Úvod Montáže Jaké háčky na posměváčky?

Jaké háčky na posměváčky?

9 105
1

Při chytání kaprů jsou háčky jednou z nejdůležitějších částí mozaiky, která vede k úspěšnému zdolání kapra. Mnohdy s nimi nemáte žádný problém – co zaseknete, to drží, jindy ale ryby začnou padat i z osvědčených tvarů, velikostí a montáží. Občas se s tím setká každý rybář. Co dělat v takovém případě si řekneme v tomto článku.

Jestliže Vám padají ryby, je třeba si uvědomit, že to není jen smůla, ale že velmi pravděpodobně ve Vaší koncové montáži je něco v nepořádku. Prostě něco nefunguje tak jak má a je nutné to změnit. Na vině vždy nemusí být háček. Značnou roli mohou sehrát i ostatní části montáže. Mám na mysli především zátěž, její velikost, tvar a upevnění, dále délka a materiál návazce, délka vlasového přívěsu, ale i samotné uvázání háčku. Všechny tyto aspekty ovlivňují to, jak daleko a pod jakým úhlem se háček dostane do kaprovy tlamy, a také a především, jakou silou se mu do ní vbodne. Ostatně, tato věc je jednou z nejčastějších příčin nezaseknutých nebo brzy po záseku vyháknutých ryb. Háček nepronikne dost hluboko na to, aby se pevně usadil. A mělce zabodnutý háček, na nějž jak páka působí poskakující zátěž (při pohybu zaseknuté ryby), je hodně velkým adeptem na vyháknutí.

různé zátěže
Tvar a hmotnost zátěže také mohou ovlivnit výsledek zaseknutí a následného zdolávání. Těžší olovo sice lépe usadí háček v kaprově tlamě, ale může být problémem při zdolávání. S podlouhlými kapkovými olovy se lépe nahazuje, na druhou stranu je při záběru kapr snadno nadzvedne, aniž by se háček hluboko zabodl.
olovo
Při použití pevné zátěže je důležité, aby návazcový obratlík byl vtáhnutý dovnitř olůvka.
pevná montáž
Má-li pevná zátěž fungovat tak jak má, musí být návazcový obratlík (zde použit rychlovýměnný) vtáhnutý do závěsky. Abyste měli jistotu, že tam bude pevně držet, používejte závěsky a obratlíky od stejného výrobce. Vnitřní průměr závěsky bývá sladěný s vnějším průměrem obratlíku.

Mnohdy je na vině příliš lehká zátěž, zvlášť když zároveň máte povolenou brzdu navijáku. Ryba si pak ani při prudkém záběru nezasekne háček tak hluboko, aby se ho nemohla zbavit. Tady může pomoci těžší zátěž, utaženější brzda, případně menší háček z tenčího drátu, jenž snáz pronikne hlouběji. Důležité je i upevnění zátěže. Některé úpravy omezují zasekávací schopnosti olova. Je zapotřebí, aby návazcový obratlík byl vtáhnutý uvnitř závěsky, nebo v případě inline olova seděl napevno uvnitř zátěže, takže z ní bude koukat jen očko obratlíku. Žádné propojovací ohebné hadičky, žádné polopevné montáže. Ryba si prostě musí prdnout háček proti plné váze olova.

různé typy háčků pro různé situace
Různé typy háčků pro různé situace.

Délka a materiál návazce také mohou udělat své. Mnohdy stačí, že kapři z nějakého důvodu začnou nástrahu přijímat jinak, nasávají ji jinou intenzitou. Ovlivňuje to především zkušenost kaprů, roční období, ale také typ dna a potrava na něm se vyskytující. Protože těch variant je zde moc, nedá se dát nějaké jednoznačné doporučení. Někdy budou optimální krátké tužší návazce, jindy měkké dlouhé z pletených šňůrek. Na Vás je, abyste přišli na to, co v danou chvíli bude pravé ořechové. Mnohdy jsem prodloužením návazce o 10–20cm dosahoval úplně jiných výsledků než s kratším. A naopak, občas mi pomohlo výrazné zkrácení na nějakých 7–15cm. Co se týče materiálu, i zde je to spíš o experimentování. Tužší návazce mohou být lepší tam, kde se hojně používají pletené. Přednost jim dávám též na tvrdém a zvlášť kamenitém dně. Měkké se mi zase osvědčily především v nánosu, nebo tam, kde téměř všichni chytají na kratší kombiňáky či fluocarbony.

dlouhý vlas
Dlouhý vlas může být dobrým prostředkem k omezení záběrů od nechtěných ryb. U tzv. banánků je navíc nezbytností, aby nedocházelo k poraněním kapří tlamy.

Délka vlasového přívěsu může být též velmi zásadní. Delší vlas, a to až několik cm, je totiž celkem dobrá varianta na omezení záběrů od nechtěných ryb, například cejnů. Kouli sice dokážou nasoukat mezi pysky, ale obvykle ne tak daleko, aby se zabodl háček. Pokud je koule pevná, cejn ji za chvíli opustí a pak je šance, že na ní zabere větší ryba. Někdy to ale odnese návazec, který po cejních hrátkách bývá zamotaný, občas dokonce i s uzlem. Menší kapr při dlouhém vlasu dostane háček někam na kraj tlamy, takže se buď nezasekne vůbec (záseky do prázdna), nebo jen za blanku. Při zdolávání je pak možné, že o něj přijdete, proto musíte zvážit, jestli je pro Vás důležité, zda menší rybu zdoláte či nikoli. To větší kapři nemají problém nástrahu na dlouhém vlasu nasát tak, aby háček skončil tam kde má – v pysku. U některých háčků, jako je Curved Shank (banánek), je dokonce nezbytné, abyste měli delší vlas, jinak by mohlo dojít k poškození tlamy kapra. Krátký vlas je zase výborný při chytání v chladné vodě, při jemných dotycích opatrných ryb nebo závodním chytání, kdy potřebujete vytáhnout každou, tedy i menší rybu.

háčky
Háčky se středně dlouhým a kratším ramínkem. C410 Indespensable carp a C420 Anti Eject jsou klasikou, kterou není třeba představovat. Mají univerzální použití, podobně jako C440 Excalibur, který je navíc výborný i na kamenitém dně, neboť se tak netupí jak háčky s rovným hrotem.

V neposlední řadě je důležité zvolit správný tvar a velikost háčku. Pokud jste získali pocit, že Vám ryby padají právě kvůli háčku, použijte zcela odlišný typ. Některé háčky jsou si poměrně podobné, ale když porovnáte například Long Shank (dlouhé rovné ramínko, kulatý oblouček, rovná špička a očko stočené dovnitř), Heavy Carp (středně dlouhé lehce prohnuté ramínko, půlkulatý oblouček, rovné očko a špička) a Excalibur (krátké ramínko, široký oblouček, dovnitř zahnutý orlí dráp), zjistíte, že každý z těchto háčků pracuje úplně jinak. Proto když Vám nefunguje jeden typ, použijte odlišný. Mnohdy to pomůže.

C887 Heavy carp
C887 Heavy carp je vynikající do obtížných podmínek a všude tam, kde je nutné držet kapra „zkrátka“.

Chcete-li nějaké konkrétní doporučení, osobně používám nejčastěji tyto háčky. C420 Anti Eject je jeden z mých nejoblíbenějších háčků pro závodní účely, ale i běžný rybolov. Je úžasně chytlavý a přitom pevně drží. Hodí se pro veškeré prezentace, od potápivých nástrah, přes panáčka až po pop-upy. C 887 Heavy Carp je pro mě vždy číslo 1 tam, kde je nezbytné opírat se do ryby, kde jsou vázky nebo jiné překážky ve vodě. Heavy Carp se totiž ani pod největším tlakem neohýbá a nevyřezává. Dostal jsem s ním několik velkých ryb z míst, kde by s jiným háčkem nebyla šance. Podobně se jeví i C430 Goliath, který jsem nedávno úspěšně odzkoušel na Vltavské kaskádě. C900 Super Long Shank, což je následovník legendární C310, je pro mě jeden z nejuniverzál­nějších háčků vůbec. Je skvělý pro veškeré situace, od jemného závodního chytání přes standardní rybolov na spoustě revírů až po chytání největších kaprů. Je totiž úžasně chytlavý, ale přitom dostatečně pevný na důraznější zdolávání. Vždy když mám nějaké problémy s vyřezáváním ryb, sahám po tomto háčku, protože z něj se mi vyřezávají opravdu jen zřídkakdy. Navíc, je to taková bezpečnější varianta banánku. Když na něj dáte delší smršťovačku, docílíte podobného tvaru, jaký mají právě banánky. Krom těchto háčků, jež používám nejčastěji, občas sahám ještě po C440 Excalibur. Zatímco mí kamarádi ho používají prakticky všude, já s ním chytám především tam, kde je kamenité dno. Dovnitř zahnutý orlí dráp se totiž při stahování mnohem méně tupí než háčky s rovnými špičkami, které je v těchto podmínkách nutné vyměnit prakticky po každém náhozu. Pro závodní chytání nebo specifické situace občas sáhnu i po C510 Curved Shank, což je onen zmiňovaný banánek. Je extrémně chytlavý, na druhou stranu se do něj nelze tolik opírat při silovém zdolávání.

smršťovací hadičky
Smršťovací hadička může do značné míry vylepšit funkčnost háčku.
Autor článku s pěkným šupináčem.
Autor článku s pěkným šupináčem.

Neméně důležitá je i velikost háčků. Obecně platí to, že pokud máte hodně záběrů (ryby dychtivě přijímají potravu) a kapři Vám padají, tak použijte větší velikost. Naopak, jste-li bez záběru, ale ryby se ukazují v okolí Vašeho loviště, zjemněte celou sestavu včetně háčku. I háčky č.8 a 10 jsou schopny udržet velkou rybu. Velikost háčku samozřejmě musíte přizpůsobit i velikosti nástrahy, montáži a především hmotnosti zátěže. Například na řekách, kde se běžně chytá s olovy 150g a většími, není možné dávat malé háčky z jemných drátů, protože je poskakující těžké olovo velmi pravděpodobně kaprovi vyřízne z tlamy. A naopak, k lehčím olovům potřebujete tenčí a menší háčky, silnější by se nemusel zabodnout dostatečně hluboko. Tak, pokud už Vám je všechno jasné :-), nezbývá než popřát hodně úspěchů u vody.

Michal Kučera

MikBaits

Komerční sdělení

1 KOMENTÁŘ

  1. Zaujala ma predposledná fotka, kde je montáž so zmršťovačkou. Používal som podobnú s tým rozdielom, že som mal namiesto zmršťovačky rovnátko. Ak dobre vidím tak je tam naviazaný háčik Ashima C420, ktore som používal aj ja. Ale poďme k problému veci. Nebol som s touto montážou spokojný lebo mi z nej padalo strašne veľa rýb. Neskôr som začal používať aj malé olovko pod háčik, ale bolo to to isté. Pri love som používal väčšinou dve potápavé gule nie panáčika. Neviete mi niekto poradiť kde môže byť chyba?

Chcete-li, můžete přidat komentář: