Úvod Montáže Fotonávod: Jak na kombinovaný návazec

Fotonávod: Jak na kombinovaný návazec

15 946
0

Před časem mi na jedné překrásné vodě řekl kamarád Ondra, jak jsem na ten svůj „humpolecký“ návazec mohl vytáhnout tak krásnou rybu. Od té doby jsem svou tvorbu návazců hodně zdokonalil a propracoval. Vyzkoušel jsem různé postřehy, které jsem pochytil z článků, videí, internetových diskuzí, nebo co jsem viděl u vody.

Rozhodl jsem se, že vyzkouším natočit video, kde vážu jeden ze svých nejoblíbenějších návazců, kombinovaný „fluorocarbon-pletená šňůrka“. Bohužel neměl jsem nikoho, kdo by se mi postavil za kameru. Výsledek, který vzešel z pobytu u vody, stativu a malé kamery, neuspokojil mé představy o tom, co bych chtěl ukázat a čím bych se chtěl prezentovat. Proto jsem se rozhodl pro tvorbu tohoto článku.

Nyní k samotnému návazci. Ustřihneme asi 12cm pletené šňůrky, můžeme použít jakoukoli, kterou máme odzkoušenou. Osobně dávám přednost šňůrce silkworm od krystonu. Ve výsledku záleží na každém, co použije, ale nevybral bych si žádnou, která má menší váhové zatížení, než použitý fluorocarbon. Držím se pravidla, čím blíž k háčku, tím spolehlivější materiál. Provedu klasickou smyčku pro zarážku na boilie viz. obr. 1 a 2.

1

2

Pomocí jehly navleču kuličku a nasadím zarážku na boilie. Zarážek je nepřeberné množství druhů a typů. Většinou stačí obyčejná s kuličkami po stranách. Já z 80% na boilie přes 20mm používám peletovou zarážku od kordy. Na menší kuličky samozřejmě menší zarážky. Viz obr. 3.

3

Dalším krokem bude navlečení kroužku na vlas. Taky zde si můžeme vybrat z několika variant, od srdíček z dílny fox, přes kroužky různých průměrů, až po různé ovály. Použil bych nejlépe matný nebo černý materiál o co nejmenším průměru tak, aby bez problémů šel protáhnout přes protihrot háčku. Kroužek umístíme tak, aby byl nakonec cca naproti hrotu háčku. Viz obr. 4. Když máme háček ze silnějšího drátu, dá se použit tenká gumová hadička. Jen aby moc neklouzala po ramínku.

4

Na návazec umístíme háček, podle obr. 5, provlečením koncem vlasu směrem k hrotu háčku. Následně těsnými omoty po ramínku háčku dokončíme bezuzlové navázání 7 omoty a protažením očkem háčku VŽDY směrem k hrotu (obr. 6). A pořádně dotáhneme, aby nám uzel nepovoloval a netvořil pak nějaké motanice. Vzdálenost háčku od kuličky se změnit nedá, vše musíme usadit tak, aby nám vyhovovalo pro naši použitou nástrahu. Dá se vlas prodloužit použitím delších zarážek nebo zkrátit použitím tyčinky, ale ani to nám nemusí vytvořit dokonalou sestavu s jiným průměrem boilie.

5

6

Ustřihneme si asi 25cm fluorocarbonu, na jedné straně asi 4cm zahneme a utvoříme smyčku. Provlečeme skrz smyčku šňůrku návazce tak, aby návazec z pletené šňůrky měl 4–6cm délky (dle potřeby). Potom začneme oba konce fluorocarbonu omotávat. Směrem k volným koncům uděláme asi 5 omotů (obr. 7), následně se vracíme zpět přes původní omoty opět 5x. Volný konec návazce provlečeme očkem fluorocarbonu proti druhému konci s háčkem (obr. 8). Následně zatáhneme opatrně za dlouhý konec fluorocarbonu, aby se smyčka zatáhla a pomalu dotáhneme všechny volné konce (obr 9).

7

8

9

Na volný konec fluorocarbonu navlečeme trn proti zamotání při náhozu a uděláme klasickou smyčku s jedním provlečením. Obr. 10 a obr 11.

10

11

Na pletenou šňůrku k uzlíku s fluorocarbonem můžeme dát malý broček nebo plastické olovo. Velikost podle toho, jestli nám stačí jen návazec potopit, nebo jestli ho chceme udržet na dně i s plovoucím boilie (obr 12).

12

Nyní máme hotový návazec. Dá se použít na potápivé boilie (obr. 13) nebo na panáčka (obr. 14) a samozřejmě taky jen s plovoucí kuličkou.

13

14

Výhody tohoto návazce jsou hlavně v jeho flexibilnosti a možnostech využití. Obtížnost navázaní je průměrná a každý kaprař by měl tento návazec bez problému zvládnout. Ve vodě je prakticky neviditelný, nedoporučuji ho ale používat na silové zdolávaní, na vodách kde je moc vázek nebo třeba nepříjemných škeblí, a to vzhledem ke slabé oděruvzdornosti fluorocarbonu.

Doufám, že vám vše vyšlo minimálně tak dobře jako mně. Přeji mnoho úspěchů při používání tohoto návazce.

Martin Havránek

MikBaits

Komerční sdělení

Chcete-li, můžete přidat komentář: