Úvod Články Jsou staré pískovny opravdu neprobádané?

Jsou staré pískovny opravdu neprobádané?

2 645
0

Kolik článků se již napsalo o tom, co v těch našich českých vodách je a jsou li tam opravdu trofejní ryby. Ono se nadarmo neříká, že voda schová hodně, ale také má svá tajemství a ba i trofejní ryby. I my jsme se po dlouhém rozmýšlení a stěhování z vody na vodu rozhodli, že na jednu takovou pískovnu zajedeme. Nebylo to tak daleko od revíru kde jsme tři dny a neměli ani záběr. Tak nám nedalo moc rozmyšlení se přesunout o pár desítek kilometrů dál. Byla tu pískovna, která nebyla ještě moc protěžována hojně rybáři a tak i šance na to ulovit větší rybu.

Po příjezdu na pískovnu jsme uviděli krásnou vodu, která byla obklopena již vzrostlými borovicemi. Voda byla průzračná a krásně čistá. Nastal tu docela problém najít pěkné místo a jak se říká mít vše u sebe. Kolega Zdeněk už toho za celý den měl dost a tak po chvíli váhání se rozhodl vyrazit na Labe. Já jsem na pískovně zůstal sám a tak jsem vše se sou ženou pečlivě nanosil 200 metrů k vodě. Najednou mne napadlo, že si kolega sebou odvezl člun i echolot. To byl již docela problém na neznámé vodě. Bylo potřeba využít loď a echolot na prozkoumání dna. No nedá se nic dělat, začal jsem prutem prohazovat místo a tak podle sklonu vlasce zjistit hloubku.

Po chvíli takovéhoto trénování jsme si našel místo, kde hloubka byla okolo 2,5m. Nebylo to zrovna to pravé, protože kapři rádi sbírají potravu z hran. Využil jsem krmítka a po té nastřílel prakem o kus dál ovocné boilie. Je tu večer a já již řádně unaven se kolem dvanácté v noci vydávám spát. Byl krásný teplý večer a tak mi nadalo moc času tvrdě usnout.

fotka s kaprem

Ráno hned po čtvrté jsem již pruty měl opět nahozené a vesele jsem šel pokračovat ve spánku. Odpoledne již byl první záběr taky od kapra. Začal jsem se soustředit na zakrmování jednoho místa boiliem a druhého perkeltem. Bylo tu dost bílé ryby a tak jsem používal jen jedno místo na boilie. Záběry přicházely pouze na plovoucí nástrahy, ale na boilie ani ťuk.

Napadlo mne tedy po pár dnech změnit z ovocných boilie na masové. A vida po jednom dni se již začaly objevovat zjevné ťukance. Prvním úlovkem byl kapr o délce 62cm. To byl aspoň náznak, že jsem na správné cestě. Jo jo testovat a pořád zkoušet „vždyť to znáte“.

autor s kaprem

Jednoho krásného večera přichází obrovská bouřka a tak i po nakalené vodě je šance na větší úlovek. Ve večerních hodinách se rozpípá můj pípák a je tu krásná jízda. Zásek a prut se ohýbá, prudký výpad a jízda. Hm hm říkám si to bude asi „pěknej“. Žena přichází ke mně a ptá se, že to bude asi něco většího a bylo. Po dvaceti minutách zdolávání se nám ukázal krásný lysec. Opatrně jsme ho vytáhli z vody. Je krásně vybarvený a tlusťoučký. Začaly jsme měřit a vážit. Krásných 81cm a 13kg. Je to chlapík, který už tady něco pamatuje. Tak pár fotek a zpět ho vracíme vodě. Je kolem dvanácté a tak spokojeni jdeme spát. V klidu si v bivaku se ženou říkáme „tak asi tady opravdu budou ti velcí“.

Ještě jsme tu strávili pár dnů, kaprům chutnali boilie kaviár od firmy Carp servis Václavík. Ti menší ochutnávali i měkčenou kukuřici dipovanou mušlí. Doporučuji na lov federem. Dalšího takového pana kapra se nám už ulovit nepovedlo. Dohodl jsem se s kolegou, že se sem za týden vrátíme spolu. To už budeme mít k dispozici echolot a člun a to by nám mělo pomoci. Tak uvidíme.

autor s kaprem

Po týdnu jsme se na tuto vodu opravdu vrátili. Vše jsme si přesně připravili a hlavně vyrazili na vodu. Na fleku kde jsem měl záběry jsem zjistil, že tu žádná hrana není a jen hloubka asi 3 metry. Začal jsem si říkat, že by to byla náhoda? Našli jsme si hrany o kus dál a zakrmily. Nebylo to velké překvapení, že jsme tu strávili týden a neulovili ani jednoho velkého pana kapra. Za týden se nám povedlo ulovit jen asi 5 kusů kaprů do 50cm.

Místo klidu a pohody jsme tu spíše zažili boje porybných proti nám. Někdy si opravdu říkáte, že by se vše mělo měřit jedním metrem, ale ono to tak není. Domorodci mohou vše a vy, jak si postavíte bivak a ukážete loď, tak jste hned ti nejhorší. Po třech dnech neustálých jejich „pruzeních“ jsem vyhráli i my a tak jsme si říkali jestli jsou tu proto, aby nám jen bezdůvodně otravovali život a nebo hlídali ty co nám to u vody kazí. Takovou špatnou náladu měli asi i kapři.

autor s kaprem

Co závěrem? Jen to že se na ty naše pány kapry pořádně připravíte a nic. Když jsem o vodě nevěděl vůbec nic, tak úspěchy byly. Říká se že není všem dnům konec a my se sem ještě letos vrátíme a budeme bojovat. Jak s pány kapry, tak porybnými.

Úplně na konec bych Vám doporučil používat jen nekonzervované boilie. Je o opravdu rozdíl, jak v intenzitě záběrů tak i úlovků. No, ale o tom až příště.

Zdenda, Jarda, Markéta, Jitka, a tým CARP TEAM J+J

Děkujeme za přispění firmě CARPSERVIS Václavík, panu Niklovi a internetovému obchodu www.rybareni.cz

Komerční sdělení

Chcete-li, můžete přidat komentář: