Úvod Články Když si něco oblíbíte…

Když si něco oblíbíte…

2 452
0

Chytat kapry a všechno kolem lovu, příroda, cestování do různých zemí, poznávat nové vody… To jsou činnosti, které mě velmi baví. Vše, co s tímto koníčkem souvisí, je pro mě za ta léta již pomalu rutina. Ovšem jednu slabinu mám, a to je popsání této činnosti. Dovoluji si tedy vám popsat svým nedokonalým jazykem faktory, které ovlivňují lov.

1

V první řadě je to výběr krmení. Každý z nás má nějaké to oblíbené boilie, ať už si ho dělá sám nebo používá hotový výrobek, na který nedá dopustit. Já společně s bratrem Marcelem chytáme několik let na boilie od Jardy Těšínského. Kamkoli jedeme, jede s námi i boilie ze směsi Biosquid + A.C. oliheň. Toto je náš takový favorit a vždy je nastražen alespoň na jednom z prutů. Mezi naše oblíbené směsi patří GLM Enduro + A.C. švestka, dále Kořeněný tuňák +A.C. ananas, Bioenzym fish +A.C. losos + A.C. frankfurtská klobása a Robin red +A.C. brusinka.

Mimo jmenované směsi máme ještě jednoho favorita, ale jeho složení je zatím výrobním tajemstvím a ještě nemá ani jméno. Během testování nám však již přinesla několik krásných úlovků. Vyjmenované směsi nejsou striktně doporučené recepty, ale je to shrnutí našich dosavadních zkušeností s různými kombinacemi. Je jen na vás, jaké krmení si vyberete vy a jaká bude vaše oblíbená značka. Další doplněk krmení je vařený tygří ořech, který mají kapři velmi rádi. Obrovskou výhodou je, že jiným druhům ryb dá docela velkou práci ho pozřít nebo rozbít, a tak vždy nějaký zůstane u naší montáže. Během let jsem vypustil veškeré pelety a používám pouze bolie a tygří ořech. Ale ne že bych na pelety úplně zanevřel. Ty používám jen při krátkých jednodenních výpravách, kdy potřebuji, aby přišel záběr v co nejkratší době. Pelety ovšem přeliji chuťovým stimulátorem, jako např. Apetit stimul nebo tekutá potrava Multimino, liquid liver… Tímto přídavkem se ještě prodlouží doba rozpadu pelet.

2

3

Další kapitolou je boilie, které používám na krmení. Proliji ho vodou z tygřích ořechů, přidám Apetit stimul, liquid liver, rybí protein, zasypu to GLM extraktem nebo extraktem oliheň, přidám trochu suché směsi, ze které mám uválené boilie a vše důkladně promíchám až se veškeré boilie obalí a dám vše zaschnout. Boilie se tak stane ještě atraktivnějším a pro kapra neodolatelným. Občas se doslova divím a žasnu, co taková změna dokáže s kapry udělat a jak rychle se začnou krmit a rychle zapomenout na ostražitost. Další důležitá věc, která ovlivní vaši úspěšnost, je sestava celého prutu. Začínám šokovou šňůrou, kterou volím dle situace, která vyplývá z daného prozkoumání lovných míst. Většinou používám 10 – 15 m splétané šňůry Enduro 66lb (na 30 kg). Dále pak šokový návazec, kde jsou vlasce silnějších průměrů – 50 mm, 60 mm, 70 mm silné vlasce používám ve většině případů, kdy lovím blízko vázek, jako jsou padlé stromy, pařezy nebo lavice poseté škeblemi. Silný vlasec nemá tendence se zařezávat do vázek. Také na rozdíl od pletené šňůry má nějakou tu průtažnost. Pokud se stane a kapr uvázne ve vázce, tak máte docela velkou šanci ho zdolat. Samozřejmostí je i olověná šňůra 90 – 120 m dlouhá. Ta zabraňuje tomu, že si kapr při zdolávání nepřivodí nějaké nepříjemné zranění jako jsou např. uříznuté ploutve. Díky olověnému jádru nejen kopíruje dno, ale drží celou sestavu při dně a kapr má tak malou šanci nástrahu odhalit.

Připraveno k vyvezení
Připraveno k vyvezení

Mezi mé další oblíbené a hojně používané patří závěsy na olova. Výměna olov je velice jednoduchá, bez problému se může vyměnit lehčí olovo za těžší a naopak. Pokud nasadíme překrývací zvonek jen kousek na závěs, tak se dá použít jako odpadávající montáž a kapr při záběru olovo vyrazí. Pokud používám velmi těžká olova 250 – 400 g, tak jsem toto ocenil, když jsem měl kryt klipu olova naražený na doraz, ryba olovo nevyrazí a může se stát, že dojde k vyříznutí kapra. Musím zkonstatovat, že ne všechny závěsy, které se na trhu vyskytují od různých firem, se dají pro tyto účely použít. V každém případě je dobré, když si to každý vyzkouší sám. Nasadit olovo do závěsu, nasadit překrývací zvonek ne úplně na doraz, přidržet olovo, zatáhnout za návazec a musí docela lehce vyklouznout.

Průběžná montáž
Průběžná montáž

6

Mezi moji oblíbenou značku, co se závěsů týče, jsou závěsy firmy TNT. V posledním roce jsem měl možnost vyzkoušet i závěsy Jet Fish. Zde jsem velice ocenil takový malý kolíček, kterým zafixujete obratlík uvnitř závěsu a při záběru se olovo ještě snadněji vyrazí. Mezi mé další oblíbené patří průběžná, nebo-li úniková montáž. Olovo je upevněné napevno na kroužku a při záběru ho kapr vyrazí, ale montáž zůstává ležet na dně. Kapr ji nevleče sebou, je daleko klidnější a já mám daleko větší šanci ho zdolat.

16,5 kg
16,5 kg
Marcel - 17,60 kg
Marcel - 17,60 kg

Návazec je také důležitá věc. Já jako návazcový materiál velice rád používám návazcové šňůrky, které jsou potažené a dají se z nich dělat různé návazce. Buď celé ztužené nebo kombinované, kdy část potahu stáhnete 2 – 5 cm od háčku. Používám ztuženou návazcovou šňůrku Mystic, TNT Viper, Kryston Mantis Dark nebo Mantis Gold, vše 25lb. Většinou si stáhnu tak 5 cm potahu a mám kombinovaný návazec, kdy část návazce je tuhá, část je měkčí, a proto lépe celý návazec uvízne kaprovi v ústech a lépe se i zasekne. Nebo je nechám celé potažené a celý návazec bude docela tuhý. Celý tuhý návazec nedávám na místech, kde je velká koncentrace jiných ryb. Ty neustále atakují mé nastražené boilie a dokáží celý návazec zamotat a překazit vám nějaký ten záběr od kapra. Pokud necháváte své montáže ležet nastražené i několik dní, tak to docela oceníte. A když pak přijde záběr a signalizátor se rozezní a já zdolávám krásného kapra, mám velkou radost, že jsem vše udělal dobře.

10

9

Na závěr se zmíním o háčcích. Nejraději používám háčky od firmy TNT. Ať už to je FX 40, FX 2000 nebo Gladiátor.

Pokusil jsem se popsat mé zkušenosti s háčky, návazci i s montážemi, které mi nemalou měrou pomohly ke krásným úlovkům a vím, že se na ně mohu vždy spolehnout. S potěšením jsem se s vámi podělil o své zkušenosti a budu jen rád, když pomohou i vám.

Tomáš Kurzweil

Komerční sdělení

Chcete-li, můžete přidat komentář: