Je to už hodně dlouho, co jsem opustil lov cejnů na místním jezeře. Vzpomínám na ta množství namíchaného krmení. Tehdy jsem používal, jako spousta jiných kolegů, krmení složené z 50% chlebové strouhanky. Tehdy se naše úlovky nijak nelišily, protože jsme používali identické krmení, ale já se tehdy dozvěděl o sladkém boilies mixu namísto mých oblíbených strouhanek. Od té doby jsem začal chytat neuvěřitelný počet ryb! Tento můj objev byl klíčem k dalším úspěchům.
V téměř každém rybníce nebo jezeře se vyskytuje kapr. Kapraři přidávají do krmení oproti nám jiné přísady. Je to prosté, cejn, plotice, tloušť nebo lín mají v oblibě něco jiného, ale samozřejmě je naláká i krmení určené pro kapry (ale ne všechny ryby z toho zájmu vyjdou dobře…, a nemyslím jen to, že mají háček v ústech). Nejen kapr, ale i ostatní neušlechtilé ryby si postupně zvykají na přijímání jiné než jejich přirozené potravy a s důvěrou přijímají měkké boilies, konopí, kukuřici nebo pelety v různých velikostech i příchutích i vůních. Ryby si na takovou potravu zvykly a je téměř nemožné je chytit na krmítko naplněné chlebovou strouhankou a červem na háčku. Tento poznatek by měl být výhodou, ale jak je vidět u vody, málokdo to používá. Starší rybáři chytají podle starých metod a ani si neuvědomují, že by mohli být úspěšnější. Třeba jim to dojde, až budou chytat s někým, kdo chytí dvakrát až třikrát více ryb než oni.
Je čas začít
Každá součást mé výzbroje je na svém místě, takže bych ji našel i poslepu. Potřebuji to k rybolovu a myslím, že to je jeden z klíčů k mým úspěchům. I když neměním své zvyky, přísady do mého krmení jsou rozhodujícím článkem celého puzzle. Krmení by mělo být sypké, ne lepkavé, aby se dobře uvolňovalo. Protože každá součást krmení přijímá jiné množství vody a za jinou dobu, připravuji ho postupně. V praxi to znamená, že nepřidávám vodu najednou, ale na třikrát nebo čtyřikrát. Právě tak mohu ovlivňovat jeho kvalitu. Musím dát krmení čas na absorbování vody. Konečné doladění nechám na později.
Chci být připravený na každou situaci při lovu, proto si připravuji dva až tři druhy krmení, abych byl schopen udržet ryby na svém lovišti.
Zatímco si připravuji svůj prut, sleduji rybáře v okolí a na protějším břehu. Možná že se zdám jako pomalý, ale nemám rád ukvapené akce. Tak teď uvidíme, co se stane, až naplním krmítko krmením. Nahodím a až krmítko dopadne na dno, trochu s ním potáhnu, abych ho vyprázdnil, pak ho opět přitáhnu zpět. To opakuji asi osmkrát, pak teprve dávám nástrahu a začínám lovit. Montáž mám asi dvacet cm dlouhou a na vlas dávám malé boilies. Opět sleduji okolní rybáře, sedí netečně, ale já mám na prutu během pěti minut cejna 30 cm. Odháčkuji ho a sleduji, jak je pěkně stavěný. Je velmi hezký! Další dvě hodiny to vypadá jak na autopilotu – naplnění krmítka, nához, čekání na záběr, zásek a nakonec podebrání ryby. Pak vše končí… Vím, že tam ryby jsou, ale o krmení nemají zájem. Přichází čas na změnu. Naházím krmení do co nejmenšího prostoru, jak jen jsem schopný. Používám k tomu co nejjemnější krmení. Pro ryby je to přitažlivé, ale nenasytí je. Po 15 minutách chytám pěkného cejna. Protože používám feederovou gumu, mohu mít silon slabšího průměru. Umožní mi to chytit i opatrnější rybu. Najednou mám pocit, že najelo nové hejno, protože mi přicházejí záběry častěji a jsou rychlejší a rychlejší, proto je na čase se zase vrátit k původnímu krmení. S hrubším krmením mohu hejno déle držet na místě, protože je tam neustále něco k jídlu. Doufám, že se mi podaří chytit i nějakou prémiovou rybu. Je to hra, kde se pravidla mění každou chvíli. Práce rybáře spočívá v tom, že musí odhadnout, v jakém okamžiku má měnit taktiku.
Je poledne, tak je tedy čas k návratu domů. Byl to velice dobrý den a já jsem na sebe hrdý. Množství ryb, které jsem ulovil, mi dává za pravdu, že jsem zvolil správnou taktiku a druh krmení byl rozhodující. Tento fakt v kombinaci s přístupem, který provádějí kapraři, mi zajistil spokojený lov. Nebojte se i při lovu jiných ryb než kaprů používat stejných nástrah.
Krok za krokem – příprava krmení
Vítězná kombinace: stick bag mix, Base mix cell, cell activator s Premium Feed peletami.
Není to obtížné, být úspěšný
Přeji vám, ať vás těší nový přístup k lovu…
Autor: Marc van Poecke
Foto: Ernesto Kamminga
Tento článek byl publikován v časopisu Kaprománie
Moc pěkně napsaný článek a hlavně poučný článek. 🙂 Taky mám rád, když přijdu s feederem mezi normální rybáře a sleduji, jak na mě všichni zírají, protože tahám jednu rybu za druhou a oni nic moc. 😀