Řeka Lužnice je dle mého názoru překrásná a rád bych v tomto článku popsal své dosavadní zkušenosti s touto lokalitou. Oproti ostatním jihočeským řekám má velmi malý spád a teče pomalu. Pro kapry to jsou však naprosto ideální podmínky a osobně jsem přesvědčen, že tato řeka skrývá opravdu kapitální kousky. Nebude jich zřejmě mnoho, ale jsou tam?
Ačkoliv jsem členem MRS a chytám spíše na místních revírech, na řece Lužnici jsem za poslední dva roky rybařil zhruba 4 týdny (4x výprava po týdnu). Společně se svým tátou a bráchou třikrát po týdnu na jaře a jednou pouze s tátou v podzimním období. Vždy jsme jezdili na stejné místo, které se nám osvědčilo hlavně v jarním období. Na podzim jsme zde neměli žádný úspěch, ale možná to bylo dáno tím, že už bylo poměrně dost studené počasí a kapři se v tomto období stahují do jiných, pro ně příznivějších míst. Přesnou lokalitu raději nebudu prozrazovat, i když znalci možná poznají.
Na toto místo jsme jezdili hlavně díky velmi dobrému zázemí, neboť jsme měli vždy pronajatou chatu přímo u vody (cca. 10m od řeky). To bylo velmi příjemné, neboť se člověk nemusel starat o bivak, měl elektřinu, tekoucí vodu a všechny výhody s tím spojené. Zkrátka nejvyšší možná relaxace. S panem majitelem jsme se už dobře seznámili a postupně navázali dobré vztahy. Snad jedinou nevýhodou bylo to, že se zde bohužel nesmí jako na většině svazových revírů, chytat non stop, takže jsme museli uprostřed každé noci stahovat pruty.
Poprvé jsme náš „rybářský flek“ prozkoumali koncem května roku 2008. Měli jsme k dispozici pramici, ovšem voda byla natolik teplá, že nebylo vůbec problém prozkoumat dno při koupání. To je naprosto ideální, protože si člověk dno i osahá a přesně ví, jak to kde vypadá. Nahrávalo tomu samozřejmě i to, že v našem místě byla minimální hloubka kolem 1 m, maximální potom pouze cca. 2,5 m. Bylo tedy možné projít celou řekou napříč. Řeka byla v našem místě široká přesně 75m (majitel prý měřil v zimě po ledu). Dno bylo převážně písčité, při našem břehu bylo kolem 1,5 metrů hloubky, pouze na středu řeky to šlo občas výše, že se člověk dostal třeba i na 1 metr, takové vyvýšeniny. Od půlky k protějšímu břehu to však bylo teprve ono! Dno se totiž postupně svažovalo až do 2,5 m. Těsně u protějšího břehu už bylo velmi kamenité dno a hloubka, že se člověk musel potopit, aby dosáhl dna. Kam nahazovat tedy bylo jasné, posledních 15 metrů řeky směrem k protějšímu břehu. To se nám nakonec i osvědčilo a potvrdilo naše představy o tom, kudy kapři nejčastěji projíždí. Bylo evidentní, že se zde nachází původní koryto. Řeka totiž byla po povodních v roce 2002 vybagrována, takže proto tak krásně čisté dno v podstatě bez vázek.
Protože jsme byli tři rybáři (6 prutů), vytvořili jsme krmný pás o délce asi 30m. Na týden jsme brali vždy cca. 30 kg voňavé vařené kukuřice a 10 kg boilies. Vždy dvě příchutě, tedy 2x5kg pytel. Občas jsme trochu sypali i pelety, případně experimentovali s jiným druhem boiliesu, ale už bez většího krmení.
První výprava dopadla velice dobře, první záběr přišel druhý den ráno tátovi, a to hned kapr 77 cm s váhou 11 kg. Zachutnala mu kulička boilie s příchutí Losos-sardinka o průměru 20mm. Bylo to až trochu nečekané, místní rybáři „krmítkáři“ opodál se okamžitě seběhli a začali říkat, že takového macka tu ještě neviděli. Nechyběly ani řeči o tom, že si od nás kapra zakoupí a že se ho snad nechystáme pustit! Civěli na podložku a mumlali si něco o tom, jaká je to škoda, kolik by bylo řízků, že jsme blázni atd… My jsme se ale důchodcům samozřejmě naprosto slušným způsobem elegantně ubránili a kapra lehce z podložky vrátili zpět do Lužnice, kam patří. Třeba v budoucnu potěší někoho jiného a pravděpodobně už bude i větších rozměrů. Přál bych si to…
úplně první úlovek, kapr 77 cm z Lužnice
V úplně prvním týdnu jsme si celkem dobře zachytali, největší kapři se pohybovali v rozmezí 70-80cm. Maximální hmotnost kaprů kolem 10 kg. Na svazový revír si myslím, že je to docela slušný úspěch. Příjemné bylo také to, že jsme málokdy ulovili kapra pod 60 cm, což se málokdy na svazových vodách zažije. Krmítkáři opodál pravý opak, za celý týden se dostali přes šedesát centimetrů pouze jednou.
není to nádhera?
Další dvě jarní výpravy byly také úspěšné. Lov probíhal ve stejném duchu jako dříve. Občas se na boilie spletl nějaký ten tloušť, bolen či amur. Největšího amura zde chytil brácha, a to o délce 75 cm. Budou tu však určitě i větší. Co se týká velikosti kaprů, podařilo se nám ulovit větší množství kaprů mezi 70-80cm (max. 10 kg), větší ne a ne zapřáhnout. O některé ryby jsme také přišli při zdolávání, ale i to ke kaprařině patří. Občas bych řekl, že to musely být pěkné kousky, ale těžko odhadovat, když tu rybu člověk nevidí. Kapři jsou zde opravdu velice bojovní a nevzdávají se jen tak lehce. Říční lov kaprů je skvělý právě v tom, že jsou ryby parádně bojovné a jejich zdolávání je dokonalým požitkem. Většinou se totiž jednalo o nepříliš vysoké kapry s velkými ploutvemi. Občas se však dalo narazit také na kapry vyšší, jak se říká „vypasenější“. Všechny ryby však byly krásně zdravé a ve vynikající kondici. Zkrátka radost si zachytat. Kaprů mezi 60-70 cm opravdu moc a moc. I takové ryby nás vždy potěšily svým bojem. Mým největším úlovkem zde byl kapr o váze 10 kg a 79 cm. Tento „osmdesátník“ mi dal při zdolávání docela zabrat a byla to fakt paráda, navíc v úplně poslední den (večer) lovu, co jsem tam byl. Záběr byl neskutečně prudký, zkrátka „hrčák“ jak má být. Mám tedy dobrou vzpomínku. Kapry mezi 70-80 cm nemám spočítané, bylo jich solidní množství.
můj největší kapr z Lužnice, 79 cm a rovných 10 kg
Jak už jsem psal, na podzim (konec září) jsem se tam vypravil s tátou a neměli jsme žádný úspěch. Byla zrovna docela velká zima, voda měla jen 13 stupňů a kaprům se zkrátka nechtělo a nejevili žádnou aktivitu. Ale i tak tam bylo pěkně! Nakonec jsme se po 4 dnech rozhodli vrátit domů, nemělo to cenu, nebralo zkrátka nic a bylo by asi zbytečné tam zůstávat.
Co se týká druhů boilies, tak největší úspěchy jsme zde měli na příchuť Scopex (moje nejoblíbenější, opravdu). Dále potom příchuť Losos-sardinka, Losos-oliheň a Mrtvý korýš. Co jsem tak slyšel i od jiných rybářů, tak zde prostě příchuť Scopex zřejmě dobře funguje. Mně se to potvrdilo, protože většina těch větších kaprů opravdu preferovala tuto příchuť. Vždy jsme chytali na 20 mm průměry. Občas jsem zkusil i panáčka nebo Pop-Up, ale to vůbec nefungovalo, takže jsem se vrátil zpět k jedné kuličce.
velké a silné ploutve – opravdový požitek ze zdolávání bojovných kaprů
Možná jste si všimli, že jsem celý článek psal v minulém čase. Jako kdybych se tam už nechystal vrátit. Ano, bohužel, je to tak… Letošní jarní výprava už byla naplánovaná… Stalo se ale něco velmi nepříjemného a tak trochu nečekaného. Asi před týdnem k nám dorazila velice smutná zpráva. Majitel chaty totiž dne 7.12.2009 zemřel. My se tak už nedostaneme na naší oblíbenou chatu a bohužel se už ani nikdy neuvidíme s panem majitelem, ke kterému jsme tak rádi jezdili. Bivakovat v tomto místě také nepřipadá v úvahu, takže jsme na tomto místě jisto jistě dochytali. Nedá se nic dělat, život jde dál a budeme se muset zaměřit jinam. Mrzí nás to všechny, protože jsme už střádali plány a těšili se tam.
Ještě bych rád sdělil jednu zajímavou příhodu, na kterou si vzpomenu při pomyšlení na již zesnulého pána. Stalo se to v minulém roce 2009. Než jsme odjeli, panu majiteli jsem zanechal jeden pytlík boilies. Trochu jsem ho to naučil, vysvětlil co a jak, navinul mu nový vlasec, udělal montáž, ukázal princip PVA šňůrky… Pán je totiž příležitostný rybář a tak jsem mu řekl, že to občas může zkusit taky. Navíc měl po týdnu našeho chytání dobře zakrmeno. Když viděl, jaké ryby taháme, tak ho to samozřejmě taky lákalo a začal se o to zajímat. A co se nestalo, štěstí přeje začátečníkům, to se přece ví! Druhý den po příjezdů domů mi zvoní telefon a ozývá se majitel chaty, že právě zdolal kapra 81cm a přes 10 kg. Poslal mi také MMS zprávou fotku. Bohužel jsem ji později omylem smazal, takže ji neukážu, což mě mrzí, hodilo by se to sem. Pán jistě nikdy takového kapra neulovil a bylo vidět, že z toho měl velkou radost. Dokonce takovou, že ho po vylovení sám od sebe pustil, což u důchodců opravdu nebývá moc zvykem a pán evidentně dříve metodu „Chyť a pusť“ nepraktikoval. Moc hezký čin, který nás všechny potěšil. Zřejmě tím i trochu (no spíš asi pořádně) poškádlil sousedy masaře… Jsem proto velmi rád, že si v posledním roce svého života mohl užít zdolávání takové ryby, a to i tak trochu díky nám. Podle fotek to byl opravdu krásný kapr, navíc hodně vysoký a tlustý…
kaprů přes 70 cm je zde opravdu dost, ale je třeba mít taky trochu štěstí…
Jsou ale v té Lužnici velcí kapři, jak zní název tohoto článku? Záleží na tom, jaké velikosti kaprů považujeme za velké… Osobně se přikláním k tomu, že kdo dosáhne hranice 10kg, tak to může považovat za docela dobrý úspěch. Jsem však přesvědčen, že tu budou i mnohem větší. Dle mého názoru kapři kolem 15 kg zde nebudou problém, možná ještě sem tam daleko větší. Není to ale vůbec nic jednoduchého, člověk musí znát dobře své místo a trochu vědět, jak na to. Docela smutné je také to, že zde chytá mnoho zarputilých masařů, kteří domů pravidelně nosí své dva kapry denně, a to za každou cenu. Samozřejmě je to legální a dle zákonů zcela v pořádku, ale zda to Lužnici jako takové prospěje… Nemám nic proti tomu, když si rybář občas vezme kapra, ale co je moc, to je moc. Zvlášť tehdy, když se ještě ten dotyčný chlubí, za co všechno ty kapry může vyměnit apod. Raději ale budu věřit tomu, že se blýská na lepší časy a že z této nádherné jihočeské řeky uvidím na fotkách mnoho krásných a zdravých úlovků! Řeknu vám, několikrát jsem byl svědkem, kdy v našem krmném úseku vyskočil opravdu pořádný kapr. Těžko odhadovat, ale jsou tam i větší, než jsme chytli my. Za to bych dal ruku do ohně!
amurům boilie Scopex chutná taky, na fotce brácha s amurem 75 cm, nevážen
Na Lužnici a zvláště na toto místo určitě nikdy nezapomeneme a ve svých vzpomínkách se tam budeme jistě rádi vracet! Moc si všichni tři vážíme těchto úlovků, protože je považujeme za mnohem větší úspěch, než nějaké kapry ze soukromých revírů, kde to zdaleka není takový problém. Raději desetikilový kapr z Lužnice, než metrový ze „soukromáku“, kde si jich pluje spousta, mnohdy na malém prostoru. Díky za to, že jsme tam mohli jezdit a snad se na nás tam z vrchu dívá i zesnulý pan majitel…
vzpomínky zůstanou… snad bude kaprů v Lužnici stále dost…
PS: Máte-li nějaké osobní zkušenosti s lovem kaprů na Lužnici, budu moc rád, když zanecháte nějaký komentář třeba pod tímto článkem.
Moc moc pěkný článek lužnice je moje domácí řeka
Zatím můj nej je tam 75cm dipované boilies scopex
ale tento rok doufám ve větší. Viděljsem tam už Kapra 15kg tedy spíše fotku.Máš tam zkušenosti z menším krmení?, protože chodím na ryby často a 10kg/den boilies je moc…
Pekný članok. Lov kaprov na rieke má svoje nezameniteľné čaro.
Díky. Ano, to máš pravdu! Řeka je úplně něco jiného než stoják a osobně mám řeky rád, je to prostě jiné, často složitější a má to své kouzlo + velmi bojovné kapry…
Jan Kolesnáč: Ahoj, tvůj příspěvek byl mylně systémem označen za spam, proto se zde nezobrazoval. V administraci jsem ho sem zařadil (jenom, aby jsi se nedivil).
Jinak zajímavé, Scopex prostě na té Lužnici funguje. Jinak já nepsal, že používám denně 10kg boilies, 10kg tam vždy zkrmím za ten necelý týden.
Co se týká menšího krmení, tak zkušenosti mám. Když jsem přijel loni poprvé, tak ještě nebylo ani zakrmeno a hodil jsem to tam s PVA a asi za hodinu kapr 65 cm, pěkněj lysák :-).
Jde hlavně o to vědět, kudy ty ryby projíždí a tam to házet. Potom to jde určitě dobře i bez krmení. Ale samozřejmě, pokud člověk může krmit, tak těch záběrů je více, protože se tam ty ryby natáhnou.
Jinak kapra přes 15kg jsem zatím nikde neviděl, ani na fotce. Možná, kdybych prohledal trochu internet, tak bych třeba našel. Věřím ale, že tam budou…
Zdravím a díky za pěkný článek. Tento rok se chystáme s kamarádem vyrazit na týden na řeku Lužnici tak jsem chtěl poprosit jestli opravdu neprozradíš nějakou indícii o jaké se jedná místo. Jde mi především o možnost ubytování v chatce přímo u vody.Díky (lukas.valco@seznam.cz)
TELLY: Poslal jsem ti e-mail 🙂
Jezdím tam také, asi o 2 chaty výš proti proudu (editováno administrátorem: Chci místo raději utajit, díky za pochopení…). Já se kaprům téměř nevěnuji, ale kolegové tam chytili také pěkné kapry.Loni na podzim jsem tam viděl chyceného candáta 79 cm.
(editováno administrátorem: Raději chci místo utajit, díky za pochopení).
To je ono, našel jsem to.
Neuvědomil jsem si, že se to ukáže i na MKRu.Promiň.Nejde ta adresa nějak smazat?
Ahoj.Jsem rád,že sem našel tyto články.Na lužnici jsme s bratrem strávili skoro celí rok a nejvetší kapr měl 86 cm a druhý 84 cm.Jedno je pravda.Je tam nádherně.
Ahoj,zdravím Tě.Tvůj článek je opravdu nádherný.Jistě Ji se už zajímal o typ na pana (editováno adminem: Raději chci konkrétní místo utajit, díky za pochopení…) .Mohu jenom doporučit.Ceny velice příznivé a jednání opravdu skvělé.jezdím tam také s rodinou i kamarády.Hodně úzpěchů jak v životě,tak i na rybách.Radek Z.
Ano, mohu jen potvrdit. Jsou to dobří a slušní lidé… Občas přišli na slovo, tak jsme popovídali atd. Snad to letos vyjde, moc se těším…
Ahoj, jen bych rád podotknul, že zmíněné místo už není vlastně Lužnice, ale vzdutí Kořenska a voda je tedy spojená s Vltavou až pod jez vysoko nad Týnem nad Vltavou v Hněvkovicích. Nevím, zda ryby migrují z Vltavy do Lužnice a naopak, možná ne.
Připojím zajímavost. Ze skály u Neznašova bývalo před napuštěním Kořenska zřetelně vidět, že voda z Lužnice je jakoby zelenošedá a jak se kam až oko pod soutok dohlédlo držela u pravého břehu a jak voda vltavská plyne podle břehu levého, ta se zdála být černá. A cejni chycení u levého břehu byli jak černoušci a cejni chycení u pravého břehu měli barvu jakoby modrošedou, zkrátka jako cejn. Z toho vyplývá, že cejni lužničtí nežili ve vltavské půli řeky a naopak. Možná i kapři zůstávají věrní „svojí“ vodě.
Tom: Ano, to je samozřejmě pravda. Souhlasím, protože je to kousek od Týna nad Vltavou. Jestli se stejní kapři drží ve stejných místech, to nevím, ale možné to je také, že jezdí stále stejné cesty. Některé úlovky bych asi určitě poznal. Myslím tedy ty kapry, které jsem tam už ulovil. Tak uvidíme, snad se už tak za 14 dní zadaří :-).
poslu ti foto.76kaprik na brusinku20mm
jarda: Ok, rád se podívám :-). Jinak já jsem si letos na Lužnici udělal rekord, a to 88cm a 12,5 kg + 76 cm, 78 cm a brácha 84 cm (12 kg), viz. foto v mé galerii: http://www.lovkapra.com/kaprarske-forum/gallery/image_page.php?album_id=1&image_id=554
Ahoj kapraři, v září jsem byl týden na Lužnici. Po třech dnech krmení, cca 30 kuliček denně a partikl, přišly záběry. Chytil jsem pár kapříků, největší 76 lysec. Nemá cenu házet deset kilo kvaliktních koulí týdně, stačí když si ten kapřích vychutná jen to nejlepší. Chytal jsem v Dráchově, mezi slepým ramenem a řekou. Příští rok se chystám znovu. Foto určitě pošlu
Jarda: Tak to gratuluju, jo máš pravdu, že není třeba tolik krmit. Jenomže já tam nebydlím, takže se tam dostanu akorát na ten týden, a tak to pořádně rozkrmím, abych přitáhl ryby. Jinak podařilo se mi tam chytit pěknýho kapra hned po prvním náhozu s PVA a bez krmení, určitě se to dá… Chce to jenom dobře lokalizovat kapry a být tam ve správný čas :-). Tak ať se daří!
pěkní kapři a ten amur fakt nádhera a na co jste je chytli
Václav Padrnos: Už jsem to tu myslím psal. Pokud se nepletu, tak většina ryby byla chycena na boilie Scopex nebo Losos – sardinka. Obojí od Carpservis Václavík (zakázková výroba).
díky a hodně rybářských úspěchu v novém roce
Nemáš zač :). Tobě taky!
díky a jakeho jsi chytil největšího kapra
Zatím „pouze“ 88cm a 12,5 kg (také z Lužnice), viz.: http://www.lovkapra.com/kaprarske-forum/gallery/image_page.php?album_id=1&image_id=554
pjeknej macek ja jsem chytil sice o trochu většího 15kg a 97 cm
sory ale foto na netu nemám
na medovou peletu
prej že vymysleli gumový boilie a že je na TO CHYCENÝCH pár velkých kaprů
O tom jsem neslyšel, tak klidně založ nové téma v kaprařském fóru tady na stránkách a napiš víc info. Zatím jsem slyšel akorát o tzv. gelových boilies viz.: http://www.lovkapra.com/kaprarske-forum/viewtopic.php?t=17&p=1963#p1988