Rohlíkové boilie zná asi každý rybář a určitě se s ním už pokoušel chytit nějakého toho svého kapra. Věřím, že na takto upravený kupovaný rohlík různých barev, příchutí a velikostí se vám už lov osvědčil, a to i z mé zkušenosti. Hlavně z jara – léta, ale i po celý rok je velmi účinný a kaprům evidentně chutná.
Máme široké spektrum výrobců a dodavatelů, kteří nám plní rybářské pulty těmito chytrými výrobky, ale méně lákavé už je za jakou cenu musíme tento výrobek pořídit.
Proto již několik sezón chytám i na vlastní vyrobené rohlíkové boilie a to s minimálními náklady a prací. Nazývám to rohlíkovým boilie – měkkým. A to díky jeho trvanlivosti a pevnosti ve vodě.
Rád bych se s touto metodou a přípravou podělil s vámi, kolegy rybáři. Pokud máte trošku šikovné ruce, tak to pro vás nebude žádný problém. Jestliže to zvládnete, tak pevně věřím, že to bude už jen zážitek u vody. K této přípravě nebude třeba kleští na tvarování pečiva, bavlnky, jehly ani mikrovlnné trouby k vysoušení rohl.boilie, dokonce ani lisu na rohlíky. Tato metoda je založená na čerstvém rohlíku, který po zhotovení vydrží ve vodě i několik hodin a to ještě ve větší pevnosti než před vhozením do vody. Výjimkou je tekoucí voda, tam je trvanlivost kratší. Čím slabší proud, tím delší trvanlivost. Takto upraveným rohlíkem můžete i zakrmovat a používat jak přímo na háček, tak i mimo něj. Osobně se mi osvědčilo chytání mimo háček v kombinaci s boiliem, ale i bez něj. Taky můžete chytat na panáčka přidáním plovoucího boilie. Lze zakrmovat pomocí PVA šňůrky nebo PVA punčošky. A teď již k samotné přípravě měkkého rohl. boilie.
Budete potřebovat pár rohlíků, tenké gumičky do vlasů a dip ve spreji (osvědčily se mi na jaro-léto příchutě jako jahoda, brusinka, med, na podzim játra, scopex a oliheň). Nebo je dobré posypat hotové rohl. boilie dipem v prášku a uchovávat v misce s víčkem. Jaký dip však zvolíte, je jen na vás a vaší zkušenosti z revíru. Přípravu zvládnete doma, ale i přímo u vody. Můžete tak mít vše čerstvé a voňavé a to je velká výhoda této nástrahy.
Po vhození do vody smotek zvětší velikost o 30% a střídka bude pevná a přitom měkká a lákavá pro kapry. A menší druhy ryb (cejn, očka aj.) si nástrahy neužijí! Je pro ně většinou velká a tím pádem méně lákavá.
Jak na to?
Rohlíky můžete nejprve trochu zamrazit. Po rozmražení jsou pěkně gumové a dobře se s nimi pracuje. Nebo se dobře také pracuje s rohlíkem půl dne starým. Většinou si doma připravím asi dvacet kusů, abych mohl ráno u vody v klidu nahodit a chytat. A postupně si chystám další během chytání. Alespoň si tak krátím čas.
U vody nechte v mikrotenovém sáčku chvíli na slunci, tím se pečivo spaří samo. Nakrájíme (natrháme) rohlík na 1 až 1,5 cm plátky (jako jednohubky). Čím silnější plátek, tím větší bude boilie. Plátek rozevřete a pevnějším stiskem smotejte do ruličky, střídkou ven. Ve vodě je vláčná a lákavá. Takto motaný rohlík utáhněte středně gumičkou na uzlík a zbylou gumičku odstraňte. Hotový smotek ještě nadipujte sprejem a uchovávejte v lednici nebo u vody v sáčku. Pokud chcete uchovat déle, je lepší zamrazit. Doporučuji sušit! Takto upravené rohlíkové boilie se ve vodě nerozpadne a dobře drží díky gumičce.
Při chytání přidávám pelety a boilie stejné příchutě. U vody je taky možné i s háčkem namočit do dipu na asi dvě až tři minuty. Poté obalit ve strouhance, aby dip nerozpustil PVA punčošku nebo šňůrku.
Autor článku s úlovkem
I touto metodou chytám několik sezon a není výjimkou kapr nad deset kilogramů.
PS: Bavlnky ale i gumičky jsou minimum a pro kapra jsou naprosto neškodné a pokud je pozře, vylučovacím traktem jej bez problému odstraní. Přeji vám při zkoušení této nástrahy hodně štěstí a pěkné úlovky.
Vyzkouseno supeer 🙂