Úvod Články Jak chytat velké kapry

Jak chytat velké kapry

22 363
0

Den 23. dubna 1993 si budu pamatovat zřejmě až do konce života. Dva dny jsem seděl na malém, tříhektarovém rybníce a pokoušel se chytit svého prvního kapra. Těsně před západem slunce „něco“ zachytilo můj prut a začalo jej vtahovat do vody. Zdvihl jsem prut nahoru a jediné, co jsem mohl dělat, bylo dívat se, jak na malinkém navijáku ubývá vlasec.

Ryba odmotala celý vlasec a poté jej bez většího problému přetrhla. Nemohl jsem uvěřit, že to už je konec. Delší dobu jsem stál na břehu s třesoucíma se nohama a chtělo se mi brečet. Ačkoliv jsem později chytil mnoho krásných ryb, tento kapr byl pro mne nejdůležitější. To ON měl velký vliv na to, že jsem celý svůj volný čas věnoval právě kaprům. Od samého počátku mou pozornost přitahovali největší kapři. Jako každý začátečník, i já jsem dělal mnoho chyb, díky kterým se můj cíl spíše vzdaloval. Chytal jsem hodně, ale malých a středních ryb. Uběhlo trochu času, než jsem pochopil, že množství chycených ryb zpravidla nesouvisí s jejich kvalitou. Čekáte-li na příležitost, musíte se obrnit trpělivostí a smířit se s tím, že spíš nebudete mít několik záběrů za noc. Podělím se s vámi o své postřehy a prozradím, co jsem změnil, abych častěji chytil velkého kapra.

1
Velcí kapři se často zdržují u ponořených stromů ve vodě

První a nejdůležitější etapou je nalezení vhodné nádrže. I přesto, že je jich mnoho osazeno kapry, pouze některé jsou schopny vychovat skutečně velkolepé úlovky. Existuje několik základních faktorů, kterými je nutné se řídit při výběru nádrže, ve které chceme chytat. Zaprvé, musí být bohaté na přírodní potravu a nesmí být příliš osazeny kapry. Preferuji, když je ryb méně, je pak jednodušší se vyhnout malým rybám. Dalším podstatným faktorem je různorodá hloubka, umožňující delší vegetaci. Kapři v takových nádržích nacházejí vhodné podmínky, bez ohledu na roční dobu nebo počasí. Zpravidla jsou aktivnější a častěji hledají potravu, to nepochybně přispívá ke zvýšení jejich přírůstků. Velmi podstatná je také přítomnost vodních rostlin a tvrdých překážek, které poskytují rybám ochranu. Kapři, kteří žijí v nádržích zbavených přirozených úkrytů, jsou vystaveni většímu stresu, což negativně ovlivňuje jejich přírůstky.

2
Velké ryby mají často rády větší hloubky

Další etapou je sondování nádrže a výběr vhodných míst. Svou pozornost obracím na nedostupná a technicky obtížná místa. Z různých příčin se jim ostatní rybáři vyhýbají, ačkoliv se v nich ryby cítí bezpečně a tedy jsou méně opatrné. Když jsem chytal na takových místech, vždy jsem měl lepší výsledky, než v oblasti otevřené, lehce přístupné vody. Pokud jsem měl nahozeno v bezpečné vzdálenosti od podvodních překážek, často to končilo úplným zánikem záběrů. Myslím si, že taktika chytání kaprů v jejich „domovech“ je mnohem účinnější, než dlouhodobé lákání na náhodných místech. Chytám raději v hlubší vodě, myslím si totiž, že velké ryby se cítí jistěji, pokud nad sebou mají několikametrový sloupec vody.

3
Větší vzdálenost boilie od háčku funguje selektivně jen na větší kapry

V takových místech je pro mne velmi důležité použití vhodné návnady. Rozhodně preferuji boilies. Neznečišťuji prostředí kilogramy pochybně kvalitní návnady. Ryby dokonale znají svoje přirozené prostředí a mohou špatně reagovat na jeho změny. Kyblík zrna a pelet si nechám raději na jinou příležitost. V nejlepším případě k takové návnadě připluje spousta malých ryb, v nejhorším případě se takovému místu velké ryby vyhnou velkým obloukem. Snažím se vnadit pokud možno bodově.

4
Se svými návazci si vždy dokonale vyhraji

Rozsypu několik hrstí boilies na plochu maximálně několika metrů. Používám boilies o průměru 18-20 mm, vyrobené na bázi rybích směsí. Bez ohledu na to, zda si je sám vyrábím, nebo používám hotové, spoléhám se na produkty série Top Edition. Jsem spoluautorem těchto návnad a věřím v jejich účinnost. Mojí oblíbenou směsí je Fermented Shrimp Mix. Je dokonale vyvážená, lehce stravitelná a ryby ji ochotně přijímají. Při dlouhodobém vnadění mi garantuje „návratnost“ ryb do loviště.

V roce 2011 jsem chytil několik desítek velkých ryb na plovoucí boilies Tandem Baits Impact Perfection Pop Up Humr&Rak. Sezónu jsem završil dvěma velkými rybami. První rybou byl kapr řádkový o hmotnosti 30,70 kg, chycený na francouzském jezeře La Horre.

5
Jeden z mých trofejních kaprů

Je to ryba, která je od října 2010 oficiálním rekordem tohoto loviště (vážila tenkrát 32,7 kg). A můj nový životní rekord, kapr šupinatý o hmotnosti 35,20 kg, kterého se mi podařilo chytit během týdenního pobytu na Rainbow.

5
Tento šupináč vážil 35,2 kg!

Pokud jde o dochucování návnad, již dávno jsem opustil tradiční dipy na bázi běžných aromat. Používám produkty řady Tandem Baits Impact Natural Attract Booster, které jsou vyrobeny na bázi přírodních extraktů bez příměsi dochucovadel. Mým absolutním favoritem je Liqud Food Liver, který se mi osvědčil na mnoha evropských lovištích. Pokud věřím návnadě a místu – nepřevážím/nepřenáším soupravu nejméně dva dny. Všiml jsem si, že na některých lovištích je to absolutní minimum. Záběry přicházejí teprve po uplynutí 24 hodin od nahození. Svého největšího kapra jsem chytil na místě, kde jsem neměl žádný záběr celých pět dní. Na jiných prutech jsem měl pravidelný záběr a signalizátor tohoto mlčel celých 5 dní. Chytal jsem blízko borovice, která ležela ve vodě v hloubce 6 metrů. Dno na tomto místě klesalo pozvolna a v hloubce kolem 4 metrů klesalo téměř svisle na 6 metrů, kde začínala lehce bahnitá plocha. Cítil jsem, že takový svislý sráz je dobrým místem na „velké zvíře“. Vnadil jsem toto místo doslova hrstí boilies. Během těchto pěti dní jsem nahazoval pouze dvakrát. Domnívám se, že kapři velmi rychle lokalizují návnadu. Avšak z jistých důvodů, které znají pouze oni, ji žerou až po jisté době. Jako by si na ni museli nejprve zvyknout. Taková situace se mi stávala velmi často na nádržích vystavených velkému tlaku.

7
Nejvíc kaprů přichází v noci

Dalšími prvky, které jsem změnil, tedy spíše prodloužil, jsou návazec a vlasec. Používám přibližně 35 cm návazce a delší vlas než je standardní. Možná se jedná o opatrnost kaprů, možná pouze o obyčejnou mechaniku takové soupravy. Bez zbytečné ideologie se domnívám, že háček na takto zkonstruovaném návazci má větší šanci se zapíchnout do velkého pysku ryby, než ho kapr stihne vyplivnout. Taková souprava se velmi osvědčila na francouzském jezeře Rainbow. Ryby prozrazovaly svou přítomnost pravidelnými bublinami v lovišti, docházelo i k záběrům naprázdno. Teprve po prodloužení vlasce jsem chytil čtyři ryby v rozmezí od 22,50 do 35,20 kg.

amur
Krásný amur z jezera La Horre

Dalším, často opomíjeným aspektem, je ponoření vlasce nebo pletenky. Pokud je dno loviště různorodé, vždy se snažím ponořit koncový úsek vlasce. Vyhýbám se situaci, kdy by se ryby, které připlouvají na loviště, nejdříve potkaly s ponořeným vlascem nebo pletenkou. I když je takový vlasec nevyplaší, vždy se do něj mohou zamotat a vyvolat tak falešný záběr. Uvědomuji si, že některé věci možná dělám spíš pro svůj vlastním klid… Avšak cítím se mnohem lépe, když vím, že jsem odvedl svou práci dobře.

9
Toto je můj osobák

V souvislosti s tím, že chytám ve velmi obtížných místech, plných překážek pod hladinou, používám velmi silné, ověřené vybavení. Hlavní pletenka Tandem Baits Dynacord s odolností 40-50 lb je standard. Pokud řád loviště nepovoluje použití pletenky, používám vlasec o průměru 0,40 mm. Posledních několik metrů je šokový návazec z materiálu o průměru od 0,55 mm až do 0,88 mm – zpravidla používám TB Mono Snag. Avšak v nádržích s vysokou průzračností používám TB Zero Memory. Takto silný průměr šokového vlasce předchází zaklínění ve tvrdých překážkách a nepředře se tak lehce. Kromě toho, velcí kapři neberou příliš často, proč je tedy ztrácet hloupým způsobem.

10
Správná volba návazcové šňůrky často rozhoduje mezi úspěchem a neúspěchem

Na návazce používám pletenky Tandem Baits Hybraid s odolností 50 lb. Jsou prodávány ve třech barvách, což poskytuje větší možnosti kamufláže v různých podmínkách. Po každém stažení soupravy kontroluji ostrost háčků. Máte-li jakékoliv pochybnosti o ostrosti háčku, vyměňte jej. Po každém zátahu kontroluji, a občas i vyhazuji poslední úsek šokového vlasce. Takové drobnosti mají velký vliv na závěrečný výsledek!

11
Bez rybářského štěstí bych nevytáhl ani šupinu

Pokud jde o výběr prutu, používám 12’ Invader’s Tandem Baits s křivkou ohybu 2,75 lb, maximálně 3l b. V souvislosti s tím, že často chytám ryby z pontonu na krátkém vlasci, jsou praktičtější kratší, pružné pruty.

12
Na jaře před třením kapři hodně žerou

Nakonec několik rad ohledně lovu v těžkých podmínkách, plných překážek. Zaprvé – vždy chytám na odpadávací závaží. Znamená to, že ihned po záběru kapr strhne závaží nebo kámen ze spony. Ryba často vyplouvá na hladinu, neutíká v panice do největšího roští, což mi poskytuje přesilu již při startu. Pokud chytám mezi překážkami, ihned po záběru otevírám oblouk a nepřetahuji se s kaprem o vlasec. Ryba, která pocítí vůli, velmi často vyplouvá na hladinu a stojí blízko místa, ve kterém zabrala. Po připlutí k rybě s ní navazuji kontakt a táhnu ji směrem k překážkám. Kapr často odpoví atakem v opačném směru a nezřídka plave do otevřené vody, kde je jeho podebrání pouze otázkou času. Když jsem postupoval tímto způsobem, během mé poslední návštěvy Rainbow, ztratil jsem pouze jednu rybu. Kromě toho, lov velkého kapra trochu připomíná lov velkého pytle brambor. Těžce po dně, bez prudkých úniků, typických pro kapří mládež. Poslední rada: vybavte se těmi největšími podběráky a sítěmi. Vypadají velké, dokud se do nich nedostane skutečně velký kapr.

Tomasz Wasilewski

Kamofish

Komerční sdělení

Chcete-li, můžete přidat komentář: