Úvod Články Ještě jednou maďarská svazovka

Ještě jednou maďarská svazovka

2 567
1

V září mi zbylo pár dní dovolené, tak jsem se rozhodl navštívit ještě jednou jezero v Maďarsku, kde jsem chytal již letos v červnu. Počasí se podle předpovědi nemělo vyvíjet zrovna nejlépe, ale i tak jsem se rozhodl vyrazit. Společně s mojí přítelkyní jsme po pár hodinách pohodové cesty dojeli k jezeru.

Jezero se nachází uprostřed zalesněných kopců. Bylo uměle vybudováno a je v něm velmi různorodá obsádka kapra, od těch menších běžně vysazovaných ryb, až po jedince nad dvacet kilogramů. V jezeře je velké množství přírodní potravy jako jsou šneci, škeble a velké množství raků. Kapři tak mají na výběr z opravdu pestrého jídelníčku. Přelstít místní kapří dědečky je velký oříšek i pro zkušené kapraře. Mnohé výpravy zde končí neúspěšně a někdy se tady ani za týden rybaření na kapra nepodíváte. Já mám takové vody rád, protože každá ryba tak potěší dvojnásob.

1

Místo na jezeře jsem si nemohl nijak rezervovat, pouze jsem se informoval telefonicky, jestli neprobíhají v našem termínu nějaké závody a jestli můžeme přijet. Po zakoupení povolenky, která obnáší v přepočtu částku 2.000,- Kč, jsme vyrazili k jezeru najít nějaké volné místo. Bylo tu již celkem plno, a tak když jsem zahlédl místo, na kterém jsme chytali už minule, dlouho jsem neváhal a začal vykládat věci. Nikam jsem nespěchal, jen obloha se začala barvit do šeda a navíc se začal zvedat vítr. Pohovořil jsem i s několika kapraři, kteří zde již pár dní lovili. Většinou se jim dařilo a chytali kapry do 16 kg. Během pár hodin mám už vše nachystané, označené dvě místa tyčovkami a věnuji se zavážení montáží. Při setmění jsem zavezl akorát třetí prut a čekám, co se bude dít.

2

Na tuto kratší výpravu jsem se vyzbrojil “Tandemáckým” boilies. Konkrétně jsem vsadil na osvědčenou krevetu Top Edition ve 20 mm, dále pak 18 mm boilie z řady Impact příchuť kril atlantic. K těmto boilies mám naprostou důvěru a věřil jsem, že by mohly na této obtížné vodě bodovat.

3

Použil jsem také PVA, do kterého jsem dával ultrafish pelety a drcené boilie. Jinak jsem použil Booster Kril atl. a  pod háček jsem použil boosted hookers 22 mm. Rád používám i plovoucí boilie z řady perfection pop-up.

4

Jeden prut jsem nastražil na panáčka 18 mm perf. hook plus pop v příchuti kryl atlantic. Na druhý prut jsem dal boosted hookers 22 mm kril atl. a přidal jsem ještě několik kuliček impactu, které jsem nadrtil a spolu s několika peletami zavěsil v pva pod háček. Na třetí prut jsem nastražil Krevetu Top Edition 20 mm spolu s “plovkou” 20 mm v té samé příchuti na panáčka.

5

První noc mi žádný záběr nepřinesla, ale ještě ráno kolem sedmé se rozjel prut zavezený na kril nastražený na panáčka. Jednalo se o menšího kapra 7,5 kg, ale udělal mi radost. V noci se nedařilo ani ostatním rybářům a bylo znát, že se začíná citelně ochlazovat.

Během odpoledne mi přichází razantní jízda na krevetu. Nástrahu jsem nechal ležet od včerejšího dne a zrovna když jsem uvažoval že prut převezu, přišla pěkná razantní jízda. Byl jsem okamžitě u prutu a v momentě, kdy jsem prut zvedl, cítil jsem značný odpor. Jenže ryba nikam nejela a ani se mi nezdálo že by to byla ryba. Nejspíš nějaká vázka.

6

Sedl jsem do člunu a když jsem dojel na místo, zjistil jsem, že mi ryba zajela za “tyčovku”, a protože nemohla jet dál dokonale mi narovnala háček. Nevěřícně koukám na pevný drát, který neodolal a jsem zklamaný, že jsem neměl možnost zjistit, jaká ryba to byla. Pokládám montáž znovu na místo a prokrmuji směsí pelet boilies a tygřího ořechu. Za dvě hodiny mám z tohoto místa krásnou jízdu. Nečekám na nic a nasedám do člunu a pro jistotu zdolávám na vodě. Ryba je dost bojovná, ale za pár minut je v síti podběráku. V jednu chvíli jsem o ni málem přišel, protože vlivem změny počasí začalo na jezeře slušně foukat a byl docela problém ovládat člun, motor a ještě zdolávat. Jedu rychle na břeh, kde již čeká moje přítelkyně z vážícím sakem a fotoaparátem. Váha ukázala 12 kg a v duchu si říkám, že by se mohlo začít dařit.

7

Bohužel počasí se začalo zhoršovat. Zesilující vítr a vlny mi dělaly značné problémy při zavážení montáží. V mém 2,40 metru dlouhém člunu jsem se necítil zrovna sebejistě. Přítelkyně se choulila ve spacáku a já jsem byl ve vlnách na svém gumáčku jako jezdec rodea. Jen jsem čekal, kdy mne můj “bejček” vykopne s prutem v ruce přes palubu. Nakonec jsem všechny montáže zdárně vyvezl. Večer vítr ještě zesiluje, postupně se ochlazuje až na deset stupňů. Je mi jasné, že taková změna se musí na aktivitě ryb odrazit. Bohužel negativně. Ve větru by ale něco přijít mohlo, říkám si a zapínám zip u bivaku. Průzorem ještě chvíli pozoruji stojan, jak se pomalu noří do tmy.

Začíná pršet. A prší ještě i ráno, když mne probudil déšť bubnující na střechu našeho dočasného domova… Ryba nejde, a tak využívám čas přípravou návazců. Přítelkyně Pavlína, která má tak ráda sluníčko a opalování zahání nudu čtením.

Jsme třetí den u jezera. Kapři se přestali úplně krmit. Dávám se do řeči s jedním z našich sousedů. Naštěstí mluví slovensky a já si rád pokecám. Dozvídám se, že ryba nejde v podstatě nikomu a ať dělám vše co je v mých silách, nedaří se mi přelstít až na pár menších kaprů kolem sedmi kg nic většího. Pořizuji si alespoň pár fotek jezera a přírody kolem.

8

Začal víkend a břehy se zaplňují rybáři. Odpoledne je již na všech postech obsazeno. V noci hladinu osvětlují snad dvě desítky tyčových bójek a s přítelkyní pozorujeme to barevné hladinové divadlo. “Kde jsou ty naše?”

Uprostřed noci mám dvě jízdy, vždy se však jedná o menší kapry, žádný velikán. Přitom vím, že ti velcí tu někde jsou!

Zbývá nám už jen den do odjezdu. Sousedi vedle nás se prohodili. Přijela parta rybářů z Komárna. Dáváme se do řeči a od našich nových kolegů se dozvídám, že u nás v Čechách doslova propukla methanolová otrava. Nechce se mi tomu věřit. Na nabízenou vodku z láhve neznámého původu koukám dost nevěřícně. Dávám si jen tak na jazyk aby se neřeklo. Kluci jsou v pohodě a vyměňujeme si informace, které jsou pro nás kapraře tak cenné!

Odpoledne se mi zadařilo na 22 mm Boosted hookers Kril ulovit ještě jednu rybu nad deset kg.

9

Předposlední den se dozvídám, že ani z druhé strany jezera nikdo až na mne neulovil kapra. Mám radost, že i přes totální nepřízeň počasí, která měla za následek téměř nulovou aktivitu ryb, se mi podařilo nakonec ulovit ještě několik kaprů. Pro mne je důležité udělat alespoň záběr. Vždyť všichni známe to pořekadlo – malá ryba taky ryba…

Za pět dní rybaření jsem zdolal devět kaprů. Ti velcí se mi tady zatím vyhýbají, ale rozhodně jsem odhodlán toto jezero pokořit. Nastala poslední noc a hvězdné nebe si vychutnávám při “zdolávačce” sice menšího, ale bojovného kapra. Ráno jsem mohl v poklidu spát. Signalizátory mlčely. Alespoň jsem si před cestou domů ještě odpočinul. V poledne jsem ještě zdolal jednoho kapra kolem šesti kg. Ten byl zároveň posledním úlovkem mé druhé výpravy na toto jezero.

Zastavuji se ještě u kolegů z Komárna, kteří zůstávají. Tak snad někdy příště? To mám vlastně na té rybařině tak rád. Vždycky je zase nějaké to “příště”.

Přeji všem kaprařům úspěšný podzim na rybách!

Petr “Kovič” Kovárna
tester Tandem Baits

Kamofish

Komerční sdělení

1 KOMENTÁŘ

  1. Ahoj Peto,pekny clanok,gratulujem a dufam ze si od Teba zase nieco pekne precitam. A zase na tej madarskej vode budúci rok stretko-pokecáme zachytáme. Posielam pozdrav z Komárna.

Chcete-li, můžete přidat komentář: