Prosím o doporučení prutu i navijaku

Úvod Diskuze Vybavení a technika lovu Pruty a navijáky Prosím o doporučení prutu i navijaku

 • Toto téma obsahuje celkem 5 odpovědí. Do diskuze (2 diskutující) se naposledy zapojil uživatel Fit a poslední změna proběhla před 12 roky a 2 měsíci.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 6 příspěvků - 1. až 6. (celkem z 6)
 • Autor
  Zápisy
 • #258514
  bencis
  Účastník

   Zdravím všechny rybáře 😉 Chtěl bych si koupit mojí první výbavu, doposud jsem chytal jen na kamarádovi pruty.. Budu moc rád když mi poradíte při výběru prutu i navijáku, případně jak dlouhé pruty jsou ideální pro lov kaprů. Předem mockrát děkuji za rady. 😛

   #258515
   Fit
   Správce

    Ahoj,
    rádi Ti tu poradíme, ale napiš více konkrétní info. Každému rybáři může vyhovovat něco jiného a tady ti můžeme jedině doporučit své tipy.

    Takže pro lepší rady upřesni:
    Kde budeš na ty pruty převážně chytat (řeka, velké vodní plochy…)?
    Chceš dělené pruty (dvoudíl, trojdíl) nebo teleskop?
    Co se týká navijáků, tak na jakou vzdálenost budeš nejčastěji chytat?

    A teď to nejdůležitější, kolik do toho hodláš zhruba investovat peněz? Protože od toho se to také odvíjí. A kdyžtak můžeš napsat i svůj věk (jestli budeš chytat na dva pruty a nebo jenom jeden). Např. pro mladého kluka se hodí jiná výbava než pro dospělého rybáře (nevím, kdo jsi a kolik ti je).

    A taky je tu spousta starších témat, tak můžeš hledat. Ale rádi ti tu něco napíšeme samozřejmě 😉 .

    A pokud začínáš, tak by ti taky mohly pomoct při výběru tyto dva články pro začátečníky, můžeš pročíst a pak tady na fóru upřesnit ten svůj dotaz 😉 :
    Pruty aneb jak vybrat ten správný klacek
    Navijáky aneb točím, točíš, točíme

    #258516
    bencis
    Účastník

     Mockrát díky za návrhy…samozřejmě se kouknu na odkazy.. 🙂 Jinak je mi 26 let a chci chytat na dva pruty , většinou na řekách nebo rybnících.. (někdy i chovných), někdy i nádrže jako je třeba Orlík.. Jestli teleskop, dvoudílák,nebo třídílák… to je otázka i pro mě.. 😀 Právě proto se ptám na názor co na tyto vody je nejlepší… Jen vím že s třídílákem se mi chytalo asi nejlíp 😀
     Vím že se dají koupit pruty celkem levně i s navijáky zdarma… takže když řeknu cenu za 2 navijáky a 2 pruty cenu do 4000 kč?? Je možné za tuhle cenu pořídit něco kvalitního?? Díky za odpovědi.. 🙂

     #258517
     Fit
     Správce

      No obecně je asi určitě nejlepší dvoudělička, ovšem transportní délka je prutu je pak u 3,66 prutu kolem 180 cm, takže je potřeba s tím počítat. Co se týká požitku z lovu, tak je dvoudíl uričtě nejlepší a sám dvoudílné pruty preferuju.

      Pokud chceš za 4.000,- dva pruty a dva navijáky, tak budeš muset sáhnout po základních děličkách i navijácích a dívat se na poměr cena/kvalita. Pro začátek to bude určitě stačit, ale časem zjistíš, že dražší pruty i navijáky se chovají trochu jinak a že to poznat je. Ale to neznamená, že se nedá dobře chytat i na levnější věci. Jen je potřeba taky dobře vybrat a vyzkoušet si to podívat se na reference rybářů. A nebo taky můžeš využít nějakého bazaru (buď tady a nebo třeba na Mrku) a koupit starší kusy, které jsou ale z vyšší třídy (jak navijáky, tak pruty). Opět ale musí člověk vědět, co kupuje.

      Budu ale vycházet z tvých představ o ceně. Mohu napsat jenom navijáky, se kterýma mám osobní zkušenost a v téhle ceně jsou dobré.

      Navijáky:

      Naviják baitrunner: Okuma Longbow (cívku spíše větší na univerzálnější použití, tak 60-90 viz nabídka, dle požadované kapacity vlasce) – http://www.kamofish.cz/navijaky/816-navijak-okuma-longbow-20.html

      Na tento naviják dobré reference a cena/kvalita, šel bych do toho.

      Pokud chceš podle mého názoru ještě lepší naviják a nevadí ti absence baitrunneru a vyšší cena, tak jdi do modelu Tica Scepterhttp://www.rsp-fishing.cz/navijaky/predni-brzda/navijak-tica-scepter-gf-9000

      U tohoto navijáku neuděláš chybu (případně Tica Dolphin, které mám osobně já).

      Pruty:
      Tady žádné horké tipy v této cenové relaci 1000 Kč/ks nemám, protože chytám už dnes na o něco dražší pruty. Obecně bych ti ale jako univerzální prut doporučil děličku 3,66 m (dle tvých potřeb dvoudíl nebo trojdíl). Univerzální libráž prutu je 2,75 – 3lb. Mezi levné a doporučované pruty patří například tyto modely, ale nechytal jsem na ně, jen vím docela dobré reference za ty peníze:

      – Shimano Alivio
      – StarBaits BATTLE 360
      – Shakespeare Cypry Carp 3,6m

      Tady nějaké témata, co se o těchto prutech tady psalo:
      Star Baits BATTLE 360 alebo SHAKESPEARE CYPRY CARP 3
      Cypry vs Mitchell Premium Carp II 366 cm

      Takže asi tak, ale opravdu těžko radit, protože to si musí každý rybář osahat sám a zjistit si, co mu vyhovuje. Tady toto jsou jen takové univerzální tipy. Akcím typu 1+1 zdarma bych se vyhnul, obvykle to není dobré (záleží na konkrétních okolnostech ale).

      #258519
      bencis
      Účastník

       Mockrát děkuju za tipy.. Je až neuvěřitelný co si mi doporučil a že sis semnou dělal takhle čas (odkazy moc potěšily)… fakt ještě jednou mockrát děkuju za rady a tipy… 😉

       #258520
       Fit
       Správce

        Nemáš zač a klidně se ptej dál. Můžeš sem i případně hodit nějaké své odkazy na posouzení ostatním. Od toho tu fórum je 😉 .

       Aktuálně je na stránce zobrazeno 6 příspěvků - 1. až 6. (celkem z 6)
       • Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.