Každý kaprař zahajuje novou sezónu po svém, někteří vytahují osvědčené recepty na různá těsta, které se dědí z generace na generaci. Jiní zase navštěvují rybářské prodejny a shánějí nějaké novinky. Pak jsou tu přemýšliví rybáři, kteří jdou na věc velice opatrně, vědí totiž, že nároky kaprů na potravu jsou velmi specifické. Vzhledem k tomu, že je voda ještě hodně studená, je u kaprů zájem o potravu mizivý, nikoliv však žádný.
Abychom však byli úspěšní ze začátku sezóny, musíme znát některé činitele, které nám pomohou dostat kapry do podběráku. Které to jsou? Především je to složení boilies, esence, struktura, velikost návnady a nástrahy.
ZÁKLADOVÁ SMĚS JARNÍHO BOILIES
Při prvních jarních lovech používám především boilies na mléčném základě. Kapři jej dokáží vycítit a rozpoznat na velké vzdálenosti, jedná se především o kaseinát vápenatý a sodný nebo sodíkový a různé náhražky mléka jako je sunar nebo feminar. Stačí když vaše suchá směs o celkové váze 500 gramů ponese 100 gramů kaseinu, rázem udělíte vaší nástraze dostatečné procento proteinů a kapři jej budou vyhledávat.
ÚSPĚŠNÉ ESENCE DO JARNÍHO BOILIES
V první řadě si musíme vysvětlit, co to jsou esence a na jakém základě se vyrábějí. Esence jsou prostě dráždidla, které dráždí smysly kaprů, můžeme je také nazvat lákadla, měli by být nevyhnutelně v každé jarní návnadě a nástraze. Dalším důležitým faktorem je jejich složení a na jaké bázi jsou vyrobeny. Jedná se především o uměle vyrobené příchutě jak na bázi etylalkoholu, tak na bázi glycerolu. Pro studenou vodu se používají především esence etylalkoholové, protože alkohol se dobře rozpouští ve studené vodě a tak můžou poměrně rychle unikat esence, aromata a různé dráždivé komponenty, které jsou v boilies obsaženy. Pro teplejší vodu se používají esence na bázi glycerolu, protože jejich viskozita je mnohem hustší a tak esence z návnady nebo z nástrahy unikají pomalu a postupně, čímž jsou nevyhnutelně nepřekonatelné pro jejích dlouhou dobu dráždění.
Nejlepší esence pro jarní lovy jsou v ovocných příchutích jako je například: jahoda, malina, ostružina, švestka, banán, tuti-fruti. Další nepřekonatelné jsou kokos, med, scopex, pistácie, vanilka, karamel, perník, anýz a smetana.
STRUKTURA BOILIES
Aby z vašeho boilies unikala do vody různá dráždidla, aromata a esence, je dobré udělit vašim návnadám hrubší strukturu. Budete-li vaše boilies vyrábět z jemně namletých mouček a směsí, bude jen stěží do vody unikat dostatečné množství lákadel pro vydráždění kapra a jeho smyslů. Vložíte-li do směsi některé hrubě pomleté komponenty, získáte dobrou strukturu pro lepší uvolňování lákadel.
VELIKOST (PRŮMĚR BOILIES)
Kapři jsou z jara velmi opatrní, ale také hodně líní. Nevezmou vám vetší nástrahu než je kulička hrášku. Proto buďte obezřetní a vyberte nebo si vyrobte menší velikost. Já a mojí kamarádí z našeho teamu používáme boilies výhradně do průměru 16milimetrů, nejčastěji 14mm ale i 8mm se, kterou je pořádná dřina při výrobě. Mojí nepřekonatelnou kombinací jsou dvě osmičky jahoda-smetana, nebo scopex–vanilka.
Hodně úspěchu při prvních jarních lovech přeje za karpteamjim – Mozek.
Tento a další články můžete shlédnout také na serveru www.karpjim.com.