Tekutá vs natrávená játra? Je nějaký rozdíl?

Úvod Diskuze Nástrahy a návnady Boilies a pelety Tekutá vs natrávená játra? Je nějaký rozdíl?

 • Toto téma obsahuje celkem 8 odpovědí. Do diskuze (5 diskutujících) se naposledy zapojil uživatel safa a poslední změna proběhla před 5 roky a 4 měsíci.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 9 příspěvků - 1. až 9. (celkem z 9)
 • Autor
  Zápisy
 • #264511

  Zdravím, byl by mi tu někdo schopný říct, jaký je rozdíl mezi tekutými a natrávenými játry ? Teda pokud nějaký je. Díky

  #264513
  Fit
  Správce

   Ahoj, tak aspoň za sebe jsem dosud žil v domnění, že je to to stejné – tedy enzymaticky natrávená játra v tekutém stavu. Ale nejsem v téhle oblasti odborník, tak si raději počkej na případné další odpovědi. Sám bych se ale divil, kdyby nějaký rozdíl byl 🙂 😉

   #264514
   Prokíno
   Účastník

    Díky za odpověď. Tak jsem se teď nějakou chvíli proklikával internetem, hlavně tedy články z Anglie a pochopil jsem to tak, že rozdíl je docela podstatný.
    Tekutá játra prostě zakonzervujeme, ale dál už z nich nedostaneme “aktivní” aminokyseliny, které by nám kapry lákaly. Naopak pokud je pomocí trávicího enzymu proteázy ještě natrávíme, tak se nám z toho stává aminokyselinová pracující bomba, kterou je nutno buďto zamrazit, nebo rychle zpracovat. Změní se vůně a hlavně budou pořád probíhat štěpící procesy, což je pro ryby atraktivní. Pokud tedy bude správná teplota vody.

    Navíc přítomnost trávicích enzymů urychlí rozklad, což taky napomůže rybímu trávení a tím se zvětší i její apetit.

    Takto jsem to tedy aspoň já pochopil, je to tedy absolutně laický pohled, takže prosím kohokoli, kdo to ví líp, aby se podělil, vážně mě to zajímá.

    Díky 🙂

    #264515
    Luba
    Účastník

     Základním výrobkem jsou tekutá játra což jsou vlastně rozmixovaná játra naředěná většinou převařenou vodou. Příprava se u různých výrobců liší a mnohdy se přidávají další komponenty a hlavně konzervant, čímž se výrobek stabilizuje.

     V natrávených játrech není zpočátku konzervant a jsou uměle enzimaticky nastartovány kvasné procesy a dochází k částečnému rozkladu což je to “natrávení” které se potom zastaví opět konzervantem. Někdy konzervant kvasný proces zcela nezastaví.

     V podstatě pokud se v uskladněných tekutých játrech spustí kvasný proces samovolně (vlastně se zkazí) vznikají játra předtrávená. V takovém případě jsou pro ryby ještě lákavější, ale pozor na puch a uzavření v nádobách!!! Značný tlak při reakci mění uzavřené lahve ve výbušné smradlavé granáty! Takže skladovat nejlépe na dvoře u žumpy v neuzavřených nádobách.

     #264516
     Prokíno
     Účastník

      Přesně tak jsem si to myslel 🙂 díky. Teď by mě ještě zajímalo, jestli je to opravdu tak jednoduché, jak si to představuji, tedy, že když udělám tekutá játra, tak k nim přisypu proteázu a další enzymy, nechám to pracovat na požadovaný puch a pak přileji konzervant a je hotovo, nebo je to složitější ?

      #264518
      Luba
      Účastník

       Prokino:
       Ano v podstatě je to tak jak si myslíš.
       Trošku složitější to je u profesionální přípravy, kde se ještě nastartovaný proces hlídá (aby nevznikaly “nedobré” rozkladné procesy) a je rozhodující množství přístupu vzduchu (nebo bez přístupu), podle toho zda jde o aerobní nebo anaerobní proces (bakterie), hlídá se teplota, přidávají se výtažky ze sleziny, z krve a podobné vychytávky. V tom je potom kvalita a stabilita, ale pro naše běžné použití kde nevadí že bude výsledek pokaždé trochu jiný je to v pohodě. Možná bych se ještě zamyslel nad přidáním třeba RobinRedu, nebo při rozmixování přidat pár pstroužků česneku, nebo to ještě jinak došperkovat. Tím se rozkladný proces trochu stabilizuje a výsledky se v rámci možností sobě víc blíží u každé dávky kterou vyrobíš a zároveň se to zatraktivní. Dobu po kterou to necháš “kvasit” je třeba hlídat, (při běžné pokojové teplotě je to několik dní) maximálně se proces zastaví sám až nebude mít z čeho pokračovat. To se pozná tak že to zaplísní. Ať se daří!

       #264519
       Fit
       Správce

        Tak to díky za rozšíření obzorů chlapi 💡 😯 😉

        #264520
        Prokíno
        Účastník

         Super, moc díky 😉 zase jsem o něco chytřejší 🙂

         #264521
         safa
         Účastník

          Tak to abych začal studovat nějakou chemickou školu jak nato koukám. 😆 😆 😀 😀

         Aktuálně je na stránce zobrazeno 9 příspěvků - 1. až 9. (celkem z 9)
         • Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.