Úvod Montáže Kev Hewitt: Tři montáže

Kev Hewitt: Tři montáže

4 834
0

S existencí tolika montáží to vypadá, jako by mnoho rybářů nadšeně zkoušelo a přicházelo s novými překvapeními a montáže umí doslova zázraky, div že nezvoní. Dokonce i v časopisech jsou dost často popisovány montáže, které mají ulovit spíše rybáře než rybu. Ve skutečnosti s některými technickými detaily, které již byly popsány a s vírou, že jsme často schopni dostat se na kobylku kapří inteligenci, je potom překvapující, jak málo stačí k tomu, abychom byli schopni chytat kapry.

Díky tomu, že jsem po deset let pracoval v obchodě s rybářským vybavením, měl jsem příležitost hovořit s tisícovkami rybářů a množství lidí, kteří přikládají montážím velký význam, je ohromující. Mnoho letitých rybářů mi řeklo, že co nához, to změna montáže. Z toho na mě šly mrákoty. V podstatě si myslím, že mnoho lidí, kteří přičichnou k našemu sportu, je zmatených a přijde jim velmi složité číst mezi řádky a poznat, co je tím nejdůležitějším aspektem, na který by se měli při lovu kaprů zaměřit.

Pěkný kousek ze štěrkovny zabral na Hinged stiff rig
Pěkný kousek ze štěrkovny zabral na Hinged stiff rig

Ano, montáž je velmi důležitým faktorem a je tím, s čím se kapr fyzicky musí setkat, přičemž mechanika montáže musí být schopna zaseknout háček v kaprově hubě. Ale jak praví staré přísloví, můžeš mít nejlepší montáž na světě na špatném místě a nikdy nedosáhneš záběru. Je dobré si to každý den zopakovat. Nikdy jsem nechytil kapra z místa, kde se kapři nevyskytovali.

Jak je tedy montáž důležitá teď? Jestliže je tedy více důrazu, času a snahy věnováno koncentraci k vystopování ryb a jejich nakrmení, pak i s nejhorší montáží budete ve hře a možná lépe dosáhnete záběru. Spočívá to ve znalosti vody, což je věc, které je velmi nesnadné se naučit. Někdy se znalost vody opírá o instinkt, prosté čtení vody a ostříží pozorování vám řekne vše, co potřebujete k vykreslení obrázku, kde jsou kapři a co je třeba k jejich ulovení.

Kvalitní a spolehlivé komponenty návazce
Kvalitní a spolehlivé komponenty návazce

Jsem vyznavač toho, že když umíte kapry nalézt a nakrmit je a oni se o krmení předhánějí a potravu přijímají s důvěrou, je pak možné dosáhnout záběru téměř vždy. Myslím, že čím déle a s důvěrou se kapři v blízkosti nástrahy krmí, tím pravděpodobněji se spletou.

Nyní, pokud jste správně zvládli znalost vody, jděte na to správné místo a použijte tu správnou návnadu, abyste donutili ryby k přijímání potravy a to spojte s vybranou montáží. Kapr se potom zmýlí. Je zřejmě správné říct, že moje montáže se za posledních 15 let téměř nezměnily. Nejsem z těch, kdo si s tím hraje a zkouší, až nakonec přijde se zázračnou montáží. Věřím v pořádnou montáž, v níž se promítne všechno mé úsilí právě ve chvíli, kdy kapr s důvěrou nasává moji nástrahu.

Jeden z mnoha na Hinged stiff rig
Jeden z mnoha na Hinged stiff rig

Já sám mám tři montáže, s nimiž pracuji a vždycky je budu používat. Jsou to tři montáže, s nimiž nástrahu prezentuji na jakémkoli druhu dna, které se přede mnou právě nachází. Tři montáže, které jsou schopné ulovit rybu, kdykoli je nahodím mezi krmící se ryby. S potěšením tyto tři montáže představím každému. Není to žádné tajemství, nic mimořádného, pouze tři jednoduché montáže, které fungují. Nejsou to pouze funkční montáže a samozřejmě ne nutně ty nejlepší na světě, ale pomáhaly mi ulovit rybu všude, kde jsem chytal a nikde mě nezklamaly.

Dobré a spolehlivé součásti znamenají, že nic nezklame. Ne, nezdolám každou rybu, kterou zaseknu, ale důvěřuji si a mám dobrý poměr zaseknutých a skutečně zdolaných ryb a nikdy jsem s těmito montážemi nepřišel o rybu kvůli přetržené šňůře nebo povolenému uzlu. Vypadnutí háčku není časté a není tolik čeho se obávat. Pokud už je tento ošidný moment za mnou a ryba je zaseknutá, je krásné mít možnost užít si souboj a nemít při tom obavy, že montáž zklame.

Chod rigs

Nechci zde dělat kázání o tom, že pouze tyto tři montáže vám někdy pomohou ulovit rybu, od toho jsem opravdu daleko. Existuje spousta funkčních montáží a vy si sami musíte najít tu, která vám vyhovuje, abyste mohli lovit s důvěrou a jistotou. Já mám takovou důvěru v mé montáže a opravdu hodně ojediněle používám nějaké jiné.

Zmínil jsem se, že tyto tři montáže pokryjí většinu eventualit a myslím, že je teď vhodná chvíle na to představit je a vysvětlit, kdy je používám. Začnu s mojí poslední volbou – a tou je montáž Chod rig. Říkám, že je to moje poslední volba, jelikož vždycky, když je někde bahno, štěrk nebo jíl, zkouším lovit na čistých místech raději než v rostlinách. Tady na Ostrovech není vždycky možné najít čisté místečko a štěrkové jámy v létě velmi rychle zarůstají porostem a někdy čisté místo prostě nemohu najít. Musím se tedy uchýlit k použití Chod rigu.

Chod rig - moje poslední možnost, když nemůžu najít čisté místo
Chod rig – moje poslední možnost, když nemůžu najít čisté místo

Mechanismus Chod rig znamená, že když jsem pečlivě prohledal místo markerem a naměřil výšku rostlin, je jednoduché posunout korálky na olověnce. Ta při náhozu pronikne do porostu a nástraha zůstane na povrchu rostlin. Pro lov na povrchu rostlin není žádná další montáž jako Chod rig. Pokud lovím pouze s jednotlivou nástrahou k ukazující se rybě a vím, že na dně se mohou objevovat rostliny, je Chod rig tou montáží, kterou mohu nahodit kdekoli a pořád budu mít tu nejlepší možnou šanci, že nástraha bude prezentována přesně nehledě na to, o jaké dno se jedná.

Montáž Chod rig může na první pohled vypadat poměrně komplexně, existuje mnoho odlišných variant komponent, ale já obvykle zachovávám jednoduchost a využívám již hotový předvazec Chod rig leader od ESP v délce 1 metru. Pokud rostliny vyrostou moc, pak je lepší použít délku 1,5 m. Opět zachovávám jednoduchost a využívám hotový ESP návazec velikosti 6, ten je vždy výborně použitelný. Obsahuje originální háček MK2 a tuhé vlákno.

Někdy je obtížné najít čisté místo
Někdy je obtížné najít čisté místo

Tento návazec je výborný a nikdy mě nezklamal. Nástraha – vždycky používám korkové pop up, což má velmi nadnášivý účinek a nástraha zůstane nade dnem. Před lety jsem zažil velmi úspěšné zimní výpravy, kdy jsem používal Live System CCMoore, v nedávné době mi zase k překrásným rybám pomohly korkové pop up Pacific Tuna.

To jsou montáže, které jsem začal používat naposledy. Pokud naleznu čisté místo, mám nyní na výběr dvě možnosti. Pokud je bahnité, je zde lehký porost, spadané lupení nebo drobné částečky, vždycky lovím s verzí tuhé montáže Hinged stiff rig, která se mi jeví jako velice spolehlivá. Opět ale zachovávám značnou jednoduchost s krátkým hotovým ESP návazcem Chod rig z wolframového materiálu na jednom konci a 20librový oplétaný materiál pro polotuhou druhou část jako protějšek k tuhému vláknu, které se používá poměrně často.

Připravené PVA pytlíky
Připravené PVA pytlíky

Wolframový vlas používám rád, oproti jiným materiálům poskytuje jisté výhody. Jako polotuhý materiál může přirozeně kopírovat každý záhyb dna, stejně tak má i dobré potápivé vlastnosti a další výhodou je to, že je prakticky nezničitelný. Síla v uzlu vás nikdy nezklame a odolnost vůči oděru je taková, že můžete zapomenout na předření tohoto materiálu.

Patrně nejvíce jsem si oblíbil lov s pevnými PVA sáčky (pytlíky). Během let už jsem o tomto tématu napsal mnoho článků a je správné uvést, že mé montáže se vcelku nikdy nezměnily.  3 – 4 palce krátká silná ohebná část z materiálu Anchor s jednoduchým bezuzlovým vázáním a vlasem, to znamená, že jednodušeji to už ani nejde.

Jedno zrnko plastové kukuřice nastražené v PVA pytlíku
Jedno zrnko plastové kukuřice nastražené v PVA pytlíku

Lov s pevným PVA sáčkem je mou první volbou, když narazím na vyčištěné dno, jíl nebo na štěrk. Zde je krátký návazec a inline olovo 100g velmi efektivní a to hlavně pro zaseknutí háčku. Jednou z velkých výhod lovu s pevnými sáčky je skutečnost, že montáž je 100% odolná proti zamotání a vždycky prezentuje sousto plné volných částic krmení okolo nástrahy. Jako nástrahy poměrně často používám jedno zrnko ESP umělé kukuřice. Ta je vyrobena kriticky vyváženě s nastavením pro váhu háčku ESP Gripper velikosti č. 7.

Tak tedy zde jsou moje tři montáže, které pokrývají všechny příležitosti. A dále bych rád sdělil rychlou zkušenost z poslední výpravy. Lovil jsem na jezeře Bluebells Swan a zápasil jsem s tím, abych našel čisté místo ve vodě. To nejlepší, co jsem mohl nalézt, mělo trochu porostu a několik čistých flíčků. Udělal jsem tu tvrdou práci, našel jsem ryby a toto místo zakrmil. Když se to zde začalo hýbat, rozhodl jsem se lovit s jednou Chod montáží, jednou poloztuženou montáží Hinged stiff a jednou montáží s pevným PVA sáčkem – to všechno na jednom místě. Zajímalo mě, která montáž bude nejefektivnější.

Brutální anglický lysec 25kg chycený na montáž s PVA pytlíkem
Brutální anglický lysec 25kg chycený na montáž s PVA pytlíkem

Za rozbřesku byl první záběr na prut s Chod montáží a o hodinu později rozhodl dvojitý záběr ve prospěch montáže Hinged stiff rig a za ní následoval pevný PVA sáček. Na všechny montáže přišel záběr a výsledkem byl neuvěřitelný soubor čtyřicetilibrovek. Další důkaz, že se na ně můžete snažit dostat a dát jim krmení, potom trochu jiná, dobře prezentovaná montáž může znamenat záběr.

Pokud bych to měl shrnout do jedné věty, pak bych řekl, abyste se podívali na kapry z širšího úhlu a svou snahu věnujte hledání ryb, jejich krmení, nástrahám té nejvyšší kvality a dobře prezentované montáži se spolehlivými komponenty. Pak bude vše pracovat pro vás.

Napnuté vlasce,
Kev Hewitt

Tento článek byl publikován v časopisu KaproMánie
KaproMánie

Komerční sdělení

Chcete-li, můžete přidat komentář: