Úvod Články Když u vody nechceš ztrácet čas

Když u vody nechceš ztrácet čas

2 629
0

Téměř každý den přemýšlím nad tím, jak udělat krátký lov co nejúspěšnější. Moje pracovní povinnosti mi stále nedovolují trávit u vody tolik času, kolik bych si přál. Začínám se s tím pomalu smiřovat a brát to jako životní styl. Pořád tedy zastávám názor, že k chycení těch největších ryb je zapotřebí mnohem více času. Ideálně v řádech dní a ne hodin. I tak si troufám říci, že za těch několik let co k vodě jezdím jen na pár hodin, jsem přišel na několik triků, které mi dopomohly ke krásným rybám.

Nechci se tady rozepisovat o výběru místa, sledování aktivity kaprů, montážích, velké dávce štěstí, bez kterého to také nejde a dalších faktorech ovlivňujících úspěšnost výpravy. Dnes se chci zaměřit pouze na nástrahy jako takové a na jejich správnou přípravu pro krátké vycházky. Díky široké nabídce produktů, která nabízí velké možnosti „tuningu“ jsou pak tyto nástrahy pro kapry přímo neodolatelné a na záběry není třeba dlouho čekat.

Znám spoustu lidí, kteří přijedou k vodě, napíchnou boilies, které právě vyndali z pytlíku, nahodí a k tomu nahází kilo nebo dvě boilies. Ano, nezatracuji tento způsob lovu, kdy je třeba si rybu tzv. vysedět. Dokonce věřím, že při troše štěstí se takto dají přelstít ty největší ryby, které v daném revíru plavou. Ve svých začátcích jsem také tak chytával. Jen jsem odjakživa člověk, co musí u vody makat a stále vymýšlet nové věci.

1

Vůně esencí

Ve velké oblibě pro rychlé akce mám esence, plovoucí boilies, popky a pelety. Z esencí nejčastěji používám Elite, Elite Strawberry, Black Pepper, Garlic, Banana a Crem. Velkou výhodou je možnost jejich vzájemné kombinace. Tady si dejte jen velký pozor na česnek, ten je tak brutální, že ostatní esence přebije a téměř nenechá vyniknout. Esence používám nejen na plovoucí boilies a nebo popky, ale také přímo na boilies. Odsypu si vždy pár kuliček do prázdné krabičky. Zaliju zhruba množstvím jednoho naplněného víčka od esence a zavřu min. na 14dní, aby boilies mohlo esenci pořádně nasát.

Takto ošetřené boilies lehce změkne a po vhození do vody začne okamžitě uvolňovat esenci a vytvářet chuťový signál. Díky tomu se mi mnohokrát podařilo udělat záběr několik minut po nahození. Opravdu velkou zbraní je kombinace esencí Elite Strawberry a Black Pepper. Nejčastěji s nimi zalévám plovoucího 20mm boilies Elite Strawberry. Dávkování je zhruba stejné, kdy se nalije do „plovek“ od každé příchutě jedno naplněné víčko od esence. Tady si opět dejte pozor na to, aby vám pak popky plavaly.

Je třeba zhruba po měsíci přebytečnou esenci odlít a na několik dní nechat krabičku otevřenou. Poté zakápnout pár kapkami od každé esence a opět zavřít. Takhle připravené plovoucí boilies vám bezpečně bude plavat za každých podmínek.

6

Další úžasnou věcí pro rychlé akce jsou Amino pelety. Nejraději používám 4mm nebo 25mm. Malé pelety jsou ideální do PVA punčošky. Naplněné je ještě zalévám In Liquidem – ten totiž nerozpouští PVA materiály a díky němu vám vydrží buřtíky s peletami i několik měsíců stále atraktivní, aniž by se rozpadly. Nejčastěji po nich sáhnu na silně zabahněných lokalitách, kde je žádoucí, aby nástraha nezapadla tak hluboko do bahna.

U velkých pelet používám pro zatraktivnění a jejich rychlejší rozpad Amino Komplex Liquid. Tady je postup jednoduchý. Pelety nasypete do Iboxu, zalijete Komplexem, zavřete a necháte pelety několik dní co nejvíce nasát. Takto připravené pelety navlékám na PVA pásku přímo k háčku nebo s nimi zakrmuji pomocí lopatky či rakety. Velká výhoda je rychlý rozpad a tím pádem okamžitý pachový signál pro krmící se kapry. Tajné „kaprozbraně“ máme připravené a je třeba vzít je k vodě.

Konečně k vodě

V posledních týdnech se rapidně ochladilo a na kapří aktivitě je to hodně znát. Vlastně taky na té mojí. V tomhle počasí se mi nechce vůbec nic, natož mrznout téměř v květnu u vody na rybách. I tak jsem se dokopal a vyrazil na pár rychlých akcí, které jsem si naplánoval na dva dny v týdnu a to úterý a čtvrtek. Není v tom žádná taktika, jen prostě jsou to po delší době jediné volné dny, kdy po práci můžu jet rovnou k vodě. Sice na oba dva dny hlásí průměrnou teplotu 6°C a déšť, ale nemůžu si vybírat. Takže to beru, jak to je.

2

Úterý

Nenechal jsem se tedy odradit a v úterý, sice již za deště, vyrážím k vodě. Jako vždy si připravuji prut, kde mám navázaný Chod Rig. Pro ten si volím  20mm plovoucí boilies Elite Strawberry zalité v esenci stejné příchutě v kombinaci s pepřem a následně obalené v pastě. Díky této sestavě mám na kontě spoustu krásných kaprů, takže nesmí chybět při žádné z mých vycházek.

Na druhém prutu používám klasickou montáž se závěskou a návazcem z 15lb fluorocarbonu. Pro něj vybírám jednu 20mm kuličku Monster‘s Paradise zalitou v esenci, kterou ještě obaluji v dipu a gelu stejné příchutě. Na háček přidávám pomocí PVA pásky ještě korálek z 25mm pelet.

Montáže letí do vody a já si užívám jarní deštivé počasí. Stmívá se a konečně dostávám záběr na „Choda“. Není to však klasický padák, který jsem čekal, ale mega jíííízda. Zvedám prut a okamžitě cítím, že kapr stihl podjet nějaký z kořenů. Dělám maximum pro to, abych o rybu nepřisel, ale s každým otočením kličky cítím, jak vlasec poskakuje a zařezává se víc s víc do vázky. Několikaminutová přetahovaná o kapra bohužel končí přetržením návazce.

5

Naštěstí zklamání netrvalo dlouho a přichází záběr na druhý prut. Teď už je vše, jak má být! Vychutnávám si souboj s kaprem, který sice nepatří mezi místní mohykány, ale svojí menší váhu kompenzuje bojovností. Pořád neskutečně prší a já nechápu, kde se bere v rybě tolik síly. Víří vodu jako nějaká podvodní turbína. Konečně kapra zdolávám a v podběráku odhaduji váhu na cca 10kg. Při pohledu na jeho ocasní ploutev, která má rozměry hodné 2x tak těžší ryby mi je jasné, kde bral stále tolik síly.

Vyndavám háček, ještě chvilku si ho obdivně v podběráku prohlížím a pouštím bez focení zpět na svobodu. Pro dnešek to stačilo. Balím pruty, připravuji si je na ráno a jdu spát. Ráno nahazuji pruty během pár minut a chvátám zpět do vyhřátého spacáku. Chci si ještě na chvilku zdřímnout, než budu muset jet do práce. Budí mě bohužel už jen vytrvalý déšť. Oblékám se a s překvapením zjišťuji, že to není déšť, ale sníh. Musím se tomu smát. Fotím zasněžený prut mobilem, aby mi to doma věřili. Balím a letím do práce.

7

Čtvrtek

Ve čtvrtek opět celý den prší a já jsem od rána rozhodnutý, že v takovém počasí nikam prostě nejedu. Mluvím o tom se svojí paní a i ona mi potvrzuje, že v tomhle počasí by jel k vodě jenom blázen. Po večeři někdy kolem půl sedmé se válím  na gauči a pořád mi v hlavě vrtá malý červíček. Mám jet nebo nemám jet…

Nakonec červíček vyhrává a během pár minut jsem  na cestě. K vodě dorážím už za tmy. Proto se rozhoduji vsadit vše na ráno a dnes již pruty nenahazovat. Večer si jen lehce prokrmuji obě místa peletami. Připravuji pruty a volím stejnou kombinaci nástrah jako v předešlém dni a jdu spát.

Ráno těsně před svítáním jsem již na nohou a snažím se u vody zachovávat co největší klid. Pozoruji hladinu a vidím krmící se ryby tam, kde je od večera nakrmeno. Ani nijak neskáčou, jen tak z lehka se vždy vynoří a zase svojí vahou ponoří zpět. Mám radost. Konečně se i místní mohykáni rozhodli nakrmit a tím mi dávají velkou šanci s nimi poměřit síly. S opatrností nahazuji pruty do míst, kde jsem v noci krmil. Zbývají mi jen dvě hodiny do odjezdu. To není moc, ale taky to není málo. Hypnotizuji pruty a modlím se ke sv. Petrovi.

Každý kaprař zná ten adrenalin, kdy vidíte velké kapry krmící se okolo vašich nástrah a vy čekáte jen na to, až udělá chybu a ochutná vaši nástrahu. Naštěstí pro něj, jeho chyba mu není osudná a dostane se mu od nás opětovné svobody. Sice s nepatrným šrámem v tlamce, ale díky tomu se z něj stává zase o něco zkušenější protivník. A pro nás vzniká nová, o to větší výzva, tohoto obra opět ulovit.

3

Zhruba po půl hodině bez jediného mého mrknutí a za stálého hypnotizování prutů přichází padák. Letím k prutu jak šílenec, aby kapr nestihl zajet do vázky. Zvedám prut a na druhé straně cítím souvislý a silný tah. Kapr bojuje pouze svojí vahou. To je vždy znamení, že se bude jednat o krásnou rybu. Snažím se rybě nedat ani metr zadarmo. I přes to mi zajíždí mezi vázky. Hlavou mi projede úterní ryba, o kterou jsem přišel. Dotahuji brzdu a nezbývá mi nic jiného, než se spolehnout na kvalitní montáž. Po chvilce přetahované tzv. „na krev“, kapr z vázek vyjíždí na volnou vodu.

„Díky sv. Petře!“ říkám si. Povoluji brzdu a snažím se užít si souboj, i když bych ho samozřejmě nejradši viděl už v podběráku. Po nekonečných minutách mám v podběráku statného lysce. Po nezbytném křiku: „Yesssss!“ dávám kapra do připraveného saku v podložce, abych mohl zjistit jeho váhu. Při zapínání kapra do saku se v kapse ozvou tři pípnutí z příposlechu. Hlavou mi proběhne něco o přejezdu a pokračuji ve vážení.

Ale opět zaúřadoval červíček, který stále dokola opakoval: „Copak když to byl záběr? Jdi se tam podívat. Kontroluj každé pípnutí, nebuď línej…“ Dobře, jdu tam! Odpovím sám sobě nahlas. Kapra v saku dávám raději do vody, skládám podběrák a jdu k druhému prutu. Swinger ležel opřený o větev křoví a vlasec už měl průvěs jak lana vysutého mostu. Rychle beru prut do ruky a dotáčím vlasec. Světe div se, je tam ryba.

Tady musím vyzdvihnout montáž Chod Rig. Tu je pro kapra takřka nemožné vyplivnout a pár ztracených minut než se dostanete k prutu, nehraje vůbec žádnou roli. Tentokrát je souboj celkem rychlý. Nejspíš se jedná o kámoše a chtějí se spolu vyfotit. Opět se jedná o krásně stavěného lysce, i když trochu menšího. Odnáším kapra do podložky a až tam si uvědomuji, že mám chycený double! Moje radost, jakou mi tyhle dva kapři udělali, nezná hranic. Rychle je oba dva fotím a za pokřiku: „Yesss!“ pouštím zpět do jejich domova. Začíná pršet, proto rychle balím. Stejně je čas už jet opět do práce.

4

Kapří šílenství

Po zbytek týdne jsem měl takový ten blažený úsměv na tváři a stále jsem se vracel v myšlenkách k té jedné úžasné hodině u vody, kterou jsem prožil. Často se mě lidi ptají, co na těch kaprech mám. Je to přesně tohle. Krátký okamžik v našich uspěchaných životech. Okamžik, který vás naplní štěstím na dlouhou dobu. Bohudík tento blažený stav netrvá věčně a my se opět za krátko snažíme přelstít další mohykány našich vod.

Za Imperial Baits
Martin Jandík

Komerční sdělení

Chcete-li, můžete přidat komentář: