Úvod Montáže Kevin Nash: Blow Out Rig – montáž, která změnila můj život

Kevin Nash: Blow Out Rig – montáž, která změnila můj život

8 060
3

Není pochyb o tom, že montáž Blow Out Rig je jedním z největších objevů od té doby, co se objevila metoda lovu na vlas. V průběhu let se díky ní ulovily stovky tisíc kaprů nejen ve Velké Británii, ale po celé Evropě. Jsem neuvěřitelně pyšný na rozdíl, díky kterému je možné ulovit více kaprů, a to speciálně těch náročnějších kusů.

Akce
Akce

Byl jsem v 90. letech ve sdružení v Cambridgeshire a jednou jsem sledoval připlouvající kapry, jak sbírají nástrahy s montážemi mezi volným krmením. Viděl jsem velkou rybu, jak sebrala krásně nastraženou nástrahu. Montáž ale zůstala na místě, ani se nehnula. Aniž by se kapr zasekl, jen si s nástrahou pohrával a nasával ji a už ani nevím, jak dlouho jsem ještě zíral na nástrahu, kterou kapr vyfukoval z tlamy. Následně se kapr naprosto nerušeně vzdálil.

Správně zaseknutý háček
Správně zaseknutý háček

V té době se mi v lovu docela dařilo, ale když jsem byl svědkem tohoto, nemohl jsem tomu uvěřit. Uvědomil jsem si díky tomu, jak moc už jsem také neulovil. Jako inženýru známé značky mi to docvaklo až později. Nemohl jsem pohled na toho kapra dostat z hlavy. Neustále jsem nad tím přemýšlel a náhle jsem poznal, že na háčku není pro kapra opravdová hmota k vyfouknutí, ale je to hmota kuličky boilies, jíž se chce kapr zbavit. Jakmile jsem poznal, co kapři dělali, musel jsem nalézt způsob, jak zajistit, že nastražené boilies nebude nasáto tak, že jej kapr bude moct vyfouknout.

Když se háček zachytí do pokožky kaprovy tlamy, pak následují dva stupně procesu, které se musí udát, aby byl kapr schopen se nástrahy zbavit, tak jako jsem to kdysi pozoroval. Na počátku stojí nasávání, kdy se háček dostane do tlamy v opačném směru, než se zapichuje, a potom kapr instinktivně vyfoukne, aby se zbavil cizího nechtěného předmětu – háčku.

Pohled na celý návazec
Pohled na celý návazec

Při sledování vývoje kapřích montáží vidíme, že jsme si zvykli fixovat vlas na ramínku háčku před jeho ohybem. Když kapr nasává lehce uvázlý háček s touto úpravou vlasu, musí napnout vlasec, aby došlo k vytažení hrotu háčku ven, a potom může kapr vyplivnout i nástrahu.

Montáž Blow Out Rig
Montáž Blow Out Rig

Navázal jsem montáž s kroužkem posouvajícím se po háčku a vlas jsem navázal na tento kroužek, takže kapr mohl vyfukovat nástrahu, ovšem v tom okamžiku zůstával háček na místě díky pohybujícímu se boilies, což bránilo háčku, aby šel i s těžkou nástrahou, která k němu byla navázána.

Poprvé, když jsem vytvořil tuto montáž, vyrazil jsem na lokalitu Star Lane, kde mě lákala obsádka kaprů přes třicet liber. Po tom, co jsem se přestěhoval z prvního místa, kde to nemělo cenu, se začaly ihned dostavovat záběry. Záběry byly velmi zajímavé – asi takové, jako jsem viděl o mnoho let později s materiálem Trigalink. Indikátory jenom nadskakovaly nahoru a dolů. Ptal jsem se sám sebe, jestli jsem navázal něco, co tu fakt funguje?

Když je nástraha vyplivována, jde kroužek na ramínku přímo k očku háčku. Spousta lidí toto nezaznamenala, nevyjímaje některé velmi slavné kapraře, kterým jsem tento způsob ukazoval. Jakmile se kroužek dostane dolů, nemá kapr šanci se háčku zbavit, ačkoli to opakovaně zkouší, ovšem hrot háčku má v tomto případě úplně jiný směr než při klasické montáži, kdy je vlas fixovaný na ramínko.

Další objev následoval v lokalitě Warmwell. Měl jsem špatný pocit z divných jednoduchých nebo dvojitých pípanců, které ale nekončily pořádným záběrem. Vyměnil jsem kroužek za malý kousek bužírky. Díky tomu jsem si mohl přesně nastavit bod, kde vlas odstával od háčku, podle toho jak jsem chtěl. Ale když se kapr snažil vyfouknout nástrahu ven, bužírka v ohybu háčku držela jeho stále stejný směr.

Co bylo opravdovou výhodou, že mi tyto montáže umožňovaly nahlédnout pod vodu a vidět, co se tam děje. Když jsem zaznamenal pípnutí a následně jsem zjistil, že je hadička ohnutá zpátky k očku, věděl jsem, že jsem měl záběr. Nemohu dostatečně zdůraznit, jak důležitým krokem pro nás bylo to, čemu dnes říkáme indikátorová montáž na velké kapry. Když vidíte, že kapři po záběru drží, máte něco, s čím můžete pracovat, a stejně jako několik neproměněných záběrů při lovu na plavanou vás donutí změnit schéma zátěží, tak i v tomto případě je možné dopracovat se změnou k úspěšné prezentaci.

Gumičky Blow Out Tube
Gumičky Blow Out Tube

V čem spočívá hodnota, jestliže se rozhodnete pro Blow out rig. Bude v délce a váze návazce, ale jen do doby, než s touto montáží něco ulovíte. Ovšem pak už nebudete vědět, že jste někdy měli problém. Díky tomu zaznamenala velký pokrok i oblast alarmů, a to v době, kdy se objevil RS-1, jeho dnešní rozšířená verze je RS-3.

Úspěch
Úspěch

Co jsem věděl již kdysi a dnes tomu stále věřím, je skutečnost, že kapraři, kteří sekají pouze jízdy, možná promarní 20 záběrů na každého kapra, které uloví. Rád bych si myslel, že jsem v posledních třiceti letech přispěl více než dost k vývoji tohoto sportu, ale inovace montáží, které zabraňují tomu, aby si kapři hráli se spoustou krmení, zasáhla více rybářů a ulovila více kaprů než cokoli jiného, co jsem vynalezl.

Kevin Nash

Tento článek byl publikován v časopisu KaproMánie
KaproMánie

Komerční sdělení

3 KOMENTÁŘŮ

  1. Dobrý deň, zaujimavy článok ale jednu vec som si asi spravne nevylozil. Keď tam pise o pipancoch a zaberoch, to znamena ze seka aj ked je len pipanec? Ako napísal ze kto seka len jazdy tak dalsich “20” premarni.

  2. Ondrej187: Ano, tak to zřejmě i autor myslel, že seká i “pípance”, které ostatní rybáři nesekají a nepovažují to za záběr. Někdy to kapr dokáže opatrně vyplivnout tak, že se žádná “jízda” nekoná.

  3. Ďakujem za odpoveď. Tiež som vždy rozmýšľal že sa niečo musí diať keď to len raz pípne. Vyskúšam niekedy či je to len menšia ryba alebo sa podarí niečo zdolať.

Chcete-li, můžete přidat komentář: