Úvod Články Kaprařina na lehko (1. díl) – Malý úvod

Kaprařina na lehko (1. díl) – Malý úvod

1 632
0

Již delší dobu smýšlím nad svým neuskutečněným plánem a právě nastal čas, kdy jej mohu uskutečnit. Není to však jen plán, ale i touha vrátit se tak trochu do dětských let a ještě pak zpět zhruba do doby před sedmnácti lety, kdy jsem v širokém okolí mé domoviny objevoval pozoruhodná místa oplývající panenskou přírodní krásou. Na chvíli se chci odloučit od pohodlnosti a vydat se rybím kamarádům naproti po svých bez všech zbytečností a toho, co sebou na ryby vláčím vždy po celý rok.

1

Rád vzpomínám na chvíle, kdy jsem byl malý kluk a s mou mamkou jsme víkend co víkend cestovali vlakem či autobusem snad až tam, kam jen to šlo. Kus vlasce na cívce s malým splávkem a tenkým háčkem se mnou tehdy procestoval snad půl republiky. Nebyla tůň, kde bych nezkusil štěstí, byť bez úspěchu. Rád bych se v nové nastávající sezóně tak navrátil částečně do svých dětských let, což se nyní pro mne stalo výzvou, ale zároveň bych se s Vámi rád podělil o výpravy, při kterých to nebude o velkých rybách ani o velkém množství úlovků.

Důležité je těšit se i z menších ryb
Důležité je těšit se i z menších ryb

V některých příbězích Vás zavedu i na místa, kam lidská noha vstoupí jen zřídka, nebo vůbec. Cílem mých výprav budou odlehlé malé revíry, slepá ramena, menší, ale i vetší vodní plochy, řeky a říčky v údolích mezi lesy, či zatopené staré pískovny a lomy. Mnoho těchto míst může být novou výzvou nejen pro mne, ale i pro některé z Vás, kteří také objeví nebo by chtěli objevit kouzlo takových výprav, které si mohou odehrávat i pár kilometrů za vaším domovem.

2

Nejisté úlovky a jen to nutné k přežití

Každý, kdo bude chtít číst těchto několik řádků, se v mých příbězích nedočte o zaručeném úspěchu, předkrmování či mapování dna. Mnoho úlovků bude třeba náhodných, nebo jim zachutná má nástraha v krátkém časovém rozmezí, ale především se bude jednat při těchto výpravách o několik podob přírodních krás našich vod, chvíle ticha a klidu, které Vás pohltí až do samého nitra jako byste byli součástí celého příběhu.

Malé zapomenuté vody
Malé zapomenuté vody

Jednoduše se zaměřím na krátkodobý lov, protože každá cesta k vybranému cíli zabere většinu času, který budu mít k dispozici, proto i nástrahy budou složitou volbou. Vždy padne alespoň jedna volba na jednu vysoce atraktivní nástrahu a v druhém případě se bude jednat o nástrahu, co nejblíže podobné přírodní potravě kaprů. Zakrmování, jak jsem se zmínil, se v těchto okamžicích vytratí a několik hrstí půlených boilies či drobných pelet bude muset postačit pro kýžený úspěch, který bude vždy zcela nejistý.

Méně někdy znamená více
Méně někdy znamená více

Rozhodnout se, co vzít s sebou, nebude pro mne až tak těžké, jelikož si velice dobře vzpomínám na svá trempská léta, noci strávené pod širým nebem a cesty lesem v dešti i sněhu. Vskutku pro jednodenní výpravy, kdy se vydám na cestu brzy ráno a vrátím se po setmění – to nejsou výpravy, kdy bych se neobešel bez zbytečností jako je křeslo či deštník. O to více se zaměřím na kvalitní oblečení, bez kterého se většinou obejít nelze.

Malá dóza s nástrahami musí postačit
Malá dóza s nástrahami musí postačit

Při vícedenním plánovaném pobytu u vody se spokojím s malým lehkým stanem a spoléhat se budu na kvalitní spacák stejně tak, jak tomu bylo před sedmnácti lety, když jsem začal své první cesty do neznáma.

Atraktivní nástraha může být klíčem k úspěchu
Atraktivní nástraha může být klíčem k úspěchu

Jak je to jednoduché a zároveň složité

Automobil dnes snad vlastní každý rybář, ale u těchto výprav se právě tomuto prostředku téměř vyhnu a nahradím jej vlakem či autobusem a zbytek cesty k cíli si užiji chůzí po svých. Jelikož plánuji většinu výprav podnikat do míst v okruhu několika desítek kilometrů od domova. Zavítám do míst pro mne známých i neznámých, každá cesta bude různě časově náročná a na samotný lov mi mohou zbývat i třeba pouhé tři hodiny.

Ranní rozbřesk
Ranní rozbřesk

O tom, jak přelstít rybu v tak krátkém čase, ani nemluvím. K tomu mi bude muset postačit většinou jen jeden prut, malý obal na návazce a pár kuliček mých oblíbených boilies. Pro bezpečné zdolání úlovku bude samozřejmě v mé výbavě podběrák a malá skládací podložka a to nejdůležitější pro zachycení snímků z těchto výprav – stativ a foťák.

Výpravy, kdy postačí i jeden prut
Výpravy, kdy postačí i jeden prut

Rozhodně již teď vím, že se vydávám na cestu poznání. Obyčejné dny se mohou proměnit v neobyčejné zážitky, připomenu si již kdysi dávno navštívená místa a poznám jistě i spousty míst nových. Ono přeci jen takové cestování za rybami má své kouzlo a odpadají situace, kdy třeba člověk řeší, kde nechat vlastní auto v bezpečí. Budu tu sám za sebe nebo se na cesty vydá někdo se mnou? To zůstává otázkou. Rozhodně už teď vím, že tato myšlenka koluje v hlavě několika lidem u nás v týmu a má mezi námi dost velkou podporu a uznaní pro svou zajímavost.

Tak to jsem já, Jakub Svoboda
Tak to jsem já, Jakub Svoboda

Již z počátku jara se s vámi podělím o několik mých výprav za rybami v mém rodném kraji, kterým bude předcházet několika denní plánování. Provedu Vás krajem bohatým na různá zákoutí, projdeme několikrát krajem meandrující řeky a podíváme se v mých článcích na různá pozoruhodná místa, kde příroda vše okolní vzala již za své.  V průběhu sezóny se můžete těšit na cestování do středních Čech, kde navštívíme několik lokalit, na které se opravdu těším. Přeci jen zima je tu a nastává období, kdy mohu dlouhé večery trávit nad mapami a promýšlet si své cesty za kapry na lehko.

Za tým kubasvoboda.cz extreme fishing
S pozdravem
Jakub Svoboda

Tento článek byl publikován v časopisu KaproMánie
KaproMánie

Komerční sdělení

Chcete-li, můžete přidat komentář: