Úvod Montáže Jak navázat D-Rig

Jak navázat D-Rig

20 877
2

D-Rig patří mezi nejúspěšnější návazce vůbec. Jeho specifické očko na hřbetu háčku je i pro nejzkušenější kapry opravdovou překážkou. Nedokáží ho snadno vyplivnout. Chtěli bychom se s vámi podělit o to, jak tento návazec připravit „bez-uzlovým“ způsobem. V tomto případě se jedná o tzv. „stiff rig“ to znamená návazec z pevného vlasce. Stačí postupovat podle následujícího návodu.

Vyberte si háček, kterému nejvíce důvěřujete a navlečte na něj smršťovací hadičku ve stejné délce jakou má hřbet háčku:

háček

Použijte vlasec určený na pevné návazce, ustřihněte si z něj 30cm a na jednom konci udělejte uzel. Ke zpevnění a zkrácení uzlu můžete kratší konec zapálit a nechat jej zatavit k samému konci uzlu:

zatavený uzel

Potom provlékněte vlasec skrz smšťovací hadičku tak, aby uzlík zůstal trčet těsně pod očkem háčku:

Příprava D-rig

Sestavu nyní nahřejte v peanu nad párou z konvice, aby se smršťovací hadička zatáhla a tím vlasec pevně přichytila k háčku:

Háček a smršťovací hadička

Připravte si miniaturní kroužky. Tandem nabízí naprosto skvělou velikost pevnostních kroužků, nejen pro účely výroby D-Rig návazce:

Pevnostní kroužky

Provlečte volný konec vlasce kroužkem a protáhněte jej zezadu očkem háčku:

D-Rig se pomalu začíná tvarovat

Následující operace je pro zručné prsty. Vlasec dotáhněte jen do té míry, aby očko D-rigu mělo tu správnou velikost a začněte omotávat háček od očka postupně dolů. Jako první omotejte zatavený uzlík konce vlasce. Stačí tak 10 otáček směrem ke hrotu, aby bříško D-rigu mělo ten správný tvar:

Omotávání háčku směrem tam

Následně udělejte ještě 3-4 otáčky zpátky a provlečte volný konec vlasce do očka háčku z jeho vnější strany tak, aby vlasec směřoval na stranu, kde má háček hrot:

Omotávání háčku směrem zpět

Výsledek by měl vypadat nějak takto:

D-Rig se začíná tvarovat

K návazci přivažte “zlomový bod” v podobě obratlíku s očkem, aby byl ohebný v tom nejdůležitějším místě -tj. v nejčastější vzdálenosti, z jaké kapři nasávají boilies:

Takto vypadá D-Rig v kombinaci se Stiff Rigem
Takto vypadá D-Rig v kombinaci se Stiff rigem

Někteří rybáři jsou odrazeni tvrdostí návazce, protože preferují spíše měkké a ohebné pletenky. Výhoda tuhých návazců spočívá v jejich zákeřnosti. Když kapr nasaje nástrahu nebo se ji snaží vyplivnout, tuhý návazec s háčkem se pohybuje pro kapra malinko nezvyklým a neočekávaným směrem. Právě tento drobný detail hraje klíčovou roli v celé mechanice záběru. I zkušený kapr se mnohem snáze píchne. Jak říká klasik: “Ďábel je v tom detailu.

K dokončení celé sestavy je zapotřebí ještě udělat několik kroků. Připravte si silikonové gumičky:

Silikonové gumičky s kroužky

Gumičku provlečte očkem kovového kroužku, a pomocí boiliesové jehly udělejte jednoduchou smyčku:

navléknutí

Následně na gumičku provlečte i plastový kroužek. Ten slouží k tomu, aby návnada dobře držela na gumičce a nesnižovala pohyblivost očka po bříšku D-rigu. Bez plastového kroužku má boilies tendenci vtáhnout do sebe kovový kroužek a snížit tak pohyblivost celé sestavy:

pop-up černého halibutu

Provlékněte gumičku vaší nástrahou a zajistěte zarážkou. Gumička bez problému zvládne i dvojitou sestavu tzv “na panáčka”, která se selektivně používá na trofejní ryby:

Peleta a pop-up boilies černého halibutu

Mojí volbou je pop-up boilie v kombinaci s peletou v příchuti černého halibuta. Po zajištění zarážkou můžete vidět výsledný efekt klíčového místa sestavy:

Hotový D-Rig
Hotový D-Rig

Tato sestava nepotřebuje dodatečné olůvko pod háček, protože těžká peleta stáhne pop-up k sobě na dno. Obě návnady tak stojí pěkně na sobě a na dně:

Výsledná D-Rig sestava i s nástrahou
Výsledná D-Rig sestava i s nástrahou

Hodně štěstí u vody přeje
SkulalukS
Tester Tandem Baits

Kamofish

Komerční sdělení

2 KOMENTÁŘŮ

Chcete-li, můžete přidat komentář: