Úvod Články Dvom to ide lepšie

Dvom to ide lepšie

9 749
13

Úvodom tohto článku by som chcel pozdraviť všetkých vás nadšencov lovu kapra a opísať vám našu spoločnú rybársku výpravu v mesiaci júl na súkromnom rybníku CARPPARDISE, ktorý sa nachádza na južnom Slovensku. Nie je mojím cieľom lákať vás na túto vodu, ale dovolím si tvrdiť, že krajšie rybárske zážitky ako tam som ešte nezažil (a to mi dá určite za pravdu každý športový rybár, ktorý už túto vodu aspoň raz navštívil).

Je sobota, 11. júla 2009. Moja maličkosť a môj veľmi dobrý priateľ a zároveň fanatický lovec kaprov Laco je pripravený vyraziť na našu dlho vysnívanú dovolenku za krásnymi zážitkami na už spomínaný revír. Ako každý z nadšených kaprárov vie, že balenie nie je až tak jednoduché, predovšetkým napchať všetky potrebné veci do auta aby neprasklo – ale zaujímavé na tom je, že vždy sa to do auta zmestí.

Všetko sa nám podarilo po dvoch hodinách podľa vopred pripraveného zoznamu naložiť do auta a hurá na 7 dní oddychu. Cesta je veľmi príjemná a samozrejme plná očakávania, veď to poznáte. Prešlo 200 km a ani sme sa nenazdali a boli sme na našom vopred rezervovanom mieste, o ktorom sme mali podrobné informácie, pretože sme tam už v minulosti chytali. Počasie v mesiaci júl, kedy denné teploty siahajú do astronomických 36 stupňov v chládku, sme zvládali pri zachovaní patričného pitného režimu – chladené pivo a občas aj minerálna voda. Áno, takéto počasie nám „prialo“ po celý týždeň.

Po vybalení vecí a príprave stanovíšť sme rozložili stojany a začala sa tá najťažšia časť celej výpravy – príprava montáží, výber nástrah a spôsob kŕmenia. Nemyslíte si, že je to až také jednoduché – vymyslieť niečo, aby ste nemali čas sedieť a pozerať sa na mĺkve signalizátory a svingre bez pohybu.

Udice pripravené, čln nafúkaný, taktika premyslená a ide sa na to. Parťák Laco sadá do člna a vyráža k prvej bójke, ktorá je položená v hĺbke 1,2 m. Dali sme ju presne podľa plánu, pretože sme chceli vyskúšať, či pritiahne rybu na kŕmne miesto v takom vysokom teple na tak malú hĺbku vody. Po položení ostatných montáží Laco vyváža ďalšie dve montáže k druhej bójke, ktorú sme polozili do hĺbky 2,2 m tesne k tŕstiu. Tretia parťákova montáž smerovala pozdĺž lovného miesta k tŕstiu vo vzdialenosti nie viac ako 4 metre. Všetko je pripravené tak ako sme si to predstavovali, čo vyčarilo na Lacovej tvári spokojný úsmev.

Obaja máme pridelené svoje úlohy, ktoré si plníme na výbornú a to je na spoločnej rybačke dvoch chlapov to perfektné a z obidvoch nás neoceniteľné. Som veľmi rád, že som takého nadšenca k sebe našiel. Bol mojím učiteľom lovu veľkých kaprov a už teraz viem, že ulovením každého veľkého kapra mu robím skutočnú a nefalšovanú radosť. Predsa to známe „vo dvojici sa to tiahne všetko lepšie ako samotnému“ je aplikovateľné na každú situáciu.

Ale teraz späť k rybačke. Ako montáže sme použil hlavný vlasec o priemere 0,32 mm (Carbotex), fixný klip (Fox), olová od 100 až do 120 g, nadväzce sme volili každý sám, ale hlavná šnúra od olova bola 25 lb (Kryston – Merlin) a 25 lb (Fox) , háčiky od firmy Fox a Korda – samozrejme upravené na háčik bez protihrotu, čo je jedna z podmienok lovu. Priznám sa vám, že ryba držala ešte lepšie ako s protihrotom a zároveň sme neubližovali rybe. Nástrahy boli rôznorodého charakteru rôznych príchutí. Kolega Laco volil boilies Sk 30 od firmy Starbaits v rôznych veľkostiach, ja som dal naopak prednosť boilies Dynamit Baits a novinke od Lastie Steak, ktorý fungoval perfektne. Boilies bolo väčšinou na rybacej báze – čím smradľavejšie, tým lepšie. Na dve udice mimo kŕmne miesta sme sa rozhodli vyskúšať tigrí orech a mega kukuricu. Všetko bolo pripravené a mohli sme zahájiť našu výpravu, ako správni lokál patrioti, štrngnutím si pohárom dobrej slivovice na úspešný týždeň.

1
2

Konečne to začalo. Razantné zábery súčasne na dve udice a o 20:20 hod nás prebrali v dobrom slova zmysle a ťahali sme naraz dvoch športovcov, ktorým sa evidentne nechcelo na breh, hoci vedeli, že sa o nich postaráme ako sa patrí. Kapríky vážili 5,5 a 6 kg. Pekný začiatok, len aby to išlo aj naďalej tak dobre, ako to začalo.

Bohužiaľ v prvý deň zaznamenal už len Laco jedného kapra v rovnakej hmotnostnej kategórie 6 kg. Čakali sme krásnu noc plnú záberov, ale s veľkým sklamaním sme o 02:30 hod ráno líhali do spacákov. Všetko bolo super až na nepríjemný lietajúci hmyz a Lacovu nočnú moru – komáre, na ktoré spočiatku nezaberali rôzne druhy repelnetov. Nebyť dvoch skvelých ľudí – majiteľa Igora a jeho pravej ruky hospodára Mariana, ktorí nám zabezpečili repelenty z Maďarska, tak z nás vysajú aj poslednú kvapku krvi. Konečne sa nám podarilo zaspať a obaja sme sa tešili na ďalšie ráno. Ako prvý som vstával vždy ja, pretože som sa nevedel dočkať môjho ranného rituálu – prípravy krmiva a samozrejme rannej šálky kávy. Kŕmili sme halibut paletami o priemeroch 20 mm a 5 mm a boiliesmi nakrájanými na polovice. Denné dávky presného kŕmenia boli dve hrste partiklu a hrsť boilies k montáži. Snažili sme sa ryby naučiť na pravidelné kŕmenie, čo sa nám aj podarilo. Druhý deň Laco chytil 16 ks kapra o váhe od 5 do 10,5 kg. Mne sa v ten deň ušlo druhé miesto za 8 ks kapra od 5 do 9,5 kg. Myslím, že sme začali veľmi dobre. Boli sme prekvapení, že sme v noci nezaznamenali ani záber a v najväčších horúčavách v dosť silnom bočnom vetre to išlo ako po masle. Je to veľmi zaujímavý jav, ktorý je pre túto vodu charakteristický a pre lovcov kaprov veľmi príjemný.

3
6 kg šupi poteší. Chytený na SK 30 (20 mm)

4
5,3 kg šupi. Chytený na Steak od Lastie (18 mm)

Zábery prichádzali vždy od 08:00 hod, udržali sa po celý deň a úderom 22:30 hod to úplne záberovo utíchlo, čo malo jednu veľkú výhodu – aspoň sme sa mohli v kľude vyspať a pripraviť sa na ďalší deň.

Servis, aký pre nás pripravili naši veľmi dobrí priatelia, nenájdete nikde pri vode (to je náš subjektívny pocit). Iste viete, že každá súkromná voda má svoje prísne pravidlá lovu a ak ich dodržíte, tak o vás bude skvele postarané. Tento revír navštevujeme už 3 roky a už spomínaní majiteľ a hospodár sú pre nás, fanatických rybárov, nenahraditeľní. Nehovorím o finančnej náročnosti prevádzkovania, ktorá tu určite zohráva svoju rolu (okrem iného kupovanie rýb, lieky, fyzická a často krát aj psychická záťaž), ale hovorím o ich veľkých srdciach, ktoré bijú pre športový rybolov a bijú pre tak nádherné ryby, ktoré vo svojom rybníku žijú len vďaka nim.

Tak spať k priebehu lovu a čakaniu na záber od krásnej ryby. Je to idylka ktorá sa nedá ničím iným opísať, je to proste nádhera a ešte keď vám ryby berú ako na bežiacom páse tak niet čo dodať – však???.

5
Nie nič lepšie ako raná či večerná káva s priateľom, ktorý je tak isto trafený ako vy. Musíte mi dať za pravdu, že áno?

Zábery boli krásne ako vystrihnuté z učebnice. Krásne jazdy niekedy až prehnane rýchle a zbesilé, ale poviem vám každú takúto jazdu sme si obaja vychutnávali plnými dúškami. Ešte krajšie zábery robili ryby nad hranicu 10 kilogramov. Nebolo ich veľa ale stáli to za to. Pomalé prilepenie swingra o palicu a ešte pomalší ťah silónu no nie čo neskutočné. Verte mi, táto rybačka sa nám obom vydarila nad všetky očakávania aj keď sme nechytili rybu nad 15 kg, ale zato sme ich nachytali toľko, že nás ešte teraz bolia kríže od krásnych súbojov s tunajšími rybami.

6
Títo mali nezbedníci nám po celú výpravu prinášali šťastie

7
Jeden z tých bojovnejších

Po každom zábere, vytiahnutí udice a vyvezení sa kŕmilo len za hrsť partiklu a hrsť boilies čo nám prinieslo stále viac a viac záberov. Musím podotknúť, že sa nám vyplo 36 rýb z dôvodu uviaznutia v trstinách. Hlavné je to, že ani jedna ryba neodišla s háčikom a 120 g olovom niekam do hlbočín rybníka a netrápila sa!. Kde bola chyba môžeme len polemizovať- asi sme ich kládli príliš blízko tŕstia alebo žeby príliš ďaleko?

Sumár výpravy znie: chytilo sa 91 ks kapra (pozn. iba 2 x lysec, 2 ryby vážili 14 kg a boli to ryby výpravy, ostatné ryby sa pohybovali od 5 do 12 kg). Chytený bol aj amur a menší sumec. Celková váha chytených rýb bola presne 570,3 kg čo si myslím, že je veľmi dobrý a slušný výsledok. Boli sme veľmi spokojní hlavne s prístupu Igora a Mariana, ktorý sa o nás po celú dobu starali ako v bavlnke. Poviem vám všetko je len a len vo Vás a verte mi aj Vám bude tak výborne ako bolo nám dvom.

8
14 kg šupi nalákaný na pop up SK 30 + monster krab

9
14 kg šupi 2 x 14mm Ustrica od Dynamitu + dip belachan

10
11
Takto vyzerajú šťastný rybári keď sa im podarí chytiť kapra nad 13 kg

Záverom vás všetkých dobrých rybárov, ktorí nemyslíte na natrieskané mrazničky ledva dorastených kaprov na najmenšiu lovnú mieru úprimne pozdravujeme a prajeme vám veľa nádherných zážitkov z krásnych miest Slovenska, ktoré v sebe stále schovávajú veľa krásnych rýb či už na zväzových alebo súkromných vodách.

S pozdravom
Rado a Laco zo Slovenska

Komerční sdělení

13 KOMENTÁŘŮ

 1. Ahoj, na zacatku pises, ze nechces nikoho lakat a lanarit na tuto soukromou vodu, ale cely clanek je jedna velka agitace typu “prijet k nam, tady na 100% zachytas”. Chyceny ryby jsou krasny a zdravi, ale prinost tohodle clanku pro me je nulova, teda krom toho, ze jsem se dozvedel o dalsim dobre zarybnenim soukromaku. Kdyz tohle neni reklama a agitace, tak pak co jineho?

 2. Podle mě to teda žádná reklama nebyla a i kdyby tak jako co?? reklamu si může dělat každý a na cokoli nebos snad ne? To už aby se člověk bál někam napsat na co chytá nebo kde byl, aby ho náhodou někdo neosočil, že dělá reklamu!! Náhodou hoši hezkej článek jen bych tam třeba dal jaké jste používali ontáže a tak ale jinak fakt pěkný…

 3. Je mi celkem jedno, jestli je to reklama, nebo ne. Jen bych pro foto téměř všech ryb viděl jiný prostředí a pozadí, než je ta krásná cedule… 🙂

 4. Jo to s tebou souhlasim to je fakt hnusný, nic proti vám chlapi ale proč tohle? Takový pěkný ryby a takoový hneusný pozadí ale ten článek se mi líbí.

 5. Chalani ten kapr co jste s ním vyfocení oba dva (pak každý zvlášť) vám zabral dvakrát během vaší výpravy? Jinak fotky s přírodou máte moc pěkný. Určitě příjemně strávený čas u vody 🙂 Hola hej.

 6. Tak supinna už mě předeběhl, ale to bylo to první, co mě napadlo. Pozadí volený tak, že to trochu odporuje ujištění, že nejde o reklamu:-). Nicméně reklama mi nevadí. Podle mě pěknej článěk a to hlavně z toho důvodu, že jsem měl to štěstí a poznal svýho rybářskýho parťáka. Bohužel po společný jedný sezoně byl nucen z různých důvodů dva roky nechytat, ale letos má povolenku a v červnu počítám s první výpravičkou. Je to jako byste mi mluvili z duše co se týče společný rybařiny. Tak snad ještě ty úlovky snad budeme mít alespoň podobný.

 7. Já to pánové nechápu. Nechápu proč se fotíte skoro s každým kaprem oba dva. “Jednou já jednou ty”. V článku píšete že jste nachytali přes 90ks kapra, tak proč se mám dívat na stejné šupináče, pokaždé s jiným lovcem ???? Vysvětlí mi to někdo, prosím vás!

 8. peknyý článok,dá sa,ale faktom je ako tu spomínali,ma predbehli ,som sa dostal až teraz na internet,tie fotky z tabulou,hmm to nie,z tým nesuhlasím moc!!!pekne ryby ale to pozadie!!

 9. Já bych k tomu chtěl jenom dodat na vysvětlenou, že se rozhodně nejedná o nějakou placenou reklamu. Autoři mi zaslali článek a já jsem usoudil, že ho mohu zveřejnit. Podobných článků je zde celá řada (i z mnoha jiných soukromých revírů). Nejde se tomu ubránit a alespoň si každý může udělat obrázek, jak to kde vypadá a co se tam chytá. Samozřejmě by šlo napsat to tak, že nebude zmíněn název revíru, ale to pak zase člověk vůbec neví… Nechávám toto na jednotlivých autorech.

  Jinak osobně mám také raději fotografie, kde je v pozadí příroda. Nevím, zda to byl úmyslů autorů nebo jenom náhoda, že se vždy fotili u chatky s tím velkým logem :-). Ale je to jejich věc a nevadí mi to. Děkuji jim, že článek poslali a rád zveřejním i příspěvky od kohokoliv, pokud uznám, že má článek nějaký přínos pro čtenáře…

 10. Tohle je docela učebnicový příklad toho, jak se poměrně zesměšnit jedinou větou. Kdyby tam nebylo to úvodní “provolání” že není cílem nikoho lákat atd., tak nejspíš nikdo ani nepípne. Každý by to bral jako normální nadšený článek s reklamním podtextem, ale nikoho by to asi nepodráždilo.
  Jenže pokud začnu větou ve stylu “není to reklama” a za tím následuje článek psaný ve VELMI propagačním duchu a ještě “zazděný” spoustou fotek s cedulí, tak to prostě je k smíchu dost…

 11. Nic v zlom,ale ako pisal Basnak,z fotiek je zrejme,ze niektore kapre su fotene s obidvomi lovcami a s inou udanou hmotnostou…

 12. Imho k tomu dvojitemu chyceni behem vypravy – pred nedavnem jsem psal do fora prispevek o kaprovi, ktereho jsem zrejme chytil 2x, s dvouletou prodlevou. Nedavno jsme znovu studovali fotky z one 2 roky stare vypravy a dospeli jsme k zaveru, ze jsme ho ve skutecnosti chytili 3x. Napred ja, asi 30 hodin pote kolega a 2 roky pote opet ja. Tim 2 roky pote si nejsem uplne jisty, ale ty 2 chyceni z jedne vypravy byl skutecne on i podle rozmeru 🙂 Pokazde zabral na to same..zavislak 🙂

 13. kaprov nad 13 kilogramov chytám pravidelne každú sezónu a nie na takej umelej vode ako je carparadise

Chcete-li, můžete přidat komentář: