Úvod Články Eurofishing v USA

Eurofishing v USA

3 702
2

Mnohokrát jsem se zamýšlel nad tím, jaký rozdíl je mezi evropským a americkým pojetím kaprařiny. Protože se opravdu mohu počítat k ostříleným rybářům a člověkem, který zná oba kontinenty, napadlo mě, právě tento rozdíl popsat.

1

Ještě za mého působení v Evropě jsem slyšel různé zajímavosti ze země zpoza oceánu, jak například místní lidé chytají kapry na hranolky z Mcdonalds a jak tuto, Evropou opěvované sportovní rybu, nazývají „trash fish“, tedy něco, co je vodě spíše škodlivé než prospěšné. Všechny příběhy, které se mi dostaly do uší, byly více méně o tom, jaká je abnormální osádka kapra a jak je snadné tyto kapry lovit opravdu na všechno, co se použije jako nástraha. Hodně věcí mě dokonce šokovalo, jako například lovení kapra kuší, lukem nebo používání kapra jako výborného hnojiva pro zahrádky. Úmyslné vyhubování této nádherné ryby však není výjimkou. Zde bych vlastně chtěl začít srovnávat, vysvětlovat a dávat některé věci na pravou míru.

2

Po příjezdu do USA jsem se snažil pokračovat ve své zálibě, lovu kapra catch and release. Moje první kroky vedly k internetovým stránkám, kde se střetává komunita kaprařů z celé země. Jako první mě zaskočilo, že nakupovat rybářské náčiní není něco, co známe z Evropy. Pokud máte představu o obchodech s kaprařskou tématikou, na to rychle zapomeňte. I když věřím, že takové obchody v USA existují, jejich počet na takovou velikánskou zemi je spíše zanedbatelný. Jediná cesta, jak se dostat k rybářskému nářadí je objednávka přes internet ve specializovaných obchodech, jejichž počet v USA spočítáte na dvou rukách, a to vám ještě pár prstů zůstane volných. Američtí kapraři jsou mnohdy nuceni kupovat zboží z Anglie, nebo jiných zemí EU. Téměř každý americký kaprař zažil situaci, kdy si chtěl koupit ne levnou výbavu přes internet, aniž by si ji vlastně zkusil… Bohužel internetový prodej má tuto jedinou nevýhodu oproti prodeji v obchodě, kde si můžete zboží prohlédnout na vlastní oči, ale také “osahat“. Co se týče základních potřeb pro kapraře, musím říci, že se místní praktiky prodejce opravdu snaží nabídnout co nejvíce a není problém najít plnou škálu produktů renomovaných značek. Vraťme se ale zpět k porovnávání.

3

Kapr se před desetiletím prakticky nacházel na pozici ryby, která je pro vodu škodlivá. Mnoho lidí doslova nechápe, proč kapra chytat a pouštět. Situace se však mění a lidé začínají brát tuto rybu opravdu vážně. Myslím si, že jedním z důvodů je, že za pomoci eurofishingu se chytá stále více a větších ryb, což u lidí zvedá respekt k této sportovní rybě. Další věcí jsou časté organizované kaprařské závody, které tento překrásný sport zviditelňují a který si získává na stále větší popularitě. Migrace kaprařů z Evropy také napomáhá k rozšíření komunity. Právě díky těmto aspektům se tato ryba začíná řadit mezi sportovní ryby v USA.

4

Nyní bych ale rád objasnil osádku kapra a její rozmanitost. Jelikož bylo a je pravda, že kapr není rybou, na kterou je největší tlak, jeho osádka je opravdu ohromující. Zde bych se však pozastavil. Problémem totiž není velikost kaprů, ale jejich kvalita. Kapři v USA nedosahují ani z daleka rozměrů evropských kaprů a myslím, že to ještě pár desetiletí potrvá. Kapr se sice nachází téměř všude, myslím, že rekordně ulovený kapr na udici neměl více než 28 kg. Co se týče druhů, v USA se dá najít mnoho různých forem, podobně jako v jiných zemích EU, kromě jedné ryby, kterou Američané přiřadili do „Kapří rodiny“, a to Buffalo carp. Jedná se však o rybu, která s kaprem obecným jako druh moc společného nemá. Tato ryba pochází jihu USA z čeledi Suckers a její pravé jméno je Small Mouth Buffalo. Její rozměry jsou však úctyhodné, dosahující kolem 32 kg.

5

USA není výjimečné ani bohatou osádkou koi kapra. Lidé s oblibou chodí na různé procházky k jezerům, kde rádi krmí ptactvo, ale i ryby. Proto není problémem najít místa, na kterých můžete neuvěřitelně krmit ryby rovnou z ruky. To jsem například v Evropě nezažil. Osádka kapra je v některých řekách tak vysoká, že není problémem chytit několik desítek kaprů v průběhu dne. Jedná se však o menší rybu s průměrnou váhou 6 kg. Každopádně vám taková rybačka dá něco, co se na starém kontinentě jen tak snadno nevidí.

6

Nyní bych nakoukl do další, méně příjemné kategorie, kterou je lov kapra kuší či lukem. Jedná se o tradiční lov za pomoci šípů. Střílí se na rybu v noci, nebo přes den, jak z lodi, tak ze břehu. Osobně jsem viděl několik videí, na kterých lovci v noci oslepují ryby z lodi za pomoci silných halogenových reflektorů a následně Mulder rybu střílejí. Podle mě se jedná o primitivní a barbarský způsob lovu, nedávající rybě téměř žádnou šanci a o „catch and release“ nemůže být ani řeči. Ulovené ryby většinou končí na zahradách jako hnojivo. Chápu však, že se jedná o jistý způsob zábavy a odlišnosti evropské a americké kultury.

Philladelphia
Philladelphia

Musím však říci, že kaprařská scéna v USA začíná jít správnou cestou. Stále více lidí se začíná zajímat o tento nádherný sport. Na svých výpravách se setkávám s příjemnými lidmi, kteří mají radost z každé ulovené ryby a chápou, že se jedná o překrásný sport, který nás naplňuje energií, ale i láskou k přírodě.

Vlasto Vrškový

Komerční sdělení

2 KOMENTÁŘŮ

Chcete-li, můžete přidat komentář: