Úvod Články Jak začít?

Jak začít?

6 734
1

Nedávno jsem s jedním kolegou vedl debatu, ve které jsme rozebírali své taktiky při lovu na řece, a byl jsem překvapen zjištěním, že své výpravy začíná vždy stejně. Prostě po příjezdu k vodě hned ze začátku silněji zakrmí a vše pak nechá na návnadách, aby přilákaly kapry a ti se začali krmit. Takto to asi dělá s drobnými rozdíly mnoho z nás. Avšak s přibývajícím a rok od roku sílícím rybářským tlakem tato taktika ne vždy úplně správně funguje.

1

Já jsem také takto lovil po mnoho let a přitom se spoléhal na kvalitu svých návnad z rybí moučky, které byly určitě na výši oproti tomu, na co se dříve běžně lovilo. Dnes však na podobné nástrahy již chytá pomalu každý, koho u vody potkám, a tak se můj náskok před druhými, který jsem dříve měl, vytratil. Byl jsem tedy nucen vymýšlet něco jiného, co by fungovalo lépe a rychleji a co hned každý nedělá. Jako mnoho kaprařů i já svou oblíbenou řeku nemám zrovna za humny, a tak si nemůžu jak z důvodů finančních, tak i časových, dovolit předkrmovat místa svého budoucího lovu. Vlastně když jedu na ryby, nikdy ani nevím, jak je to s momentální aktivitou kaprů, jak mnoho se zrovna na úseku loví apod. To je určitě jistý handicap oproti těm, kteří mají se svou vodou téměř denní kontakt, ale už jsem si za dlouhá léta na tuto situaci zvykl a svoje rybaření tomu přizpůsobil. Jak tedy začít?

2

První hodiny lovu

Při příjezdu k řece si obvykle projedu velkou část úseku, kde hodlám lovit, a všímám si sešlapané vegetace, abych zjistil, jak moc a kde se tu v nedávné době chytalo. Určitě nemusím zdůrazňovat, jak důležitý je pro lov velkých ryb právě výběr správného místa. Když si zvolím klidné místo, kde předpokládám, že by kapři v tu kterou roční dobu mohli být, nezačnu hned s bezhlavým krmením. V největší tichosti opatrně umístním vidličky a každý z prutů nahodím s ořezanou nástrahou a s PVA punčochou, ve které mám nadrceno pár kuliček boilie. Ze začátku žádné další volné krmení! Jen maximálně nenápadná menší nástraha a malá PVA punčocha. Vycházím z toho, že když mám opravdu dobré a klidné místo, můžu před sebou určitě mít nějakého velkého kapra. Kdybych mu teď začal sypat hromadu návnady na hlavu, nebo nedej bože na místě hned začal jezdit s lodí, stoprocentně bych ho vyplašil a už ho nemusel chytit až do konce výpravy. Takhle však můžu naplno využít momentu překvapení a výhody odpočinutého nechytaného místa. Nemějte strach, že takto nic nechytíte, protože nemáte zakrmeno. Tato prezentace je úžasně rychlá a nepotřebujete k ní používat žádné další krmení. Za poslední roky, kdy ji používám, jsem v prvních hodinách lovu nachytal opravdu mnoho kaprů a nezřídka to byly právě ty největší ryby výpravy.

12
Šupináč 16,7 kg a lysec 11 kg mi zabrali během první hodiny výpravy za silného deště v rozmezí pěti minut právě na prezentaci s PVA punčochou, pak jsem silněji přikrmil a na další záběr jsem si musel několik hodin počkat

Tento způsob má však i své nevýhody a ty jaksi zákonitě vychází z už uvedených výhod: jak je tato prezentace rychlá a chytlavá, tak není ani trochu selektivní a stejně tak na ni nachytáme i malé kapry. Je však výborným indikátorem toho, zda jsou kapři aktivní, a podle toho se můžeme velmi rychle a správně rozhodnout, jak dál pokračovat v dalším lovu.

13

Ještě se zmíním o návazci, který s touto prezentací používám. Jelikož na řece vždy nahazuji a nezavážím, oblíbil jsem si v poslední době návazce z tuhých materiálů, zejména ze silnějších vlasců nebo celoztužených šnůrek, které vůbec nesvlékám. Jednak je téměř nikdy při náhozu nezamotám, a navíc si myslím, že je kapři hůře vyplivují, jakmile jednou dostanou nástrahu do tlamy. Když chytám na místě bez vázek, nasazuji s oblibou jako první háček Ashima Sportcarp (banánek) vel. 6, u jiných výrobců je to myslím vel. 8, navázaný jen s pár oviny pod očkem, aby lépe úhloval. Tento háček má dostatečně ostrou špičku, navíc je lehký a jeho tvar a toto navázání způsobují, že je v kapří tlamě až neuvěřitelně chytlavý. Když potřebuji silový háček do překážek, sáhnu vždy po osvědčené „Heavyně“ ve velikosti 6 navázané stejným způsobem.

5
Oblíbená prezentace, se kterou začínám své výpravy na řece
6
Ashima C-887, tzv. Heavyna, ve vel. 6, háček, který mě v překážkách nikdy nezklamal

Dalších několik hodin

Pokud po pár prvních hodinách neudělám takto ani záběr, s klidem v dané taktice pokračuji, jen ke každé montáži přihodím hrst volných návnad. To abych lépe zachytil proplouvající kapry. Nemá smysl teď vršit hromady návnad, když na místě nemám ryby. Tím bych situaci ještě více ztížil a na případný záběr bych musel čekat o dost déle. Na to při svých krátkých výpravách nemám dostatek času.

14
Trofejní šupináč s váhou 18,3 kg byl šestým kaprem výpravy během prvních pár hodin, kdy jsem musel zvětšit velikost nástrahy a velmi opatrně krmit, abych se vyhnul menším kaprům

Když však nějaký záběr přijde, rozhodím více návnady po větší ploše loviště a soustředím se na větší ryby. I nadále používám PVA materiály, bez nichž bych si snad už ani neuměl své chytání představit, ale tentokrát už jen ve formě několika návnadových stringerů. Volím také větší velikost nástrahy, kolem 22 až 24 mm, ke které se mi nejlépe osvědčil háček ve velikosti 2 typu Ashima TC1. Je to velmi dobrý háček na zdolávání velkých ryb, který i při své robustnosti má hrot ostrý jako jehla a nikdy u něj nedochází k narovnávání. Také mi z něj málokdy spadne ryba. Tento typ háčku už nenavazuji na vlasec, ale na 15 librovou celoztuženou šňůrku. Lépe se pak tento háček i s krátkým ramínkem otáčí. Podle počtu záběrů a velikosti ryb pak své montáže nahazuji přímo do loviště, na jeho kraje, nebo i několik metrů mimo krmné místo. Množství návnady nenastřeluji najednou, ale snažím se každých pár desítek minut nějakou přihodit, aby ryby zůstaly aktivní, ale abych je na druhé straně příliš velkým krmením neplašil. Na místě pak takto mám návnady v různém stupni nasáknutí, což je dobré a kaprům to ztěžuje možnost odhalit mou nástrahu.

10
Osvědčená nástraha na velké kapry: dvě kuličky boilie o průměru 25 mm
15
Zvláštní šupík těžký 14,1 kg s nepravidelně rozházenými šupinami z kapraři velmi navštěvovaného úseku Labe. Zabral mi v době po tření na samostatnou 30mm nástrahu bez jakéhokoli dalšího krmení. Je pro mě cenným úlovkem, protože nevím o jeho žádném dalším ulovení

Velká aktivita ryb

Nestává se to často, ale někdy, zejména v době kolem tření nebo při silném podzimním kapřím braní, se stane, že nám na loviště najede opravdu velké množství kaprů. Jedná se však především o hladové menší a střední ryby. Je sice hezké, že záběr střídá záběr, ale když velikost ryb neodpovídá našim představám, málo platné, není to ono. A pravému lovci kaprů jde přeci o to přelstít velké a zkušené ryby, a ne nachytat „plný vezírek“. Když se do takové situace dostanu, volím mezi dvěma možnostmi. Buď se z daného místa přestěhuji a zkusím štěstí jinde, nebo využiji zvýšené aktivity a snažím se menší ryby eliminovat.

18
Tohoto výstavního labského lysce s váhou 11,8 kg jsem ulovil na kraji lehce krmeného místa s prezentací s PVA stringerem a bylo to naše už druhé setkání na břehu
17
Tohoto 13kg lysce jsem ulovil během jedné velmi těžké podzimní výpravy za vysokého průtoku až třetí den, kdy mi přicházel pouze jeden záběr od kapra denně. Daroval mi nezapomenutelný souboj, čemuž se ani není co divit, když se podíváte na jeho mohutný ocas
16
Zajímavá ryba o váze 16,3 kg, která zabrala v sérii tří záběrů od větších ryb během jedné hodiny při rozednění na samostatnou 30mm nástrahu

Stále tedy do loviště přihazuji nějaké návnady, ale v menších velikostech kolem 18 až 20 mm a své pruty nahazuji mimo krmné místo s nástrahou o velikosti XXL. Pro tuto situaci jsem si oblíbil kombinovaný návazec, který tvoří asi 20 cm silného 50 librového fluorokarbomu a 5 cm pletené šňůrky s opravdu dost velikým háčkem Ashima Sportcarp velikosti 2, na kterém mám přes kroužek na delším vlasovém přívěsu nastraženy buď dvě kuličky boilie o průměru 25 mm, nebo jednu o velikosti 30 mm. Toto je jediná situace, kdy při nahazování nepoužívám žádné PVA materiály, abych na nástrahu zbytečně nepoutal pozornost menších ryb. Proto tedy používám ten silný fluorokarbon, který výborně zabraňuje případnému zamotání celé sestavy při náhozu. Takto se mi pak celkem daří vyhýbat se menším rybám a dočkal jsem se opravdu zajímavých a cenných úlovků.

Ladislav Volák
Sportcarp Team

Komerční sdělení

1 KOMENTÁŘ

Chcete-li, můžete přidat komentář: