Úvod Články Kaprařův průvodce lovem parmy

Kaprařův průvodce lovem parmy

2 645
1

Chcete letos v létě zkusit něco trochu jiného? Tak proč nezapomenout na rybníky a nejít na místní řeku?

Představujete si letos v létě několik kratších vycházek se spoustou záběrů a pořádně ohnutý prut? Třeba bude vaše jezero kompletně zarostlé, kapři budou trucovat a komáři vás budou přivádět k šílenství. Tak proč nevyzkoušet něco malinko odlišného, nějakou tvrdě bojující rybu, kterou není takový problém přelstít. Vsadil bych se, že většinu vybavení, které k tomu potřebujete, již máte. Ano, ovšem, hovořím o lovu parmy!

Parma chycená při stmívání - to je ten nejlepší čas
Parma chycená při stmívání – to je ten nejlepší čas

Nikdy zde nebyla lepší příležitost k lovu parem. S tímto druhem se můžeme v současnosti setkat na většině území, takže pokud žijete v Kentu, stejně jako v Yorkshiru (pozn. redaktora: Kent a Yorkshire jsou územní celky v Anglii), máte šanci, aniž byste za nimi cestovali někam daleko.

Tak jako kapr

V mnoha ohledech je parma stejná jako kapr, pouze žije v řekách. Montáže a nástrahy, které použijete k lovu parmy, mohou zůstat stejné jako k lovu kapra, a pokud máte sestavu lehčích prutů a navijáků – řekněme 2,75 libry nebo něco podobného, pak už máte vše potřebné k lovu parmy. Ok, při použití lehce jemnějších prutů zažijete napínavější souboje i s menšími rybami, jenže nechcete-li si dělat větší vydání, chytejte jednoduše s tím, co máte.

Co nebudete potřebovat k lovu parmy, je hromada vymožeností spojených s dlouhodobými výpravami na kapry. Zapomeňte na bivaky a lehátka, vařiče a kárky. Když budete cestovat na lehko na krátkodobé večerní výpravy, nemáte co pokazit.

Parmy jsou podobné kaprům
Parmy jsou podobné kaprům

Ve spoustě věcí se lov parem příležitostmi podobá lovu kapra. V čistých proudných vodách můžete často pozorovat ryby, a tak na ně políčit malou past. Není nic intenzivnějšího než sledovat ryby, jak se krmí vaší návnadou, ať jde o jakýkoli druh, a s parmou to není jiné.

Na větších tocích obyčejně krmím několik míst rozhazováním boilies a pak opakovaně každé z nich po večerech navštěvuji, na každém místě setrvám hodinu, ne více, dokud nenatrefím na rybu nebo dvě. Ano, je-li čas omezen a vy potřebujete maximálně využít dlouhé večery v této části roku, potom je lov parmy určitě to pravé pro vás.

Pro chytání parem potřebujete jen minimum vybavení
Pro chytání parem potřebujete jen minimum vybavení

Nakrmte je

Byl jsem neskonale šťastný, když se mi před rokem do rukou dostaly tři nové druhy boilies značky Nash – The Key, TD Active a 4G Squid, měl jsem tedy příležitost vyzkoušet je na různých druzích ryb nevyjímaje parmy a to s excelentním výsledkem. Ze všech tří zmiňovaných druhů myslím, že TG Active měl úspěchy jako letní nástraha pro parmy.

Parmy milují kořeněné krmení a to především to, které obsahuje česnek, takže můžete vidět, proč má toto krmení tak okamžitý účinek. Myslím, že účinek těchto nástrah spočívá v hlubší myšlence. Komplex základních směsí je pro parmy rovněž dost lákavý a jsem si jistý, že to je důvod jejich trvalého úspěchu.

Jednoduchá PVA punčocha s rozdrceným boilies funguje na parmy skvěle
Jednoduchá PVA punčocha s rozdrceným boilies funguje na parmy skvěle

O TG Active si myslím, že je to, co se týká parmy, naprosto okamžitá nástraha. Tak má prostě krmení fungovat. Mým normálním plánem je seznámit s krmením ryby jednou před samotným lovem na místě, kde jsem ryby zpozoroval nebo na místech, která vypadají, že by se zde ryby mohly zdržovat – rychle proudící štěrková koryta poblíž různých překážek nebo převislé stromy – to jsou taková evidentní místa.

Na každé místo dopravím zhruba 30 kuliček. Preferuji použít 10mm zamražené kuličky, mají výbornou jemnou strukturu a jsem si jistý, že ta ryby láká. Okolo boilies často naházím ještě konopí. Nemusí toho být nijak velké množství. Je lepší udržovat ve vodě vysbíratelné množství a doplňovat každých deset minut, než do vody vše naházet na začátku a pak nad tím jen sedět. Nové kořeněné konopí Slicker je pro tyto účely perfektní. S jedním pytlíkem normálně absolvuji několik vycházek.

Moje nástrahy jsou obyčejně dvě 10mm kuličky boilies na vlasu obalené velmi účinnou TG Active pastou. Pastu na nástraze používám vždycky, jelikož je to nejsnazší cesta k zvýšení účinnosti jak pro kapra, tak pro parmu.

Pastou obalený TG Active - vynikající nástraha na parmy
Pastou obalený TG Active – vynikající nástraha na parmy

A co ostatní nástrahy? Velmi dobře fungoval 4G Squid, ale podle mého je tato nástraha poněkud méně selektivní, jelikož jelci absolutně milují všechno, kde je jen trocha chobotnicového prášku. Jelcům stačí málo, ale jestliže se chci zaměřit jen na parmy, potom sáhnu po TG Active nebo The Key, a to pro jejich lepší vlastnosti.

Boilies řady The Key jsem ve značné míře používal v loňské zimě. Když se nad tím tak zamyslím, lovil jsem na dost náročných řekách a na parmy to opravdu účinkovalo. Tuto nástrahu dělá v zimě nedostižnou především její nutriční profil. Z pohledu na výsledky ostatních terénních testerů vím, že nachytali velké parmy na podzim, proto se budu snažit letos nasadit tuto nástrahu časněji.

Ovšem nesmíme zapomínat ani na hodnotu nových řad pelet. V současnosti parmy pelety milují a já sám spatřuji jako velmi zajímavé nové Small a Mega pelety – je to velmi důležitý přídavek ve výzbroji na parmy. Vybrané pelety – tvarované nástrahy jsou další nezbytností v mém batohu – mohu je jednoduše nastražit na vlas, podobají se klasickým peletám, ale vydrží ve vodě mnohem déle.

Kořeněné konopí
Kořeněné konopí

Návazce

Většina rybářů věnujících se parmám používá velmi jednoduché montáže, nic složitějšího než 15lb kombinovaný návazec s bezuzlovým vázáním s háčkem velikosti číslo 10. Ve srovnání s kaprovými návazci jsou ty na parmy poměrně dlouhé od 18 palců (46 cm) až po několik stop.

Důvodem pro tak dlouhé návazce je potřeba udržet nástrahu co nejdále od kmenového vlasce pod zátěží podle směru proudu přímo k hlavám ryb. Můžete použít i back lead (někdo to tak dělá), ale já osobně preferuji pouze delší návazce, aby se nástraha dostala co nejdále od kmenového vlasce.

TG Active
TG Active

Ačkoli většina lovců parem používá velmi jednoduché montáže, neznamená to, že zde není široký prostor pro experimenty. Vzpomeňte na to, co jsem psal na začátku, parmy jsou velmi podobné kaprům, a tak mnoho montáží, které dobře fungují na staré obrovské lysce, budou spolehlivé i při lovu parem.

Záleží to hodně na experimentu a sám znám rybáře, kteří mají obrovské úspěchy na kombinované montáže, reverzní kombinované montáže, tuhé montáže pro plovoucí nástrahy, montáže na panáčka nebo multimontáže. V pomyslném prostoru montáží je spousta místa pro zkoušení a experimenty, když na to máte chuť.

Moje vybavení na večerní vycházku
Moje vybavení na večerní vycházku

Běžný večer

Jsem nesmírně šťastný, že mám v dosahu klidné jízdy autem dvě řeky, a jsem si jist, že mnoho z vás, kdo čte tento článek, je v podobné pozici. Po večeři si sbalím batoh, pouzdro s pruty a sedátko, vše hodím do kufru rybářského auta a projedu se krajinou k řece. V této části roku není důvod spěchat, jelikož čas braní je od soumraku do půlnoci, takže mohu klidně přijet trochu později.

Pokud znám celý úsek dobře, na jednom místě obvykle lovím celý večer. Nakonec, mám na lov pouze tři nebo čtyři hodiny. Vždy začínám tím, že naházím do vody konopí a několik kuliček boilies, než si začnu sestavovat křesílko. Jakmile začne krmení účinkovat, vaše šance na záběr se zvyšuje, takže je dobré si určit priority.

Největší šance na záběr
Největší šance na záběr

Na malých vodách je obvykle místo pouze pro jeden prut, ale pokud chcete, na rozlehlejších řekách můžete použít dva. Já normálně používám prut 10 stop a 2,25 lb Scopes, a to pro většinu mých lovů parmy. Má výbornou přepravní délku a je nesmírně přesný – takže je pro tento druh rybolovu ideální.

Už jsem si zvykl na svoje pohodlí a od okamžiku, kdy naházím návnadu do vody, dělám vše jen vsedě. Skutečně není důvod ke spěchu a je lepší si zkontrolovat, zda jste udělali vše nezbytné, ještě než se setmí. Postupně si vytvoříte vlastní rutinu a budete přesně vědět, co kde máte.

Jak světlo začíná blednout, špičky často počínají poskakovat, to jen jelci začínají řezat do nástrah a možná jednotlivé parmy se začínají proplétat vodním sloupcem a jednotlivé záběry vám zastavují srdce. Nakonec se špička prutu slabě ohne a pak přijde rána, ohnutý prut a tuhý boj s řádně nasupenou parmou, kterou naštval háček velikosti č. 10.

Proč nezkusit toto léto parmy?
Proč nezkusit toto léto parmy?

Při probíhajícím souboji budete překvapeni, jak může tak malá ryba bojovat tak tvrdě. Při souboji parma využije všechny své síly a vám dá rozhodně hodně práce dobojovat celý souboj až do konce a podebrat ji. Jakmile je v podběráku, dejte jí pět minut, aby se vzpamatovala, než ji vynesete na břeh k vyháčkování a třeba k rychlému vyfocení. Je to fér dát rybě šanci, aby nabrala druhý dech po tak tvrdém boji.

A to by bylo tak vše. Znám mnoho bývalých kaprařů, kteří nakonec propadli lovu parem. Pro mě jsou to dva druhy rybařiny, které lze v pohodě provozovat společně. Hledáte-li tedy nové výzvy pro toto léto, proč se tedy nevydat na vaši blízkou řeku? Nebudete zklamaní.

Paul Garner

Tento článek byl publikován v časopisu KaproMánie

Komerční sdělení

1 KOMENTÁŘ

  1. Ten článek mi mluví z duše a přesně tak to mám teď i já. Jen nechápu lidi co se mi smějí a nadávají mi, že když při prezentaci peperinu chytám parmy tak jsem vlastně asi úplný amatér. Vždyt je to krásná silná ryba a je to dá se říct sestra kapra 🙂

Chcete-li, můžete přidat komentář: