Úvod Montáže Jednoduchá montáž Pop-Up Rig

Jednoduchá montáž Pop-Up Rig

16 671
0

Vstupujeme do sezóny, kdy potravní nástrahy odkládáme na jindy a dáváme přednost pestře zbarveným nástrahám aplikovaným do montáží typu pop-up. Tato taktika vám skutečně může přinést pár záběrů navíc. Existuje celá spousta montáží typu pop-up rig, které může sportovní kaprař využít k předložení nástrahy.

Ty z vás, kdo chtějí rybám předložit něco jiného, ale nestojí o věci příliš překombinované, možná zaujme základní, ale účinná montáž pop-up rig, kterou lze snadno sestavit, a je proto ideální pro krátké zimní návštěvy u vody, kdy prostydlé prsty znesnadňují vázání montáží.

Úlovek

Hvězdou těchto sestav je háček, který je součástí naší ucelené nabídkové škály. Díky použití lehčího klenutého drátu se perfektně hodí do montáží typu pop-up. To zároveň znamená, že můžete s naprostou jistotou chytat na 10 nebo 12mm návazec kombinovaný s háčkem velikosti 6. Háček má vhodnou šířku, což je další zásadní prvek vyžadovaný pro nástrahy a montáže typu pop-up.

12

Stačí vám 20lb N-Trap vlasec nabízený ve třech barevných provedeních, která vám umožňují přizpůsobit montáž dle typu dna, kde budete chytat. Pak už jen stáhněte 15 cm obalu, na konci uvažte malé očko a umístěte nástrahu podle vlastního výběru. Do očka nedávejte vlasovou zarážku.

34

Dalším krokem je něco, o čem jsem si na 99 % jist, že to umíte, totiž vázání závěsného uzlu. Zdůrazňuji, že u této montáže potřebujete, aby byla nástraha těsně u ohybu háčku. Za tím účelem nástrahu důkladně přitáhnu k ohybu, uchycením vlasce mezi palcem a ukazovákem pak přebytek nástrahy odstraním a začnu obtáčet háček až ke dříku a dokončím uzel. Nyní nasunu na háček centimetr smršťovacího návleku a dbám na to, aby pouhé milimetry přesahovaly přes očko háčku. Stáhnu ho v takovém úhlu, abych dosáhl menšího otočného efektu. Normálně u hladkého závěsného uzlu usilujete o nejméně 5mm mezeru mezi háčkem a nástrahou, ale mechanika montáže typu pop-up rig působí na dnovou nástrahu odlišným způsobem.

56

Potřebujete přibližně 2 cm nepotahované pletené šňůry. Na háček navlékněte střední závaží tam, kde končí návlek a začíná splétání. To bude fungovat jako ukotvení pro potřebné vyvážení.

78

Přidejte další střední závaží do poloviny délky návazce tak, aby držel u dna, a teď už stačí jen uvázat na konci očko a vyvážit celou montáž.

Ukázka pop-up montáže

S oblibou chytám na montáže typu pop-up s dostatečným zatížením, aby se nástraha zvolna vznášela nade dnem. Návlek na splétané šňůře má dostatečnou tuhost, aby odtlačil citlivě vyváženou nástrahu od zátěžového systému. Toto je jednoduchá a univerzální montáž, se kterou to můžete zkoušet celou zimu, ale mnohdy najde uplatnění i v ostatních obdobích roku.

Jonathan Mann

Tento článek byl publikován také v časopisu KaproMánie

Kaprománie

Komerční sdělení

Chcete-li, můžete přidat komentář: