Úvod Články Dvě výpravy – nekonečno zážitků

Dvě výpravy – nekonečno zážitků

1 315
0

Je krásný pondělní podvečer. Sedím nad svým počítačem, prohlížím fotky z posledních dvou velice vydařených rybářských výprav a přemýšlím, co vám o tom napsat a jaké fotky ukázat. Moc přemýšlení mi to nedá, protože na zmíněných výpravách jsme s parťákem zažili spoustu zážitků a povedli se nám chytit i moc pěkní kapři.

16 kg krasavec na B17
16 kg krasavec na B17

V hlavě mám moře utkvělých krásných soubojů s kapry, ale přesto bych chtěl v tomto článku spíše lehce popsat způsob a taktiku krmení a chytání, protože se to samo velice nabízí.

Uvařená kukuřice s tygřím ořechem, konopným semínkem a javorovým semínkem+V1 extréme scopex
Uvařená kukuřice s tygřím ořechem, konopným semínkem a javorovým semínkem+V1 extréme scopex

První rybářskou výpravu jsme absolvovali v půlce května, kdy pomalu končí vegetační jaro. Vše už bývá zpravidla rozkvetlé a všude ve vzduchu poletují různé částečky a pyly ze stromů, které dopadají i na vodní hladinu, kde je rádi vyhledávají různé druhy ryb. Druhou výpravu jsme podstoupili v půlce června a zahájili jsme ji 8 dní před prvním letním dnem.

Pavel a jeho dvacka
Pavel a jeho dvacka

Výpravy byly od sebe velice rozdílné, a to jak ve stylu chytání, tak ve stylu krmení. Vše vyplynulo vždy až na konkrétním místě. Nikdy to nebývá, tak jak si to člověk namaluje a naplánuje. Velmi často se mi stává, že od základu musím překopat svou dopředu detailně vypracovanou taktiku. Ale většinou mi to zatím přinášelo jen ovoce.

Dvě koule B17 a dlouhé 22 kg torpédo
Dvě koule B17 a dlouhé 22 kg torpédo

První výprava se nesla v průměrně teplém týdenním duchu, kdy se střídal májový deštík se silným sluníčkem. Po příjezdu k pískovně jsme se s Pavlem ihned rozhlíželi po okolí a snažili se vypozorovat nějakou aktivitu zdejších krasavců.

Na lov z hladiny jsme používali čtyři metry dlouhý návazec z fluorocarbonového monofilu Mivardi, který byl zakončen malým háčkem č.8
Na lov z hladiny jsme používali čtyři metry dlouhý návazec z fluorocarbonového monofilu Mivardi, který byl zakončen malým háčkem č.8

Brzy jsme si všimli, že hodně ryb se zdržuje při hladině pískovny. Viděli jsme spoustu koleček na hladině od bílé ryby, proplouvající hejna perlínů, ale i časté šplouchání od větších kaprů. To vše nám naznačovalo, že bychom to neměli brát na lehkou váhu. Rozhodli jsme se, že budeme s jedním prutem pokoušet štěstí při hladině pískovny.

Červnová výprava nám přinesla velké krásné kapry. Tomuto 21 kg krasavci zachutnala B17.
Červnová výprava nám přinesla velké krásné kapry. Tomuto 21 kg krasavci zachutnala B17.

Přicházelo na řadu rozdělání krmení a následného zakrmení. K tomuto účelu nám posloužila uvařená kukuřice s tygřím ořechem, konopným semínkem a javorovým semínkem + V1 extréme scopex, která obsahuje spoustu vzlínavých částeček. Takto namíchanou, spíše sušší směs jsme za pomoci vnadícího prutu Spod Rod G 50 a vnadící rakety házeli do vzdálenosti 100 metrů. Do každé rakety jsme jako bonbónek přidávali 3 – 6 kuliček sladkého a kořeněného boilies Rapid a také pár pelet Rapid Turbo s extrémně rychlým účinkem.

Krmili jsme přes den 5 – 10 raketami po jedné hodině a jako nástrahu pro chytání ve sloupci a na hladině jsme používali pod háček plovoucí boilies Rapid pop up, příchutě Cherry a Anglická jahoda – naše oblíbené sladké příchutě, které nezklamou za žádných okolností. Na druhých prutech určených na prochytávání dna jsme střídali kořeněné boilies Rapid Excellent kapří guláš a naše sladké oblíbené boilies.

Od prvního dne chodily pravidelně záběry z vodního sloupce a z hladiny v častých intervalech. Nejčastěji se tak stávalo při našem zakrmování a následně po něm. Bohužel, ze dna to už bylo jen o jednom záběru za den a ten většinou přicházel v ranních hodinách, ale na druhou stranu když se povedl, tak se většinou jednalo o pěkného velkého kapra.

9

Aktivitu ve vodním sloupci bych přisuzoval teplotě vody, kdy je voda v tomto ročním období teplejší při hladině a pozvolna se vyrovnávají teplotní rozdíly mezi dnem a hladinou. Za pět dní se nám povedlo zdolat spoustu pěkných kaprů z vodního sloupce a pouze čtyři ze dna. Nejtěžší kapři této výpravy byli 14, 14, 15, 16 a 18 kg a spousta dalších pod 13 kg.

Krásných 20kg
Krásných 20kg

Na této výpravě jsme zkrmili minimum boilies. Myslím, že jsme nezkrmili ani 2 kg. Zato směsi V1 extréme scopex aromatické hrubé krmení a pelet TURBO bylo naházeno do pískovny požehnaně. Prostě jsme krmili jako smyslů zbavení, ale výsledný efekt byl více než výborný.

Druhá výprava měla podobný teplotní průměr jako ta první, jen s tím rozdílem, že slunce nestřídal májový deštík, ale silné krupobití, blesky a černé mraky, ze kterých se občas spustil silný déšť. Byly chvíle, kdy jsme litovali, že jsme nestáhli pruty z vody, a modlili se, aby nepřišel nějaký ten záběr.

Někdy jsme si udělali ze směsi velké tvrdé koule, které jsme nechávali vysušit
Někdy jsme si udělali ze směsi velké tvrdé koule, které jsme nechávali vysušit

Krmení jsme měli na chlup stejné, jen V1 extréme bylo tmavé příchutě ryba a sladké příchutě Kapr Magic. Také jsme tentokrát měli s sebou velké množství řepky. Způsob dopravení návnady na místo určení byl ale jiný. Na vzdálenost 120 metrů jsme měli umístěnou ve čtyřech metrech tyčovou bójku a krmení jsme k bójce dopravovali člunem M-Boat.

Pravidelně jsme krmili ráno a večer, vždy plným kyblíkem směsi a větším množstvím pelet Rapid Turbo, pelet Rapid Classic Halibut, Red Halibut velikosti 16 mm a boilies. Někdy jsme si udělali ze směsi velké tvrdé koule, které jsme nechávali vysušit. Po každé zdolané rybě jsme dokrmovali převážně větším množstvím pelet a boilies.

Co se týká boilies, i zde jsme používali stejné příchutě jako na květnové výpravě + boilies Rapid Champion Vyzutý Tonda a Sea. Toto boilies jsme měli skvěle vysušené a tvrdé, aby odolalo nátlaku bíle ryby. Kromě těchto koulí se nám také dostala do ruky připravovaná novinka s pracovním názvem B17. Na vyzkoušení tohoto boilies jsme se moc těšili a byli jsme velice zvědaví, jak bude šlapat. Jsme velice poctěni a potěšeni, že toto boilies můžeme vyzkoušet mezi prvními rybáři. Za to moc děkujeme.

Taktika měla být úplně stejná, ale časem se ukázalo, že tady na jezeře vůbec nefunguje. Vodní sloupec a lov na hladině totálně vyhořel. Po prvním dni bez záběru na hladině jsme vše přehodnotili a začali se věnovat lovu na dně na potápivé boilies, ke kterému jsme přidávali malou plovoučku sladké příchutě.

A dobře jsme udělali. Od prvních okamžiků začaly chodit krásné záběry od pěkných místních kaprů. Záběry se střídaly, některý den to šlo více přes den a některý den zase přes noc. Byly okamžiky, kdy jsme nevěděli, co dělat dříve, měli jsme i tři záběry najednou. Tato výprava byla hlavně o krmení větším množstvím velkých pelet a boilies, na rozdíl od té první, kdy převládalo krmení V1 extréme, které v sušším stavu je velmi vzlínavé a na hladině lákavé.

Pavlův 20kg fešák ochutnal jahodu s pop-up
Pavlův 20kg fešák ochutnal jahodu s pop-up

V červnové toulce se nám podařilo několik kaprů přes 15 kg. Zejména Pavel měl krásné tři 18kg kapry a dva 20 kg. Mně se podařilo také zdolat dva 20kg krasavce. Jednoho 21 kg a nakonec pěkných 22 kg 107 cm, kterého jsem zdolával z člunu poněkud delší dobu. Pěkně mě povozil po jezeře. Souboj mohl mít i dramatický konec, ale naštěstí to vše dobře dopadlo.

Není co dodat...
Není co dodat…

V momentu, kdy se kapr položil na hladinu a já ho naváděl do podběráku, jsem udělal školáckou chybu. Na moment jsem povolil prut a neštěstí mohlo být na světě. Olovo se propružilo a háček vypadl kaprovi z tlamky. Kapr jakoby se mi chtěl odvděčit a sám vplul do ponořeného podběráku.

V ten moment jsem měl srdce až v kalhotách a po zdolávání jsem se klepal ještě půl hodiny. Tentokrát stála štěstěna na mé straně. Příště to může být zase naopak. Kaprů od 10 do 14 kg bylo také požehnaně. Sečteno a podtrženo, dvě krásné výpravy. Co více si přát.

A nakonec poslední ranní třešnička naší výpravy, rovných 20kg, B17 s pop-up
A nakonec poslední ranní třešnička naší výpravy, rovných 20kg, B17 s pop-up

A něco málo k návazcům. Na lov z hladiny jsme používali čtyři metry dlouhý návazec z fluorocarbonového monofilu Mivardi, který byl zakončen malým háčkem č. 8. Pro lov ze dna na potápivé boilies jsme použili Stealth Skinline jemnou 25lb šňůrku se ztuženým potahem v maskovací barevné úpravě. Návazec byl zakončen kvalitním rychle výměnným obratlíkem Quick Change Swivel, pro snadnou výměnu návazce. Nic jiného jsme nepoužívali, nebylo potřeba něco vymýšlet. Montáž fungovala velice dobře.

Dvě krásné pětidenní výpravy jsme si s parťákem Pavlem velice užívali a už teď se těšíme na další setkání s těmito kapry.

Hodně štěstí při vašich toulkách přejí
Sáďa a Pavel

Tento článek byl publikován v časopisu KaproMánie
KaproMánie

Komerční sdělení

Chcete-li, můžete přidat komentář:

Odešlete prosím svůj komentář!
Zadejte prosím své jméno