Úvod Články Kapří plavaná

Kapří plavaná

5 653
0

Strašně dlouho jsem při velkém postižení kaprařinou zapomínal na klasickou kapří plavanou, případně „šoulačku“, tedy lov na „přehloubený“ splávek. Přitom to kdysi dávno byla jedna z mých nejoblíbenějších rybolovných technik. Před letošní sezónou jsem díky nepříjemným okolnostem dostal znovu chuť obcházet tůňky a zátoky a využít samoty k přemítání a aktivnímu hledání ryb. Vycházel jsem z dávnější zkušenosti, kdy jsme s dědou již od tání ledu obcházeli pískovny a u ledu ihned z kraje sezóny kapry hledali až po období pozdější, kdy jsme hledali květnové stíny stromů nad hlubší partií revíru…

1

Vše jsem si důkladně promýšlel a rozvrhl si i sestavu, která mi pro tento způsob lovu přišla vhodnou. Poprosil jsem Luďka Černého z Tuněchodské prodejny o konzultaci prutu a navijáku, který jsem měl v představě pro lov s házecími splávky 16+2g, 10+2g a 8+1g a menšími. Nakonec i s tím, že prut musel být malinko menší, aby se s ním lépe manipulovalo pod větvemi, byl lehký, ale odolný, s citlivou špičkou, aby pocit ze zdolávačky byl v rybářovo ruce luxusní a zároveň snesl hody s danou zátěží na vzdálenosti větší než 50m. Volba jasně padla na Fox Royale Barbel Specialist. A byla to skutečně trefa do černého. Naviják jsem zvolil Ryobi Arctica 5000 z toho důvodu, že je nutné házet i na delší vzdálenosti.

2

Jako druhý prut, pro případ, že půjdu do lovu na dno za pomoci přehloubeného splávku jsem volil jemný kaprový prut Albatros 12ft 2lb od kamaráda s klasickým husím brkem. Jelikož moje prvotní představa byla absolvovat vycházky pouze s taškou přes rameno vzor “žebradlo“, tedy s “bobkařinou“ bez židličky, jen s minimální výbavou, zhotovil mi kamarád Honza Vaverka parádní výsuvné nerezové vidličky s délkou pouze 25 cm, na něž jsem si vzal jednu z menších feederových koncovek.

Tedy taška skrývala pouze doklady, vidličky, pean, metr, lehkou skládací podložku, bročky, tubu splávků, lehký skládací podběrák, polštářek na sezení na kbelíku, zahradnickou lopatku a nástrahy. Ohledně nástrah jsem nevymýšlel nic světoborného – klasický hnoják nebo rousnice různých velikostí a plechovka „Bonduellky“.

3

Druhé zavazadlo tedy už bylo lehce objemnější – byl to kbelík s návnadou. Pro mě to byla zcela jasná volba – Konopásek. Proč? Prostě to funguje. Dopředu připravená směs vařené kukuřice s pšenicí, trocha řepky a Konopáskovy červené a černé krmné směsi a lahvička boosteru na případné ochucení.

Směs jsem vždy ještě vylepšil tím, že jsem na daném místě vyryl trochu zeminy z místa lovu a v poměru 1:3 přimíchal. Hustotu směsi jsem upravoval podle části vodního sloupce, ve které jsem lovil. Od řídké kašičky k lovu těsně pod hladinou anebo „utažených“ koulí při lovu u dna, které jsem tedy pojil přidáním pšeničných klíčků. Snažil jsem se lovit pouze v příbřežních prostorech a tím pádem jsem směs řídkou dopravoval do vody lopatkou na rytí, případně klasicky rukou při použití měkčích a „utaženějších“ koulí. Pokud se kapříci dostavili a záběry se opakovaly, dokrmoval jsem hrstí Konopáskových mikropeletek přímo k nahozenému splávku.

4

S volbou háčků nebyl problém. V pevnosti a účinnosti háčků pro plavanou a feeder věřím Owneru, tedy klasika, červený háček Sakura SP s velmi „jedovatým“ tvarem při volbě háčku s lopatkou a při volbě háčku s očkem feederový háček Pin hook, oboje velikost 6. Červený háček pro lov na hnojné červy, nebo rousnice, a pokud jsem k nim přidával na vylepšení nástrahy jednu či dvě kukuřičky, padla volba na Pin hook díky širšímu obloučku. Oba typy seděly při záseku i zdolávačce luxusně a opravdu jen minimální počet ryb spadnul, ale to i díky mé nešikovnosti.

5

Co jsem si opravdu nemohu vynachválit, byly ručně dělané předem vyvážené odhozové splávky, které mi přímo na zadání vyrobil pan Kohlert. To byla mistrovská práce a s kdysi kupovanými nesrovnatelná. Mají výtečnou reakci na kontakt s rybou i skvělé házecí vlastnosti. I díky všem těmto pomůckám byl lov velmi účinný, efektivní a zábavný. Přinesl mi spousty úlovků kapříků 30-65 cm, z nichž někteří byli jako obrázek, dále pak plotic, perlínů, línů, okounů a karasů. Dost mě to, jak se říká, nakoplo a opět jsem dal dohromady retro sestavu k lovu ryb ve stylu třicátých-čtyřicátých let. Ale o tom až v příštím sdělení…

Galerie:

Úspěšné rybářské dny přeje
Pavel Bobrman Vohralík

Komerční sdělení

Chcete-li, můžete přidat komentář: