Lov kaprů v zimním období není u nás velmi rozšířen. Mrazivé noci odradí spoustu teplomilných rybářů a také aktivita kaprů je velmi nízká. Poslední dva roky se připravuji na to, abych nějaký ten víkend po sezoně u vody ještě strávil. Nejdůležitějším předpokladem je víra ve svoje schopnosti a lokalizace zazimovaných kaprů.
I přestože máte super zimní boilies a nej náčiní, nemusíte se ryby dočkat. Nám se podařilo po mnoha výletech několik takových “horkých” míst najít. Na Silvestra mě jeden známý posílal SMS, že úspěšně loví kapry. Jednalo se o hlubší vodu, která nezamrzá při prvních mrazících. Já letos začal chytat kapry na přelomu října a listopadu. Přišly první mrazy a teploty se v noci pochybovaly i kolem mínus 7 stupňů. Mrazivá teplota a výrazné ochlazení přes den způsobí, že živočichové, které kapři požírají, se přestanou rozmnožovat a stáhnou se ke dnu. Kapři to instinktivně vycítí a přestanou intenzivně vyhledávat potravu. Nízká teplota vody udělá z kaprů opravdu unavené společníky. Přijímají méně potravy a déle tráví. Vloni a předloni jsem pravidelně měřil teplotu vody a vzduchu, ale mnoho zajímavých souvislostí se záběry kaprů jsem nezjistil. Více mi dalo sledování atmosferického tlaku a přechodů teplých či studených front doprovázených deštěm a sněžením. Nachytal jsem kapry jak při teplotě vzduchu 4 stupně nad nulu i jeden stupeň pod nulou. Často jsem ztrácel důvěru, když teplota vody klesala pod – stupeň a teplota vzduchu padala k minus 10 stupňům. Sváděl jsem vnitřní souboje, zda vyklidit pole, či vydržet sám v holé krajině a pozorovat nehybné swingery. Pořad se mi hlavou honila myšlenka, že kapři už opravdu přestali žrát a jsem tu zbytečně. Prováděl jsem dokola měření teploty, snažil se najít důvody, proč jsem neúspěšný. Nakonec skončil můj teploměr v popelnici! Dnes se pokouším nalézt rybu při každé docházce i za velmi nepříznivých povětrnostních okolností. Na řekách jsem kapry hledal v napadaných stromech.
zimní úlovek
V mnoha případech se “horké” zimní místo neliší od celoročně úspěšného místa – v hloubce okolo 5 metrů s lavici na 7 metrů je to přímo ideální. Toto místo jsem prokrmil jednou denně půltuctem rozkrájených boilies a třemi, čtyřmi peletami. Celý trik spočívá v jednoduchosti. Není třeba sypat do vody kila kukuřice či boilies. Překrmení místa způsobí, že se kapři začnou místu vyhýbat a ignorovat cokoli k snědku. Opravdu stačí malé množství – ideální je dopravit návnadu i nástrahu společně na jedno místo pomocí PVA šňůrky, sáčku. Na stojatých vodách je to obdobné. Nečekejte kapry na mělčinách, ani ve 2 metrech, ale na 5 až 8 metrech, někdy i ve 20 metrech (u velkých přehrad s hloubkou ?0 metrů).
pohled na pruty
Také se mi vyplatilo sledovat průběžné počasí s předstihem 8 dnů. Počasí zásadné ovlivňuje chování kapra. Severní a severozápadní vítr doprovázený sněžením je velmi špatný. Ideální je doba krátkého oteplení, přechodu tlakové níže. Takové počasí poznáte snadno – den až dva drobně prší nebo sněží a teplota se zvyšuje. Poté tlak začne stoupat vzhůru a je naděje, že vysvitne sluníčko, které alespoň trochu prohřeje vodu a vyláká kapry z úkrytu. Pak přichází nejvíce záběrů odpoledne a navečer za tmy. Toto počasí trvá většinou 2-3 dny, než tlak vystoupá a začnou jasné mrazivé noci. Kapři jakoby vycítí příchod další mrazivé vlny a hledají něco “do zásoby”. Jakmile udeří opět mrazy pod mínus 10 stupňů, je s kaprama konec.
Pro výrobu zimních boilies je důležité aroma s alkoholem, zimní olej a kvalitní suroviny. Nemůžete předpokládat, že sundáte z háčku kolínko či těsto a navážete jakoukoli kuličku boilie. Mnoho rybářů zavrhuje boilies kvůli ceně, ale při zimním kapraření těch vycházek není zase tolik a spotřebujete minimum krmení. Malé ostré háčky Vám pomohou velkého kapra úspěšně zdolat. Ryba si s nástrahou chvíli hraje a nebere tak poctivě jako v létě. Záběr signalizuje i nepatrné napnutí vlasce aniž by se swinger pohnul, rychlá odpověď je na místě – ochutnávající kapr má většinou háček na kraji tlamy. V mnoha případech mi ryby padaly, ale malinké háčky problém vyřešily. Používám tu nejjemnější montáž a boilie do průměru 15 mm. Délku montáže od olůvka zkouším od 15 do 25cm, delší ne. Zimní boilies si vyrábím s velkým obsahem proteinu a s použitím ethylalkoholového stimulátoru – podle výsledků se domnívám, že hraje velmi významnou roli stejně jako použití masových rozpustných pelet (ryba, žížala). I ty nejlepší letní nástrahy přestanou po ochlazení fungovat a jejich používání si nechávám až pro vody s teplotou nad 10 stupňů. Další významnou úlohu hrají oleje – přidávám olej z tresčích jater anebo samotná rozmačkaná tresčí játra z konzervy (cenově velmi dostupná). Mezi má oblíbená aromata do zimních boilies patří Mušle, Luncheonmeat, Oliheň, Chobotnice/Brusinka a The Liver. Samotné směsi si míchám buď na bázi rybích mouček, pstružích granulí a mléčných produktů anebo GLM extractu, huňáčkové moučky, Red betainu a čisté chlorelly. Výsledné boilies jsou tmavých barev (hnědá, hnědozelená) a velmi aromatické. Kuličky se musí svojí kvalitou vyrovnat s “přírodní konkurencí”. To je krůček k tomu, abych měl úspěšný den. Na poslední čtyřdenní vycházce se dvěma kamarády se nám podařilo ulovit 31 kaprů do ? kg. Úspěšná zimní nástraha existuje, ale pouček a teorií je mnoho. Rád bych uvítal další diskusi a vyměnil si s vámi vaše zkušenosti a poznatky o zimním lovu kaprů.
S pozdravem Zdeněk “goldcarp” Prajs