Úvod Montáže Jak na DF Rig

Jak na DF Rig

8 416
0

Mnozí z vás znají tuto montáž jako jednu z oblíbených Dannyho Fairbrasse a nyní je k dispozici v hotovém stavu i zde. Tato souprava slouží Danovi velmi dobře řadu let a zcela jistě právě takovou službu udělá i vám. V tomto článku si podrobně vysvětlíme, k čemu každá část slouží. Nakonec získáte celkový přehled o tom, jak a proč tato výbava funguje tak dobře.

Začneme nahoře a budeme postupovat směrem dolů:

Obratlík/očko

Toto aranžmá skýtá nejširší škálu využití. Použitím obratlíku velikosti 8 a současně očka můžete využít to nejlepší z obojího. Ať se již rozhodnete využít průběžnou zátěž nebo závěs na olovo, obratlík poslouží vždy k plné spokojenosti. Jestliže se však rozhodnete obohatit montáž například o Kwik-Link, pak jen kleštičkami odstraňte obratlík a zbylé očko lze připojit na ostatní komponenty. Toto variabilní řešení znamená pro sportovního rybáře spoustu možností.

Smyčku návazce navlékneme na karabinku
Smyčku návazce navlékneme na karabinku
Obratlík zastrčený do inline olova
Použití obratlíku – ten je zastrčený do inline olova

Potahovaný návazec

Dan dával vždy přednost používání potahované návazcové šňůry a není žádným překvapením, že je součástí i této montáže. Potahovaná šňůra skýtá pocit jistoty, jaký nepotahovaná varianta nemůže nikdy zajistit. Nejenže měkký potah chrání šňůru uvnitř, ale brání též zamotávání. O zamotanou montáž nikdo nestojí a přidání potahu před tou spoustou let bylo velikým skokem ve vývoji návazců. V současnosti lze volit mezi potahováním různé tuhosti a tato montáž má potahování měkké – postačí k prevenci zamotání a přitom je vždy dostatečně poddajné.

Mezera v potahování

Díky tak nepatrnému triku, jako je mezera v potahování, vytváříte na návazci kloub. Ten umožňuje volný pohyb háčku v tlamě ryby, zatímco systémy Shrink Tube a Rig Ring mohou plnit svoji funkci při podpoře záběru. Tuhost návazce je důležitá a získáváme ji právě díky potahování. Stejně zásadní je ale i správný pohyb háčku, který zajistíme odejmutím části potahu ze šňůrky.

Nad háčkem odřízneme obal na šňůrce
Nad háčkem odřízneme obal na šňůrce, tím umožníme háčku dokonale volný efektivní pohyb

Systém Shrink Tube Kicker

Smršťovací návlek je velice účinný doplněk háčku vytvářející prodloužení jeho dříku. Návlek se používá pro usnadnění stočení háčku ve spodním pysku kapří tlamky. Když si přejedete montáží po dlani, zjistíte, že díky návleku se háček protáčí a hrot háčku se snáz zachytí. Poslouží tak i samotné očko háčku, ale přidáním návleku zvýšíte rychlost této reakce.

Díky smršťovací hadičce donutíme háček otočit
Díky smršťovací hadičce donutíme háček, aby se stáčel směrem ke spodnímu kapřímu pysku a jistota úspěšného záseku se mnohem zvýší

Systém Rig Ring

Tento návazcový kovový prstenec slouží hned k celé řadě účelů. V první řadě díky němu vlasový přívěs dokonale polohuje háček (v úrovni hrotu). Díky prstenci se také vlasový přívěs neomotá při nahození kolem háčku, čemuž je skutečně dobré se vyhnout. Prstenec s resetem je rovněž velmi důležitý a použitím prstence na dříku háčku zvyšujete pravděpodobnost zachování správné polohy, což vám montáže se silikonem nezajistí. Otočná montáž byla původně zkonstruována k tomu, aby přelstila i mimořádně obratnou rybu. Posuvný miniprstenec byl uvázán k vlasci a umožňoval posun nástrahy po dříku háčku. Když tedy kapr nástrahu vyplivne, prstenec sjede zpátky po dříku a ponechá hrot háčku volný, takže může během onoho životně důležitého zlomku sekundy dojít k zaseknutí. Ryba po zaseknutí nemůže využít setrvačnosti k vytažení háčku. Vyplivnutí spíš způsobí, že se háček zasekne snáz.

Kroužek
Použití kovového kroužku na ramínku háčku

Široce rozevřený háček

Tento háček vychází z klasického systému lopatkového konce Maruta Kinryu, což je velmi populární tvar háčku. Hrot je velmi nepatrně zahnutý, takže se velmi rychle zachytí a vždy pevně drží. V kombinaci s mimořádnou ostrostí tak vzniká dokonalý záchytný systém. Očko je v úhlu 15 stupňů vtočeno dovnitř, což zajišťuje rychlé otočení háčku, a v kombinaci se smršťovacím návlekem se tak ještě zvyšuje jeho účinnost. Nade vší pochybnost se jedná o současnou klasiku. Tento háček patří v řadě zemí k nejrozšířenějším a nejvyhledávanějším mezi kapraři.

Vysoce spolehlivé háčky Wide Gape
Vysoce spolehlivé háčky Wide Gape

Volné zarážky Extenda Stops

Ty jsou zde něčím navíc. Prodlužovací zarážka snadno a rychle upraví mechaniku vaší montáže. V době, kdy je o záběry nouze nebo kdy sice záběry máte, ale můžete o rybu snadno přijít, stačí drobné změny jako například prodloužení vlasového přívěsu nebo změna velikosti nástrahy a vaše výsledky jsou hned diametrálně jiné. Díky používání zarážek různé délky snadno prodloužíte vlas nebo změníte velikost nástrahy na háčku v rozpětí 16 až 24 mm, aniž byste museli vázat nový návazec, tak je to jednoduché. Protože tvar zarážky značně ztěžuje stržení nástrahy rakům a langustám, stal se tento systém téměř nutností pro rybaření v zahraničí nebo na vodách s hustou obsádkou korýšů.

Prodlužovací zarážka na nástrahy je dobrý pomocník
Prodlužovací zarážka na nástrahy je dobrý pomocník
DF RIG je připraven...
DF RIG je připraven…

Tím jsme si důkladně a do detailů probrali jednu z oblíbených Dannyho montáží. Pokud už jste tento návazec viděli, ale nebyli jste si jisti, jak ho vázat, naskýtá se vám šance, protože se již nabízejí i navázané. Máte tak k dispozici velmi spolehlivý systém v hotové podobě připravené k okamžitému použití.

DF Carp Rig
DF Carp Rig v navázané podobě od výrobce
Jeden z mnoha pěkných úlovků
Jeden z mnoha pěkných úlovků, které byly uloveny na tuto osvědčenou montáž

Zkusíte to ještě tuhle zimu?

Tým Korda

Tento článek byl publikován v časopisu Kaprománie

Kaprománie

Komerční sdělení

Chcete-li, můžete přidat komentář: