Krátkodobý lov – Přehrada Horní Bečva

Úvod Diskuze Vybavení a technika lovu Technika lovu Krátkodobý lov – Přehrada Horní Bečva

Aktuálně je na stránce zobrazeno 20 příspěvků - 1. až 20. (celkem z 26)
  • Autor
    Zápisy
  • #257310
    Katsushiro
    Účastník

      Tak… Nevěděl jsem, kam tohle téma zařadit, tak ho dávám sem, do techniky lovu… Loni jsem zkoušel lovit kapry na revíru Podlesí u Valašského Meziříčí (viz http://www.lovkapra.com/kaprarske-forum/viewtopic.php?f=14&t=325), ale bez většího úspěchu. Záběry byly stále náhodné a kaprů jsem chytil snad 5 za sezónu. Letos jsem kvůli vysoké ceně povolenek bral jen tu pstruhovou a tak mám výběr revírů značně omezen. Rozhodl jsem se tedy chytat kapry hlavně na tomto revíru (v řádu jako nádrž u Macečků, na revíru Bečva Rožnovská 2) klasicky s krmítkem jako loni, jen s jinou vnadicí směsí a nástrahami. Hodně mě inspiroval zp. lovu v posledním dílu Jak na ryby. Jako nástrahu používali dipované rohlíkové boilies a směs vypadala taky přijatelně (0,5kg sladké směsi, 0,5kg masové směsi, 100g praženého mletého konopí, 100g praženého ptračího zobu, 100g spařeného ptačího zobu, hrst kukuřice, 2 hrsti kukuřičného šrotu) – myslíte, že to bude teď, na jaře, fungovat nebo ne?
      P.s.: Pokud jste někdo z okolí, osobní názory či případně přímo společnou vycházku bych uvítal 😉
      P.p.s.: Máte někdo zkušenosti s pražením ptačího zobu? Neumím si nějak představit, jak bych to prováděl a ke koupi jsem to ještě neviděl 😀

      Jinak moc díky za rady, Katsu

      #257315
      Fit
      Správce

        Ahoj,
        jasně že teď na jaře ti bude rohlíkové boilies fungovat (samozřejmě především na menší kapry, ale může to vzít i větší 😉 ). Pokud si chceš zachytat, tak rohlíkové boilies funguje dobře po celý rok. Směs je určitě taky ok, v tom problém nehledej, kdyžtak můžeš upravit a nebo si vzít jakoukoliv jinou, se kterou máš dobré zkušenosti.

        Co se týká toho praženého mletého konopí, tak to se dá bez problému koupit. Stačí zadat do např. do Google “mleté konopí pražené” a najdeš toho mraky 😉 . Jen tak namátkou třeba zde: http://www.nikl.cz/p629-mlete-konopi-prazene.php

        Jinak s tím tvým revírem zkušenosti nemám, protože jsem z jiného kraje 😉 . Tak ať se ti zadaří 😎 .

        #257316
        Fit
        Správce

          Ještě pardon, blbě jsem si přečetl dotaz 🙂 , ty jsi se ptal na pražení ptačího zobu. Ten se samozřejmě dá sehant taky uplně v pohodě, dej si to do vyhledávače, např. zde: http://www.saccon.cz/kapr/eshop/1-1-Vyroba-boilies-SUPER-CENY/26-2-Mlecne-suroviny/5/145-Prazeny-ptaci-zob-10-kg

          Jinak možná máš tu směs až zbytečně naddimenzovanou 🙂 , já si po celý rok bez problémů vystačím s tímto obyčejným krmením: Vynikající krmítková směs na kapry.

          #257343
          Katsushiro
          Účastník

            Tak jsem na rybách byl a nic 😀 Místní tvrdili, že taky nic nechytali, že prý je studená voda, ale myslím, že spíš bude chyba někde u mě. Pražený ptačí zob jsem nestihl sehnat, tak jsem ho nahradil řepkou (dá se to neob je na jaře zob nejlepší?), sestava vypadala takto: vlasec cca 0,3 mm, pak krmítko (tady mě napadlo používat ta bez trubiček, stejně dávám háček do směsi), pak cca 20-25cm dakronový návazec a háček č. 4 (teď nevím značku, ale připadaly mi celkem velké 😀 ). Jako jediné možné řešení mě mimo tenčího kmenového vlasce napadá zkusit menší háček a ten ptačí zob, pokud máte nějaké jiné nápady, sem s nimi 😀
            P.s.: Dle mých nedávných zkušeností z muškaření mě teď napadlo, jestli není problém v průvěsu vlasce – je nějaký způsob jak poznat, že už je vlasec naplý, ale že zároveň ještě netáhnu krmítko? 😀
            P.p.s.: Nedávno jsem viděl používat na navijáku gumku pro určení stejné délky náhozů, tzv. zaklipování. Nepochopil jsem ale, jak je vlasec na gumce (nebo naopak) upevněný. Máte s tím někdo zkušenosti?

            Jinak jako obvykle, moc díky za rady 😉

            #257344
            Fit
            Správce

              Ahoj,
              já mám nejlepší zkušenosti s lovem na krmítko, když chytám s touto montáží (průběžnou), viz. můj starší článek: S krmítkem na kapry. Tak se můžeš podívat, funguje mi to dobře.

              Co se týká toho vyšponování vlasce, tak asi jediná možnost je použít těžší krmítko, pokud se ti zdá, že to máš málo došponované.

              To zaklipování nepoužívám, tak asi neporadím. Vím, že to někdo dává normálně do klipu na cívku, ale já toto nedělám. Ani nevím, jestli se tím zabržděním nemůže třeba zbytečně poškodit vlasec, osobně v to nemám moc důvěru. Házím prostě tak nějak na oko. Když chytám s krmítkem, tak stejně většinou do 50 m 😉 .

              #257552
              Katsushiro
              Účastník

                Po 2 neúspěšných vycházkách s výše popsanou směsí (obrovský zájem malých ryb -> žádní kapři 😀 ) jsem zkusil veškerý partikl nahradit jen několika hrstmi kukuřičného šrotu a větším množstvím spařené řepky. 2 vycházky byly perfektní, na každé 3 kapři a alespoň jednou tolik záběrů (téměř vždy chodily záběry na oba pruty současně, tak jsem si musel vybrat 😀 ). Ale pak zas nic. V čem může být chyba? Napadlo mě, že možná v příliš velkém množství partiklu (500g koupených směsí, 400g řepky) nebo v jiné chuti kaprů způsobené oteplením vody (že by kombinace vanilka+scopex už nebyla “in”? 😀 ). Anebo se může stát, že ryby ten den prostě neberou, třeba kvůli častému dešti (změna tlaku), případně jiným faktorům? Tomu se mi nechce věřit, vždy jsem zastáncem názoru, že ryby žerou, jen je někdy neumíme ulovit…
                Tak vás i tentokrát žádám, abyste psali své názory, zkušenosti a rady, abychom se i my začínající mohli něco přiučit a chytit pár dalších šupináčů 😀
                Moc díky, Katsu

                #257553
                Fit
                Správce

                  Asi těžko spekulovat nebo radit… Spíš bych řekl, že jednou tam ty ryby jsou najetý a jindy jsou třeba zase někde jinde, což je normální. Když na tom tvém místě zrovna nejsou, tak je nemůžeš chytit a je jedno, čím vnadíš 😉 . Jinak na větší ryby je samozřejmě lepší používat více partiklu a větší částice v krmení obecně, zase ale nebudeš mít tolik záběrů, protože to nebude lákat menší ryby.

                  Na každé vodě to může taky fungovat různě, takže nejlepší asi bude, když budeš chodit chytat a ty zkušenosti si nasbíráš sám 🙂 😉 .

                  Jinak jestli třeba začínáš taky s boiliesem a lovem vlasovou metodou, tak bych ti doporučil vyzkoušet třeba halibut pelety, kapři na to podle mě dobře reagují a můžeš chytit i větší kousky. Zkus třeba jeden prut nahodit někam stranou, kde je klid a dej tam tu peletu + třeba nějaké na PVA. Druhým prutem se můžeš bavit s menšíma rybama a zkoušet ty krmné směsi 😉 .

                  #257604
                  Katsushiro
                  Účastník

                    Tak… Po neúspěšných výpravách s krmnou směsí jsem zkusil chytat na pelety. Nakoupil jsem halibutky a PVA punčochu. Za 3 vycházky jsem však neměl ani jeden záběr mimo několika “ťukanců”. V čem může být problém? Sestavu jsem měl, myslím si, dobrou (klasická průběžná, cca 30cm dakronový návazec, pak obratlík, klip s olůvkem atd, na naávazci navlečená punčocha s cca 7mi peletami – stačí na vnadění takové množství? Revír má cca 11ha), tak vidím jediný možný problém ve volbě příchutě. Mohli byste se, prosím, podělit o své zkušenosti s chutí nástrah v různých obdobích? 😀 V kihách a na netu se vždy dočtu všude něco jiného a tak se nemám dle čeho řídit, metoda pokus-omyl mi taky selhává 😀
                    Zatím opět díky a Petrův zdar, přes týden na ně opět zajedu a uvidíme 😀

                    #257605
                    Fit
                    Správce

                      Katsushiro: Asi bude problém v lokalizaci kapra. Aby jsi ty ryby natáhl na krmné místo, tak by jsi musel krmit mnohem víc, aby ti tam ryby najely. Pokud chytáš takhle s PVA, tak je potřeba zkoušet více míst. V nástraze asi problém nebude, halibut pelety jsou asi nejlepší, když je teplejší voda. Čím je potom chladnější voda, tak tím hůř se uvolňuje olej v nich obsažený a pomaleji se rozpouští. Teď je to na halibut pelety ideál až do pozdního podzima.

                      Spíš zkoušej i jiné místa, případně více krm nějaké konkrétní místo (např. hodně vařené kukuřice + trochu pelet nebo boilie). Je to o správné lokalizaci kaprů 😉 . Buď ty ryby dokážeš najít a nahodíš jim to “před nos” s PVA a nebo je přitáhneš masivnějším krmením na nějaké místo. 11ha sice není nějak extra velká voda, ale nějaká plocha už to je 😉 .

                      #257606
                      Katsushiro
                      Účastník

                        Problém je v tom, že břehy jsou místy dost zarostlé a tak míst, kde se dá chytat, není moc… Pokud bych chtěl ryby stáhnout vnaděním čistým partiklem (kukuřice nebo řepka?), kolik bych ho měl mít a za jak dlouho ryby najedou? Vím, že je to relativní, ale aspoň orientačně, fakt o tomhle způsobu lovu skoro nic nevím 😀

                        #257607
                        Fit
                        Správce

                          No vzhledem k tomu, že je to 11ha voda, tak můžeš i trochu víc. Taky dost záleží, jak je ta voda zarybněná, to já nevím… Ale když zakrmíš třeba 2-3 kg kukuřice denně, tak asi nic nepokazíš. Řepku můžeš dát taky, kapři ji mají rádi, ale počítej s tím, že to přitáhne i malou rybu.

                          Můžeš taky zkusit krmit třeba jenom těma peletama někde u břehu a nahazovat do toho místa. Experimentuj a zkoušej dál, uvidíš, co ti bude fungovat. Pokud budeš krmit, tak hlavně dávej pozor, aby tě nikdo neviděl, protože jinak si pak nesedneš (na českých vodách je to častý jev).

                          #257620
                          Katsushiro
                          Účastník

                            Aha… S tím každodenním vnaděním bude asi problém, revír mám vzdálený asi 15km a každý den bych to asi nestíhal… Spíše bych to už viděl na to vyhledávání. Jak tedy poznám kde se kapři zdržují pokud zrovna nevyskakují nad hladinu? 😀

                            #257623
                            Fit
                            Správce

                              Buď použít echolot a nebo sleduj vodu. Např. kde se dělají bublinky na hladině (když kapři ryjou a hledaji potravu). Nahazuj do míst, odkud se tahají ryby. Chce to najít dobrý místa no.

                              #257627
                              basnak
                              Účastník

                                No echolot je spíše na vyhledávání míst, kde se ryby krmí, než na jejich přesné lokalizaci. Ale přesto hledání ryb je o naučení se “číst vodu” a to není jen tak, na to člověk potřebuje zkušenosti, které nabere jak jinak než praxí u vody. Něco jiného je pozorování krmící se ryby na řece a na stojáku podle bublinek vycházející na hladinu.
                                Spíš si vem dalekohled vylez si na strom, nebo pozoruj vodu jen tak. Nechce se mi věřit že za ty vycházky jen tak čučíš na signalizátory a nebo do novin 🙂 ony ryby se většinou prozdradí samy. 😉

                                #257640
                                tomikskuli
                                Účastník

                                  ahoj jestli můžu poradit kup si nějaký peletový mix nebo si nějaký sám slož z pelet různých průměrů=jiná doba rozpadu a tímhle krm.popřípadě přidej pár boilie (jestli na něj skoušíš chytat)… volba boilie je na tobě ale pokud na té tvojí vodě nikdo na kule nechytá jdi radši do nějakých ovocných nebo ořechovích mixů na které ryba snáze zabere než hned tam prát nějaké masové boilie (pokud na té vodě opravdu na kule nechytá klidně kupuj nějaké levné boilie ryba na něj nebude zvyklá.když sem psal že pár kuliček k těm peletám stačí 10kulí to maš na 2měsíce kilovej pytel)…a volba místa na takových vodách není až tak složitá jestli tam choději důchodci co házej 50metrů daleko skus to přímo pod nohama např za stulíkama nebo rákosem budeš mile překvapen ale hlavně neměn taktiku musíš jí věřit nečekej každých 15minut jízdu a věř že můžeš chytnout pěknou rybu dělej vše jinak než důchodci a bude se ti dařit uvidíš…. říkal si že sou tam hodně zarostlé břehy =vázky v příbřežní oblasti najdi si nějakou vázku (dobře poslouží i nějaká třpytka jestli nemáš echo 😆 ) např. větev a u ní zlehka krm házej tam 1 prut a druhý flek si udělej někde právě za lekníny nějaké kapry určitě nachytáš…a poslední rada ohledně boilie po´kud tam přece jen někdo chytá na kule myslim že tu budou kule 18-20mm(klasika 😆 ) takže doporučuju sehnat si kuličky 14-16mm to bude tvoje výhoda …snad ti to pomůže mě se s touhle taktikou daří i na vodách které mají 50ha každý vyváží ale já mám nejlepší ryby 10 metrů od břehu maximálně… tak at to jezdí čau

                                  #257653
                                  Katsushiro
                                  Účastník

                                    Tak se zase hlásím 😀 Poslední vycházku jsem zkusil změnit koncovou sestavu – pokud jsem vlasový přívěs nepoužíval (rohl. boilie mají vlastní šňůrku), vůbec jsem jej nevázal. Místo swingerů a “pípáků” jsem zkusil jen lehké policajty před špičkou a ejhle – za jedno odpoledne (nijak zvlášť tiché, kolem spousta turistů a známý z Ameriky, který se příšel mrknout, jak se to dělá tady v Čechách 😀 ) jsem měl 6 kaprů a amura a dalších cca 6 záběrů, které jsem nestihl zaseknout nebo nevytáhl. Tolik tedy k mojí současné metodě 😀.
                                    Rád bych se zeptal, jak řešíte problém citlivosti záběrů (jen jeden se projevil jízdou, ty ostatní byly jen opatrné potahování), swingery se mi zdají málo citlivé, i když jsou citlivě nastavené (myslím, že je problém v poloze ukazatele – pokud mám policajta přímo před prutem, ukazuje to lépe, ne?).
                                    Díky, Katsu

                                    #257656
                                    Fit
                                    Správce

                                      Katsuhiro: Tak ty předšpičkové policajty budou určitě o něco citlivější v případě, že chytáš na krátkou vzdálenost bez ostatních vlivů jako je např. proud na řece atd.

                                      Pokud chceš mít pořádné hrčáky, tak použij únikovou montáž, když je návazec fixován přes obratlík k závěsu na olovo. Díky tomu se ryba už v podstatě sama zasekne a ve většině případů máš hrčák. Jde takhle fixovat i těžší krmítko. Swingery můžeš zatížit úplně naplno, aby to dobře vyšponovalo vlasec. V podstatě když máš záběr, tak je to už v momentě, kdy ryba pohnula s olovem na dně, takže můžeš sekat i když ti jen swinger poskakuje, neboť ryba už je píchlá na háčku.

                                      Jinak o únikové udici jsem tu psal už dříve několikrát, ale jestli chceš, tak si třeba pročti tyhle dva články a určitě to pochopíš, o co jde:

                                      http://www.lovkapra.com/montaze-pro-lov-kapru-25/
                                      http://www.lovkapra.com/unikova-udice/

                                      Pokud chytáš takhle na blízko a třeba i na menší nástrahy a jde ti i o menší kapry, tak může být klasická průběžná montáž s předšpičkovým policajtem lepší co do počtu záběru (ale neplatí to 100%, záleží na revíru a přesném sestavení těch montáží 😉 ).

                                      #257658
                                      basnak
                                      Účastník

                                        [quote=”Katsushiro”]Rád bych se zeptal, jak řešíte problém citlivosti záběrů (jen jeden se projevil jízdou, ty ostatní byly jen opatrné potahování), swingery se mi zdají málo citlivé, i když jsou citlivě nastavené (myslím, že je problém v poloze ukazatele – pokud mám policajta přímo před prutem, ukazuje to lépe, ne?).
                                        Díky, Katsu

                                        Ono se mi zdá, že se pořád chceš přizpůsobit té těžké kaprařině, se kterou se všeci tak prezentují a chytají trofejní ryby. O tom to vůbec není. Pokud si začal mít úspěchy, tak proč by to měl člověk měnit. Buď svůj a pokud jsi našel způsob u kterého ti berou ryby, není přece důvod ke změnám. A jsem rád že si konečně udělal nějaké ty záběry, což je krok v před. 😉

                                        Jinak k té citlivosti záběrů. Při každém pípnutí sleduji rozdíly. Pohyb špičky prutu, jemné kolísání swingeru prostě všecko co by mohlo naznačovat rybu na prutě. Pokud tohle vyhodnotím zasekávám, nečekám na žádnou jízdu.
                                        Před pár hodinama jsem se vrátil od vody (byl jsem se jen podívat) nicméně jsme se tam dal do řeči s klukem, který měl záběr, sice žádná jízda ale swinger mu pěkně tancoval. Se ho ptám, proč neseká, vždyť tam má rybu. Bylo mi odvráceno, že to není záběr, že záběr má až když se mu to rozhrčí. A tak jsem si řekl, no jen tak dál a víc takových rybářů 😀 😉 Jinak jak už naznačoval Fit, pohyb olova od ryby musí být zaznamenán na swingru (v závislosti na vzdálenosti).

                                        #257961
                                        Katsushiro
                                        Účastník

                                          Tak po delší době se opět hlásím… Po zbytek léta kapříci celkem šli, na podzim jsem přezbrojil na halibut pelety (kvůli chuti, “rohlíkáče” jsem v masových příchutích nesehnal), krmení řepka+spařené granule+pojivo (strouhanka nebo kuku. šrot) a šlo to zase. Chvíli. Minulý týden začali kapři nástrahu jen opatrně ochutnávat a pořádný potah se objevuje jen zřídka. Zkusil jsem tedy přezbrojit na únikovou udici, ale bez výsledku. Návazec z dakronu dlouhý 10cm, háček č. 3 tuším, vlasové rovnátko cca 6mm dlouhé (myslím délku mimo háček), jako zátěž krmítko 60g. Záběry však nebyly žádné, jen čas od času prudké trhnutí a zas nic. V čem může být chyba? Po spoustě pochvalných komentářů na únikové udice mě tohle celkem překvapilo 😀
                                          P.s.: Pokud vím, na téhle vodě tak skoro nikdo nechytá, vždy vidím používat jen průběžné montáže, takže kapři by na to být zvyklí neměli…
                                          Díky za rady 😉

                                          #257963
                                          Fit
                                          Správce

                                            Ty trhance by mohly být jenom přejezdy ryb přes vlasec (nárazy do vlasce). Jinak osobně bych dal delší návazec než těch 10 cm v případě únikové udice. Záleží na jakou chytáš nástrahu, pokud třeba kukuřice na vlasu, tak těch 10 cm většinou stačí, pokud tam dáváš větší boilies, tak bych ten návazec prodloužil. Kapr dokáže nástrahu nasát i z pár cm vzdálenosti ode dna. Já mám nejradši návazce u únikové udice tak 15-25 cm.

                                          Aktuálně je na stránce zobrazeno 20 příspěvků - 1. až 20. (celkem z 26)
                                          • Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.