Úvod Články Doba rozpadu boilies a jeho působení ve vodě

Doba rozpadu boilies a jeho působení ve vodě

5 141
2

BoiliesO boilies bylo již napsáno opravdu hodně. Články se převážně věnují jeho složení z hlediska chuti a pachu. Já jsem se zaměřil na dobu rozpadu a jeho působení ve vodě. Postupem času se vytvořily dvě hlavní skupiny rybářů. První preferují boilies s dlouhou dobou rozpadu (více jak 12 hod) a druhá skupina se přiklání k rychlé době rozpadu (cca do 12 hod).

Nemůžeme určit která z těchto variant, rychlá či dlouhá, je lepší, jelikož se obě odvíjejí od typu revíru, anebo od doby strávené u vody. Nicméně, hodně rybářů začíná používat rychlé boilies, a to z důvodu doby strávené u vody. To, je pro ryby atraktivnější nejen z hlediska rychlého rozpadu, ale i rychlejšího uvolňování jednotlivých složek. Tím pádem máte větší pravděpodobnost na záběr. V tomto článku vás seznámím s vlastními postřehy a testy, které jsem provedl na vlastním vyrobeném boiliesu, na boiliesu firmy Mivardi a dalších vzorcích jiných výrobců boiliesu.

Moje snaha byla vyrobit boilies s postupnou dobou rozpadu cca 8 hod za předpokladu, že boilies se bude postupně odbalovat (rozpouštět, ale střed zůstane pořad soudržný). Víceméně se bude pouze zmenšovat průměr chytacího boiliesu nastraženého na vlasovém přívěsu. Vyrobit takové boilies není úplně jednoduché. Po určitých nezdařených pokusech vyrábím pouze základní tři druhy boiliesu, a to na bázi rybích mouček, ptačích zobů s ovocnou příchutí a na klasické bázi játra – maso.

Abych docílil postupného rozpadu, musel jsem vyřadit nebo hodně omezit suroviny typu gluten a kasein. Gluten sice těsto zvláční, ale zhorší uvolňování jednotlivých složek a boilies není tak atraktivní. Mé zkušenosti s kaseinem jsou podobné, boilies spíše nabobtná a též málo uvolňuje. Proto se snažím při výrobě boiliesu používat suroviny, které jsou dobře rozpustné ve vodě. Hodně napomůže nahradit obyčejné rybí moučky, moučkami rozpustnými ve studené vodě (popř. Enzym fish supra nebo rybí protein atd.) Kasein se dá nahradit syrovátkou. Pro zlepšení pojivových vlastností přidávám oplatkové moučky a škroby.

Dobu rozpadu u boiliesu nejvíce ovlivňuje počet vajec přidávaných do směsi. Pokud do vyvážené směsi (na 1 kg) dáte 10 až 12 vajec, bude boilies po správné době vaření spíše typu dlouhodobého použití. Postupným snižováním počtu vajec se boilies začne dříve rozpadat. Ovšem musíte si dát velký pozor na nízký počet vajec, kdy se směs rychle uvolní, ale střed není soudržný a boilies se rozpadne příliš brzy. Při testování se osvědčilo snížení počtu vajíček na 3 – 5 ks s přidáním sušených vajec 50 – 100 g na 1 kg dle použitého druhu boiliesu.

Dobu rozpadu ovlivňuje doba vaření. Boilies by mělo být správně provařeno až do středu koule. Při nedovaření je sice doba rozpadu kratší, ale nedovařený střed není soudržný a většinou se opět rychle rozpadne. Dále dobu rozpadu ovlivní doba sušení. Čím je boilies více vysušeno, je doba rozpadu delší. Doba se dá také nepatrně prodloužit napuštěním boiliesu olejem, dipem nebo tekutou potravou. Též si musíte dát pozor a při výrobě nepřidávat do těsta větší množství oleje, které těsto zalepí. Také dobu rozpadu ovlivní obalení boiliesu obalovacím těstem. Tím dobu prodloužíme o 1 – 2 hodiny (zde záleží na množství bílé ryby v revíru, hustotě a složení obalovacího těsta). Je s tím trochu práce, ale výsledek je asi nejefektivnější. Já používám zbytek těsta, které jsem použil při výrobě boiliesu a dle možností ho trochu, jak se říká, vytuním (ovšem někdy méně znamená více).

Test doby rozpadu boilie od jednotlivých výrobců

Pro srovnání vlastního boiliesu jsem použil velice kvalitní boilies od společnosti Mivardi a další vzorky od renomovaných firem. Z vlastní zkušenosti vím, že se v Mivardi touto problematikou zaobírají už delší dobu a jejich výsledky jsou víc než dobré.

Jednotlivé testy jsem zaměřil na:

  • Čas celkové doby rozpadu (v závislosti na teplotě)
  • Na pachový vjem jednotlivých vzorků
  • Na uvolňování jednotlivých složek ve vodním sloupci
  • Na způsob odbalování jednotlivých vrstev boiliesu
  • Na tvrdost a soudržnost po celou dobu rozpadu boiliesu

Jednotlivé testy probíhaly dle přiložených fotografií ve sklenicích. „ATAK“ bílé ryby byl nahrazen zamícháním obsahu sklenice.

Nejdříve vás seznámím s druhy testovaných vzorků:

Vzorky boilies

č. 1 JET FISH – KLUB RED A. C. ŠVESTKA – SCOPEX
č. 2 MIKBAITS – LEGENDS KRÁLOVSKÝ LOSOS – FRANCOUZSKÁ KLOBÁSA
č. 3 VLASTNÍ VÝROBA – BANÁN SMETANA
č. 4 MIVARDI – RAPID CHAMPION OLIHEŇ
č. 5 MIX BOILIES

ČERVENÁ – RICHWORTH EURO BAITS – JAHODA
ZELENÁ – STRATEGY BAITS – THE CELLUTION
ŽLUTÁ – STRATEGY BAITS – SWEET PINEAPPLE

Připravil jsem si sklenice s vodou, která má 18 °C. Každé testované boilies mělo svou zvláštní sklenici. Test probíhal 3 hodiny. Jednotlivé boilies si vedly v průběhu takto:

Boilies ve sklenicích

Boilies č. 1 a č. 2 – Toto boilies bych zařadil do skupiny s delší dobou rozpadu. Jelikož se po celou dobu testu nějak zvlášť neuvolňovalo. Pouze vodu ovonělo svou specifickou příchutí. Velkou výhodou těchto boilies je, že nebudou budit zájem bílé ryby. Naopak nevýhodou je zmíněné pomalé uvolňování.

boiliesboilies

Boilies č. 3 – boilies naší vlastní tvorby, u kterého jsem byl spokojen s rychlým nástupem odbalování po 30 minutách. Ale narazili jsme na problém s nesoudržným středem po 60 minutách.

BoiliesBoilies

Boilies č. 4 – Toto boilies bych zařadil do skupiny s kratší dobou rozpadu a s velice rychlým nástupem odbalování, přičemž střed kuličky je velice tvrdý a soudržný. S přehledem vydrží atak bílé ryby. Z testovaných druhů dopadlo nejlépe.

Boilies č. 4Boilies č. 4

Boilies č. 5 – Toto boilies se nedá z mého pohledu nikam zařadit. V testu dopadlo nejhůře, protože se za celé 3 hodiny vůbec nehnulo, je velmi tvrdé a nepřijímá vodu. Proto je nevhodné na krmení a nastražení.

Boilies č. 5

Nakonec se podívejte na zakalení vody jednotlivých boilies po 2 hodinách ve vodě. A zmenšení totožného průměru boiliesu. Velké oranžové je boilies č. 1 a menší rozpuštěné je boilies č. 4. Na začátku testu měly obě kuličky dvě stejný průměr 18 mm.

boilies po testováníboilies ve sklenici

Závěrečné hodnocení

Z pohledu rozpustnosti a uvolňování jednotlivých složek při zachování tvaru zvítězilo boilies OLIHEŇ od společnosti Mivardi. Ostatní typy boiliesu se též postupně rozpouštěly, ale doba byla buď podstatně kratší, nebo se boilies rozpadlo celé, anebo se neuvolňovalo vůbec.

Vítězné boilies

Boilies RapidCo se týče úspěchů a případné selekce větších kaprů se toto boilies chová universálně. Z mých zkušeností se dá prohlásit, že více větších kaprů (nad 5 kg) jsem chytil na boilies, které bylo ve vodě déle než 3 hodiny (což odpovídá tak polovině objemu velikosti boiliesu do vody nastražené). Mockrát se stalo, že větší kapři byli chyceni i na boilies, které bylo vytaženo z vody a opět nastraženo (velikost cca 1 cm – pořád platí pravidlo, když ryba nechce, musím všechno zjemnit a zmenšit).

Velkou výhodou tohoto boiliesu je okamžitá rozpustnost a atraktivnost pro ryby. V porovnání s boiliesem s dlouhou dobou rozpadu je větší počet záběrů i za cenu odchytu kapřích pionýrů. No a co si budeme povídat, je lepší chytit za dvě hodiny 4 pionýry než čekat na obra bez úspěchu? Závěrem musím podotknout, že tento článek se vztahuje spíš na stojaté vody. Na řece je použití rychleji rozpustných boiliesu podstatně složitější z důvodu působení proudu vody.

Vlastní shrnutí

Dělat vlastní boilies má své kouzlo. To mi nikdo nevymluví, ale aby chytalo, je zapotřebí, vědět neskutečné množství informací. Informace o složkách, z kterých se bude boilies skládat, chování daných složek ve vodě, správné množství na 1 kg směsi atd. Až se tím vším prokoušete, bude následovat testování ve sklenicích a tam zjistíte, že tomu ještě něco chybí. Nezbude nic jiného než se vrátit zpět na začátek. Věřte tomu, že to tak je! Poslední věc, když vyrazíte k vodě, vše máte podle svých představ, ale záběry nepřicházejí. Kde se stala chyba?

Kdo je v této době obdarován velkým množstvím času ke studii i k testování, ať si to určitě vyzkouší. Tak jako jsem měl čas já. Není nic hezčího než zdolat kapra na své vlastní boilies.

Vlastní boilies

Z důvodu pracovních povinností mám čím dál méně času na výrobu vlastního boiliesu. A tak mi nezbývalo nic jiného než odložit roolball a věnovat se hlavně rybaření s komerčními produkty. Díky testům jsem skočil po produktech firmy Mivardi, které mě pro můj způsob lovu vyhovují a z 90% na ně chytám i zakrmuji celou sezónu.

Tomáš Kos

m-logo

Komerční sdělení
HODNOCENÍ: 1 Hvězdička2 Hvězdičky3 Hvězdičky4 Hvězdičky5 Hvězdiček (15 hlasů, průměr: 3,33 z maxima 5 hvězdiček)
Loading...

2 KOMENTÁŘŮ

  1. Test boilies se neprovádí ve sklenici, ale v terénu ve vodě a výsledek nehodnotíme my, ale ryby. V zásadě používám jen boilies z vajec – prostě boilies, co je selektivní a ve vodě se samovolně nerozpadá, jen pouští esenci do prostoru. Takže žádný rohlíkáč, co se rozpadá a drolí a láká droboť. Boilies musí mít selekci, jinak můžeme chytat na kukuřici. Smysl proč chytáme na boilies a ne na kukuřici musí každý pobrat sám, ale určitě bych nešířil bludy, že boilies co se 3 hodiny ani nehne je nejhorší, ba naopak je to boilies a zbytek je šunt, taková spíš peleta. Na klasické svazovce se vám do takových kuliček opřou cejni a karásci a zbaští vám koule za 300,- ani nemrknete, zatímco ty koule co nepracují si počkají na kapry.

  2. už po přečtení druhého odstavce jsem věděl,že vyhraje boilie od Mivardi,hovno test ale reklama

Chcete-li, můžete přidat komentář: