobré kondici, by už neměly být tak choulostivé na běžné nemoci. To už by muselo být něco, např. parazit. Mají vyvinutý obraný systém a ten se dědí z generace na generaci v líhni. Nejchoulostivější kapři jsou lysci, ti trpí jarní vyrémií běžně, ale většinou jsou už tak z “hybridizovaní” (nebo jak to nazvat), že s oteplením vody se sami z toho dostanou.

                    Aktuálně je na stránce zobrazeno 20 příspěvků - 1. až 20. (celkem z 33)
                    • Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.