Postup sestavení helikoptérové montáže pro daleké hody.
Co potřebujeme:
Speciální olovo s protáhlým očkem (1), speciální karabinku s rozšířeným očkem (2), gumové korálky (3), antitangle hadičku (4) [všechno se dá koupit pohromadě jako helikoptérová montáž neboli helikoptéra], pletená šňůrka na návazce, ostrý háček.
Jak montáž připravit:
Na kmenový návazec (popřípadě na šokovou šňůru) navlečeme antitangle hadičku, korálek, rozšířený obratlík s návazcem, opět korálek a nakonec navážeme na kmenový vlasec olovo. Potom navlečeme korálky, návazec a antitangle trubičku na očko olova. Obratlík se musí mezi korálky na očku olova volně otáčet.
Kdy montáž použít:
Tato montáž je vyvinuta speciálně k dalekým hodům. Má dobré letové vlastnosti a využití má hlavně tehdy, kdy nemůžete zavážet a potřebujete nahodit co nejdál.
Jak montáž funguje:
Při nahození nástraha na návazci rotuje okolo olova (připomíná svým pohybem helikoptéru). Hod musí být dostatečně prudký, abychom rotace dosáhli, jinak se návazec zamotá (návazec by měl také být alespoň o třetinu kratší než antitangle hadička).
Ve vodě se montáž chová jako pevná (to znamená, že olovo podporuje zachycení háčku v tlamce ryby), takže můžeme swinger pořádně zatížit. Při utržení ryby by měl obratlík s návazcem časem sklouznout z volného konce vlasce, takže ryba nevláčí za sebou těžké olovo.
Co na háček:
Nástraha se umísťuje výhradně na vlas. Můžeme použít boilie, kukuřici, granule – prostě cokoliv, co je dost pevné, aby vydrželo prudký hod. Nejlépe však letí kulatá nástraha.
Výhody montáže:
Dobré letové vlastnosti umožňující daleké hody.
Nevýhody montáže:
Někteří rybáři si při používání helikoptéry stěžovali na častější ztráty ryb vyříznutím háčku z tlamky ryby. To platí zvláště při zdolávání větších kaprů. S malými jsem problém neměl. Další nevýhodou je poměrně složitá konstrukce, raději používám jednodušší montáže, je-li to možné. Také se nedoporučuje používat helikoptéru v blízkosti překážek a vázek.