Vlasove rovnátka ano! či nie?

Úvod Diskuze Vybavení a technika lovu Kaprařská bižuterie Vlasove rovnátka ano! či nie?

 • Toto téma obsahuje celkem 31 odpovědí. Do diskuze (12 diskutujících) se naposledy zapojil uživatel Fit a poslední změna proběhla před 9 roky a 2 měsíci.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 20 příspěvků - 1. až 20. (celkem z 32)
 • Autor
  Zápisy
 • #251786
  Black pepe
  Účastník

   Je nutnosť v dnešnej kaprárine používať vlasové rovnátka typu CARP”R”US-Mounth Snaggers či ich predchodcov zmršťovacie hadičky?Niekto sa drží hesla: v jednoduchosti je krása…

   #251794
   basnak
   Účastník

    Tak určitě to je vidět skoro na každém DVD a v prodejnách, velice to ovlivňuje populaci rybářských nadšenců, kteří možná ani někdy neví co mají za význam. U některých typů háčků se v klidu mohou vynechat. U jiných dobrá pomůcka jak vylepšit obrácení háčku do kapřího pysku. Nemyslím si, že by výrobce navrhoval typ háčku aniž by se osvědčil v praxi bez použití vlasového rovnátka. 😎 Prostě je to záchrana kdy v návazci je chyba, která nepichá, ať už je to vzdálenost boilie od háčku, nebo špatně zvolená šňůrka. Ale určitě to kapry neláká aby nasáli montáž s vlas. rovnátkem. 😉 Držím se v překombinované lehkosti návazce, jsme přeci jenom v moderní době a nedá mi svědomí, abych vše nevyzkoušel. K vlasovému rovnátku jsem se ještě nedostal…možná časem.

    #251796
    Fit
    Správce

     No, tak já za sebe můžu říct, že jsem několikrát vlasové rovnátka zkoušel. Hlavně proto, že jsem o tom chtěl napsat článek. Používal jsem tyto typy rovnátek, které vidíte na fotkách. Jedná se o vlastní výrobu:

     vlasové rovnátko

     vlasové rovnátko kaprařina

     Jednou jsem to zkoušel porovnat, kdy jsem na jednom prutu žádné rovnátko neměl a na druhém ano. Co se týká záběrů, tak jsem nezaznamenal žádný rozdíl. Ale netestoval jsem to nějak dlouhodobě a spíše na menších kaprem do 60cm, takže těžko říct, jestli to má nějaký velký účinek. Při použití rovnátka, hlavně toho prvního, co je na obrázku, seděl háček vždy pěkně ve spodním pysku. Ovšem i když jsem ho nepoužil, tak háček seděl také dobře a ve spodním pysku, jak by to mělo být 😉 . Moje strategie je taková, že používám háčky, které se mi osvědčily a nedělám žádné rovnátka. Kdybych ale měl neproměněné záběry, tak bych se možná do něčeho pustil. Ovšem nějak s tím nemám zatím problémy, takže rovnátka nepoužívám. Občas mi to taky přijde trochu jako jedna velká reklama, viz. ti krásně barevní červíci 😆 . Ale každej podle svého gusta a zkušeností. Sice se těm červíkům trochu směju, ale určitě je nazavrhuji (zatím jsem je fakt nezkoušel). Pokud někdo s těmi gumovými červy máte zkušenosti, tak dejte vědět…

     #251798
     uhlir.standa
     Účastník

      Já rovnátka nepoužívám a chytám jak na vodě s písčitým dnem,tak na oblíbeném místě mírně bahnitém se spoustou pařezů (kdesi jsem četl,že jsou vhodná i pro určité druhy dna – ale netuším jestli je to pouze reklamní trik, osobně si myslím že dno s rovnátky nemá nic společného) a promarněných záběrů minimum.Samotného by mně to zajímalo a zvažoval jsem v této sezoně vyzkoušet na jednom prutu montáž s rovnátkem a na druhém bez rovnátka a poté porovnat úspěšnost.Ale jak jsem napsal, mám opravdu minimum nezaseklých ryb nebo těch co mi při zdolávání “upadnou”.Spíše se přikláním k častější výměně háčku na sestavě za nové (ostřejší).

      #251799
      Black pepe
      Účastník

       Ja tiež používam vlasove rovnátka len sporadicky, dovtedy pokial ma nato neprinúti situacia a červom od CARP R US sa vyhíbam a ani neplánujem ich zahrnuť do bižuterie..Minuly rok na jar na jednom súkromáku som uplne prechytal kámoša ktory mal zostavenu montáž práve s červom a ja nič viac len klasiku.Dostal som ho aj vo velkosti rýb!Neviem možno to bolo miestom,navnadou či nastrahou ale potvrdilo sa mi jedno,..ak to situacia nevyžaduje nič nebudem meniť a kombinovať pokial to funguje bezchybne!

       #251847
       Frossty
       Účastník

        Someone wrote:

        Vlasove rovnátka ano! či nie?

        Tak asi budu opět mimo dav, ale já už dneska než z rovnátkem nebo červem nechytám. 😎

        #251849
        Fit
        Správce

         [quote=”Frostty”] Someone wrote:

         Vlasove rovnátka ano! či nie?

         Tak asi budu opět mimo dav, ale já už dneska než z rovnátkem nebo červem nechytám. 😎

         No, letos to asi budu muset více zkoušet a nebýt líný tam to rovnátko vždycky dát. Chci vidět ten rozdíl (a teď nechci říct, že o rovnátkách pochybuji, to vůbec ne ). Ale chtěl bych si to ověřit v praxi. Takže na jeden prut s rovnátkem a na druhý bez a budu vidět úspěchy…

         #251854
         Frossty
         Účastník

          Možná je to mnou, když mám navazec z rovnátkem (smšťovačka, červ) a cca 2 cm od hačku broček nebo plastické olovo pokaždé (a to bez keců) byl haček ve spodním pysku, což je podle mě dobře.. 😎 ..a to se mi z navazcem bez rovnatka malokdy povedlo..

          #251859
          Fit
          Správce

           Co se týká toho bročku, tak ten taky často používám. Já i když nepoužívám rovnátko, tak je háček tak z 80-90% zapíchnutý taky ve spodním pysku. A taky si myslím, že by tam měl být.

           Jinak docela zajímavé video na mrku o této problematice, možná na tom taky bude něco pravdy: Záměrně nedokonalá kaprařina .

           Co si o tom videu myslíte vy ostatní

           #251862
           Fit
           Správce

            Ještě dodám, že to video není úplně o rovnátkách, ale je to spíše takové zamyšlení. Zajímal by mě váš názor.

            #251867
            basnak
            Účastník

             Ono by se to chtělo spíše zamyslet, jaký má ten broček nebo plastické olovo význam??? Když si to představíte, tak je to “zkrácená” verze návazce. A co dělá krátký návazec? Rychleji zasekává. A proč? protože kapr při nasátí rychleji narovná návazec, který pak ztáčí háček do tlamky. Takže přidáním broku, nebo plastického olova, nejenže přidáte na těžišti samotné montáže, ale taky na její maskovací schopnosti.

             #251868
             Fit
             Správce

              Jo, úplně s tebou souhlasím. Návazec na dně nevytvoří nežádoucí oblouk (u vzplývavých pletených šňůrek). A díky tomu plastickýmu olovu nebo bročku se háček krásně stočí a zapíchne do spodního pysku kapra 💡 .

              #251893
              Black pepe
              Účastník

               Ináč ja to robím tak že pokaždé keď uložím montáž na lovné miesto(z člna) tak kusok potiahnem celý sistém s olovom aby sa to celé narovnalo alebo montáž prevliekam cez dlhšiu PVA pančuchu s peletami(dávam aj dve pod seba)vyzerá to ako klobása ale účel to splní…
               No na druhej strane sa stotožňujem aj s plastickým olovom či bročkom!!

               #251996

               V prvé řadě se chci zmínit, že většinu “moderních montáží” nelze bez rovnátka vůbec provést!!! Vlasové rovnátko navíc – zvyšuje – pravděpodobnost kvalitního záseku.. Osobně jsem již několik let nepoužil montáže bez rovnátka. Když už na dno něco pokládáte chcete to mít přeci na 100% ,ne?.. Doporučuji prostudovat Fox Guide to Modern Carp Fishing.

               #251997

               Přetížení návazce heavy metalem se používá hlavně při vznášivých montážích..ale, že by napomáhaly otáčení háčku?? Máte s tím nějaké zkušenosti, neumím si to technicky představit 😥

               #251999
               Black pepe
               Účastník

                Tak s pop-up je to jasné a bez bročka alebo pl.olova to nejde akurát pri neutrálne vyvážených boilies to nieje nutnosť..teda aspom som to nepraktizoval ale to máš tak ako sa hovorí “sto ludí sto chutí”..niekto moťáž zaťaží aby kopírovala lepšie dno,niekto iba s dobrého pocitu a niekto použije rovnátko ale všetko je na niečo dobré

                #252000
                Black pepe
                Účastník

                 Ináč mal som stiahnuté CD od Foxa myslím “Carp rigs” celkom to ušlo ale radšej sa vraciam k vecičkám od Kordy:
                 UnterwaterCarpfishing 1-6 alebo Korda tackle,tactics tips! Podvodné zábery su fakt super!!!

                 #252002
                 Fit
                 Správce

                  Jo jo, ty podvodní záběry jsou opravdu super, je to nádhera se na to dívat 💡 .

                  Jinak já plastické olovo používám většinou i u vyvážených nástrah (boilies na panáčka). Většinou totiž, když to vyzkouším u břehu na mělčině, tak to plave a z toho důvodu tam dávám to plastické olovo, aby to bylo jen několik cm nade dnem. Viz foto:

                  návazec na kapry

                  Na takovou montáž jsem chytil spoustu kaprů a nemám problém…

                  #252006
                  basnak
                  Účastník

                   [quote=”Vladan Jarema”]Přetížení návazce heavy metalem se používá hlavně při vznášivých montážích..ale, že by napomáhaly otáčení háčku?? Máte s tím nějaké zkušenosti, neumím si to technicky představit 😥

                   Dost praktické zkušenosti s tím má např. Etienne Gebel, ten popisuje návazec přetížený olovem v časopise Kapr č.7

                   #252011

                   S těmi DVD od Kordy 1mil. % souhlasím, Danny je bůh! Doporučuji ještě Korda The Complete Guide – To Holiday Carp Fishing. Jako dárek je v balení knížka.

                  Aktuálně je na stránce zobrazeno 20 příspěvků - 1. až 20. (celkem z 32)
                  • Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.