Výběr teleskopického prutu na kapry

Úvod Diskuze Vybavení a technika lovu Pruty a navijáky Výběr teleskopického prutu na kapry

 • Toto téma obsahuje celkem 25 odpovědí. Do diskuze (3 diskutující) se naposledy zapojil uživatel Anonymous a poslední změna proběhla před 5 roky.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 20 příspěvků - 1. až 20. (celkem z 26)
 • Autor
  Zápisy
 • #264367
  stormandnature
  Účastník

   Zdravím. Nedávno jsem přičichl k lovu kaprů na boilies. Rád bych pořídil nějaký prut. Podotýkám, že jsem plavačkář, a rád bych pořídil něco, co mě nebude stát ranec a hlavně aby to bylo skladný. Koukal jsem na nějaký teleskopy (nad děličkou zatím nepřemýšlím).
   Padl mi do oka Zfish Kingstone telecarp 3,6 m 3,5 lb a nebo Awa Shima Trevír 3,6m 3lb.
   Cenově vyjdou cca stejně, na Trevír jsem zde četl recenzi. Jen na Zfish jsem nikde nic nenašel.
   Kdyby někdo měl nějakou zkušenost s těmito pruty a podělil se o ní, byl bych vám vděčný.

   #264368
   Fit
   Správce

    Ahoj, tu recenzi jsem kdysi psal já… Pruty asi v pohodě, je to normální teleskop a měl by Ti dostačovat.

    Ten teleskop od Zfish neznám, ale jestli chceš doporučit za mě spolehlivé teleskopy na kapry, tak můžu s klidem doporučit Delphin Taiga (táta používá spokojeně už několik let): https://www.chytapust.cz/Teleskopicke/Delphin-Prut-Taiga-Tele-3-6m-3lb

    https://www.lovkapra.com/wp-content/uploads/2015/01/taiga.jpeg” />

    #264369
    stormandnature
    Účastník

     Děkuji za odpověď. Ještě jsem se díval po nějakým navijáku. Zas abych ho využil, kdyby mě to chytání na boilies nechytlo.
     Celkem se mi líbí Delphine modeco feeder 60.
     Byl by použitelný?

     #264370
     Fit
     Správce

      Použitelné to určitě je, za sebe bych ale doporučil vzít spíš Delphin Chiméra (třeba i tu menší 40 verzi, pokud to chceš třeba i na ten feeder). Má lepší chod i brzdu a je to poměrně spolehlivý naviják v této cenové relaci. Je to o kategorii výše než to Modeco. 😉

      https://www.lovkapra.com/wp-content/uploads/2014/11/chimera.jpeg” />

      6jWlSLH1MyY“>http://www.youtube.com/watch?v=6jWlSLH1MyY

      #264371
      stormandnature
      Účastník

       Při brouzdání po netu jsem ještě narazil na prut Radical warchild telecarp III 3,6m 2,75lb. Přijde mi lepší, než všechny výše jmenované pruty dohromady.

       #264372
       Fit
       Správce

        Ano, to už je trochu lepší teleskop, který má už vázaná očka. Je to něco na styl Delphin Armada Traveler viz.: https://www.chytapust.cz/Teleskopicke/Delphin-Prut-Armada-Traveler-BlackWay

        Je to taky trochu o ceně… Výhoda je v těch vázaných očkách, že to vypadá víc jako delička. Menší nevýhoda je ale zase ve větší transportní délce právě kvůli těm očkám, že to nejde tak zasunout do sebe. Každopádně deličce se to samozřejmě vlastnostmi nikdy nevyrovná.

        #264373
        stormandnature
        Účastník

         Ještě bych se zeptal, jelikož jsem v tomto naprostý laik. Délku prutu bych volil 3,6 m, ale nevím, jakou odhozovou zázěž. 2,75, 3 nebo 3,5 lb? Co je lepší? Budu s tím chytat na rybníku, občas na přehradě, na řeku je to asi jedno. Zfish má 3,5, warchild 2,75.

         #264374
         Fit
         Správce

          Univerzál jsou 3 lbs, ale každý prut je jiný, nejde to takhle říct. Navíc výrobci si to často značí podle sebe, že to neodpovídá realitě. Ideálně si to vyzkoušet někde v obchodě a osahat to. Může se klidně stát, že 2,75 lbs u jednoho modelu bude tvrdší než u jiného prutu s označením 3 lbs.

          #264375
          stormandnature
          Účastník

           Tak jsem nakonec vzdal teleskop.
           Rozmýšlím mezi třemi děličkami od Delphine: Armada, Etna II a Nexis. Vše v délkách 3,6m a 3 lb. Cenově už jsem sice jinde než jsem chtěl, ale co už. Ještě možná levnější Flash.

           #264376
           Fit
           Správce

            Ty děličky Ti určitě schvaluji, je to daleko lepší než teleskopy a stejně bys je asi časem chtěl. Kdo si na ně zvykne, tak už se k teleskopům nevrátí 😉

            Tak ten Flash carp bych nedoporučil (je to fakt úplně základní prut s nic moc vlastnostmi, poměrně silný blank). Etna, Armada i Nexis jsou o třídu jinde, možná i o dvě třídy. U toho Flash carp je lákavá jen ta velmi nízká cena, ale určitě se vyplatí trochu připlatit za něco lepšího.

            Armada a Etna jsou velmi ale opravdu velmi podobné pruty a liší se hlavně designem, vyber si podle toho, co se Ti více líbí. U Nexisu je hlavní rozdíl kovové sedlo navijáku, někomu se to líbí, někomu ne. Osobně mám radši obecně klasiku DPS / FUJI. Každopádně chybu neuděláš ani s jedním modelem, hlavně ty Etny a Armady jsou prověřené časem a patří k nejprodávanějším prutům. Poměr cena/kvalita ideál.

            Na závěr takový tip, pokud bys chtěl ušetřit a mít něco v ceně toho Flash carpu. Novinka pro rok 2018 jsou pruty Symbol Carp (dělá se dvoudíl i trojdíl). Prut je typově jako ta Etna (krásně štíhlý blank a s parabolickou akcí), pouze nemá takový design jako Etna a chybí některé kovové prvky (koncovka a kroužek nad sedlem), co jsou ale jen kosmetické detaily a na funkci nemají vliv. Dále nemají 50mm naváděcí očko, což taky není nic zásadního, je tam klasické 40mm. Rozhodně ale tyhle pruty neurazí (naopak příjemně překvapí) a v ceně okolo 1.100,- Kč je to pecka a máš prut na úrovni té Etny nebo Armady: https://www.chytapust.cz/Kaprove-delene/Delphin-Prut-Symbol-Carp-3-6m-3-00lbs-3dil

            https://www.lovkapra.com/wp-content/uploads/2018/05/1.jpg” />

            PS: Můžeš kouknout i na recenzi na MRKu zde, kde jsou i detailní fotky: https://www.mrk.cz/recenze/pruty/prut_delphin_symbol_carp_12_ft_3lb/

            #264377
            stormandnature
            Účastník

             Děkuji za tip. Taky jsem se na něj koukal. Tak myslím, že mám vybráno. Do začátku mi to bude stačit a pak se uvidí. Kdyby nic, tak mě aspoň nebude moc mrzet, že mi stojí doma v koutě. Naviják asi pořídím tu Chiméru. Ještě pořídit nějakej silon a hurá na ně. Předpokládám, že osmadvacítkou nic nezkazím. Barva je asi jedno. Ikdyž se mi celkem zamlouvají barevný. Co použít jako šokovku? Normálně šňůru, co budu používat na návazce nebo nějakej lepší vlasec o větším průměru? Nějaký návazcem nastudovaný mám,, kdyžtak do začátku dokoupím něco hotovýho. Jak říkám, v tomhle lehce plavu. Na řece tahám kapry na 6m boloňku, 16ctku kmeňák a forpasa 12. O velikosti háčků ani nemluvím. 😁😉

             #264378
             Fit
             Správce

              Chiméra určitě dobrá volba a do začátku budeš mít úplně v pohodě sestavu. Pokud umíš chytat na jemné nářadí, tak to na kapráky bez problémů zvládneš 😉.

              Vlasec si asi vyber okolo té třicítky, což je na kaprařinu standard. Záleží, kde chytáš, pokud tam, kde jsou vázky nebo mušle a hrozí uříznutí, tak je lepší trochu silnější. Já mám na jedněch prutech 0,33 a na Labe používám 0,36 + ještě samozřejmě šokovku. Raději než šňůru použij na šokovku nějaký silný vlasec (já rád použivám čiré barvy), průměr 0,40 – 0,60mm (pokud budeš nahazovat).

              Za sebe můžu doporučit vlasec Fin Raider, zatím (používám letos na všech prutech) jeden z nejlepších vlasců, co jsem kdy měl:

              https://www.chytapust.cz/Vlasce-1595/Fin-Vlasec-Raider-bronz

              https://www.lovkapra.com/wp-content/uploads/2018/08/raider.jpg” />

              Dělá se i ve fluo zelené, na barvě v kaprařině nezáleží, stejně máš na konci posledních x metrů šokovku. Fluo vlasec má samozřejmě výhodu v noci.

              https://www.chytapust.cz/Vlasce-1595/Fin-Vlasec-RAIDER-oxidgreen

              Ohledně montáží máš tady na webu celou sekci Montáže, takže se můžeš inspirovat, začal bych pro začátek něčím jednodušším, v jednoduchosti je síla a postupem času můžeš experimentovat

              #264380
              stormandnature
              Účastník

               Při okukování prutů u nás na prodejně jsem narazil na JRC contact 11ft 3lb. Je to třídílný, takže transportní délka je super. Vlastnostmi by to mělo být asi jako ten Symbol od Delphinu, cenou taky. Měl jsem ho v ruce a celkem mi sedl. Tak nad ním tak trochu přemýšlím.

               #264381
               Fit
               Správce

                No, myslím, že ten Symbol bude mít o dost tenčí blank. Já bych šel spíš do toho Symbolu, v poměru cena/kvalita to bude podle mě lepší prut. Ale pokud Ti sedí, tak asi proč ne, je to na Tobě…

                #264382
                stormandnature
                Účastník

                 Tak ohledně navijáku jsem se rozhodl trochu připlatit a pořídit Tica Galant long cast glad 5000 nebo Scepter v podobné velikosti. Na tom Galantu se mi líbí možnost baitu přímo na brzdě na cívce. Jinak jsou asi stejný. Na Scepter se všude pěje chvála.

                 #264383
                 Fit
                 Správce

                  Se Scepter chybu neuděláš, jsou to osvědčené navijáky a najdeš o nich hodně i tady na fóru, řešilo se to tady mockrát. Ohledně těch Galant nevím, ale nic negativního jsem na ně neslyšel.

                  #264385
                  Fit
                  Správce

                   Pokud jsi ještě nekoupil navijáky, tak můžeš jít do aktuální novinky – Tica Scepter GTY 6000 (v černé matné barvě vypadá fajn) 😉

                   https://www.lovkapra.com/wp-content/uploads/2018/09/tica-scepter-GTY.jpg” />

                   #264386
                   stormandnature
                   Účastník

                    Zrovna před chvílí jsem na ně koukal. Vypadají moc pěkně. Uvidím, až dojde do krámu ta Tica Galant.
                    Jinak mi přijde, že ten scepter už je zbytečně velkej a těžkej.

                    #264388
                    Fit
                    Správce

                     Tak je o trochu větší. Jde o to, na jakých vodách budeš chytat. Pokud potřebuješ stahovat i těžší olova např. na řece a nebo potřebuješ daleko nahazovat, tak je ta Tica Scepter v poměru cena/kvalita velmi dobrá volba.

                     #264390
                     stormandnature
                     Účastník

                      U nás na řece – Jihlava v Třebíči, při lovu feedrem stačí 20g krmítko (Jasně že s krmením má víc), takže nějaký extra těžký olova nehrozí. Příští rok chci koupit povolenku na Lubí (4 ha, 5,5 m hloubka max.). Tam počítám, že bude bohatě stačit 60-70g. Markovku (14 ha) nám vypustili a na Dalešice se moc nedostanu.

                     Aktuálně je na stránce zobrazeno 20 příspěvků - 1. až 20. (celkem z 26)
                     • Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.