D-Rig patří mezi nejúspěšnější návazce vůbec. Jeho specifické očko na hřbetu háčku je i pro nejzkušenější kapry opravdovou překážkou. Nedokáží ho snadno vyplivnout. Chtěli bychom se s vámi podělit o to, jak tento návazec připravit „bez-uzlovým“ způsobem. V tomto případě se jedná o tzv. „stiff rig“ to znamená návazec z pevného vlasce. Stačí postupovat podle následujícího návodu.
Vyberte si háček, kterému nejvíce důvěřujete a navlečte na něj smršťovací hadičku ve stejné délce jakou má hřbet háčku:
Použijte vlasec určený na pevné návazce, ustřihněte si z něj 30cm a na jednom konci udělejte uzel. Ke zpevnění a zkrácení uzlu můžete kratší konec zapálit a nechat jej zatavit k samému konci uzlu:
Potom provlékněte vlasec skrz smšťovací hadičku tak, aby uzlík zůstal trčet těsně pod očkem háčku:
Sestavu nyní nahřejte v peanu nad párou z konvice, aby se smršťovací hadička zatáhla a tím vlasec pevně přichytila k háčku:
Připravte si miniaturní kroužky. Tandem nabízí naprosto skvělou velikost pevnostních kroužků, nejen pro účely výroby D-Rig návazce:
Provlečte volný konec vlasce kroužkem a protáhněte jej zezadu očkem háčku:
Následující operace je pro zručné prsty. Vlasec dotáhněte jen do té míry, aby očko D-rigu mělo tu správnou velikost a začněte omotávat háček od očka postupně dolů. Jako první omotejte zatavený uzlík konce vlasce. Stačí tak 10 otáček směrem ke hrotu, aby bříško D-rigu mělo ten správný tvar:
Následně udělejte ještě 3-4 otáčky zpátky a provlečte volný konec vlasce do očka háčku z jeho vnější strany tak, aby vlasec směřoval na stranu, kde má háček hrot:
Výsledek by měl vypadat nějak takto:
K návazci přivažte „zlomový bod“ v podobě obratlíku s očkem, aby byl ohebný v tom nejdůležitějším místě -tj. v nejčastější vzdálenosti, z jaké kapři nasávají boilies:
Někteří rybáři jsou odrazeni tvrdostí návazce, protože preferují spíše měkké a ohebné pletenky. Výhoda tuhých návazců spočívá v jejich zákeřnosti. Když kapr nasaje nástrahu nebo se ji snaží vyplivnout, tuhý návazec s háčkem se pohybuje pro kapra malinko nezvyklým a neočekávaným směrem. Právě tento drobný detail hraje klíčovou roli v celé mechanice záběru. I zkušený kapr se mnohem snáze píchne. Jak říká klasik: „Ďábel je v tom detailu.“
K dokončení celé sestavy je zapotřebí ještě udělat několik kroků. Připravte si silikonové gumičky:
Gumičku provlečte očkem kovového kroužku, a pomocí boiliesové jehly udělejte jednoduchou smyčku:
Následně na gumičku provlečte i plastový kroužek. Ten slouží k tomu, aby návnada dobře držela na gumičce a nesnižovala pohyblivost očka po bříšku D-rigu. Bez plastového kroužku má boilies tendenci vtáhnout do sebe kovový kroužek a snížit tak pohyblivost celé sestavy:
Provlékněte gumičku vaší nástrahou a zajistěte zarážkou. Gumička bez problému zvládne i dvojitou sestavu tzv „na panáčka“, která se selektivně používá na trofejní ryby:
Mojí volbou je pop-up boilie v kombinaci s peletou v příchuti černého halibuta. Po zajištění zarážkou můžete vidět výsledný efekt klíčového místa sestavy:
Tato sestava nepotřebuje dodatečné olůvko pod háček, protože těžká peleta stáhne pop-up k sobě na dno. Obě návnady tak stojí pěkně na sobě a na dně:
Hodně štěstí u vody přeje
SkulalukS
Tester Tandem Baits
co je to za háček ??? je krutej chci je !! 😀
Honza: Ahoj, řekl bych, že to je SPRO GAMAKATSU G CARP SUPER A1 CAMOUFLAGE. Dělá se ještě taky v hnědé variantě viz. odkaz: http://www.kamofish.cz/hacky-na-ryby/2515-gamakatsu-g-carp-super-a1-camouflage-hacek.html