Úvod Články Kde jsou v ČR největší kapři?

Kde jsou v ČR největší kapři?

14 856
20

Tuto otázku si klade zřejmě mnoho kaprařů. Snad každý by rád našel nový revír, který je zatím nechytaný a plný velkých ryb. V Čechách je to již téměř nemožné, protože většina vod již zažila velký tlak rybářů. A díky tomu, že se většina kaprů po ulovení nevrátila zpátky do vody, jich značně ubylo. Pro lepší představu se společně podíváme zhruba o třicet let zpět. Pokud se vrátíme do historie, zjistíme, že jednotlivé revíry se ve velkých úlovcích postupně střídaly. V osmdesátých letech se největší kapři chytali na ÚN Rozkoš. Podle statistik, které jsem si vyhledal, se zde ulovilo velké množství kaprů okolo 18 – 20 kg. Jediný úlovek, který se tomuto váhovému rozmezí vymykal, byl tehdejší rekord, který vážil 29,20 kg. Jsem trochu skeptický, co se týče této hmotnosti, a to hned z několika důvodů. V této době se na Rozkoši neulovily žádné ryby okolo 25 kg, což je na jiných vodách v Evropě, kde se vyskytují kapři okolo 30 kg, naprosto běžné. Za druhé se tento rekordní kapr chytil poměrně krátce po napuštění přehrady. Že by dorostl za tak krátkou dobu je sice možné, díky velké úživnosti nových přehrad, ale pak by tento úlovek nebyl tak ojedinělý a ulovili by se další kapři podobné hmotnosti. Třetím důvodem je fotografie. Bohužel jsem viděl pouze jednu, a to nepříliš povedenou, ale i tak kapr vypadá spíše na hmotnost úlovků, tehdy na Rozkoš běžných 18 – 20 kg. Několik kaprů okolo 30 kg jsem viděl a jednoho zdolal, proto si nemohu pomoci, ale ten z Rozkoše na to rozhodně nevypadá. Pokud někdo z vás má nějaké fotografie, které by potvrdily uváděnou téměř 30 kg hmotnost, zašlete mi je, prosím, velmi rád bych je viděl.

Zdeněk Vašek - 21,20 kg a 100 cm z Orlíku
Zdeněk Vašek - 21,20 kg a 100 cm z Orlíku

Poslední zaznamenaný úlovek z Rozkoše okolo 20 kg jsem našel z roku 1983 a od té doby jakoby se zem slehla a velcí kapři zmizeli. V tuto dobu ale nastala éra velkých úlovků z ÚN Orlík. Kapři z této přehrady plnili statistiky v devadesátých letech, občas se ulovil i pěkný kapr na Slapech, ale Orlík byl v té době jasnou jedničkou. Každý rok se zde ulovilo několik kaprů přes 20 kg a největší úlovek, který jsem zaznamenal, vážil 24,70 kg. Orlík se tak stal naší nejlepší vodou před příchodem moderních metod lovu kaprů k nám po roce 1990. Všichni kapři byli uloveni na kukuřici, hrách nebo žížalu. Velcí kapři se zde ale vyskytují i v dnešní době, což potvrzují občasné úlovky okolo 20 kg. Je ale poměrně obtížné tyto větší ryby zdolat, protože se ve vodě vyskytuje poměrně velké množství menších kaprů a navíc rybářský a převážně pak rekreační tlak je na tuto vodu obrovský. Já sám jsem na Orlíku posledního velkého kapra ulovil zhruba před deseti lety – 21,5 kg. Pokud budete chtít na této přehradě chytit velkého kapra, musíte být trpěliví a mít obrovskou dávku štěstí.

Tomáš Kašpar - 22,5 kg z Labe
Tomáš Kašpar - 22,5 kg z Labe

S příchodem boilie došlo i na naše řeky a nejlepší v té době se stalo Labe, kde se nachytalo velké množství kaprů, včetně několika přes 20 kg. Největší zde zaznamenaný úlovek vážil 26 kg. Labe se také bohužel stalo první obětí moderní kaprařiny. Rybáři se rychle naučili používat boilie, ale bohužel se tak rychle nenaučili kapry vracet zpět do vody. Stačilo pouze několik let a dnes již Labe na své pěkné úlovky jen vzpomíná. Nachází se zde samozřejmě ještě několik pěkných kaprů, a to převážně v nižších úsecích řeky. Většina původních ryb je již ale bohužel mrtvá. V současné době vím pouze o dvou rybách přes 20 kg, což je na takovou řeku trochu málo. Bude záležet na dalším přístupu rybářů a hospodaření vůbec. Uvidíme, jak se situace na Labi bude vyvíjet dál…

3

4

A nyní se dostáváme k nejlepšímu revíru posledních let a tím jsou Pálavské nádrže. Jak se nádrže postupně napouštěly, dorůstali v nich i velcí kapři. Pamatuji si, když jsem na Pálavu jezdil před deseti lety – většina kaprů byli nadějní lysci. Během několika let ale bohužel bylo mnoho kaprů zabito a nyní převládají dlouzí šupináči. I přesto se v posledních letech situace lepší a opět přibývá úlovků kaprů přes 20 kg, což je jistě potěšující. Naprosto výjimečný úlovek byl zdolán v loňském roce – 27 kg lysec. Podle mne je to největší kapr ulovený na svazových vodách vůbec a možná nás překvapí v budoucnu ještě větší hmotností. Často se diskutovalo o tom, zdali jsou na Pálavských jezerech kapři přes 30 kg. Já osobně si myslím, že ne, a to ze dvou důvodů. Ten první, který jsem uváděl již na začátku, je, že na každé evropské vodě, kde byl zdolán nějaký kapr přes 30 kg, se chytili další kapři okolo 25 kg. A za druhé při rybářském tlaku, kterému byla jezera v posledních deseti letech vystavena, by se zde jistě nějaký ulovil. Možná se v budoucnu dočkáme překvapení, že některý z mladých lysců se přiblíží k 30 kg hranici, ale domnívám se, že obsádka kaprů je příliš vysoká na to, aby zde kapři zaznamenali tak rychlý růst. To ale nemění nic na tom, že jsou to naše nejlepší svazové revíry současnosti.

Pálava:

Petr Bydžovský - 23 kg
Petr Bydžovský - 23 kg
Stanislav Navrátil
Stanislav Navrátil
Jarda Dufek - 22,90 kg a 108 cm
Jarda Dufek - 22,90 kg a 108 cm

Hejlov:

Ještě bych se rád zmínil o soukromých vodách, které v posledních letech ovládly listiny rekordních úlovků. Světové rekordy (šupináči i lysci) pochází právě ze soukromých revírů. A důvod je velmi prostý. Na těchto vodách jsou vytvořeny kaprům ideální podmínky a nedochází na nich k zabíjení ryb. Mám na mysli samozřejmě ty dobré revíry. Na mnoha českých soukromých vodách tomu tak není a jsou zaměřeny spíše na komerční rybolov. Jednou z těch vod, kde se kaprům dobře daří, je i většině kaprařům známý Hejlov. Kapři zde dosahují rekordních váhových přírůstků, které jsou srovnatelné se světovými vodami, jako například Orient nebo Cassien. Velká část rybářů si myslí, že soukromá voda je automaticky jednoduchá, a tudíž se na nich dají kapři snadno ulovit. To je však velký omyl. Například z Hejlova odjíždí více rybářů bez úlovku, než těch, kteří zdolali velkého kapra. Ve vodě se totiž vyskytuje obrovské množství přirozené potravy, a tak kapři nemají potřebu přijímat nástrahy od rybářů.

8

Zajímavostí je, že téměř třetina kaprů nebyla dosud ještě ulovená a některé ryby se chytily v loňském roce až po třech letech. Kapři na Hejlově běžně přibývají o 3 – 4 kg ročně a výjimečně i 6 kg. V současné době zde žije okolo 30 kaprů přes 20 kg a největší vážil 30,80 kg. Tato ryba si zároveň drží současný český rekord. Velmi nadějná je i generace mladých kaprů, kteří rostou velmi rychle a v budoucnu se mohou stát novými rekordními rybami.

24,60 kg
24,60 kg
30,20 kg
30,20 kg

Závěrem celého článku bych nám všem rád popřál, aby vod, kde se kaprům bude dařit a kde budou dorůstat velkých hmotností, přibývalo. Je úplně jedno, zdali budou svazové, soukromé nebo klubové, protože nezáleží na tom, komu voda patří, ale jak se na ní hospodaří.

Jaroslav Těšínský

Komerční sdělení

20 KOMENTÁŘŮ

 1. rybun: Jestliže ohledně toho nemáš nějaké důkazy, tak to jsou docela silná slova, takhle to tady veřejně psát… Podobné příspěvky tady na webu mažu, jsem zásadně proti pomluvám a informacím, které nejsou nějak podložené. Pokud vím, tak na Hejlově je ještě jeden menší rybník, kde se odchovávají ryby a až poté jsou vypouštěny do větší nádrže. Pokud někoho někde veřejně nařknu, tak by měly následovat i důkazy.

  Díky za pochopení a věřím, že slušnost a pravdivé informace jsou v zájmu všech návštěvníků tohoto webu.

 2. jsem rad ze se nekdo chytil,psal jsem to spis jako otazku ,bydlim primo u jezer tak jsem toho uz videl dost .klidne mne smaz

 3. a co treba Maty,ten je taky z d5,k tomu se p.Tesinsky priznal kdyz uz tedy chces dukazy

 4. rybun: Ahoj, já jsem tohle vyjádření pana Těšínského nezaregistroval…, tak to nevím. Tím samozřejmě neříkám, že nemáš pravdu. V tom prvním komentáři mi šlo především o to, aby se tu nepsaly nějaké nepodložené pomluvy. Takhle tady bráním každého, jestli mě chápeš. Bez ohledu na to, o koho se jedná. Není to z mé strany nic proti Tobě ani proti panu Těšínskému, jelikož netuším, jak to v tomto případě u této ryby je.

 5. rybun: Díky, měl jsi tedy pravdu. Jsem rád, že jsi to tady obhájil a uvedl i zdroj, kde na tu otázku odpovídal přímo pan Těšínský. Tak fajn :).

 6. V časopisech i na netu čtu je Hejlov,asi placená reklama! 🙂 Teď vážně,těch soukromáků ne na maso je v republice hodně ale hodně kaprařů jimi pohrdá.Přitom složitost chycení kapra je tam podobná a s ulovenými kousky se zachází podstatně šetrněji než na státních revírech.Tam je to vyloženě masařina!Jo a co se problematiky zarybňování týče-před pár lety bylo možno si ze Sedlece u Mikulova odvést jednu rybu,bez omezení váhy.To je ten rybníček co se do něj slovovali kapři na Dyji6 elektřinou.Kdo tam v té době udělal výpravu a ryby přemístil,neprohloupil.Stejně je vesměs čekal gril v Rakousku….

 7. Ctěl bych odpovědět ve vší slušnosti LIBOROVI na jeho příspěvek,že na státních vodách jde o masařinu a není šetrné zacházení z rybou. Troufám si tvrdit, že toto není pravda a pokud se chce Libor přesvědčit, jsem ochoten ho vzít na Labe, kde zjistí, že rybařina není o státní nebo soukromé vodě,protože Labe je Labe. Pokud to Libore budeš číst, napiš mi co jsi na Labi v životě chytil a co jsi od Labe odnesl. Já jsem za svůj život neodnesl z Labe nic a mohl bych se chvástat takovými úlovky kapra, že ze soukromých revírů by mi mohl leckdo závidět. Jsem obyčejný kaprař, který svůj koníček provozuje celý život stále ve stejném stylu. Chytám ryby kvůli tomu,že to je můj život a pokud chceš, můžeš se ozvat na moje stránky,přijet, lovit na Labi a i když nic nechytneš, pojedeš domů naprosto spokojený. PS.90 kapr na soukromém revíru bojuje jako 70 kapr na Labi. Rybařině zdar a co se nepustí,se v životě už nechytí.

 8. Zdravím,jednou budou největší kapři na slapech.Už teď se tam chytají přes 20kg.

 9. Pisu trosku pozde , ale objevil jsem to tady az ted . Svaz dela s rybaru blbce , povolenka cim dal drazsi , ryby sadi male a pobite . Jen keci o tom ktery boilies je nejlepsi , jak na ne nachytali tuny kapru atd . Koule si delam sam , vyjdou me na pulku ceny a kvalita nekde jinde . Vim co a kolik do toho dam . Ryby beru , neco snime , neco prodam . Ted se venuji spise amurum . Amur do 60 cm na rizky , do 90 prodat a vetsi udirna . Kapri to same , ty beru od 45 . Jednoho napsat , jak prijde druhej tak nepsat a honem domu , nebo krapnout po hlave a schovat . Mame tady omezeni 10 ryb mesicne a 40 za rok a to je sileny . Loni napsanych 24 kapru , 14 amuru , 2 stiky , 6 uhoru , 1 tolstoj . Celkem 232 kg . A nenapsanych dalsich 34 kapru – 76 kg , vedu si statistiku at vim . Ano jsem masar a nestydim se za to , alespon to reknu verejne . Neresim reklamni keci , vsechno podvod . Verim jen tomu co si udelam sam . Kapr 72 na k 70 ? No problem ! Nuzkami zkratit ocas a jaka je z nej hezka 69 . Nocnice na candaty a uhore taky super , rikam jim pomocnici . Tak a ted se na me vrhnete vsichni vy kaprari co vse poustite a moralizujete . Nehodlam poustet to co muzu sezrat nebo prodat . A omezovat se nesmyslnym radem to uz vubec ne . Plat , nakrm nam ryby a nic neodvez . To fakt ne . Tak se mejte . Jirka masar

 10. pokud budou lidi , brečet kolik stojí povolenka a že koule jsou drahé, tak at jsi jdou koupit ryby do obchodu, já myslel žerybařina je prostě relax, pobyt v přírodě, ne chlastat, kopat do ryb, brat vše co se chytne. Proto prostě jezdím na revíry , kde si člověk zachytá a vrátí ryby vodě, nepočítám co vše stojí , je to koníček, od malička srdcová záležitost. Pokud budou rybaří jako ty Jirko, nebude co chytat a pak budeme vzpomínat nad fotkami co se kde chytilo, pokud na takové rybaře narazím jako ty určitě je nahlásím, dnes když jsi vezmeš kapra nad 80 cm takový kapr má hotnotu víc jak 8000,- tím pádem ti už hrozí kriminál, on se najde někdo kdo tě udá neboj na každý prase se vaří voda.

 11. takým ,ako ty sa u nás hovorí nie mäsiari,ale kriminálnici…som v rybárskej stráži ,ale kvôli tebe by som porušil zákon a lynčoval by som ťa…už len zato čo si napísal (nie urobil!!!!) ti hrozí ,že keď sa mi niekedy dostaneš do rúk tak ti dám zožrať vlastné vajcia tvojho vtáka ,ak nejakého ešte máš,lebo sa mi zdá že si buzna napichnem na trojhák a budem vláčiť po celej labe ,kým ho niečo nezožerie…nechápem ,že ťa ešte nezavreli minimálne do blázinca,nech ťa boh varuje ,aby si sa mi nedostal do rúk ty špina s ľudskou tvárou ,ak nejakú máš !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 12. Ale Lucky , tak silny slova jsem si snad nezaslouzil . Kdyz pominu ze si cobol a ty nemusim , tak prece nevis komu pises tyhle silacky keci a kdo by proti tobe v pripade setkani stal . Poznal jsem uz spousty hrdinu , ale jen malo jich opravdu bylo . Spis kecali psanim , pismenka snesou hodne . Vis tady v mem okoli je masaru spousta a ver mi ze podle nekterych jsem uplny nic , sedi u vody kazdy den , berou vse i podmiraky , vezirek utopeny pod vodou nebo je hazi zabity do krovi . Ja treba za poslednich 10 let nevzal kapra pod 45 , ne li vzit podmiraka . Kdyz si rybu nevezmu ja , vezmou ji jini . Nase vody jsou po byt mizernym vysazeni do 14 dnu vychytane , nekteri to otoci i 3 krat zaden

 13. A neni jich malo . Tady je zcela normalni ze na vode k 70 se kapri kolem 80 zabiji a schovaji do krovi . A delaji to i ti co si jinak hraji na kaprare chyt a pust . I porybni to resili , dotycny rekne neni muj , nevim . Mas fotku ze jsem ho chytil ? Az po letech co jsem tohle u vody videl jsem to zacal delat taky . Muj kamarad je u rs a ver ze to dela taky , sebere stiku 45 , protoze ma dobry maso nebo ji za 100 proda . Ja miru dodrzuji , spis nejaky cm navic . Jen u te k70 ne , proste nedokazu pustit vetsi rybu . Proto nejezdim ani na soukromaky . Vezmu sice spoustu ryb , ale ver ze jich taky spoustu mirovych pustim . Muzu byt u vody 5 dnu v tydnu , ti co treba jen o vikendu , tak ti berou vse co se jim obesi na hacek . Tak asi tak at me chapes . A Libore , urcite mas pravdu , ale pokud tu rybu nevezmu ja tak ji vzapeti vezme jinej . Jo nerikam ze jsem spravnej rybar ani si na nej nehraju , ale tady u nas je to proste tak , kdo zavaha nezere . Mas videt ty brutalni najezdy po nasazeni , prehazovani , nadavky , bezne i rvacky o dobry misto . Rybareni me bavi , ale tady u nas se slusnosti nikam nedojdes .

 14. Jirko pokud budou všichni jako ty pak se už se pak budeš dívat je na fotky jak ryby vypadají, nikdy jsem nešel zdavem a mám svůj nazor a to i zůstane, pokud ti jde o maso to je pak ubohý, jako ta naše společnost, ale za leta jsem poznal spousty rybařů co jsou fajn zamysli se. Vís dnes na jiných revirech už běžně máš fotopasti, tohle jako důkaz někdy stačí spousta rybařů hledí dalekohledem a má přehled, znal jsem spousty pytláků a mohu říct že už skončili, prostě se na ně voda uvařila.

 15. Je to fakt , kdyby to tak delali vsichni tak jsou reviry za rok bez ryb . Ale vem to opacne , kdyz budou vsichni poustet , co pak ? Za par let prejdes kazdou vodu po hrbetech kapru , ryby nebudou mit co zrat atd . A nebo by svaz prestal nasazovat ? Kam by pak sli ty miliony za povolenky ? Ja myslim ze je to vcelku v rovnovaze , nekdo pousti vse , nekdo si vezme par ryb , nekdo se k vode skoro nedostane a nekdo vezme neco navic . Prumer vyjde stejne par kapru na rybare za rok . Uz spoustu let vsude ctu poustejte ryby , ze by otiskli fotku trofejni ryby v koupelne nebo v kuchyni nehrozi . Musi to byt u vody a jeste pustena zpet . Vtloukaji to do hlavy mladym rybarum . To se mi nelibi . Tenkdo si vezme rybu je spatnej . Proto jsem sem psal . Loni jsem mel 4 amury pres metr , nejvetsi 115 . Takova ryba je na vrcholu , kdyz ji pustim tak to pravdepodobne neprezije a kdyz jo tak za rok zemre starim . Ma tohle vyznam ? Rybarina je sama lez a podvod . Boili od jf na amury ? Pan majitel na to i v listopadu chyta velky acka . Kdo tokoupil

 16. Na to nemel ani potah . Na dvd je focen porad dokola 1 a ten samej amur cca 90 . Tak fotka nahore pod nadpisem palava kapr 23 kg , lovec petr bydzovsky . Tak na te fotce je zdenek helesic ze znojma . Mam ve starym rybarstvi tusim 2002 tuhle fotku , 99 cm , 21.50 kg , rijen , dyje 5 . A neni to prvni pripad ze po par letech objevim fotku znova , ale lovec jiny , revir jiny a nezapomenou napsat uloven na zazracne boili firmy x . Tak cenu pak chces dnes verit . Vagner chytne na amazonce rybu poskrabano , odrene ploutve . Jo chycena do site a pak napichla na hacek . Ten sumec z vltavy v praze asi pred 5 roky . Byly fotky na netu , ve 2 rano dojela dodavka , bazen zakryty plachtou a ejhle . Rano nam kubik ukazal sumce 2.20 m . Jen z nas firmy delaji blbce . A tak je to se vsim . Rybareni mam rad , rybam neublizuju , ani nemusim pokazde nachytat , ale je fakt ze bez ulovku si to predstavit nedokazu . Ale zkusim to trosku prehodnotit , asi to neni uplne spravne . Treba nakonec vstoupim do rs a vychytam vsechny ty vydry co tu mame , kdyz nase rs na to kasle a s nekteryma se kamaradi . Dokóce i porybni tady delaji tyhle prasarny a mo jen tise prihlizi . Pred par lety jsem poustel stiku 103 tyden pred koncem hajeni , byl jsem za vola , nekolik rybaru dokola rvalo ze se takova ryba nepousti , zere kapry a zeby mi meli sebrat povolenku , jeden i nadaval zejsem pica , no dostal facku a radsi jsem odjel . Zhlizeli pak na mejak na nenormalniho debila . A pak mi rekni , ma cenu byt v takovym bordelu slusnej ?

 17. chovejte se k rybám slušně dík
  a u vody taky není to smetiště
  i když?

 18. Zdravím pánové , i Jakub Vágner prohlásil že ryby se musí selektovat a ryba co se chytí je vlastně
  ” blbá ” , je to stejné jako v divočině ….. lovec vs oběť , slabší kusy prostě musí pryč . Á ano ….. jsem kaprař a masař . ale s tím rozdílem že ” beru ” mezi 50 – 70 cm ani míń a ani víc . Větší nechávám za 1) … pro budoucí násadu a za 2) … už to stejně není k jídlu . Nehodlám nikomu radit , křivdit mu či ho nějakým způsobem povyšovat či ponižovat , každý má mít právo volby v tom smyslu že se bude ( nebo by mohl ) držet pravidla chyť a pusť či chyť a ber .

Chcete-li, můžete přidat komentář: