Úvod Montáže Extrémně dlouhé návazce – Zig Rig v praxi

Extrémně dlouhé návazce – Zig Rig v praxi

15 134
1

Asi před pěti lety, kdy jsem se s touto metodou potkal poprvé na závodech, mě tato metoda lovu kaprů naprosto ohromila. Nechápal jsem, jak je možné velkého kapra ulovit ve sloupci a že se nejedná pouze o náhodné ryby. Metoda lovu kaprů ve sloupci funguje především v letních měsících, kdy se kapři zdržují u hladiny. Tehdy bylo extrémní horko a ryby u dna byly laxní k jakékoliv nástraze. Přemluvit kapra k záběru ze dna byl nadlidský výkon, protože většina kaprů se zdržovala pod hladinou.

1

Od této doby mi lov kaprů ve sloupci pořád leží v hlavě, a pokud je k tomu příležitost, tak vždy minimálně jedním prutem zkouším takto kapry v létě lovit. Chtěl bych vám napsat pár postřehů a zkušeností z tohoto způsobu lovu, které jsem za několik let vypozoroval. Nejprve si ukážeme, jak sestavit návazec a co vše budeme k lovu ve sloupci potřebovat. Poté vám přiblížím, jak nejlépe celou sestavu nahodit, jelikož to není úplně jednoduché a je potřeba dodržovat určitá pravidla, abychom montáž dostali bezpečně do vody. No a na konec vám ukážu své oblíbené krmení do sloupce, protože jen tak nahodit kuličku do sloupce a čekat bez krmení není příliš efektivní.

V letních měsících ryba tráví většinu dne u hladiny a my se snažíme udělat záběr ze dna. Většinou bez úspěchu. Mne napadlo využít tuhle metodu lovu i na svazové vodě. (Zig Rig funguje především na soukromých vodách, kde je koncentrované větší množství ryb.) Ale problém nastal ve chvíli, kdy jsem chtěl lovit na svém místě, kde je hloubka větší jak šest metrů vody. Těžký terén za sebou – kamenná hráz, stromy. Prostě málo prostoru na lov a na nahazování. „Nevadí“, řekl jsem si. „Nějak to vymyslím“. Po příjezdu k vodě jsem viděl ryby vyhřívat se u hladiny. Navázal jsem 6m návazec z fluorocarbonu s popkou. Háček velikosti 8, olovo 99 gramů napevno. A teď, jak to dostat do vody. Hledat trošku čistého místa za sebou? Pokud to podmínky místa dovolují, není problém.

2

Pokud máte parťáka, taky bez větších problémů. Uchytí kuličku mezi prsty a vy v pohodě nahodíte. Je potřeba dát si pozor, aby nához byl tahem a aby kolega kuličku nesvíral příliš pevně. Ale co když jste u vody sám? Chce to pár fíglů. Navíc tak dlouhý návazec je trošku fuška. Pomohla mi tomu náhoda, kdy jsem se trápil s nahazováním a po prvním nezdařeném pokusu mi popka zůstala tři metry od břehu. A já se pokusil znovu nahodit. Povedlo se. Říkám si, to je ono. Z vody to jde nejlíp. Tak při dalším nahazování jsem kuličku s návazcem hodil co nejdále od břehu rukou. A poté jsem uchopil udici a pomalým švihem jsem nahodil celou montáž. Kulička s návazcem se krásně ve vodě obrátila a směřovala za olovem s celou délkou návazce. Super!

Trochu jsem  provnadil a čekal. K mému překvapení ne tak dlouho. Po dvaceti minutách přišlo pípnutí a pak plynulá jízda. Zásek a ejhle ryba. Připomínám, že bylo cca 30 stupňů ve stínu. Pěkný šupík 78cm. No, ale jak ho teď dostat do podběráku? Za mnou stromy a sypaná hráz. Olovo u špičky a ryba ještě tři metry od břehu. Tak jsem čekal, až se kapr unaví a opatrně jsem ho ručkoval návazcem do podběráku. Uf, dobře to dopadlo! Ale takhle to dělat nejde. Říkal jsem si. “Co teď?“ Musím dostat klip až do navijáku. Předělal jsem olovo za závěsku, který mi, když sundám olovo, projde prvním očkem. No uvidíme.

3

Další záběr na sebe nenechal dlouho čekat. Kapřík podstatně menší, ale za to bojovnější. Dostal jsem jej na dosah olova s klipem. Nechal jsem ho vycukat a poté jsem rychle vycvakl olovo. Lehce jsem domotal a klip dostal přes očka až do navijáku. Pak jsem v pohodě kapříka podebral. Takhle jsem na svazové vodě chytl za víkend více jak dvacet kaprů.

Vnadil jsem peletami zalitými lososovým olejem, prosypané popcornem a nastrouhaným kokosem. Pomocí rakety a lopatky jsem je dostával na místo lovu. Jsou to složky, které vám pomáhají provnadit cely vodní sloupec. Dá se krmit čímkoliv, co plave nebo vzlíná. Od oplatků se směsí až po pelety s rychlým rozpadem – vše prolité aminoliquidy a prosypané pop složkami.

6

Další variantou je udělat koule z methodmixu a palcem v nich vytvořit dírku. Tu vyplnit plovoucími složkami a ucpat. Hotové koule poté dostaneme do vody pomocí vnadícího košíčku. Trápila mě myšlenka, že jsem zdlouhavě krmil a řešil, jak co nejdříve dostat plovoucí složky k hladině. Šest metrů je vcelku hodně dlouhá cesta. Při vcelku slušné obsádce bílé ryby se toho moc nahoru nedostalo. A v tom mě napadla ještě jedna varianta. Co to udělat to obráceně. Od hladiny dolů. Vzal jsem methodmix a přidal popcorn, anglické vločky, otruby a namíchal vlhčenou směs tzv. popmix.

4 5

Pomocí spomb rakety jsem poslal směs do místa uřčení. Udělalo se krásné kolo kolem nastražené plovoučky. A záběry na sebe nenechaly dlouho čekat. Takhle se chová popmix po vhození do vody.

7 8 9

Touto metodou se dá lovit po celý rok, kdy se ryba zdržuje u hladiny a na záběr ze dna se čeká podstatně déle. Je potřeba reagovat na pohyb ryb. Vyhodnotit situaci, který způsob je efektivnější. Třeba markerem nebo nahazovacím echolotem zjistit hloubku vody na místě lovu a pak ubrat dvacet centimetrů. Počítat s tím, že je zapotřebí číst vodu a přizpůsobit k tomu lov. Stalo se mi, že ryby reagovaly na jeden druh barvy plovouček a na druhou jsem neudělal záběr. Chce to zkoušet, až přijdete na tu správnou barvu či příchuť. Přeji s metodou ZIG RIG hodně úspěchů. Nebojte se u vody být kreativní a přizpůsobit se rybám. Ony se vám odmění.

10

Postup výroby dlouhého návazce:

Nachystáme potřebnou bižuterii jako je plovoucí boilies,fluorocarbon, výměnné obratlíky, antitangle, jehlu, zarážky a háčky.
Nachystáme potřebnou bižuterii jako je plovoucí boilies,fluorocarbon, výměnné obratlíky, antitangle, jehlu, zarážky a háčky
Uděláme na konci flurocarbonu smyčku
Uděláme na konci flurocarbonu smyčku
Poté protáhneme popku
Poté protáhneme popku
A dáme zarážku
A dáme zarážku
Provlečeme háček a dáme plovku 3 až 5 cm od oblouku háčku
Provlečeme háček a dáme plovku 3 až 5 cm od oblouku háčku
Šet ovinů a protáhneme očkem zpět ke špičce
Šet ovinů a protáhneme očkem zpět ke špičce
Nastražená plovoučka Ananas+N.BA
Nastražená plovoučka Ananas+N.BA
Poté navlékneme Antitangle
Poté navlékneme Antitangle
A uděláme opět smyčku na konci návazce a natáhneme jej přes ní
A uděláme opět smyčku na konci návazce a natáhneme jej přes ní
Nakonec jej připevníme na olovo a máme hotovo
Nakonec jej připevníme na olovo a máme hotovo

S pozdravem za Mivardi team
Drahoš Ševčík

m-logo

Komerční sdělení

1 KOMENTÁŘ

Chcete-li, můžete přidat komentář: